Skocz do zawartości
elomelo

C2d E4300 3ghz + Scythe Ninja

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mam taki problem, buda nie wentylowana, proc i chlodzenie jak wyzej, temperatury odczytuje SpeedFanem i CoreTempem, najdziwniejsze jest to, ze temperatury wskazywane przez te programy roznia sie, SpeedFan pokazuje w stresie dla CPU okolo 73-75*C a dla Core0 i Core1 45*C, natomiast CoreTemp dla Core0 i Core1 temperatury kolo 65*C, ktoremu wierzyc? Drugie pytanie, w ktora strone zalozyc wiatrak na Ninje biorac pod uwage, ze buda niewentylowana, otwarta z jednego boku i na cooler wieje zasilacz (ma wiatrak od dolu, Chieftec GPS 420W), trzecie, w stresie heatpipe'y Ninji sa dosc chlodne, a temperatury na wskaznikach wysokie, sprawdzalem czy zatrzaski sie zatrzasnely pod plyta i niby jest wszystko ok, paste nalozylem ta co byla w zestawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i sugerujesz, ze to cos zmieni? zmienilem na inna, firmy Titan, temperatury to same, a nie jest to np. wina niewentylowanej budy albo w zla strone zalozonego wiatraka na Ninje? fakt faktem mam w mieszkaniu niezly piekarnik

 

ps. czy mozliwe jest, ze po 10s temperatura skacze z 43*C do jakis 63*C? Bo jak Orthosem pokauje 15-20s to wlasnie taki mi temp CPU rosnie w SpeedFanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Titan? :lol: A gdybys pogrzebal w watkach o C2D szybko bys zalapal ze skoki to norma. Co innego temp z 1 postu - tu krotko mowiac musisz zdjac chlodzenie, ladnie wyczyscic z pasty alkoholem proca i kropelka ceramique...

 

Uklad wiatraka - albo od dolu albo od strony pamieci. I sensowniej by bylo kupic dodatkowe wentyle zeby chodzily w zamknietej budzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od dolu? od gory na Ninje wieje wiatrak z wentylatora a od dolu mialby wiac ten dolaczony do zestawu? hm, a jeszcze jedno, ustawilem go tak aby wyciagal powietrze z obudowy z tylu, tj wieje w tylnia czesc obudowy, trafiony pomysl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toman

Dzieki za zworcenie uwagi bo to najwyrazniej mi minelo :lol: Wiatrak zasysa powietrze z budy, wieje na radiatory przy koncowkach mocy ( czy jak to sie zwie ) i wywala na zewnatrz.

Dlatego albo dol albo prawa krawedz patrzac na mobo. Teoretycznie moznaby jeszcze montowac od tylniej scianki + pseudo tunel ale zysk z zasysania chlodnego powietrza szybko topnieje przy ilosci kurzu osadzajacego sie na finach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Wystarczy ze sprawisz sobie wiatrak zasysajacy powietrze z przodu budy, i problem zniknie. Jesli nie, cos z ninja bo przy takim procu, takie temperatury? :rolleyes: ...

A to niby czemu, jak da wentylator który wieje na karty PCI (lub ewentulanie na dyski - w zalezności od konstrukcji obudowy), zniknie mu problem z przegrzewającym sie prockiem :?:

 

Wazniejsze IMO jest zamknięcie obudowy, bo przy otwartej zostaje zaburzony ruch powietrza - co przy chłodzeniach typu "nindzie" a zwłaszcza Accelero na grafice ma znaczenie.

 

______________________________________

 

elomelo @

Napisz jaką masz budę - jak ma miejsce z tyłu pod zasilaczem na 92/120 to kup taki wentyl, daj go na +5V, żeby pchał powietrze na zewnątrz obudowy, i załóż bok.

 

Natomiast na radiator daj wentyl od strony pamięci i niech wieje na radiator (w kierunku tyłu obudowy).

