Skocz do zawartości
redjohnny

[recenzja] Hp 6715b

Rekomendowane odpowiedzi

co było pierwsze? jajko czy kura - tak wyglądają wasze dewagacje

 

"dzieci neostrady" - żałosne powiedzonko - co ma dostęp do internetu do ilorazu inteligencji

 

dysk to rzeczywiście najslabsze ogniwo komputera wiec jezeli ktoś ma pieniądze to niech sobie wymienia, mi osobiście wystarcza ten co jest

 

co do wyników hdtach - żeby był bardziej obiektywny powinno się mierzyć dysk na którymnie stoi system a mamy rozne systemy i inne programy zainstalowane

 

najlepszy bajer jest taki, że mam kilka dysków w stacjonarny i Raptor36 wypada słabiej do ATA Segate 250GB/16MB - normalnie szok, inne maja proporcjonalne wartosci, ale ten na starym interfejsie ATA bije wszystkie na głowę

 

ST3250620A 3.AAE = BurstS: 92,7; RandomA:15,0ms; AvarageR: 67,7MB/s

 

WDC WD360GD = BurstS: 104,4; RandomA:8,6ms; AvarageR: 48,6MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm głośniej na pewno nie jest bo miałem takiego

mówię tutaj tylko o np. włączeniu worda i pisanie w nim, taki dysk to niczego innego nie nadaje się.

koniec tematu bo nie ma sensu.

 

zalety szybkiego dysku:

+ "szybsze ładowanie windy"

+ znaczne przyśpieszenie przy kopiowaniu plików

+ szybsze instalowanie aplikacji

+ szybsze odpalanie gier, mniej mieli dyskiem itp.

+ wygodniejsza praca z systemem

 

minusy:

- większy hałas (zgoda, jednak u mnie ciągle pracuje wentlek i watpię żeby dysk był głośniejszy)

- krótszy czas pracy na baterii

 

 

dyski 7200 seagate bez prostopadłego zapisu i hitachi były faktycznie mało co szybsze, nie opłacało sie zmieniać, jednak teraz jak seagate wypuściło 7200.2 z prostopadlym zapisem to już sie oplaca.

 

proponuję dalszą rozmowę na PW

 

JAK KTOS MA SEAGATE 7200.2 NIECH SIE WYPOWIE JAKA JEST RÓŻNICA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moją puentą jest to że nie zrobisz z tego lapka rakiety i na prawdę nie wydaje mi się żeby wzrost wydajności był proporcjonalny do kosztów. Nie zapominajmy również że dyski 7200 siłą rzeczy są bardziej awaryjne. Chyba że używasz aplikacji do montażu video, często ripujesz DVD, robisz projekty 3D w Autocadzie... Ja zrobiłem sobie raid w stacjonarce(striping) i nie odczułem większej szybkości w normalnych aplikacjach. Wystarczy odpowiednio zadbać o system i na prawdę można za darmo uzyskać większą wydajność. Ja na przykład w stacjonarce podmieniłem kontroler obsługi pamięci ram w Windowsie XP na ten z W2003 Server oraz kontroler pamięci wirtualnej na linuxowy. Mam oddzielną partycję SWAP na plik wymiany. Ponadto takie czynności jak comiesięczna automatyczna defragmentacja dobrym programem, niezaśmiecanie rejestru itp. IMHO dadzą Ci więcej niż kupno szybszego dysku. To jest moje zdanie i nikt nie musi się z tym zgadzać. Możemy o tym podyskutować bo od tego przecież jest forum dyskusyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest porównanie 3 dysków (Hitachi Travelstar 5400rpm, Seagate 5400.3, 7200.2) na tym samym laptopie i systemie:

http://forum.laptopy.info.pl/viewtopic.php...944&start=0

 

