Skocz do zawartości
RedHot

Problemy Z O/c Semprona 64- Brak Funkcji W Biosie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Chciałem trochę podkręcić mój zestaw (ten z sygnatury) i ze względu ,iż jestem nowy w temacie podkręcania , poczytałem to tu ,to tam i wziąłem się do dzieła. Gdy przeglądałem bios zaniepokoił mnie fakt ,że mam mało opcji a częśći z nich nie rozumiem. Dla przykładu mogę zmieniać 1.2VNBSB (??) zakres 1.2 - 1.5 V, napięcie pamięci 1.8 - 2.1 V ,CPU Voltage control [ AUTO / 100mv] (także nie wiem co to oznacza) , Napięcie proc. (0.8 - 1.55 V), CPU freq 200-400 MHz. Zgodnie z manualem powinienem być jeszcze w stanie ustawiac mnożnik w zakresie 5-9, ale w moim biosie tego po prostu nie ma. Oprócz tego mogę jeszcze ustawić timing mode pamięci (533-800 MHz) , LTD Bus Freq. (Nie wiem co to za szyna) 0.2 - 1 GHz. Nie ma w opcjach regulacji ani HT ani jakiegoś ratio CPU/ RAM ani timingów pamięci. Moje "podkręcanie" wygląda żałośnie bo mogę w sumie regulować tylko CPU freq. Maksymalne ustawienia to 218 Mhz / 1.5 Vcore , potem czyszczenie CMOSu mi zostaje. Troche mnie nie pokoi ta sytuacja , wiem ,że z tą płytą nie mam super dużych szans na dobre podkręcanie ale 10% to naprawde kiepski wynik ,a do tego dochodzi świadomość ,że nie mam kontroli nad wieloma rzeczami :mur: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Chciałem trochę podkręcić mój zestaw (ten z sygnatury) i ze względu ,iż jestem nowy w temacie podkręcania , poczytałem to tu ,to tam i wziąłem się do dzieła. Gdy przeglądałem bios zaniepokoił mnie fakt ,że mam mało opcji a częśći z nich nie rozumiem. Dla przykładu mogę zmieniać 1.2VNBSB (??) zakres 1.2 - 1.5 V, napięcie pamięci 1.8 - 2.1 V ,CPU Voltage control [ AUTO / 100mv] (także nie wiem co to oznacza) , Napięcie proc. (0.8 - 1.55 V), CPU freq 200-400 MHz. Zgodnie z manualem powinienem być jeszcze w stanie ustawiac mnożnik w zakresie 5-9, ale w moim biosie tego po prostu nie ma. Oprócz tego mogę jeszcze ustawić timing mode pamięci (533-800 MHz) , LTD Bus Freq. (Nie wiem co to za szyna) 0.2 - 1 GHz. Nie ma w opcjach regulacji ani HT ani jakiegoś ratio CPU/ RAM ani timingów pamięci. Moje "podkręcanie" wygląda żałośnie bo mogę w sumie regulować tylko CPU freq. Maksymalne ustawienia to 218 Mhz / 1.5 Vcore , potem czyszczenie CMOSu mi zostaje. Troche mnie nie pokoi ta sytuacja , wiem ,że z tą płytą nie mam super dużych szans na dobre podkręcanie ale 10% to naprawde kiepski wynik ,a do tego dochodzi świadomość ,że nie mam kontroli nad wieloma rzeczami :mur: .

Hmm.. Najpierw, zanim zaczniesz wogóle podkręcanie, musisz opuścić mnożnik HT x3 (standartowo jest x4).

 

Dalej musisz poluzować pamięci (niskie timingi, najlepiej na auto) oraz dzielnik na 2/1 żeby ci w kręceniu nie przeszkadzały.

 

Później już tylko jedziesz szyną co 5MHz i sprawdzasz stabilność proca. Jeżeli niestabilny - dajesz mu napięcie w górę i jedziesz dalej - aż utkniesz :P Mnożnik proca zostaw w spokoju - bo i tak x9 jest niski, więc nie ma sensu jechać jeszcze bardziej w dół.