 

A z pastą tez nie przesadzaj - nadmiar działa jak jej brak = pogarsza przenoszenie ciepła pomiędzy CPU a radiatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zniknie lub problem staniej się mniejszy z prozaicznego powodu - praw fizyki. Mimo ze jak mówisz wiatrak wieje na dysk lub karte pci to powietrze jednak w końcu gdzies musi się wydostać. W prawidłowo złożonym zestawie powietrze "przeleci" przez procesor i wyjdzie za nim lub przez wyciąg zasilacza. Powietrze zatem najpierw "obmyje" procesor pozwaląjąc uwolnić się zalegającemu tam ciepłemu powietrzu które wentylator procesora miesza ciagle w jego okolicy. Takim to sposobem niewinny nawiew z przodu dość mocno poprawia wymiane powietrza w obudowie z czego i procesor skrzętnie korzysta. nie jest to oczywiście taka sobie gadka - poza prawami fizyki i teorią zostało do tysiące razy sprawdzone przez zadoowolonych użytkowników :) Oczywiście to wszystko zadziała jak obudowa będzie dobrze zaprojektowana - przepływ powietrza określony i przewidywalny.

Edytowane przez flashh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie jak po założeniu freezera 7 Pro z ta sama pasta temperatura jest niższa i wynosi 46-48 stopni... Infinity zakładane kilka razy wiec na 100% dobrze pasta tez dobrze nałożona...przylega ok bo w trybie pasywnym nagrzewa sie dosyc mocno radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zniknie lub problem staniej się mniejszy z prozaicznego powodu - praw fizyki...

ehh :rolleyes:

Tak to jest jak ktoś nie przeczyta posta na który odpisuje, to potem takie duby smalone plecie.

 

Powiedz mi co za róznica czy jest sam otwór na dole, czy otwór + wentylator - oczywiście poza tą różnicą którą opisałem w poprzednim poście - może zbyt lakonicznie więć daje łopatologiczne tłumaczenie - jak masz sam otwór to powietrze w miarę ocieplania unosi się (konwekcja), jak masz otwór + wentylator to powietrze leci tam gdzie pcha je ciąg wytworzony przez wentylator.

 

I teraz proszę o wyjaśnienie Twojej teori jakoby przy wentylatorze na dole (wiejącym na karty PCI lub HDD) było chłodniej prockowi, skoro tyle samo powietrza wpada do obudowy. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pragnę tutaj zwrócić uwagę na pewien bardzo ważny aspekt, którego nikt nie wziął pod uwagę. Chodzi o nierówny spód coolera, a nie IHS procka, to bardzo popularna wada w ostatnich partiach Scythe. Bardzo łatwo to rozpoznać po odciskach pasty po zdjęciu coolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja z nierownoscia spodu coolera <_< ja swoj szlifowalem papierem wodnym 320 i 600 <_<

 

@BENEK - niebede pisal o fizyce, ale prosty przyklad Dołączona grafika

Wiatrak wieje na pci, proc ma 45-55c. bez wiatraka, proc wylacza sie przy 75c. <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam E2140 na EVGA 650i Ultra + Scythe Ninja i tez jest cos nie tak z tempami. Juz mnie ch... strzela, siedzialem na AMD i nie bylo zadnych problemow, to mi sie Intela zachcialo...

Tutaj pare postow o tym napisalem http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=227317&st=750 (na nastepnej stronie tez jest jeden)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

@BENEK - niebede pisal o fizyce, ale prosty przyklad...

Nie masz wyciągu pod zasilaczem (ani chociaż zasilacza z wentylem 120 wyciągającym ogrzane przez proc powietrze) stąd te różnice (bez jakiegokolwiek wentyla proc się gotuje), daj wyciąg i wyłącz nawiew i zobaczysz czy proc. sie bedzie wyłączał.