Sam przesiadłem się z 4200 na 5400.3 i wzrost ogólnej wydajności systemu był mocno zauważalny. Żadna optymalizacja tego by nie zagwarantowała. Czy opłaca się iść dalej i kupować 7200.2? Jak ktoś ma kasę, to czemu nie. Różnica między tymi dyskami to ~10-12MB/s. Dla niektórych będzie to mało, dla innych już coś..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki... poprawi to wydajność - to fakt i tego nie neguję ale myślę że optymalizacja systemu to podstawa. Każdy może spróbować bo to nic nie kosztuje. Wystarczy powyłączać kilka niepotrzebnych usług, powywalać trochę śmieci z windowsa, jak ktoś się czuje na siłach to nawet pokusić się o małe zmodowanie systemu. Gorąco polecam. A jak komuś będzie mało to niech kupi sobie dysk szybszy... BTW. ale offtop się zrobił :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki... poprawi to wydajność - to fakt i tego nie neguję ale myślę że optymalizacja systemu to podstawa. Każdy może spróbować bo to nic nie kosztuje. Wystarczy powyłączać kilka niepotrzebnych usług, powywalać trochę śmieci z windowsa, jak ktoś się czuje na siłach to nawet pokusić się o małe zmodowanie systemu. Gorąco polecam. A jak komuś będzie mało to niech kupi sobie dysk szybszy... BTW. ale offtop się zrobił :-D

wcześniej pisałeś coś innego :? że nic to nie da, zdecyduj się ;)

na pewno szybszy dysk = lepszy konfort pracy

więcej ramu = ---,,----

lepszy procek = ---,,----

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie napisałem że nie poprawi? Pisałem że tego nie odczujesz, a już na pewno nie będzie to różnica współmierna do poniesionych kosztów. Chyba że na zasadzie efektu placebo. Kupiłem szybszy dysk to musi szybciej działać. To IMHO tak jak z audiofilami kupującymi specjalne stoliczki pod wzmacniacze żeby zestaw lepiej brzmiał... BTW... nie wie ktoś czy w 6715b jest interfejs Sata 150 czy 300?

Edytowane przez qb4hkm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie napisałem że nie poprawi? Pisałem że tego nie odczujesz, a już na pewno nie będzie to różnica współmierna do poniesionych kosztów. Chyba że na zasadzie efektu placebo. Kupiłem szybszy dysk to musi szybciej działać. To IMHO tak jak z audiofilami kupującymi specjalne stoliczki pod wzmacniacze żeby zestaw lepiej brzmiał... BTW... nie wie ktoś czy w 6715b jest interfejs Sata 150 czy 300?

SATA I. Tylko że u mnie jego przepustowość jest na poziomie 60MB. Przynajmniej tak pokazuje HD Tach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm właśnie dorwałem screena, jeden allegrowicz mi przesłał nowego samsunga 250GB

dysk to SAMSUNG HM250JI 5400 8mb, bije na głowę wszystkie 7200 ;)

Ja tez mam taki dysk jak AK-105 i przepustowosc w granicach 66MB a dziwi mnie to bo jak kupilem lapka to na poczatku mi pokazywalo ok 90 no ale coz.

ps

Widze ze ktos tu ma problem taki jak ja z zawiszaniem kompa czarny ekran sie robi i nic tylko baterie wyciagac porazka normalnie chyba tez sie przymierze do wyslania lapka jak nie zasilacz to jesczze to :D A kolega doradzal mi HP ze to niby bezawaryjne sprzety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam taki dysk jak AK-105 i przepustowosc w granicach 66MB a dziwi mnie to bo jak kupilem lapka to na poczatku mi pokazywalo ok 90 no ale coz.

ps

Widze ze ktos tu ma problem taki jak ja z zawiszaniem kompa czarny ekran sie robi i nic tylko baterie wyciagac porazka normalnie chyba tez sie przymierze do wyslania lapka jak nie zasilacz to jesczze to :D A kolega doradzal mi HP ze to niby bezawaryjne sprzety.

Trochę mnie dziwi te 66MB. Niby powinno być dużo więcej.

Co do HP to faktycznie mało awaryjne sprzęty. Jeżeli chodzi o 6714b to taka seria się trafiła...

 

 

EDIT: Jeszcze mam takie pytanie. Ja mam tak, że jak zamknę klapę to laptop przechodzi w stan wstrzymania. Jak tą klapę z powrotem otworzę to sam się nie budzi tylko trzeba wcisnąć przycisk zasilania. Wy też tak macie? Moje poprzednie laptopy same się budziły a ten nie. Jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza ale w związku z tymi wszystkimi awariami i problemami wolałbym się zapytać.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez AK-105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AK-105 albo mi sie cos pokielbasilo, albo tobie, ale nie pamiętam laptopa, który sam sie budzi z uśpienia.

 

Pewnie dojdziemy zaraz do wniosku, że to zalezy od firmy, ale HP nie ma takiej opcji, jak pewnie zauwazyles nie ma nawet oprogramowania do sterowania zasilaniem - moze jakas Toshiba...itd.