 

Dalej ustawiasz już tylko dzielnik pamięci na najbardziej odpowiedni (żeby pamięci nie miały zbyt niskiej częstotliwości) oraz jeżeli chcesz podkręcasz timingi

 

To tak w największym skrócie - jaka opcja jest czym i do czego służy to już musisz rozszyfrować sam. Wiem, że ja też na początku miałem trochę kłopoty z rozszyfrowaniem tego wszystkiego ;) (jednak tutaj kręcenie trochę różni się od tego znanego nam z K7). Przypuszczam, że w tym momencie albo nie wyrabia HyperTransport ze względu na zbyt duży mnożnik albo pamięci - ze względu na zbyt niski dzielnik - i dlatego nie możesz jechać dalej.

 

Powodzenia więc życzę ;)

 

edit: Co do "odblokowanych mnożników" - tylko Athlon'y64 FX miały całkowicie odblokowane mnożniki. Zwykłe Athlon'y64 oraz Sempron'y64 miały mnożniki odblokowane, ale tylko w dół, tzn. że jeżeli Twój proc ma fabrycznie mnożnik x9, to mnożnik x8 możesz ustawić (choć to się mija z celem bo za daleko musiałbyś jechać szyną, tak jak pisałem mnożnik x9 i tak jest niski), ale x10 już nie ustawisz.

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napięcie pamięci 1.8 - 2.1 V ,Napięcie proc. (0.8 - 1.55 V), CPU freq 200-400 MHz. Oprócz tego mogę jeszcze ustawić timing mode pamięci (533-800 MHz)

Na pamięci możesz spokojnie te 2,1v zapodać. Te timing mode to właśnie te dzielniki, CPU freq to HTT. Nie ma sensu pisać co i jak bo coś widzę, że nie szukałeś albo nie chciało ci się czytać tego co znalazłeś. Mnożnik odblokowany jest dopiero w modelach od 3200+.

Edytowane przez carek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Chciałem trochę podkręcić mój zestaw (ten z sygnatury) i ze względu ,iż jestem nowy w temacie podkręcania , poczytałem to tu ,to tam i wziąłem się do dzieła. Gdy przeglądałem bios zaniepokoił mnie fakt ,że mam mało opcji a częśći z nich nie rozumiem. Dla przykładu mogę zmieniać 1.2VNBSB (??) zakres 1.2 - 1.5 V, napięcie pamięci 1.8 - 2.1 V ,CPU Voltage control [ AUTO / 100mv] (także nie wiem co to oznacza) , Napięcie proc. (0.8 - 1.55 V), CPU freq 200-400 MHz. Zgodnie z manualem powinienem być jeszcze w stanie ustawiac mnożnik w zakresie 5-9, ale w moim biosie tego po prostu nie ma. Oprócz tego mogę jeszcze ustawić timing mode pamięci (533-800 MHz) , LTD Bus Freq. (Nie wiem co to za szyna) 0.2 - 1 GHz. Nie ma w opcjach regulacji ani HT ani jakiegoś ratio CPU/ RAM ani timingów pamięci. Moje "podkręcanie" wygląda żałośnie bo mogę w sumie regulować tylko CPU freq. Maksymalne ustawienia to 218 Mhz / 1.5 Vcore , potem czyszczenie CMOSu mi zostaje. Troche mnie nie pokoi ta sytuacja , wiem ,że z tą płytą nie mam super dużych szans na dobre podkręcanie ale 10% to naprawde kiepski wynik ,a do tego dochodzi świadomość ,że nie mam kontroli nad wieloma rzeczami :mur: .

Wcale nie masz mało opcji. Zaczynamy:

-Mnożnik sobie daruj, bo i tak nie da się podnieść.

