Skocz do zawartości
kaluzaaa

UMPC/Subnotebooki - Dyskusja Ogólna

Rekomendowane odpowiedzi

Chociaz szczerze nie wiele lepsze wrazenie na mnie robi MSI Wind... zawiasy wygladaja jakby po tygodniu mialy sie poddac :).

Moze i tak wygladaja , ale w moim egzemplarzu kupionym zaraz po premierze dalej trzymaja jak pierwszego dnia :D

 

PS. 16 giga SDHC to nie tak tanio wychodzi z 90-100 zeta za najwolniejsze a to prawie 10% ceny takiego komputera :) No nic pewnie jeszcze ze dwie generacje poczekamy az w do netbooka trafia prawdziwe dyski SSD o pojemnosci 32 GB - co powinno pogodzic wielbicieli SSD i wielbicieli wolnego miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to co? wind z 6 cell bateria jest juz dostepny do kupienia za 1,6 kzl - tyle samo co eee 1000h

 

teraz tylko ktory wybrac... czy ktos moze wie gdzie mozna pomacac asusa? bo wind jest w sklepie dla idiotow nawet ale asusa nigdzie nie widzialem, a w taki sposob porownac chyba bylo by je najlatwiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jako że ostatnimi czasy nabyłem Wiaterka/Wicherka ,postanowiłem podzielić się kilkoma spostrzeżeniami.

Winda kupiłem w wersji z SuSe 10 Enterprise(wersja komercyjna), generalnie z myślą o sprawdzeniu jak działa Vista na tym maleństwie gdyż chodziło mi o możliwość przetestowania jak to wszystko chodzi przed ewentualnym, zakupem systemu -ale o tym później.

Przewidywałem jedynie dual boot w razie gdyby SusE spełnił moje oczekiwania.

 

Pierwsze wrażenie jest dość pozytywne,poirytowało mnie jedynie ciągłe nękanie systemu ,o tym że hasła są za słabe itp itd.

Co do SuSe, praktycznie wszystko jest zainstalowane , z jednej strony to dobrze i dla wielu zwolenników linuksa jest to jeden z głównych argumentów świadczących na korzyść tego systemu,gdyż po instalacji mamy praktycznie wszystko i możemy w pełni korzystać z kompa.

Dla mnie to jednak wada - kilkanaście programów ,których części nie znam, cześć o podobnych funkcjach ,wiele kompletnie zbędnych.

To trochę tak, jakby na Windows ktoś zainstalował kilka odtwarzaczy multimedialnych, przeglądarek grafiki/zdjęć, kilka narzędzi systemowych,kilka programów do odczytu PDF itd .

No cóż, osobiście przekonuje mnie czysty system ,Open Offica i całą resztę mogę sobie doinstalować, kilka minut roboty i po sprawie(już pomijam fakt, że duża część programów open source jest dostępna zarówno na Linuxa jak i Windows więc...).

Na korzyść Suse przemawia spora przejrzystość ,wszystko jest ładnie pogrupowane tzn.Biuro,Gry,Multimedia.Całość wygląda nieźle(Compiz) i wszytko byłoby ok gdyby nie straszna ślamazarność ,wszytko chodzi wolno tak jabyśmy pracowali na jakimś P3/duron 800 z właczonym

programem antywirusowym, niby działa ale na nieakceptowalnym na dzisiejsze standardy tempie.

Gwoździem do trumny okazało się połączenie Wi-Fi.W domu dysponuje routerem Netgear WGR614EE v7.

Współpracuje to z kartą TP-link na chipie Artheos w kompie stacjonarnym,oraz sporadycznie z Nokia E51.Wszytko chodzi znakomicie.

Ale niestety nie z Windem na SuSe , notorycznie problemy z połączeniem z siecią zaraz po włączeniu wicherka(sieć zabezpieczona WPA2-PSK),pomimo skonfigurowania sieci domowej jako domyślną, ciągłe monity o podanie hasła pomimo tego ,że jest podane (hasło ma 63 znaki wygenerowane programem, więc ciągle musiałem je wklejać).

Po kilu próbach ,gdy już się wreszcie zalogował, przeglądanie internetu trwało jakiejś 15min-60min... po czym zerwanie połączenia i zabawa zaczynała się od nowa.

W końcu powiedziałem dość,nie mam czasu na szukanie rozwiązania po forach- skoro nie działa od kopa jak powinno -to trudno.