 

poza tym dla matrycy mam ustawione nie rob nic - wole sam o tym decydowac - niz stracic swoja prace - bo jak pewni widzieliscie, niektore programy lubia się wykrzaczyc po wstrzymaniu lub hibernacji

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AK-105 albo mi sie cos pokielbasilo, albo tobie, ale nie pamiętam laptopa, który sam sie budzi z uśpienia.

 

Pewnie dojdziemy zaraz do wniosku, że to zalezy od firmy, ale HP nie ma takiej opcji, jak pewnie zauwazyles nie ma nawet oprogramowania do sterowania zasilaniem - moze jakas Toshiba...itd.

 

poza tym dla matrycy mam ustawione nie rob nic - wole sam o tym decydowac - niz stracic swoja prace - bo jak pewni widzieliscie, niektore programy lubia się wykrzaczyc po wstrzymaniu lub hibernacji

Chodzi mi o coś takiego:

 

normalna praca => zamknięcie klapy => stan wstrzymania => otworzenie klapy => automatyczny powrót do normalnej pracy.

 

U mnie jest tak, że laptop nie wychodzi ze stanu wstrzymania po ponownym otworzeniu klapy i muszę go wybudzać przyciskiem. W opcjach zasilania w XP mam ustawione na "stan gotowości". Miałem w domu kilka laptopów dell, asus i jednego FS i zawsze myślałem że w innych markach wygląda to podobnie. Teraz mam HPka i zastanawiam się czemu tak nie jest. Jeżeli inni też tak mają to wszystko ok. Może to tylko taki kaprys HP :wink:

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Laptop dziś przyszedł z serwisu. W pudełku znajdowały się wyniki testów - wszystko było ok. Tak jak pisałem wcześniej u nich wsio chodziło. Pierwsze co po rozpakowaniu zabrałem się za robienie formata bo wina może tkwić w systemie operacyjnym. Teraz już jestem po instalacji systemu MS Windows XP HE SP2. Jak na razie wszystko chodzi bez zarzutów. Jutro się wezmę za testy wytrzymałościowe i zobaczymy co i jak. Napiszę jak będzie wiadomo czego to była wina.

Kiedyś też pisałem ze pojawiała się dodatkowa partycja (nie wiadomo skąd) u mnie była ona oznaczona literą Z. Teraz już wiem, że pojawia się ona po instalacji oprogramowania do zarządzania Kopią bezpieczeństwa. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam XP HE... Ponoć miewa problemy z 2 rdzeniowymi procami...

XP HE nie ma żadnych problemów z obsługą 2-rdzeniowego procka.

Nie mylić procesora 2 rdzeniowego z 2 osobnymi procesorami, z którymi rzeczywiście XP sobie nie poradzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oto co znalazłem czytając o Pavilonach - dotyczy to czarnego ekranu, z którym mielismy problemy.

 

Jako, że to też HP(a raczej Microsoft, lub Windows jak kto woli ;) ) myślę, że mozna przeczytać i przetestować tego fix'a

 

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=153286

 

 

*************************************************************************

 

dla tych, którzy zastanawiają się jeszcze nad rozszerzeniem ramu

 

w dniu dzisiejszym jedyne 69zł

 

http://proline.pl/shop.php?prodid=SODIMM+1GB+667+KINGS

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam dla tych ktorzy maja problemy z instalacja Linuxa na 6715b znalazlem dosc opszerny opis poradzenia sobie z problemami zwiazanymi z instalacja Linuxa na 6715b

Linux auf HP 6715s (HP 6715b) niestety jak widac po Niemiecku ja skorzystalem z translatora ale dosc chaotycznie to zostalo przetlumaczone wiec niestety skorzystalem tylko z url-i ktore sa na stronie :( jezeli ktos skorzysta z wskazowek z podanej strony i zna Niemiecki to prosilbym o jakis wpis HowTo ;)

Edytowane przez q666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do kogoś kto ma chwilę czasu. Jak by był ktoś na tyle miły i wrzucił mi wskazania smarta z everesta lub hd tune to byłbym bardzo wdzięczny. Chodzi mi o osoby posiadające dyski FUJITSU.