-"LTD Bus Freq. (Nie wiem co to za szyna) 0.2 - 1 GHz"To będzie odpowiednik HT, gdzie przykładowo 0.2 Ghz to jest 1x, a 1Ghz to 5x. Przy oc ustaw niżej, niż 1Ghz, ale bez skrajności.

-"timing mode pamięci (533-800 MHz)" To ci zastąpi dzielnik i timingi. Jak przestawisz na "manual", to być może uaktywnią się dodatkowe opcje. Niemniej do podkręcania dajesz na 533.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie masz mało opcji. Zaczynamy:

-Mnożnik sobie daruj, bo i tak nie da się podnieść.

-"LTD Bus Freq. (Nie wiem co to za szyna) 0.2 - 1 GHz"To będzie odpowiednik HT, gdzie przykładowo 0.2 Ghz to jest 1x, a 1Ghz to 5x. Przy oc ustaw niżej, niż 1Ghz, ale bez skrajności.

-"timing mode pamięci (533-800 MHz)" To ci zastąpi dzielnik i timingi. Jak przestawisz na "manual", to być może uaktywnią się dodatkowe opcje. Niemniej do podkręcania dajesz na 533.

O, to teraz jeszcze wykonałeś za niego "brudną robotę" rozpoznając to wszystko - więc raczej nie powinien mieć problemów ;)

 

@RedHot: Co do mnożnika - to, że jest zablokowany, i tak nie zmienia faktu, że te procesory doskonale się podkręcały (o ile masz dobre chłodzenie, bo na BOX'owym bardzo daleko nie zajedziesz). Ktośtam ma (nie pamiętam już kto) Semprona 2500+ na 754 chłodzonego Scythe Ninja i ciągnie mu spokojnie 3100MHz - tak więc możliwości podkręcania mimo w sumie zablokowanego mnożnika małe nie są.

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim bardzo , zwłaszcza WDK za wykonanie "brudnej roboty" :P Biorę się zaraz do O/C . Tylko kurcze mam chłodzenie boxowe właśnie , ale zobaczymy jak będzie szło .

 

@Obiboqs

W 1 odpowiedzi pisałeś o opcjach których ja nie mam :P. Ale na szczęście chyba wszystko zostało wyjaśnione

 

@carek

To nie tak , że nie chciało mi się szukać. Ja po prostu nie wiedziałem czego dokładnie szukać :P

 

P.S Jakie jest nominalne napięcie dla procesora by chodził na stockowych ustawieniach ?

Edytowane przez RedHot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S Jakie jest nominalne napięcie dla procesora by chodził na stockowych ustawieniach ?

Chodzi Ci o standartowe napięcie?

Te procesory (S64 na AM2) miały akurat różne napięcia (zależnie od modelu) - najlepiej przed rozpoczęciem podkręcania uruchom CPU-Z i sprawdź.

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Dzieki za rade, standardowo mam 1.375 : )

 

@podkręcanie

 

Echhh tak samo <_< nawet z waszymi poradami. We wcześniejszych danych zapomniałem dodać ,że moge jeszcze ustawić Memory Clock Frequence na 400 MHz (W manualu mam napisane ,że od 533 echh : / Tak samo zgodnie z manualem płyty powinienem miec możliwość ustawiania mnożnika 5-9 , a ja mam tylko z góry ustawione 8 i nawet nie ma tego pod menu gdzie się to ustawia).

 

Z waszych tłumaczeń wynikało ,że LDT Bus frequency ( Jest to w podmenu LDT & PCI bus control, dlaczego PCI :? ? ) odpowiada dzielnikowi HT , można go ustawić 0.2 - 1 GH (w odstępach 0.2) i potrkatowałem np. 1GHz jako 5x . Przy podkręcaniu radzicie ustawiać mnożnik/dzielnik (jeszcze się w nazwie gubię) HT na 3x. Tylko ,że bojętnie jakbym reszty nie ustawił komp nie wstaje przy 0.6 GHz LDT. Jak się komp włączy po restarcie (by zastosować zmiany w BIOSie) to nawet przycisk POWER (off) nie działa, trzeba wyłączać tym przy zasilaczu :blink: . Dlatego czasami jechałem na 1Ghz, 0.8 i 0.4 - z nich z reguły normalnie bootował , chyba ,że Cpu freq. za duże dawałem.

