Skocz do zawartości
860lacov

Jak Chronicie Swój Wyświetlacz?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie dokładnie jak w temacie.

 

Na allegro jest mnóstwo różnych folii mających zabezpieczać LCD przed uszkodzeniami, brudem itp.

Są także specjalnie mocowane osłonki.

 

Czy ktoś z was sprawdzał te poliwęglany itp?

Ja cały czas się zastanawiam. W końcu wyświetlacza się nie wymieni więc jeśli ktoś z was kupił taką folię i wszystko jest ok to niech poda namiary na sprzedawcę.

 

p.s. Szukałem podobnego tematu, ale nie znalazłem więc chyba warto dopowiedzieć ta pytanie, które może nam pomóc w dbaniu o sprzęt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem na allegro folie LCD, poliwęglan. Na komórze mam już taką od ponad 8 miesięcy i spełnia swą rolę wręcz idealnie. A te osłonki do mnie nie przemawiają - drogie to i nieporęczne (za każdym razem gdy chcę zobaczyć podgląd na lcd muszę ją podnosić). Z allegro polecam GLASSER i BEST-FOL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem. Nie ma żadnych śladów bo technika "montażu" oparta jest na tym, że dajesz pare małych kropli wody na warstwę która ma być chroniona a później (i tutaj trzeba wykazać się już prezycją) się nakłada folię - tak aby nie było pod nią żadnych pęcherzyków powietrza. Później np. jak ściągniesz ją - wystarczy przetrzeć powierzchnię szmatką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to bardzo istotna informacja.

Ja cały czas myślę o aukcji z największą ilością kupujących.

Tam jest poliwęglan, ale z klejem.

Co prawda w poprzednim aparacie w ciągu ok 1.5 roku zrobiła mi się 1 ledwo widoczna ryska, ale teraz jestem jakoś bardziej przewrażliwiony.

 

 

p.s.

Nie chcę zakładać nowego tematu więc zapytam tu.

Czy zrobienie jednego bądź kilku zdjęć świecącej bardzo jasnej żarówki z odległości ok 10cm może mieć jakiś zły wpływ na matrycę w cyfrówce?

Lub czy matrycy może w jakiś sposób zaszkodzić zdjęcie zrobione słońcu?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robione słońcu - zdania są podzielone. O zachodzie bez problemu, bo jest wtedy nawet dla ludzkiego oka nie jest niebezpieczne. Ale wschód i południe może wypalić matrycę, ale to też musiał by być nieszczęśliwy zbieg okoliczności (tak usatwiony obiektyw by soczewki skupiły wiązkę na matrycy) Ale normalnie możesz uzyć filtru i po sprawie. Poszukaj na cyberfoto, fotoexpert. A co do żarówki to się nei wypowiadam, bo nie próbowałem, choć myślę tak na zdrowy rozum, że jest to bezpieczniejsze niż światło słoneczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia robione słońcu - zdania są podzielone. O zachodzie bez problemu, bo jest wtedy nawet dla ludzkiego oka nie jest niebezpieczne. Ale wschód i południe może wypalić matrycę, ale to też musiał by być nieszczęśliwy zbieg okoliczności (tak usatwiony obiektyw by soczewki skupiły wiązkę na matrycy) Ale normalnie możesz uzyć filtru i po sprawie. Poszukaj na cyberfoto, fotoexpert. A co do żarówki to się nei wypowiadam, bo nie próbowałem, choć myślę tak na zdrowy rozum, że jest to bezpieczniejsze niż światło słoneczne.

EEeeee przy lustrach cyfrowych głównie używa się czasów rzędu 1/2000 i w zwyż jeśli mamy słońce w kadrze, tak więc - ryzyko praktycznie żadne ! Ja wiele razy robiłem zdjęcia ze słońcem w kadrze nawet o 12 w południe. :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też parę razy robiłem, nie centralnie ale w kadrze, i nic się nie stało, ale lepiej kogoś ostrzec o możliwościach. Tym bardziej, że jak ktos pisze że chce robić zdjęcie żarówce z 12cm to chyba chce coś "ciekawego" osiągnąć, kombinować, więc skąd ja wiem jaki czas ustawi na słońce może 4" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę może od LCD bo w końcu po to zadałem pytanie.

