Skocz do zawartości
Kaz!o

Rozdzielenie Internetu Przez Linksys Wrt54gl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Pare miesiecy temu kupilem Linksys WRT54GL z mysla, aby po dokupieniu przejsciowki z anteny podlaczyc i rozdzielic net na dwa kompy. Po zakupie, przeszukaniu netu i wgraniu najnowszego oprogramowania Tomato probowalem poprawnie go skonfigurowac. Nie udalo sie. Jak wyglada moja sytuacja:

 

-posiadam karte PCI w kompie, przez ktora odbieram net - do niej podlaczona jest antena z dachu

-aby net dzialal na kompie musze zainstalowac oprogramowanie RtlWake, wgrac sterowniki do karty i ustawic w protokule TCP/IP nastepujace rzeczy:

Adres IP: 192.168.168.xx

Maska 255.255.255.0

Brama: 192.168.168.xxx

 

Preferowany serwer DNS: 192.168.168.xxx

 

Po tych zabiegach net zaczyna dzialac.

 

Nie wiem niestety jak ustawic jednak router, aby dzialal jako AP. Niestety w googlach nic nie znalazlem - moze cos ominalem?

 

Bardzo prosze o pomoc. Dla pomocnikow piwo! :lol:

 

Pozdrawiam

Kaz!o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko podstawowe kabel z anteny na dachu podlaczasz do odkrecanej anteny w WRT45GL czy moze ma on juz koncowke rj45 :). W pierwszym wypadku ten linksys nie bedzie mogl byc AP, rozdzielenie netu bedzie mozliwe tylko przez kable UTP. Ustawienie routera w kilku punktach bedzie troszke sie roznilo. Z

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable bezposrednio z anteny podlaczam przez przejsciowke SMA->wejscie na Linksysa. Chcialbym aby Linksys dzialal jako AP, czyli rozdzielal internet na dwa kompy niezaleznie od tego ktory jest wlaczony.

Pozdrawiam

 

PS walcze i walcze i nic nie moge wskorac :mad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw o AP chodzi o to ze jesli podlaczylbys antene do koncowki RP-TNC Linksys nie moglby juz rozsylac sygnalu radiem. czyli zgodnie z definicja przestalby byc AP.

 

 

 

Napisze co ja zrobilem u siebie tez podzial sygnalu na 2 kompy

 

Antena z dachu do routera a z niego dwa kable UTP do obu komputerow (mam nadzieje ze maja wbudowane sieciowki). Karta PCI spisac adres MAC i do smieci z nia. Wlaczyc oba kompy, wlaczyc ich sieciowki ustawic (TCP/IP) aby automatycznie pobieral ip i dns.

Piszesz ze masz tomato to wiec:

A.) -"Basic->Network": "Type" ustawiamy na "Static" i tu co podalel adres, maska i brama, "Lan" tu tylko dopisujesz serwer dns, by bylo łatwiej zaznacz "DHCP Server" skoro masz dwa komputery so "Start" 192.168.1.1. a "End" 192.168.1.3, kazdy kolejny komp numerek wyzej.

-"Wirelles" zaznaczamy "Enable wireles", "wireles mode" tu ustawiamy "wireles client", "B/g mode" najlepiej na "mixed"

-"Chanel" wybierz kanal na ktorym miales sygnal radiowki (wszystkie dostepne sa w "tools -> wireless survey"

 

"Identification" tu wpisz nazwe pod ktora bedzie widzial cie twoj dostawca

 

"Static DHCP" (chyba nie trzeba ja jednak uzupelnilem) tu wpisz adres adres mac z sieciowki komputera nr.1 i ip (192.168.1.2), dla komputera nr2(192.168.1.3) i jego mac. "Wireless Client Filter" na wszeki wypadek ustaw "disable filter"

 

B.) Teraz "ADVANCED" tu interesuje nas: 1. "conntract/netfilter" na samym dole przy "TTl Adjust" ustaw "-1"