 

Z resztą ustawień jest różnie, Memory Clock Freq ustawiałem na 400 , czasami na 667 ale i tak wynik był podobny -komp zdychał przy 220 MHz cpu freq. (Czyli HTT , tak ? "dawne FSB" ?). No , raz mi się go udało uruchomić przy tym taktowaniu, przeszedł PowerPi na 1M (nie chciało mi się tracić więcej czasu) w 49s (mój dotychczasowy rekord <_< ). Po restarcie juz komp nie wstał, ewentualnie nie przeszedł POSTa . Teraz siedzę na ustawieniach :

CPU freq. 214 MHz , mnożnik 8 (innego nie da rady ustawić) , LDT Bus Freq- automatyczne , a ram ustawiłem na 667 MHz. Chodzi ok , ale przyrost ~8% jest jeszcze gorszy niż poprzedni <_< . Aaa no i oczywiście zmieniałem napięcie proca jak nie chciał wstawać - bez skutku.

 

sorry za marudzenie :P

Edytowane przez RedHot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Echhh tak samo <_< nawet z waszymi poradami. We wcześniejszych danych zapomniałem dodać ,że moge jeszcze ustawić Memory Clock Frequence na 400 MHz (W manualu mam napisane ,że od 533 echh : / Tak samo zgodnie z manualem płyty powinienem miec możliwość ustawiania mnożnika 5-9 , a ja mam tylko z góry ustawione 8 i nawet nie ma tego pod menu gdzie się to ustawia).

Jeżeli możesz dać 400 na pamięci to daj - zwykle im mniej tym lepiej przy podkręcaniu proca. Jeżeli np. komputer nie chciałby się uruchomić na 400 to musisz dać 533 ;)

 

Co do mnożnika - wnioskuję, że masz Semprona64 3000+ na AM2 (jądro Manila; 9x200=1800MHz) - tak więc mnożnik procesora powinieneś mieć na x9.

Z waszych tłumaczeń wynikało ,że LDT Bus frequency ( Jest to w podmenu LDT & PCI bus control, dlaczego PCI :? ? ) odpowiada dzielnikowi HT , można go ustawić 0.2 - 1 GH (w odstępach 0.2) i potrkatowałem np. 1GHz jako 5x . Przy podkręcaniu radzicie ustawiać mnożnik/dzielnik (jeszcze się w nazwie gubię) HT na 3x. Tylko ,że bojętnie jakbym reszty nie ustawił komp nie wstaje przy 0.6 GHz LDT.

Hmm.. Tak wywnioskował WDK :P W sumie jest tak: Częstotliwość HyperTransport = HTT Freq (czyli częstotliwość czyny HTT) pomnożona przez HT Clock Ratio (mnożnik HT). Standartowo szyna HTT ma 200MHz, więc przy mnożniku HT x5 HyperTransport ma 1GHz, przy mnożniku x4 ma 800MHz i tak dalej. Kazaliśmy Ci przestawić na x3, ponieważ Twój procesor standartowo obsługuje HyperTransport 800MHz, czyli jeżelibyś zostawił mnożnik x4 i zakręcił szyną do np. 220MHz to częstotliwość HyperTransport wzrosłaby od razu do 4x220=880MHz, co mogłoby spowodować, że komputer by się nie włączył (a częstotliwość HT nie ma dużego wpływu na wydajność).

 

Jeżeli mówisz, że przy 0.6GHz nie startuje, to spróbuj dać na 0.4.