Pożegnałem się z SuSe bez żalu .

 

No dobrze ,ale dlaczego Vista? Przeczytałem kilka recenzji ,a i sporo użytkowników dość entuzjastycznie wypowiadało się o Viście na

MSI Wind.Ponieważ z własnego doświadczenia wiem ,że Vista SP1 działa na przyzwoitym desktopie

naprawdę świetnie i widać korzyści chociażby z lepszego zarządzania RAM-em itp.postanowiłem więc przekonać się jak jest naprawdę.

W tym celu od razu dokupiłem dodatkowe 1Gb RAM-u ,oraz przejściówkę SATA/IDE -USB o nazwie "R-Driver Sata 2.0 to USB".

Początkowo brałem pod uwagę obudowe 5,25" ale nie chciało mi się wymontowywać z desktopa napędu DVD ,gdyż mam tylko jeden.

 

Instalacja Visty x86SP1 trwa dokładnie 39 min 40sek, następnie instalacja sterowników, które są dostępne na Vistę(dołączone na CD) ,ja zassałem najnowsze do grafiki i dzwięku.

W przeciwieństwie do SusE wszystko działa od kopa, np. kompletny brak problemów z Wi-Fi.

W razie kłopotów można zainstalować stery od XP-działają.

 

Dalsza część ,to drobny tuning Visty, a chcę zaznaczyć że użyłem normalnej wersji Home Premium , bez ingerencji Vlitem.

Wyłączyłem: indeksowanie dysku,windows defender,UAC,automatyczne wyszukiwanie sterowników,defragmentacje w/g harmonogramu.

"Usunąłem "w panelu sterwania: Tablet PC,Windows Media Center,Movie Maker.

Wył. animacja minimalizacji/max. okna.Aero włączone

Dysk zdefragmentowany(trwa to wieczność,podobnie jak usuwanie atrybutów związanych z indeksowaniem).

Wyczyszczony rejestr ,wyłączony plik wymiany.

 

BIOS 1.06.

Testy 3dmark 01/03/05/06 wszystkie w 1024x600 i ustawieniach benchmarków z automatu tj. dotyczące Pixel/Vertex shaderów itp.

EVEREST Ultimate Edition 4.60 Build 1500( wspiera już CPU Intel Atom).

3dmark 2001

2353 pkt (XPSP3- 2900pkt)

 

3dmark03 (uzupełnię wynik z XP)

671 pkt

CPU score-242 pkt

 

3dmark 05(na XP nie uruchamia się -za mało pamięci video)

282 pkt

CPU score 1896

3dmark 06 (na XP j.w.)

135 pkt

CPU score 461

Tutaj warto nadmienić ,że na Win Vista wykrywane jest 224MB pamięci video,tymczasem na XP 64MB.

Everest

Odczyt z pamięci- 3759MB/s

Zapis ------------2838MB/s

Memory copy----- 2385 MB/s

-----

CPU Queen -------3633

CPU Photo Wx ----2267

CPU ZLib ---------8068KB/s

CPU AES ---------1755

FPU Julia ---------753

FPU Mandel ------140

FPU Sin Julia ------278

Na XP wyniki są praktycznie identyczne.

 

Sprawdziłem kilka starych gier :Alien Vs Predator 2,Max Payne, Unreal Tournament,Quake 2

AvP2 na Vista jest całkowicie niegrywalne nawet w 640x480 na min, na XP na ustawieniach

640x480 med-high można grać ok 30FPS ze zjazdami do 18.

Quake 2 nawet w 640x480 na Vista ma jakiechś dziwne zaciachy, od biedy mozna zagrać.Na XP hodzi na max(rozdziałka i ustawienia)

Unreal Tournament- grywalny na Vista i XP wszystko na High w 1024x600 chodzi najlepiej z tych gierek ,które sprawdzałem.

Max Payne-1024x600 med-high ,grywalna ale wywala się z jakimś błędem-BSOD na XP, na Vista nie sprawdzałem.

Starcraft-śmiga :)

 

 

A jak używa się Visty?

Przede wszystkim bardzo odczuwalne są wszelkie operacje dyskowe, Wichra po prostu muli,być może na dysku 7200RPM było by inaczej,ale na 5400rpm szkoda sobie zawracać głowe.

Interfejs jest responsywny nawet z aero, bez zastrzeżeń, chodzi lepiej niż Compiz w Suse.