 

Sprawdzałem dzisiaj wskazania i nie wyglądają one na zadowalające :sad: Chciałbym porównać ze wskazaniami kogoś innego. Nie mam drugiego takiego dysku pod ręką i nie wiem czy to normalne.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qb4hkm czekamy z niecerpliwoscia ;)

ja debiana wywalilem bo juz zaczelo mnie denerwowac problemy z dlugoscia dzialania baterii i braku wifi (sterowniki etc. wszystko bylo sciagniete ale cos sie sypalo ... dobra mniejsza z tym :P )

mam pytanko bo cos slepy jestem czy ten model ma skrot klaw. odpowiedzialny za wylaczenie monitora ? bo nie widze go ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fn + f4 przełącza na external monitor co w przypadku jego nie podłączenia skutkuje po prostu wygaszeniem matrycy... teraz zauważyłem że nie zawsze działa... ale w windzie chyba to tak działało

a gentoo nadal się instaluje... nie jest to takie proste... wszystko ręcznie instaluję... :-)

Edytowane przez qb4hkm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do kogoś kto ma chwilę czasu. Jak by był ktoś na tyle miły i wrzucił mi wskazania smarta z everesta lub hd tune to byłbym bardzo wdzięczny. Chodzi mi o osoby posiadające dyski FUJITSU.

 

Sprawdzałem dzisiaj wskazania i nie wyglądają one na zadowalające :sad: Chciałbym porównać ze wskazaniami kogoś innego. Nie mam drugiego takiego dysku pod ręką i nie wiem czy to normalne.

 

Pozdrawiam.

No jak widać po testach nie wypada najlepiej. Przy świeżej widznie miałem 2x większy odczyt coś kolo 102 MB/s nie wiem dlaczego tak gwałtownie spadł

post-153095-1196203419_thumb.jpg

 

Po restarcie wynik taki:

post-153095-1196204231_thumb.jpg

 

102 MB/s tylko jest zaznaczone na pasku po wykresie i opisie widać coś innego.

Edytowane przez owcaxxl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam prosbe do osoby ktora ma na hdd paczke z sterownikami/app do lapka o sprawdzenie czy wymieniona lista jest wyczerpujaca (czy czegos przypadkiem nie brakuje bo nie mam jak sprawdzic .. lapek jest w innym miescie a tam nie mam dostepu do netu zeby pozniej do sciagac)

sp35359.exe Video Driver and Display Manager for ATI RS690 Chipsetsp33988.exe Niezbędna aktualizacja sytemu dla Microsoft Windows XP (Service Pack 2)sp34152.exe Broadcom Wireless LAN Driversp35378.exe Ethernet Driversp35413.exe AuthenTec Fingerprint Drive (HP Security Manager for ProtectTools / HP Credential and Fingerprint Manager for ProtectTools)sp35445.exe AMD Processor Update for Microsoft Windows XPsp35836.exe SCR3xx PCMCIA Smart Card Reader Driversp36004.exe Modem Driver Installer for Microsoft Windows XP (32-bit)sp36651.exe Video Driver and Display Manager for ATI RS690 Chipset (z sierpnia z ang. strony hp )sp37155.exe ADI SoundMAX High-Definition (HD) Audio Driver for Microsoft Windows XPsp34081.exe HP 3D DriveGuard for Microsoft Windows XPsp34842.exe Oprogramowanie do obsługi Zintegrowanego modułu HP z technologią bezprzewodową Bluetoothsp35353.exe HP Quick Launch Buttonssp37065.exe Synaptics Touchpadsp35919.exe Device Access Manager for HP ProtectTools7-11-igp_xp32_dd_ccc_wdm_sb_gart_enu_54435.exe najnowsze stery do karty graf.
nie chce mi sie sciagac wszystkiego bo niektore oprogramowania sa zbedne dlatego sie pytam ;) a i te pliki sa z pl serwisu hp i niektore z ang(niestety dopiero po pewnym czasie zauwazylem ,ze jednak jest roznica ;/ )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio (sp33867)

HP ProtectTools Security Suite

 

Reszta jest chyba ok.

 

 

@owcaxxl: Mógłbyś zainstalować HD Tune i wyświetlić status SMART? Ewentualnie może być z innego programu.

średni transfer masz taki jak ja i wielu innych użytkowników dysków 160GB więc chyba jest ok.

 

 

EDIT: Robiłem testy i za każdym razem przepustowość interfejsu jest inna. Ogólnie podczas taktowania procesora przepustowość jest większa i waha się od 60 do 100MB/s. Dlaczego? Nie wiem...

Edytowane przez AK-105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...