Skocz do zawartości
ryba

Wfc Dla Rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Jakis czas temu RaF poprosil mnie o zbudowanie chillera do chlodzenia jakiegos elementu. Po dlugich dyskusjach postanowilismy, ze on dostarcza wszystko, ja mam tylko to poskladac. Dlatego niektorych rzeczy prosze niekomentowac, bo to nie byly moje pomysly ;)

 

Praktycznie wszystkie czesci potrzebne do budowy uzyskalismy z pokojowego klimatyzatora, ktory zostal zakupiony za ok. 600 zl na allegro.

 

 

Dołączona grafika

 

 

Zdjecia pogladowe - niestety juz po zakonczeniu przebudowy, nie posiadam zdjecia calosci przed modyfikacja :(

 

A oto co znalezlismy w srodku, nie powiem, calkiem przyjemne wnetrznosci :] :

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Rotarka oznacza tylko jedno, spora wydajnosc ;)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

W agregacie wywalilismy tylko parownik (ten "skraplacz" u gory), zbedna elektronike, troche blachy i plastiku. W sumie za 600 zl otrzymalismy:

- kompresor

- bardzo duzy skraplacz + wentylator (niezly podmuch daje :D)

- obudowa na kolkach

 

W sumie brakowalo tylko parownika i jakiegos rezerwuaru. RaF wykonal pojemnik blachy nierdzewnej, a za parownik robi 5m rurki miedzianej 8mm sr. zew.

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Zdjacia podczas pracy u mnie:

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Rozebrany i wstepnie przygotowany agregat

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Zaizolowany pojemnik z parownikiem, pod nim wentylator

 

Na sam koniec troche szronu:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Jak widac, przygotowana ciecz troche byla za slaba dla takich temperatur ;) Uzylismy koncentratu do chlodnic i troche za mocno go rozcieczylismy (mieszanka przygotowana na temp. -17*C wg instrukcji). A teraz powod dla ktorego taka ladna narosl sie pojawila na parowniku:

 

Dołączona grafika

 

Niby tylko -30, co przy takim kompresorem jest dosc smieszne, lecz agregat przygowalem tak, zeby w miare szybko schodzil z temperatura i dobrze radzil sobie z obciazeniem.

 

 

Poskladany agregat prezentuje sie tak:

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Kontroler zostal wkomponowany w obudowe ;)

 

Dołączona grafika

 

Tutaj juz troche gorzej wyglada, nie wiem czy bedzie to czyms zaslepione, agregat juz nie jest u mnie.

 

Dołączona grafika

 

 

 

Troche slow na temat agregatu. Nie jestem zadowolony z wydajnosci :damage_wall: Jednak to nie jest wina moja czy zle zbudowanego agregatu. Poprostu parownik z rurki jest beznadziejny, mala powierzchnia wymiany ciepla. Tak zadecydowal wlasciciel, ja proponowalem plytowke, lecz tak RaFowi bylo wygodniej. Nie ma tego zlego.... agregat nie mial byc wydajny, chlodzony element ma miec ok 0*C (bardzo malo wydzielanego ciepla). Pomimo temperatury prezentowanej powyzej, ciecz miala tylko -16 stopni, jak widac bardzo slaba wymiana ciepla.

 

Wazne, ze wlasciciel jest zadowolony i dostal agregat dzialajacy tak, jak sobie planowal. Moim zadaniem bylo tylko poskladanie dostarczonych klockow i sprawienie, ze to zadziala. Z checia uslysze Wasze komentarze :)

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawie jak R2D2 :wink:

Takie samo skojarzenie miałem :D

 

Niby to zabronione w regulaminie ale powtórzę :P:

Skraplacz rox ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chiller wyszedl bardzo fajnie, testy bojowe beda za jakies 2 tygodnie :)

 

@Kepons

Mniejsze, wydajniejsze i tansze moze i tak ale napewno nie z nowych elementow i bez obudowy.

 

Zreszta pochwal sie swoimi osiagniecaimi z FC i chillerami i ocenimy przerost formy nad trescia bo blok WC do HDD to chyba nie jest zbyt ambitne ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zreszta pochwal sie swoimi osiagniecaimi z FC i chillerami i ocenimy przerost formy nad trescia bo blok WC do HDD to chyba nie jest zbyt ambitne ;P

Ja przynajmniej sam staram sie coś zrobić, nie wiem czemu dopierdalasz się do bloczku na HDD, zrobionego i tak dawno temu? Czemu twierdzisz, że to nie jest zbyt ambitne? Pozatym bloczki to nie jedyna rzecz, ktora sie zajmowałem, użyj szukajki. Widocznie za mało rzeczy sam zrobiłes i nie wiesz ile pracy trzeba włożyc, by wykonać cos domowymi metodami. Myślisz podobnie jak "boski" ryba, ktory uważa sie za najzajebistszego człowieka/overclocker/moddera/...