2."Mac address" -> " Wireless Interface" tu wpisz adres mac z karty sieciowej PCI , to ta ktora wywaliles do kosza. 3. "Routing" , "mode ustaw na gateway", "RIPv1 & v2 na Lan"

 

Znajac zycie kilka pozycji jest niepotrzebna, a kilka brakuje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem ostatnio chwile to powalczylem jeszcze z routerem. Wykonalem czynnosci jakie polecil mi Cloperflake (WIELKIE dzieki za pomoc). Niestety nie udalo mi sie uruchomic netu. Wklejam screena z ustawien internetu w windowsie - net z karty:

<tutaj znajdowaly sie screeny>

 

Program do netu jest to cos co opisywalem w pierwszym poscie. Program jest w autostarcie i bez niego nie dzialal net.

 

Postepowalem zgodnie z poleceniami, oto jak wygladaly ustawienia w routerze - kilka wazniejszych okien:

 

<tutaj znajdowaly sie screeny>

 

Przypisalem routerowi MAC karty, podlaczylem kabelki i oczywiscie ustwilem adresy itp - net nie dzialal. Wiem, ze ciezko jest pomoc na odleglosc, ale czuje ze jestem blizej niz dalej i ciagle licze na Wasza pomoc! Moze Tobie Cloperflake cos jeszcze wpadnie do glowy.

 

Z gory dzieki za pomoc!

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Kaz!o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaz!o zrób mniej więcej tak jak napisał Ci Cloperflake...

 

B.) Teraz "ADVANCED" tu interesuje nas: 1. "conntract/netfilter" na samym dole przy "TTl Adjust" ustaw "-1"

Jak już to ustaw na +1 . Pozatym nic nie zmieniaj w routingu.

 

 

Z tego co ja tu widzę to ty dalej używasz sieciówki bezprzewodowej? Przecież komputer z routerem musisz podłączyć skrętką. WRT54GL odbiera sygnał radiowy i dalej internet może przekazać tylko drogą kablową... Jeżeli chcesz odbierać sygnał radiowy i dalej rozprowadzać go w domu poprzez wifi to potrzebujesz jeszcze jeden AP...

 

Adres IP: 192.168.168.xx

Maska 255.255.255.0

Brama: 192.168.168.xxx

Preferowany serwer DNS: 192.168.168.xxx

Te adresy wpisujesz tylko na routerze w Basic -> Network -> Static . W komputerze karta LAN niech pobiera sobie adresy automatycznie, czyli ustaw DHCP.

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dluugiej przerwie.

W ten weekend znowu usiadlem aby powalczyc z routerem. I znowu nici. Zaczynam wiec jeszcze raz. Najpierw podstawy, mam nadzieje, ze mi pomozecie :wink:

<tutaj znajdowaly sie screeny>

Na obrazku widac jedno z okien ustawien - MAC

 

Router's MAC Adress - adres Mac z naklejki na routerze

 

Czy w takim razie, provider widzi router jako urzadzenie z Maciem karty czy maciem routera?

 

Pozdrawiam i dzieki za pomoc z gory!

Edytowane przez Kaz!o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz zle zrobione wszystko prawie ;]

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

tam musi byc ustawione, wpisz swoje IP,dns i bramke w secji LAN, oraz ustaw odp MAC w wirless interface (karty WIFI wyjetej z kompa oczywiscie a nie karty LAN). Dhcp zostaw w spokoju.

 

Kompy podlacz pod ktorys 1-4 port lan, pod WAN nic nie podlaczaj.

 

W razie pytan pisz.

Edytowane przez Cmx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co mam w takim razie wpisac w pole "WAN Port" ?

Pozdrawiam i dzieki za jakis pomysl kuebk :)

WAN to jest port pod ktory podpinasz internet puszczony skretka albo modem adsl. W kazdym badz razie jesli bedziesz potrzebowal podawac tam jakis MAC to tylko wtedy gdy dzielisz nim neta ktory dochodzi do Ciebie skretka i o ile to jest wogole potrzebne - innymi slowy: nie ma znaczenia co tam wpisze przy Twoim sposobie dzielenie internetu. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie jesli bierzesz neta przez wifi to port WAN musi byc wylaczony.

