Skocz do zawartości
Arronax

Spory Problem Z Kompem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

otoz mam taki problem. W piatek w nocy (wlasciwie byla to juz sobota) Sciagalem sobie film i ustawilem zeby mi sie komp wylaczyl po sciagnieciu . Rano wstaje , komp wylaczony . Odpalam go pozniej i pojawia mi sie po paru sekundach niebieski ekran ( ale nie taki zwykly bluescreen) . Napisane jest cos w stylu ' pamiec fizyczna zostanie teraz zrucona aby zapobiec utracie danych na dysku twardym , sprobuj uruchomic ponownie komputer w ostatniej znanej dobrej konfiguracji albo w trybie awaryjnym . ' i tam pisze cos o tym ze przyczyna tego moze byc jakis instalowany ostatnio program albo urzadzenie - nic nie instalowalem . Pisze co nalezy zrobic (odpalic w trybie awaryjnym0 . Jednak komp sie nie uruchamial w zadnym trybie , czytajac dalej co tam wyskoczylo doczytalem sie czegos tam o biosie , jedna z rzeczy ktore nalezy niby to zrobic to bylo jakies wylaczenie buffora jakiegos. No to sobie wszedlem do biosu i jak mialem przy jakims bufforze 64 ( czegos tam , kb?) to wzialem tam disabled i wszystko spieprzylem bo przy ponownym uruchomieniu kompa nastapilo takie dosc dlugie pikniecie a na monitorze nie ma wogole obrazu ( jest caly czarny a po chwili wyskakuje napis , ze monitor jest odlaczony). Kumpel mi poradzil zeby zresetowac biosa przez wyjecie baterii . Chcialem ja dzis wyjac ale jakos nie moge *(nie chce wyjsc a boje nie popsuc czegos) Mam nadzieje ze nie rozwalilem jedna zmiana w biosie plyty glownej ;]

 

Plyta to Gigabyte-K8N51GMF-9-RH

 

Mam nadzieje ze jest na to jakas rada a potem wystarczy juz tylko format zeby wszystko dzialalo .

 

Bateria ma na dole tak jakby taki spust i niby jak to na dol naciskam to puszcza ja troche taki maly zaczep ale to jest zamalo zeby mogla wyjsc .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płycie powinna być zworka od resetowania c-mos.

Wystarczy ją przestawić na chwilę w 2 położenie gdy komputer jest wyłączony - to zresetuje bios.

 

o chyba znalazlem to w instrukcji ,

 

cos w stylu Open: normal Short:clear Cmos

 

czyli to chyba nie?

 

edit:

 

no tak jest to tylko teraz...

to sa takie 2 male czarne kosteczki na takich 2 krotkich drucikach . Mam to ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> penseta np i przesunac w gore?

Edytowane przez Arronax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.dansdata.com/images/io006/cmosclr500.jpg

Bierzesz to żółte i przestawiasz o jeden w prawo (palcami nie pęsetą) po czym odstawiasz z powrotem - wszystko przy wyłączonym kompie [;

 

Dla jasności - to wyżej odnosi się do tego obrazka. Natomiast u Ciebie może to wyglądać inaczej - inny kolor zworki, umieszczona w innym miejscu ale zasada jest ta sama przestawia się zworkę na chwilę po czym daje sie ją w połozenie wyjściowe.

Zworka ta na samym pcb płyty głównej jest podpisana zwykle bialymi literkami CMOS.

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znalazlem u sibie takiej zworki jak na fotce . A wlasnie mam w instrukcji zaznaczone koleczkiem gdzie jest ta zworka i sa to takie 2 male kostki na 2 malych drucikach . Udalo mi sie jednak wyjac baterie , czekalem 1 h . Odpalam kompa i jest jakby jeszcze gorzej bo nastapilo pikniecie takie dlugie potem przerwa i znowu pikniecie a na monitorze dalej nic, zaczynam sie bac ze padla plyta czy cos innego .

 

Wyjalem tez ram bo chcialem sprawdzic jakiej on wlasciewie jest firmy ale wlozylem go chyba dobrze ;/

 

Edit:

 

poprawka co do pikania , teraz na bank jest inaczej niz przed cala "zabawa" ;]

 

Pikania trwajace ok 2 sekund co jakies 3 sekundy , doliczylem sie 12 i wylaczylem kompa , chyba te pikania obecnie to przez zle wlozony ram ale jestem prawie pewien ze wkladam go dobrze .

Edytowane przez Arronax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

You may clear the CMOS data to its default values by this header. To clear CMOS, temporaril

short 1-2 pin. Default doesn't include the jumper to prevent from improper use this header.

Czyli wystają 2 piny z mobo i trzeba je zewrzeć zworką (albo śrubokrętem nie ważne zasada działania ta sama) z tym że skoro wyjąłeś bateryjkę to i tak się już bios zresetował.

AMI BIOS Beep Codes AWARD BIOS Beep Codes

*Computer gives 1 short beep when system boots successfully. 1 short: System boots successfully

*Except for beep code 8, these codes are always fatal. 2 short: CMOS setting error

1 beep Refresh failure

1 long 1 short: DRAM or M/B error

2 beeps Parity error

1 long 2 short: Monitor or display card error

3 beeps Base 64K memory failure

1 long 3 short: Keyboard error

4 beeps Timer not operational

1 long 9 short: BIOS ROM error

5 beeps Processor error

Continuous long beeps: DRAM error

6 beeps 8042 - gate A20 failure

Continuous short beeps: Power error

7 beeps Processor exception interrupt error

8 beeps Display memory read/write failure

9 beeps ROM checksum error

10 beeps CMOS shutdown register read/write error

11 beeps Cache memory bad

AWARD BIOS Beep Codes

1 short: System boots successfully

2 short: CMOS setting error

1 long 1 short: DRAM or M/B error

1 long 2 short: Monitor or display card error

1 long 3 short: Keyboard error

1 long 9 short: BIOS ROM error

Continuous long beeps: DRAM error

Continuous short beeps: Power error

jaki bios zatem ami czy award ?

jak 12 długich to wyglądało by na ram ;)

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam , ze sie dawno nie odzywalem ale jakos poprostu nie spedzalem duzo czasu przed kompem ..

 

problem z pikaniem zostal rozwiazany , nastepnego dnia rano wkurzylem sie i sprobowalem jeszcze raz na " chama" wcisnac pamiatki .... zadzialalo .

Pozostal jednak stary problem czy to ze windows sie nie uruchamia.

 

Zaznaczam , ze nigdy nie formatowalem jeszcze xp bo po 1 sam system taki posiadam posiadam od stosunkowa niedawna a po 2 jakos wczesniej nie moglem sie zebrac.

 

Szukalem troche w googlach , wiem ze moge tylko zrobic reinstall , nie musze odrazu formatowac .

 

Chodzi mi o to ze chcialbym zachowac ( jesli jest taka mozliwosc) niektore dane z dysku C ( glownie save'y do FM ) . Czy jesli zrobie reinstalke to zachowam te dane?

 

Mam nadzieje , ze mnie zrozumieliscie , chodzi o to ze chcialbym w jakis sposob odzykac te dane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...