Dźwięk to tragedia, brak sprzętowego wsparcia obciąża Atoma, a jakość dźwięku jest koszmarna.

Nigdy nie słyszałem gorzej grającego kodeka, muzyka (winamp/foobar) "pływa" ,kiepskie basy itd. DNO! .

10x lepiej grał COVOX(o ile ktoś pamięta / wie co to jest).Porażka na całej linii.

Nadmienie tylko ,że na XP jest znacznie lepiej i mozna czegoś posłuchać -oczywiście tylko i wyłacznie na słuchawkach.Bo jakość głośników idzie w parze z jakością kodeka-bida z nędzą.Już niektóre komórki grają lepiej ,a dzwięk z takiej n95 przy "wichrowych" "głośniczkach" , to niedoścignony high-end.

Podsumowując Moje doświadczenia : Vista na Wicherku- można sobie darować.Być może ktoś używając tego na jakimś słabszym sprzęcie przyzwyczaił się do spowolnionego systemu i większa ślamazarność na netbooku mu nie przeszkadza,ale dla kogoś kto na co dzień pracuje na przyzwoitym desktopie(CPU dual core,2Gb RAM) vista +MSI WIND to nieporozumienie.

 

Później dopisze jeszcze kilka uwag i dodam szczegółowe wyniki w 3dmarkach.

Kilka słów na koniec-odradzam wersje z SuSe, chyba że jesteśmy zapanbrat z linuksem .

Dysk 80Gb jest wystarczającą pojemnością,jeśli już ktoś myśli o zakupie większego dysku ,to zamiast kupować drozszą wersję IMO lepszym pomysłem jest kupno wersji z najmniejszym HDD, a osobno dokupić dysk 7200RPM(np.super ciche WD Scorpio BLACK- trzeba tylko zwrócić uwagę na wersję Z free-fall sensor) .

Osobiście planuje zakup jakiejś zenętrznej dzwiękówki np. Asus Xonar U1 i zrobienie z Wicherka podręcznego JukeBoxa.

Być moze pomyślę o dysku, gdyż i tak miałem kupić jakiegoś WD Passport,a tak wezmę Scorpio + obudowa do standardowej 80 tki .

 

 

Ok. tyle na dziś .

Pozdrawiam i sorki za nieco chaotyczny(jak zwykle) "art".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam rozglądać się za netbookiem - nie śpieszy mi się, zakupu planuje dokonać do końca roku.

Budżet - do 1300 PLN.

Byłem już zdecydowany na eee 901, ale jak obmacałem jego tragiczną klawiaturę w Saturnie to zrezygnowałem.

Czy w najbliższym czasie pojawi się na polskim rynku netbook posiadający wszystko to co ma 901 i dodatkowo lepszą klawiaturę?

Szczególnie zależy mi na: Atom, 6 cell, matowa matryca, przyzwoite wykonanie, cicha praca, dysk SSD (HDD w ostateczności).

 

Wind 6cell oraz eee 1000H są zbyt drogie, Acer One jest tylko 3 cell i średnio mi pasuje wygląd (beznadziejna ramka wokół ekranu).

 

Pozostają jeszcze Dell Mini i Lenovo S10. Dell odpada ze względu na brak oddzielnych klawiszy funkcyjnych. Lenovo bardzo mi się podoba, przeboleje nawet dysk HDD, tylko że nie wiadomo kiedy pojawi się w Polsce i w jakiej będzie cenie...

I co ja mam biedny począć... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jest już MSI Wind z sześciokomorową baterią, co leje miód na serce moje robaczywe. Byłobyż zbytnią bezczelnością prosić o linki/oferty kupna do wersji z takąż baterią, ale białej z serduszkami na klapie i (jeśli to możliwe) 2GB RAMu lub chociaż opcją dokupienia?

 

Damn, drogie się to robi jak podliczyć zachcianki :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk to tragedia, brak sprzętowego wsparcia obciąża Atoma, a jakość dźwięku jest koszmarna.

Nigdy nie słyszałem gorzej grającego kodeka, muzyka (winamp/foobar) "pływa" ,kiepskie basy itd. DNO! .

10x lepiej grał COVOX(o ile ktoś pamięta / wie co to jest).Porażka na całej linii.