 

Ja wiem jak działa "fizyka" bo robiłem testy w moim ANTECu - rózne kombinacje z 4 wentylami (2 na dole nadmuch i 2 na górze wyciąg) i to o czym pisze to nie jakieś bajdurzenie tylko to co zaobserwowałem wyłączając/włączając odpowiednie wentyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@benek - jak sie przyjzysz zobaczysz ze jest wycieta tylnia kratka - juz byl tam wyciag, i proc nie wylaczal sie, ale zamiast 45-55c mial nie cale 70c, wyladowal na dole i nie ma zadnych problemow. Dodatkowo dysk od zawsze jest "na pajaka" zeby niechalasowal, a po przeniesieniu wiatraka, obnizyla mu sie temperatura o 15c :rolleyes:

 

Ps. nie napisalem ze sie nie znam na fizyce, ale nie bede o niej pisal B-)

Edytowane przez okruch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos prosil o model budy, buda to niestety stara buda Compaq'a, nie ma opcji zamontowania wiatraka ani z przodu ani z tylu (jutro zrobie zdjecie z boku i wkleje), generalnie powatpiewam czy wiatrak w zasilaczu aby WYCIAGA powietrze, bo jak przyloze reke to dmucha mi w nia...Zasilacz to Chieftec GPS-400A. Jak dodam zdjecie to jeszcze chcialbym przedyskutowac co ewentualnie zrobic aby bylo chlodniej i ciszej.

Dzieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod temat. Zaopatrzylem sie niedawno w e4400 i Ninje... Pomyslalem sobie, ze spokojnie starczy do mojego krecenia czyli jakies 3 ghz. No i udalo sie bez wikszego porblemu uzyskac te 3 ghz na napieciu 1.325 czyli default bodajze. Tyle, ze problem w tym ze przy tych ustawieniach po jakies godz w ortosie tem mam bagatela okolo 65* na obu jajkach mierzone core tempem 0.95 i nowym everestem w idle ma cos okolo 40 czy to przypadkiem troszke nie za duzo ?? Buda ma wentyl 120 wyciagajacy z tylu+wyciagajacy w zasilce. Jak przystawiam reke/papierosa z przodu obudowy czuje ze zasysa powietrze wiec wydaje mi sie ze wentylowana jest calkiem niezle. Ninje zakladalem juz 4 razy pasta to ten silicon oryginalny co dodaja do scythe. I teraz

Wydaje mi sie, ze wogole te kolki montujace sa jakies niepewne...Wymienialem te kolki na kolki od oryginalnego coolera i to samo nic nie dalo :/ Mam wrazenie, ze da sie to bardziej docisnac, bo jak dociskam to widze, ze ta blaszka w ktorej sa kolki jeszcze sie ugina, tylko jak?? Wszyskie kolki zalapaly (pstrykniecie, dopchniete ma maxa),juz sam nie wiem co mam robic :/ Zmienic paste?? Da to cos ?? Pewno da tylko czy warto? Planowalem sobie dorobic jeszcze jakies podkladki czy cos takiego zby to bardzije docisnac ewentualnie wygiac troszke cale to mocowanie tylko czy dam rade wygiac to wszystko rowno?? Mozna jeszcze zamocowac to wszystko na jakies sruby i sam juz nie wiem co jest nie tak :/ Macie jakies pomysly ? Czy moze porprostu tak juz ma byc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod temat. Zaopatrzylem sie niedawno w e4400 i Ninje... Pomyslalem sobie, ze spokojnie starczy do mojego krecenia czyli jakies 3 ghz. No i udalo sie bez wikszego porblemu uzyskac te 3 ghz na napieciu 1.325 czyli default bodajze. Tyle, ze problem w tym ze przy tych ustawieniach po jakies godz w ortosie tem mam bagatela okolo 65* na obu jajkach mierzone core tempem 0.95 i nowym everestem w idle ma cos okolo 40 czy to przypadkiem troszke nie za duzo ?? Buda ma wentyl 120 wyciagajacy z tylu+wyciagajacy w zasilce. Jak przystawiam reke/papierosa z przodu obudowy czuje ze zasysa powietrze wiec wydaje mi sie ze wentylowana jest calkiem niezle. Ninje zakladalem juz 4 razy pasta to ten silicon oryginalny co dodaja do scythe. I teraz

