Skocz do zawartości
Trylobit

Fc Pga-ppga Mod

Rekomendowane odpowiedzi

na starych płytach s370 PPGA, działają tylko celerony mendocino, celerony i PIII coppermine już nie, po zrobieniu tego moda niebędzie takiego problemu :)

 

Dołączona grafika

(widok od strony nóżek procesora)

 

niebieski pin należy usunąć (coppermine nie toleruje napięcia na tym pinie i sie nie włącza), a czerwone połączyć (przesunięcie sygnału resetu w FCPGA) można to zrobić na kilka sposobów, najbardziej bezinwazyjny jest sposób Qronia tzn. na niebieski pin założyć izolacje z kabla od myszki lub klawiatury i poszerzyć dziurke w sockecie (np. nożyczkami) a czerwone połączyć jedną żyłką w izolacji z tasiemki od flopa albo dysku (40żyłowa) ma to wygladać mniejwięcej tak http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=237285 tylko oczywiście na innych pinach, ja zrobiłem właśnie tak ale niemam zdjęć swojego bo mi sie niechce go wyciągać z socketu,

 

można też te piny (czerwone) zlutować od spodu socketu, puźniej zdjąć jego górną część i usunąć niebieski pin, albo wyłamać tą nóźke w procesorze

Edytowane przez Trylobit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Po pierwsze błędy ortograficzne.

 

Po drugie:

a starych płytach s370 PPGA, działają tylko PII i celerony mendocino, celerony i PIII coppermine już nie

Nie było PII na s370.

 

Następne pytanie, to pytanie o sens tego - skoro stare płyty pod s370 miały najczęściej chipset Intel i440LX, który obsługiwał tylko mnożniki do 8.0. Wątpię, czy jest sposób na odblokowanie wyższych mnożników na tym chipsecie, a bez tego ten mod w takim wypadku staje się bezużyteczny..

 

Sądzę więc, że raczej ten artykuł mógłby się odnosić do płyt głównych z gniazdem Slot1 wyposażonych w chipset BX oraz procesorów na s370 wkładanych do nich na przelotkach.

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następne pytanie, to pytanie o sens tego - skoro stare płyty pod s370 miały najczęściej chipset Intel i440LX, który obsługiwał tylko mnożniki do 8.0. Wątpię, czy jest sposób na odblokowanie wyższych mnożników na tym chipsecie, a bez tego ten mod w takim wypadku staje się bezużyteczny.

Daj spokój obiboqs, siedzisz w tym tyle że powinieneś wiedzieć, iż o ile nie trafimy na ES'a to nie mamy się co martwić mnożnikiem. Zablokowany na stałe na procu i to nie jest tak że skoro chipset w specyfikacji ma max 8 to że taki 9.5 nie pójdzie. Pójdzie i to bez problemu.

Co do moda to fajnie, że o mnie autor pamiętał, generalnie mój pomysł z łaczeniem pinów nie jest zły i w tym przypadku, aczkolwiek tutaj bym się w niego nie bawił. Najłatwiej polutować te piny na spodniej stronie mobasa, łatwo i nie może się nie udać.

 

rzeczywiście nie było PII na s370, ale 8x100mhz=800mhz, a ja nie słyszałem o mendocino 800mhz, wczoraj uruchomiłem na takiej starej płycie coppermine 800mhz

@Trylobit: mendocino były na 66Mhz FSB także tutaj już 800Mhz na procu nie uzyskasz, a z LX'a generalnie ciężko chyba będzie wykrzesać dzielnik 3:1 (chociaż mogę się mylić bo nie próbowałem), także ze 100Mhz nici. Edytowane przez -=Qroń=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co tam, każda karta wytrzyma 50mhz pci :D

ale były też płyty PPGA na 440BX (i innych lepszych chipsetach) a tutaj nawet fsb 133mhz jest możliwe, więc po tym modzie można włożyć PIII 1066

 

a co do lutowania to nie każdy ma odpowiednią do tego lutownice, a jak by sie tak przywaliło w socketa z transformatorowej to by sie przy okazji kilkanaście sąsiednich pinów zlutowało....

Edytowane przez Trylobit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co tam, każda karta wytrzyma 50mhz pci :D

ale były też płyty PPGA na 440BX (i innych lepszych chipsetach) a tutaj nawet fsb 133mhz jest możliwe, więc po tym modzie można włożyć PIII 1066

 

a co do lutowania to nie każdy ma odpowiednią do tego lutownice, a jak by sie tak przywaliło w socketa z transformatorowej to by sie przy okazji kilkanaście sąsiednich pinów zlutowało....

Z tym 1066 to trafiłeś jak kulą w płot. Były 1000 i 1133 :P, 1066 ni chu chu

No lutownicą do rynien może być ciężko to prawda, ale ja się w kolbówkę zaopatrzyłem ze względu właśnie na homade mody. Do bardziej skomplikowanych operacji mam i dostęp do gorącego powietrza, ale do takich modzików na FC-PGA to kolbówka styknie, a każdy powinien cuś takiego mieć.

Edytowane przez -=Qroń=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój obiboqs, siedzisz w tym tyle że powinieneś wiedzieć, iż o ile nie trafimy na ES'a to nie mamy się co martwić mnożnikiem. Zablokowany na stałe na procu i to nie jest tak że skoro chipset w specyfikacji ma max 8 to że taki 9.5 nie pójdzie. Pójdzie i to bez problemu.