 

AP ustawiasz w trybie AP-Client

 

 

Musisz miec tak ustawione:

 

Dołączona grafika

 

No i kodowanie na wylaczone (z tego co widze nie masz kodowania sygnalu) Jesli masz to wybierz odpowiednie WPA, WEP i wpisz klucz.

Edytowane przez Cmx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam profilaktycznie czy jest to konieczne do dzielenie radiowki czy wylaczamy go bo go nie uzywamy? :P

 

Znaczy źle napisałem ze musi, może być wył ale nie musi. Ponieważ jest w tym wypadku nie używany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Starałem się dostosować do Waszych rad, ale dalej mi nie wychodzi.

Jak widac, probowałem tak ustwić router, ale gdy naciskam save to:

<tutaj znajdowaly sie screeny>

 

Nastepne pole:

BASIC/Static DHCP - czy to tak ma wygladac:

<tutaj znajdowaly sie screeny>

MAC kompa

IP kompa :)

 

Pole Advanced/Mac Adress

Wan port - default ustawienie - po prostu wciskam default po prawej stronie

Wireless Interface - Mac wyjetej karty

 

Advanced/Routing - czy na tej stronie cos ustawiam?

 

Podobno Basic/Network powinno wygladac tak:

<tutaj znajdowaly sie screeny>

Tzn, pola LAN i Wireless wypelnilem na podstawie wypowiedzi Cmx , natomiast WAN/Internet Static pomogl mi wybrac kolega wyzej. Ale co mam wpisac w IP Address, Mask, Gateway.

 

To, ze nic nie wpinam w port Internet z tylu routera i przez to nie wpisuje WAN to rozumiem, jednak nie moge ustwic LAN i Wireless na Client i wybrac typ "diseable" w WAN na gorze. Świeci sie na żółto tak jak na screenie u Cmx i wyswietla sie taki komunikat (tak jak pisałem wyżej)

<tutaj znajdowaly sie screeny>

 

Jakieś pomysły co dalej z tym fantem?

Pozdrawiam

Edytowane przez Kaz!o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ustaw WAN na dhcp. Powinno chulac, BASIC/Static DHCP tak ma wygladac.

 

 

No i na dole w Wirless. musisz podac poprawne SSID i odpowiedni kanal czyli 11 ?

Edytowane przez Cmx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moim zdaniem w wireless client portem wan jest port wireless i wlasnie ten port trzeba skonfigurowac danymi tego kolegi(IP, maska, MAC). Natomiast po stronie LAN wlaczyc serwer DHCP na innej klasie adresowej niz ta od uslugodawcy. Przeciez ma dwa komputery ale jeden adres IP wiec musi miec maskarade.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało mi się poustawiać router tak, że nareszcie rozdziela mój net. Dziękuje wszystkim, którzy swoimi pomysłami podpowiadali co mam robić!

 

Po krótce jak wyglądają ustawienia:

Basic/network

Static

Wpisałem IP od providera,maske i brame

LAN

IP routera

maska

potem wpisałem bramę od providera (!!!)

 

DHCP zaznaczone

Start/Stop poustawiane (dałem sobie 15 wolnych IP w sieci)

 

Wireless

Wireless Client

Mixed

SSID

Kanał

Diseable

 

Identification

Tutaj we wszystkich trzech polach wpisałem to co miałem w SSID

 

Basic/Static DHCP

Mac kompów i ich adresy z puli start/stop

 

TTL Adjust ustawiłem na -1

 

MAC sklonowałem, a dokładniej WAN port na default, a Wireless wpisałem Mac karty wyjętej z kompa.

 

 

Troche pobierznie to opisałem, ale jeżeli ktoś ma jakieś pytanie to proszę walić na PW/GG/mail. Postaram się dokładnie wyjaśnić co zrobiłem.

 

Pozdrawiam :wink:

 

PS temat praktycznie już do zamknięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...