 

 

Jak się komp włączy po restarcie to nawet przycisk POWER nie działa, trzeba wyłączać tym przy zasilaczu :blink: . Dlatego czasami jechałem na 1Ghz, 0.8 i 0.4 - z nich z reguły normalnie bootował , chyba ,że Cpu freq. za duże dawałem.

Hmm.. A jakie masz chłodzenie i jakie temperatury? Jaka pasta pod radiatorem? Bo skoro chcesz brać się za duże O/C, to wnioskuję, że w Twoim komputerze chodzi coś więcej niż tylko BOX'owy radiator i wentylator..

Z resztą ustawień jest różnie, Memory Clock Freq ustawiałem na 400 , czasami na 667 ale i tak wynik był podobny -komp zdychał przy 220 MHz cpu freq. (Czyli HTT , tak ? "dawne FSB" ?).

Tak, HTT to takie "dawne FSB" (przynajmniej możnaby to tak nazwać, niektórzy te nazwy mylą)

No , raz mi się go udało uruchomić przy tym taktowaniu, przeszedł PowerPi na 1M (nie chciało mi się tracić więcej czasu) w 49s (mój dotychczasowy rekord <_< ). Po restarcie juz komp nie wstał, ewentualnie nie przeszedł POSTa .

Hmm.. Mój A64 Venice 3200+ na s939 przy standartowym taktowaniu liczy 44s, po podkręceniu natomiast 35 (a i tak niektórym wydaje się to być mało). Czy jesteś pewien, że nie zagrzewasz tego procesora? Patrzysz ciągle na temperatury? (max. bezpieczna temp. dla tego procesora to ok. 55 stopni, jednak najlepiej by w stresie nie przekraczała 50)

 

 

Wniosek: Napisz, jakie masz chłodzenie, jaką pastę i jakie temperatury w IDLE oraz stresie - wtedy możemy kontynuować rozwodzenie się nad sprawą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze ta plyta nie ma po prostu blokady czestotliwosci szyny pci i dyski nie wyrabiaja? Nigdzie nie moge tego znalezc w sieci ale podobne jaja mialem z ECS K8S755-a2 az okazalo sie, ze plyta nie ma tej blokady i z OC nici a nawet lepiej nie ruszac bo mozna sobie podzespoly sfajczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Obiboqs

 

Tak się składa ,ze normalne moje taktowanie to 1600 MHz :( 1600 : 200 = 8 :P . Co do temperatur : IDLE - 29-30 stopni (gdy wykręciłem na 220 osiągnął zawrotne 34) , stres 33- 35. I nie wiem czemu podane mam temp proca i mobo :P Mobo to już sporo większa 42-50 ( co ciekawe i wyższe HTT tym mniejsza temperatura płyty) . Co do zestawu : chłodzenie boxowe (co z tego skoro ładne temp. ? :P ) a pasta jakaś bardzo dobra .bo proc z drugiej ręki ( 2-u miesięczny, u 1-szego właściciela kręcił się 2.6 GHz :cry: ) i własciciel zachwalał sobie paste ;).

 

 

@up

Też się tego obawiam , ale pamiętam ,że w starszych płytach był do tego celu tzw. dzielnik. Tak ,że częstotliwośc chyba PCI , dysków etc. (a właściwie ich szyn) nie przekraczała 40 MHz. Ponoć od czasów nForce 2/3/4 (nie pamiętam) stosuje się blokadę, tak ,że można sobie podwyższać HTT/FSB a podzespołów się nie uszkodzi. Nie wiem czy mam racje na 100% ale jestem tego prawie pewien ;)

 

 

[EDIT] trochę pogooglałem i WDK miał rację , patrzcie co znalazłem : "Mostek północny zgodnie z zasadą nie posiada kontrolera RAM i ma tylko 3 interfejsy. 800MHz (pracujący w trybie DDR) 16-bitowa szyna LDT o przepustowości 6,4GB/s (obecnie zwana HyperTransport)" Opis jakiegoś mobasa, hehe :D

Edytowane przez RedHot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że problem tkwi w pamięciach.