Co do moda to fajnie, że o mnie autor pamiętał, generalnie mój pomysł z łaczeniem pinów nie jest zły i w tym przypadku, aczkolwiek tutaj bym się w niego nie bawił. Najłatwiej polutować te piny na spodniej stronie mobasa, łatwo i nie może się nie udać.

No dobrze. Generalnie płyt na s370 z BX'em z tego co wiem nie było (wyjątkiem są Abit BH6 i ECS P6BAT, z czego pierwsza płyta obsługiwała już fabrycznie Coppermine).

 

Czyli wnioskujesz, że ten mod możnaby zastosować do płyt na s370 z chipsetem i440LX by przystosować je do obsługi Celeronów Coppermine mających FSB 66MHz o mnożnikach większych lub równych 8.0, tak? Wiem, że mnożnik jest zablokowany na procesorze. Jednak chodziło mi o to, że duża część starych płyt na LX'ie miała regulację mnożnika zworkami. Fakt - jeżeli regulacja następuje w BIOSie, może i nie byłoby większych problemów (nie wiem, nie próbowałem nigdy więc powiedzieć nie mogę). Ale co jeżeli regulacja odbywa się za pomocą zworek - i nie ma tam opcji wyższych niż 8.0? Jeżeli wyjmiemy zworki to komputer się nie uruchomi, podobnie, jak ustawimy je źle. To co - trzebaby opracować dalsze konfiguracje zworek dla wyższych mnożników?

 

edit: @Qroń:

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «
(wrzucam w spoiler by nie robić off-top'owego śmietnika)

Co do "siedzisz w tym tyle że powinieneś wiedzieć" - jeszcze niedawno mówiłeś zupełnie co innego, każąc "ogarnąć mi się w temacie" (skoro teraz masz do tego tak radykalnie inne podejście, przejrzyj teraz jeszcze raz [sceptycznie] wątek, o którym mówię). Fakt, może i siedzę sporo, jednak nie skupiam się tak mocno na s370, jak Ty. Poza tym bardzo możliwe, że do Twojego doświadczenia w tym zakresie mi jeszcze daleko - bynajmniej również dlatego, że jestem jeszcze młody (sam zresztą zwracałeś się do mnie per "szczeniaku"). Tak bardzo małej wiedzy jednak nie mam, tym bardziej biorąc pod uwagę mój wiek (co powinieneś mieć okazję dostrzec).

Pzdr.

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kochanie, widzę, że zalazłem Ci za skórę. Ehhh bardzo mi przykro, ale mniejsza o większość.

Co do tematu zaś uważam jednak nadal, iż nie powinno być problemu, co prawda nie miałem nigdy mobasa na BX'ie ale zakładam że sytuacja wyglądałaby podobnie. Zatem miałem mobasa w którym mnożnik ustawiało się ze zworki, przez cały czas użytkowania ustawiona była na 6, a procki miałem 4.5, 7 i 7.5. Wiem wiem, że zaraz napiszesz iż nie wykroczyłem poza 8 ok, ok. Ale chciałem uzmysłowić gawiedzi, że jednak to jaki mnożnik jest ustawiony czy to w biosie czy za pomocą zworek kupę zrobi jeśli mamy zablokowaną regulację na procu, a ruszyć ruszy.

 

Buziaki obiboqs i się już więcej nie gniewaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kochanie (...) Buziaki obiboqs i się już więcej nie gniewaj.

Jak nie w jedną, to w drugą.. Nie będę lepiej komentował :P

 

Co do tematu zaś uważam jednak nadal, iż nie powinno być problemu, co prawda nie miałem nigdy mobasa na BX'ie ale zakładam że sytuacja wyglądałaby podobnie. Zatem miałem mobasa w którym mnożnik ustawiało się ze zworki, przez cały czas użytkowania ustawiona była na 6, a procki miałem 4.5, 7 i 7.5. Wiem wiem, że zaraz napiszesz iż nie wykroczyłem poza 8 ok, ok. Ale chciałem uzmysłowić gawiedzi, że jednak to jaki mnożnik jest ustawiony czy to w biosie czy za pomocą zworek kupę zrobi jeśli mamy zablokowaną regulację na procu, a ruszyć ruszy.

Hmm.. Ja na dziś dzień mam płytę PC-Chips M720. To jest płytka dwuprocesorowa oparta na chipsecie LX. Ona też ma regulację mnożnika za pomocą zworek - jednak gdy ustawię mnożnik źle - nie wstaje.

 

Myślę, że jeżeli byłbym na 100% pewien dwóch rzeczy, to pokusiłbym się o ten mod. Pierwsza rzecz to właśnie sprawa tych mnożników. Druga to to, że obecnie do obu gniazd Slot1 mam włożone przelotki Slot1-PPGA i na nich sparowane Mendocino 466 s370 - przelotki są modowane (AN15-B75; bo jak wiadomo Celerony mają zablokowaną możliwość pracy w parach) i nie wiem, czy ten mod działałby także na Coppermine.

 

BTW: Co do moda - uważam, że chyba najpowszechniejszy byłby on wśród użytkowników płyt z gniazdem Slot1 opartych na chipsecie BX, którzy za pomocą zwykłej przelotki PPGA chcieliby włożyć Coppermine'a do gniazda Slot1 na płycie.

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...