Znajomy akurat zdobył bez klejową folię i dał mi sztukę. Niestety wyszło słabo bo folia nie chciała się przesuwać, a mało brakowało i aparat potraktowałbym wodą :/ także chyba po prostu postaram się nie zniszczyć za szybko wyświetlacza, może mi się uda :)

 

 

Jeśli chodzi o żarówkę to może i coś ciekawego można osiągnąć :)

Natomiast jeśli chodzi o słońce to po prostu testy. Chciałbym zobaczyć jak wygląda przy 1/2000 itd

 

Generalnie chodzi o Panasonica FZ8 (na lustro to na razie mnie nie stać niestety) którego niedawno nabyłem. Zastanawiałem się też nad s6500, ale w końcu zamiast fuji wziąłem panasa.

 

Mam też 2 małe pytanka apropos tegoż właśnie modelu, a chyba nie warto zakładać nowego tematu dla dość krótkiej odpowiedzi

 

1. Jakiej średnicy mam kupić filtr?

Nie mam pod ręką suwmiarki więc zmierzyć nie mogę. Na obiektywnie niestety nie zostało to napisane, a w instrukcji nie ma o tym mowy.

Szukałem też na googlach i ku mojemu zdziwieniu znalazłem co prawda mało precyzyjne odpowiedzi, ale była mowa o 52mm, 55mm i nawet 72mm, ale tą ostatnią wykluczam :)

 

2. I nawiązując do pytania powyżej. Jaki filtr UV mi polecacie? Chodzi mi głównie o ochronę obiektywu i jak najmniejszą utratę jakości obrazu.

O ile oczywiście rozmiar się zgadza to HOYA HMC Super wydaje się być ok, ale może uważacie inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeśli chodzi o słońce to po prostu testy. Chciałbym zobaczyć jak wygląda przy 1/2000 itd

Kup sobie taką folię - http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...344acec6ce1f844

 

Poglądowe zdjęcie (Nikon D50 + telekonwertery + MTO-11CA + folia) - http://forum.purepc.pl/index.php?act=Attac...st&id=14652

 

Czas naświetlania 1/1250 s.

Edytowane przez Dj_AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jakiej średnicy mam kupić filtr?

Nie mam pod ręką suwmiarki więc zmierzyć nie mogę. Na obiektywnie niestety nie zostało to napisane, a w instrukcji nie ma o tym mowy.

Szukałem też na googlach i ku mojemu zdziwieniu znalazłem co prawda mało precyzyjne odpowiedzi, ale była mowa o 52mm, 55mm i nawet 72mm, ale tą ostatnią wykluczam

Kup sobie tulejkę 52 mm np taką: https://ssl.allegro.pl/item217247205_tulejk...z8_wroclaw.html

 

Generalnie zasada jest taka - większa średnica = droższe filtry, więc 52mm będzie optymalnym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak tuleja ma 52mm, to szukaj wśród filtrów 52mm. Nie wiem jakie się filtry do kompaktów kupuje. Ale do lustra podstawą jest UV i polaryzacyjny (ten drugi jak focisz krajobrazy)

 

Taką hoye HMC proponuję http://allegro.pl/item241548192_filtr_hoya..._najlepszy.html

tylko nie bierz tej zielonej wersji (najtańsze gawno)

 