A dokładniej w timingach i że trzeba je ustawić na sztywno - coś tam w opcjach pamięci na manual a później podświetlą się timingi i je dać na sztywno tak jak mają memorki w spd (cpuz) albo według upodobania.

Wielkości 666 533 400 Mhz w biosie owszem odpowiadają taktowaniu pamieci ale tylko przy standardowym ustawieniu htt. Przy podwyższeniu htt dzielnik pamieci należy obniżyć albo bardzo obniżyć ( zależy jakie oc i jakie mamy pamieci) a rzeczywiste taktowanie należy odczytać z cpuz lub z everesta.

Zaznaczam że nie mam am2 i mogłem coś namieszać - ale z tego co wiem jest analogicznie jak w 939 :unsure:

 

U mnie szyna pci taktowana jest: post-146994-1188414477_thumb.jpg

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym ,że ja nie mam możliwości regulacji timingów >_<. To co mam w zakładce Memory, zgadza się z tym co jest w 1 z kolumn w SPD. Nie mam takze dostepu do dzielnika pamięci <_<. HTT mam teraz na 214, a HT na 856, czyli wychodzi na to ,że mnożnik jest ustawiony na 4 ;/ Jakkolwiek nie mam nigdzie w biosie możliwości wyboru tego dzielnika. Żeby dać wam pogląd na to jak to jest w moim "BIOSIE" załączam linka do wersji online mojego manuala do MOBO (jest w pdfie) http://static.tigerdirect.ca/pdf/Asus_M2A-VM_Manual.pdf - Dane dotyczace konfiguracji CPU , szyn etc. są od strony 64 tego dokumentu

I uwaga dla tych co nie chce im się czytać całego topica , w moim biosie sa troche inne nazwy niż się przyjęło i tu słowniczek :

Cpu freq - HTT (od 200 do 400 MHz co 1 przeskok)

LDT = HT (sterowane od 0.2 do 1 GHz , co 0.2 GHz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiasz bezpośrednio dzielnika, bo on zależy od "Memory Clock Frequence" i od częstotliwości procesora.

Dotyczy AM2:

Niestety, żaden producent płyt głównych nie wpadł na pomysł, by w BIOSie regulować rzeczywiste dzielniki pamięci, lecz wszyscy używają tzw. „memclock”, które to w różnych płytach są różnie nazywane. W zdecydowanej większości możemy spotkać takie oto ustawienia pamięci (memclock / memory clock):

 

* DIV-400 (DDR2-400)

* DIV-533 (DDR2-533)

* DIV-667 (DDR2-667)

* DIV-800 (DDR2-800)

Więcej:

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2685-34

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre pamięci nie tolerują div 400, więc w przypadku "Memory Clock Frequence" spróbuj oprócz 400 również i 533.

Odnośnie timingów, masz "timing mode" (to tak na logikę- im wyższa częstotliwość, tym luźniejsze timingi przy danych pamięciach się ustawiają) i w takim wypadku strzelam, że najluźniejsze są na 800, a najostrzejsze na 533. Do oc sprawdzasz najpierw najluźniejsze.

LDT dałbym 0,8 lub 0,6.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia :

 

HTT/ cpu freq = 220 MHz , LDT = 0.8 GHz , Mem. Clock. Freq. = 800 MHz . Rezultat? Nie wstał =.=.

 

