Skocz do zawartości
flecher

Praca Inż.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

nie wiem czy we właściwym subforum poruszam dany temat, ale że jest to z programowania to raczej trafić lepiej nie mogłem.

Otóż, w nowym roku akademickim zaczynam pisać pracę inżynierską, którą mam zamiar bronić za rok. Mam zamiar napisać jakiś program związany z wprowadzaniem jakiś druków do komputera, następnie operacje na tych danych, modyfikowanie, kontrola itp. Nie wiem dokładnie czy to będzie program do wprowadzania jakiegoś rodzaju PITów z ZUSu, czy czegoś podobnego dla KRUS, PZU, czy też innych. Nad tym się jeszcze zastanawiam, ale myślę, że wiecie o jakiego typu aplikację mi chodzi. Z racji tego, że przez ostatnie dwa lata poznawałem język programowania Java, więc chciałbym spróbować daną aplikację napisać właśnie w tym języku. Jako baza danych prawdopodobnie będzie to MySQL.

Problem jednak polega na tym, że do aplikacji należy napisać pracę teoretyczną, czyli:

Część I. Wstęp, wprowadzenie, cel i motyw, opis teoretyczny, i takie tam

Część II. Prawdopodobnie techniki które wykorzystałem do tworzenia danego programu. (Mimo wszystko nie wiem o czym tu pisać :( )

Część III. Kawałki kodu źródłowego opis zastosowanych rozwiązań w projekcie, (też jakoś sobie tego nie potrafie wyobrazić)

Część IV. Podręcznik użytkownika czyli: screeny z obsługi programu, opis co się w danym momencie dzieje (przynajmniej tak mi się wydaje)

Część V. Zakończenie, podzienkowania, literatura itp.

 

Z racji tego, że temat pracy wybieram sam (nie nasuwa mi tego Promotor) to mógłbym Promotorowi zasugerować własną wizję tego programu i dążyć do wykonania całości po mojej myśli. Tym bardziej Promotor raczej nie wie z jakich programów korzysta się w poszczególnych firmach prywatnych i instytucjach państwowych, więc tutaj jestem górą i mogę to sam określić.

 

Wiem, że te forum nie tylko czyta bądź przegląda, ale również administruje wielu osób z wyższym wykształceniem (często technicznym) dlatego mam prośbę o ocenę powyższych części, a także o krótkie rozbudowania tych pięciu punktów, bo nie przychodzi mi do głowy nic na tyle konkretnego aby umieścić to w mojej pracy. Czy jeśli korzystam z MySQL'a to mam pokazać przykłady prostych zapytać w języku SQL, czy też ogólnie tylko opisać do czego to służy, a może opisać wszystkie dostępne i znane mi aplikacji bazodanowych takich jak Oracle, Progressa i innych. To samo dotyczy języka Java. Trochę się w tym pogubiłem, a wolałbym mieć jako taką jasność sytuacji.

 

P.S.

Wiem, że Promotor zawsze ma rację, no ale... ;)

 

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i z góry dziękuję za wszelkie pomocne informacje

Flecher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekhem, chcesz pisać w javie ale chyba nie w Swingu? W końcu mamy XXI wiek.

IMO powinna to być aplikacja webowa, tam można pobawić się w naprawdę różne nowe technologie (masa frameworków do jsp, ajax, xml, xstl, css, jakieś ciekawsze bazy danych) o czym będzie można potem conieco napisać a i nauczysz się sporo.

Pomysł? z tym nie ma problemu, trzeba tylko pomyśleć skąd wziąć jakieś fajne dane a potem z nimi robisz co Ci się podoba z wykorzystaniem tych wszystkich dobrodziejstw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekhem, chcesz pisać w javie ale chyba nie w Swingu? W końcu mamy XXI wiek.

IMO powinna to być aplikacja webowa, tam można pobawić się w naprawdę różne nowe technologie (masa frameworków do jsp, ajax, xml, xstl, css, jakieś ciekawsze bazy danych) o czym będzie można potem conieco napisać a i nauczysz się sporo.

Pomysł? z tym nie ma problemu, trzeba tylko pomyśleć skąd wziąć jakieś fajne dane a potem z nimi robisz co Ci się podoba z wykorzystaniem tych wszystkich dobrodziejstw.

No ok, ale nie o to mi dokładnie chodzi.

Do każdej aplikacji musi być praca teoretyczna, czyli musisz conieco o niej napisać. Mi głównie chodzi o podział danej pracy. Co w którym punkcie pisać i jak je dzielić na podpunkty. Czy jeśli będę pisał coś powiedzmy o wprowadzaniu formularzy w PZU, to mam opisywać również całą strukturę działania PZU, czy tylko komórkę która zajmuje się tymi wnioskami. Tego się najbardziej obawiam.