A polarke to albo też Hoye, a ostatnio czytałem na fotoexpert test Matina i w sumie wyszedł bardzo fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MaciekCi

nie jestem pewny co masz na mysli piszac babrac, ale jesli chodzi Ci o czyszczenie to chyba lepiej jest czyscic filtr niz szlo obiektywu. Z aparatu bede korzystal w 99% ja, ale wiem, ze ten 1% potrafi zostawic ladne odciski palcow :) wiec jak juz cos czyscic to lepiej to co da sie wymienic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MaciekCi

nie jestem pewny co masz na mysli piszac babrac, ale jesli chodzi Ci o czyszczenie to chyba lepiej jest czyscic filtr niz szlo obiektywu. Z aparatu bede korzystal w 99% ja, ale wiem, ze ten 1% potrafi zostawic ladne odciski palcow :) wiec jak juz cos czyscic to lepiej to co da sie wymienic

Nie mówię, żebyś nie brał filtrów, sam też używam. :) A sam obiektyw się o wiele łatwiej czyści niż Hoya. ;) Filtry Hoya mają to do siebie, że się strasznie "mażą" i nie tak łatwo je wyczyścić do perfekcji, czego nie ma przy filtrach firmy np. B+W , tam chwila moment i filtr czysty jak łza, z hoyą trzeba się babrać.

 

o czyszczeniu Hoyi można poczytać np Na canonboard'zie. ;) U mnie najlepiej spisywał się płyn do mycia naczyń + ręcznik papierowy + suszarka + waciki na koniec = 15 minut roboty ... Przy B+W takich wynalazków nie używam, zwykły płyn do filtrów + bibułka załatwia sprawę w kilka sekund.

 

Zresztą koniec OT ! Masz tu temat KLIK ! Czasem warto poszukać zamiast mieszać.

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki

co do OT to faktycznie troche sie zeszlo z tematu, ale to chyba glownie dlatego, ze jakos nikt sie nie kwapil zeby pisac jak i czy wogole chroni swoj wyswietlacz. Ostatnio sprobowalem folii bez klejowej, ale niestety efekt byl slaby. Bardzo by mi pasowalo zostawic goly wyswietlacz, ale przez moje zboczenie co do rys caly czas pomimo uwazania niego boje sie o LCD straszliwie :) chociaz wiem, ze nawet sporej ilosci rys na wlaczonym ekranie wogole nie widac

 

p.s.

Nie pisze wyrazow z polskimi literami bo jade przez telefon za co przepraszam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie chronię wyświetlaczy w żadnym z moich body ... Nie widzę sensu naklejania na nie jakichś papierków, ani zabudowywania tego ... Nie jestem zboczony na tym punkcie, więc problemu nie mam. ;) Poprostu uważam ...Co prawda górny wyświetlacz w 5D już ma małą ryskę ale jakoś się tym wcale nie przejmuję. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten komfort, ze wyswietlacz w S2 IS jest zamykany, wiec jak aparat nie jest w uzyciu, to nic mu sie nie stanie.

Nie naklejalem tez zadnej folii, nie jestem purysta - jak wyswietlacz sie pobrudzi, to go wytre/wymyje, jakos nie udalo mi sie go dotychczas porysowac.

 

Musze natomiast zainwestowac w tulejke na obiektyw, bo juz raz mi ktos zostawil odciski palcow centralnie na obiektywie :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja caly czas nosze aparat w pokrowcu wiec tez nic sie stac nie powinno, ale roznie to bywa. Na pewno bede na aparat uwazal. Moze nie jest to jakis mega wypas, ale musialem sie niezle narobic w wakacje zeby go kupic, a innego to pewnie juz w czasie studiow nie kupie wiec bede o niego dbal jak sie tylko da.

Dzieki za kazda pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem pare lat Minolte Z1 i wyswietlacz byl w idealnym stanie. Zadnych nakladek, naklejek itp.

 

Teraz mam 30D i tez nie mam zamiaru nic nakladac, jezeli normalnie sie uzywa aparat to ekran nie ma sie jak porysowac ;)

 

Poza tym kazda nakladka pewnie jakos znieksztalca obraz czy tam kolory :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...