Wydaje mi sie, ze wogole te kolki montujace sa jakies niepewne...Wymienialem te kolki na kolki od oryginalnego coolera i to samo nic nie dalo :/ Mam wrazenie, ze da sie to bardziej docisnac, bo jak dociskam to widze, ze ta blaszka w ktorej sa kolki jeszcze sie ugina, tylko jak?? Wszyskie kolki zalapaly (pstrykniecie, dopchniete ma maxa),juz sam nie wiem co mam robic :/ Zmienic paste?? Da to cos ?? Pewno da tylko czy warto? Planowalem sobie dorobic jeszcze jakies podkladki czy cos takiego zby to bardzije docisnac ewentualnie wygiac troszke cale to mocowanie tylko czy dam rade wygiac to wszystko rowno?? Mozna jeszcze zamocowac to wszystko na jakies sruby i sam juz nie wiem co jest nie tak :/ Macie jakies pomysly ? Czy moze porprostu tak juz ma byc ?

Temperaturka w porządku, ja na swoim E4400 przy 3GHz i ninjy mam nawet większe temperatury (44/69). Budę mam bardzo dobrze wentylowaną. Zmiana pasty na pewno pomoże, zawsze te 2-4 stopnie możesz zbić. Ale generalnie nie masz co się przejmować, tjunction dla E4400 w core temp 0.95 to aż 100 stopni, więc daleko ci do tego. Wszystko zależy od egzemplarza procka. A tak przy okazji, na jakim mnożniku zrobiłeś 3 Ghz? Bo u mnie na 10x Orthos po godzince się wysypał, dopiero na 9x i fsb 333 wszystko chodzi jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 10 :] hmm jeszcze dla pewnosci zaloze boxowego collera i zobacze co i jak. Dziwi mnie troche tak wysoka temperatura dlatego, ze ludzie na freeezerach maja nizsza nawet o 10 st :/

Nie przejmuj sie, ja mam E4300@3GHz i Ninje, tez bylem lekko zmieszany jak zobaczylem ile ludzie maja na tych tanich Freezerach, gowno prawda, mierza SpeedFanem albo innym;) ktory zaniza (doczytaj dalej czemu) o 15*C temperature, poza tym Ty masz cisze a oni raczej nie ;) no a jezeli ktos pisze, ze mierzy CoreTempem i ma tyle co Ty to albo nie podkrecil proca albo jego Freezer lata jak szalony i jest glosny albo po prostu bajki pisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elomelo - nie prawda - mialem fryzjera jeszcze do nie dawna i na 1300 rpm w idle mialem 41 stC - na ustawieniach 3150 MHz i def V.W stresie (orthos) juz bylo gorzej bo wentyl wchodzil na pelne obroty, ale temp nie przekraczala 58 st C - temperatury oczywiscie sprawdzane w Core temp 0.95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akcie desperacji przykrecilem ninje na sruby :] nie wiem czy nie za lekko, ale zaczelo mi giac plyte wiec poluzowalem troszke :/ Przesmarowalem wszystko zalmanem teraz temp w idel mam 36 st w stresie o orthosie nadal jakies 65 - 63 st, ale swiezo zlozone wiec chyba jeszcze musi sie dogrzac wszystko. W sumie to zaczalem to olewac bo i tak teraz nie przekracza mi 56 st przy dlugo godzinnym renderowaniu wiec spoko :] Co mam sobie myslec sruby czy zalman dal ta poprawe w idle ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blackwhite, no tak, w idle mam okolo 33-36*C, w stressie mam circa 65*C przy tych samych nastawach wiatraka 1200rpm ale teraz obnizam do 800rpm na stale, bo zauwazylem, ze te 1200rpm w gruncie rzeczy za bardzo nic nie daje, przy 800rpm jest to samo, temperatury sprawdzane iTAT'em

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...