Postanowiłem potem zaszalec i ustawiłem cpu freq na 230 MHz , oraz vCore z defualt na 1.475. O dziwo wstał, przeszedł PP M16 w 20 minut. Postanowiłem zobaczyć jak się zachowa po restarcie , już nie wstał normalnie. Musiałem wyłączać przełącznikiem z tyłu zasilacz (sytuacja podobnajak ustawiam LDT na 0.6 GHz [ niezaleznie od reszty ustawień]). Pomyślałem ,że może naprwde powinienem zmieniać Vcore z AUTO na jakieś konkretne, wyższe. jednak sie myliłem nawet przy 220 nie startował. Czyli po prostu to był fuks wtedy ,ze poszedł. Acha martwi mnie taktowanie pamięci gdy zwiększam LTD. Wszyscy co widze mają taktowania ~200 (np. jak q8ic ,na obrazku który dołączył) ,a u mnie przy 230 było to aż 368 Mhz ;/ (pamięc na 800 była ustawiona, ale ot chyba nie ma znaczenia ). W chwili obecnej (215 MHz LDT , pamięc leci na 344 MHz) , co ciekawe zauważyłem ,że ten wynik wynosi około : Taktowanie pamięci (czyli zgodnie z załozeniami 667 MHz) dzielone przez 2 + tyle MHz ile dodałem do LDT.

 

Ecchhh poszukam update'ów BIOSa w necie , zainstaluje i może tam będą jakieś nowe funkcje : /

Edytowane przez RedHot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia :

 

HTT/ cpu freq = 220 MHz , LDT = 0.8 GHz , Mem. Clock. Freq. = 800 MHz . Rezultat? Nie wstał =.=.

Wcale się nie dziwię. Zrobiłeś na odwrót. Mem Clock 400 lub 533. Mem timinig 800.

 

Najlepiej jednak sprawdź bez podkręcania procesora, w programie cpu-z, jakie timingi są na poszczególnych wartościach memory timing, przestawiając w biosie tylko owe mem timing.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ,że ja mogę jedynie ustawiać Memory Clock Frequence :P. W biosie mam tak : (zakładka DDR conf.)

TIMING MODE [AUTO/MANUAL] (gdy AUTO linijka nizej jest zablokowana, gdy manual , odblokowana)

MEMORY CLOCK FREQUENCY [AUTO / 400 / 533 / 667 / 800] (można wybrać jedno z podanych).

 

Jesli chcesz ,dalem kilka postów wyżej link do manuala w wersji online i nr strony od której jest mój bios opisany.

Edytowane przez RedHot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha martwi mnie taktowanie pamięci gdy zwiększam LTD. Wszyscy co widze mają taktowania ~200 (np. jak q8ic ,na obrazku który dołączył) ,a u mnie przy 220 było to aż 368 Mhz ;/

Ja mam 939 i ddr ty masz am2 ddr2 i wyższe taktowania pamięci.

WDK dobrze mówi [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yhm , no to czaje z taktowaniem. Wtedy źle napisałem , mianowicie 368 MHz dla ram mam przy 230 MHz ldt, a nie 220. No , ale to szczegół. Co do tego co mówi WDK , to zapewne jest słuszne, ale na moim BIOSie jest nie wykonalne : / Chodzi mi o to ,że nie mam tych funkcji , o których mowi WDK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem instrukcję. Nie ma regulacji timingów.

W takim wypadku musisz się zdać na domyślne.

LDT wypróbuj 800, 600 i 400.

Memory clock 400 i 533

Podnieś DDR2 Voltage do 2.0V profilaktycznie narazie.

Wyłącz Cool'n Quiet (CPU Configuration)

VNSB możesz podnieść profilaktycznie, ale niekoniecznie to coś da.

 

Ogólnie masz trochę kombinacji do wypróbowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to zmiana biosu dała takie super efekty czy też to ,że ruszyłem VNSB , ale komp mi chodzi całkiem cacy przy :

HTT - 300 MHz (Co oznacza 50% przyrost! ) , Ram freq. = 400 MHz , HTT = 1.2 GHz (Chyba za duże ;/ ) regulować mnożnika proca jak i HTT nie mogę ;/ .

 

Program diagnostyczny jak i Bios podają tempertury proc 30 IDLE 38 stres, a mobo ciągle 50 z czego program Asusa mówi ,że temp. mobo jest za wysoka. Ktoś wie jaka powinna być ?

 

P.S Dzięki wszystkim :damage_wall: :D

Edytowane przez RedHot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...