Druga sprawa. Jak określasz "masa frameworków" to znaczy, że mam opisać dokładnie co to jest np jsp do czego to służy, jakieś przykłady itp. W której części to opisywać itp

Trochę mnie coś takiego przytłacza. Ba przecież nigdy jeszcze nie pisałem pracy inżynierskiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale nie o to mi dokładnie chodzi.

Do każdej aplikacji musi być praca teoretyczna, czyli musisz conieco o niej napisać. Mi głównie chodzi o podział danej pracy. Co w którym punkcie pisać i jak je dzielić na podpunkty. Czy jeśli będę pisał coś powiedzmy o wprowadzaniu formularzy w PZU, to mam opisywać również całą strukturę działania PZU, czy tylko komórkę która zajmuje się tymi wnioskami. Tego się najbardziej obawiam.

Od tego jest promotor;] on ci na to odpowie a nie forum;]

A co do twoich obaw to normalne;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale nie o to mi dokładnie chodzi.

Do każdej aplikacji musi być praca teoretyczna, czyli musisz conieco o niej napisać. Mi głównie chodzi o podział danej pracy. Co w którym punkcie pisać i jak je dzielić na podpunkty. Czy jeśli będę pisał coś powiedzmy o wprowadzaniu formularzy w PZU, to mam opisywać również całą strukturę działania PZU, czy tylko komórkę która zajmuje się tymi wnioskami. Tego się najbardziej obawiam.

Druga sprawa. Jak określasz "masa frameworków" to znaczy, że mam opisać dokładnie co to jest np jsp do czego to służy, jakieś przykłady itp. W której części to opisywać itp

Trochę mnie coś takiego przytłacza. Ba przecież nigdy jeszcze nie pisałem pracy inżynierskiej

A nie robiłeś nigdy projektu na studiach? Za czasów moich studiów trzaskało się kilka w semestrze no i potem trzeba było opisać te wszystkie rzeczy, które Cie dręczą w pracy inż.

Fragment rzeczywistości który chcesz zinformatyzować, opis procedur, zasady, pojęcia etc. opisujesz w części teoretycznej.

W części poświęconej systemowi już o tym nie wspominasz a jedynie sie do nich odwołujesz.

 

Opisując technologie które wykorzystałeś, wymieniasz i uzasadniasz dlaczego je wykorzystałeś. Powołujesz się na popularność, nowoczesność, "przyszłościowość", wydajność, darmowość, wygodę korzystania z niej, szybkość tworzenia oprogramowania etc etc. Np. Zaletą języka java jest przenośność. Istnieją darmowe środowiska developerskie darmowe serwery aplikacji etc etc.

 

Opisując implementacje systemu można zacząć od architeORT: ORT: ORT: ktury, wrzucić jakis diagram klas, opisać z grubsza co jaka klasa reprezentuje.

Ważne jest też dokładne opisanie danych wejściowych i wyjściowych systemu, w jakim formacie przyjmowane są dane w jakim wypluwane.

Dać jakieś kluczowe lub ciekawe fragmenty kodu, np. miałeś problem z napisaniem jakiegoś algorytmu, no to wklejasz funkcje. Można też wklejać bardziej istotne fragmenty klasy, opisując jej propertisy. Pamiętaj że wykresy i ładnie wyglądają i są niezłym zapełniaczem, dlatego możesz porobić w UMLu jakieś diagramy przejsć, diagramy stanów, diagramy sekwencji - jak nie znasz UMLa to sie nie ma czego bać, to jest bardzo proste można nauczyć sie w 10min robić diagram.

 

Podręcznik użytkownika jak sama nazwa wskazuje ma być dla użytkownika, lecisz wg. funkcjonalności systemu, np. w programie można dodać nowy dokument, to opisujesz kolejno co użytkownik ma zrobić aby dodać nowy dokument, proste.

 

Ogólnie nie ma sie czym przejmować, promotor jest od tego żeby pomagać i sprostować jak coś jest nie tak, a jeśli promotorowi sie nie będzie chciało tego czytać to możesz być pewien że nikt oprócz Ciebie tego nie przeczyta więc można pisać Ojcze nasz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większość promotorów i rencenzentów wymięka na 30 stronie :D.

 

Ściagnij sobie czyjąś pracę mgr czy inż i zobacz jak to jest podzielone.

Tu jakaś praca mgr od grafomana

 

A pracę możesz podzielić np.

 

Wstęp : o co chodzi , jaki problem rozwiązuje twoja praca

1 : Przegląd technologii ich wad i zalet , uzasadnienie czemu wybrałeś taką a nie inną

2 : Omówienie architektury (jak program działa)

3 : Omówienie funkcjonalnosći (co program robi )

Podsumowanie : Korzyści z wdrożenia systemu , ewentualnie jakie są możliwości rozbudowy itp.

Ewentualnie Dodatki :

Podręcznik użytkownika

 

Postaraj się zmieścić w 40-50 stronach , recenzent i promotor to zwykli śmiertelnicy :)

Edytowane przez Haquim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...