Tyle ode mnie

 

[/OT]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zrobić lepiej, taniej i wydajniej.

Każdy ma to co mu się podoba/lubi/stać go.

Nie gorączkujcie się, mocne słowa nie są tu potrzebne.

 

Mi osobiście podoba się choć wolałbym coś ciut mniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przynajmniej sam staram sie coś zrobić, nie wiem czemu dopierdalasz się do bloczku na HDD, zrobionego i tak dawno temu? Czemu twierdzisz, że to nie jest zbyt ambitne? Pozatym bloczki to nie jedyna rzecz, ktora sie zajmowałem, użyj szukajki. Widocznie za mało rzeczy sam zrobiłes i nie wiesz ile pracy trzeba włożyc, by wykonać cos domowymi metodami. Myślisz podobnie jak "boski" ryba, ktory uważa sie za najzajebistszego człowieka/overclocker/moddera/...

Tyle ode mnie

hehe

co do studiowania postow to facet przejrzyj osiagniecia innych ;P

WC i FC juz sam skaldalem teraz nie mam na to tyle czasu i wiedzy

wole powierzyc taka kwestie osobie ktora jest zdecydowanie lepsza odemnie w tej kwestii i otwarcie sie do tego przyznaje

 

Ryba wykonal kawal dobrej roboty i facet naprawde zna sie na tym

A co do osiagniec Ryby to jest naprawde bardzo dobrym overclockerem :P

 

OK koniec OT

 

Wydajnosc faktycznie mogla by byc lepsza ale zalozenia byly takie ze ma byc ok 0 -5 stopni na cieczy i to spokojnie jest spelnione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe

co do studiowania postow to facet przejrzyj osiagniecia innych ;P

WC i FC juz sam skaldalem teraz nie mam na to tyle czasu i wiedzy

wole powierzyc taka kwestie osobie ktora jest zdecydowanie lepsza odemnie w tej kwestii i otwarcie sie do tego przyznaje

 

Ryba wykonal kawal dobrej roboty i facet naprawde zna sie na tym

A co do osiagniec Ryby to jest naprawde bardzo dobrym overclockerem :P

 

OK koniec OT

 

Wydajnosc faktycznie mogla by byc lepsza ale zalozenia byly takie ze ma byc ok 0 -5 stopni na cieczy i to spokojnie jest spelnione

 

No co ty, przeciez ja nie mam palnika w domu i nie znam sie na timingach :D BTW. bylo trzeba mnie sie sluchac w sprawie wymiennika :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkiem fajne, zawsze marzylem o tym zeby ktos dal mi zlecenie przerobki klimy na chillera, ss lub kaskade wlasnie zachowujac org. obudowe :D :D ..ktos sie skusi ?

 

Robota OK, pozatym wymiennikiem ...troche balaganiarsko zwinieta rurka + jakas taka krotka wydaje sie byc :oops: .

 

pozdr.

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkiem fajne, zawsze marzylem o tym zeby ktos dal mi zlecenie przerobki klimy na chillera, ss lub kaskade wlasnie zachowujac org. obudowe :D :D ..ktos sie skusi ?

 

Robota OK, pozatym wymiennikiem ...troche balaganiarsko zwinieta rurka + jakas taka krotka wydaje sie byc :oops: .

 

pozdr.

piotres

5m to malo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srednio duzo ze tak powiem :-P . Pewnie to tak wyglada przez to ze zwoj jest duzy .

 

Byli juz ludzie ktorzy dawali 10-12 metrow rurki 12tki jako wymiennik i podobno wtedy w polaczeniu z duzym rezerwuarem przewyza to plytowki :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srednio duzo ze tak powiem :-P . Pewnie to tak wyglada przez to ze zwoj jest duzy .

 

Byli juz ludzie ktorzy dawali 10-12 metrow rurki 12tki jako wymiennik i podobno wtedy w polaczeniu z duzym rezerwuarem przewyza to plytowki :).

A cena 10 m 12tki pewnie też odpowiada już płytowce, badz ja przewyzsza przy dzisiejszych cenach miedzi

Edytowane przez Kepons

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...