Nadmienie tylko ,że na XP jest znacznie lepiej i mozna czegoś posłuchać -oczywiście tylko i wyłacznie na słuchawkach.Bo jakość głośników idzie w parze z jakością kodeka-bida z nędzą.Już niektóre komórki grają lepiej ,a dzwięk z takiej n95 przy "wichrowych" "głośniczkach" , to niedoścignony high-end.

jaki to kodek?

na jakich słuchawkach testowałeś?

netbooki są tak małe, że mógłbym może pominąć w wydatkach kupno nowego mp3playera;)

 

POzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jest już MSI Wind z sześciokomorową baterią, co leje miód na serce moje robaczywe. Byłobyż zbytnią bezczelnością prosić o linki/oferty kupna do wersji z takąż baterią, ale białej z serduszkami na klapie i (jeśli to możliwe) 2GB RAMu lub chociaż opcją dokupienia?

 

Damn, drogie się to robi jak podliczyć zachcianki :>

http://msiwindforum.pl/viewtopic.php?id=155

Tutaj masz oznaczenia wszystkich dostępnych konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie bo właśnie wpadł mi na chwilę w rączki Wind, a sam mam 3e i mogę machnąć kilka szybkich porównań. Nie wiem tylko jak wymusić w Atomie max. taktowanie ... Wyłączam SpeedStep, ale cpu-z twardo pokazuje 6x133 MHz, nawet w czasie SuperPi. Można coś z tym zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanko do posiadaczy zewnętrznych dysków. Czy bez dodatkowego zasilania z gniazdka, tylko z samego portu usb da radę podłączyć dysk 2.5"? Zależy mi na tym, żeby w razie braku prądu Wind dał radę utrzymać dysk w ciągłej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem prawie zdecydowany na zakup Winda z 6 cell baterią, ale zdecydowałem się poczekać jeszcze miesiąc do premiery Samsunga NC10.

 

Czemu? Niby drobnostki, ale oto plusy przemawiające za Samsungiem:

- karta wifi na chipsecie atherosa

- lewy ctrl w miejscu lewego ctrl, nie tak jak w Wind (wiem, że kwestia przyzwyczajenia, ale przecież to nie desktop replacement i boję się, że używając stacjonarki będę naciskał winkey zamiast ctrl ;) )

- na zdjęciach widać, że na touchpadzie jest wydzielona sekcja do scrollowania przez 'slide-to-scroll', a nie tak jak w nowych Windach (tak, MSI cichaczem podmienił producenta touchpadów z Synaptics na Sentelic, które to oferują jedynie problematyczne 'tap-to-scroll', na które wiele osób narzeka w internecie)

Edytowane przez Cro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno USB w zupełności starcza, czasem do obudów na 2.5" dają takie kabelki żeby podłączyć pod dwa gniazda usb

 

U mnie w 901 moge sobie podpiac 1 wtyczke pod dowolne gniazdo i dziala.

 

Ale podobno Acer One ma tylko jedno takie gniazdo.

 

pozdro

 

Dzięki panowie za odpowiedź, właśnie o takie info z pierwszej ręki mi chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem prawie zdecydowany na zakup Winda z 6 cell baterią, ale zdecydowałem się poczekać jeszcze miesiąc do premiery Samsunga NC10.

 

Czemu? Niby drobnostki, ale oto plusy przemawiające za Samsungiem:

- karta wifi na chipsecie atherosa

- lewy ctrl w miejscu lewego ctrl, nie tak jak w Wind (wiem, że kwestia przyzwyczajenia, ale przecież to nie desktop replacement i boję się, że używając stacjonarki będę naciskał winkey zamiast ctrl ;) )

- na zdjęciach widać, że na touchpadzie jest wydzielona sekcja do scrollowania przez 'slide-to-scroll', a nie tak jak w nowych Windach (tak, MSI cichaczem podmienił producenta touchpadów z Synaptics na Sentelic, które to oferują jedynie problematyczne 'tap-to-scroll', na które wiele osób narzeka w internecie)

jak się zmieści w 1500zł to rzeczywiście będzie ciekawa oferta...

jako że to samsung to może włożą jakąś w miare ok matrycę;)

a scroll na touchpadzie jest koniecznością! ;p

 

POzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio doszedlem do wniosku, ze sobie kupie jakiegos netbooka - przyda sie w podrozy, na uczelnie i ogolnie...

Zdecydowalem sie na zakup Asusa Eee PC 1000H (z 6 komorowa bateria). Monitor kupilem w UK - ok 303 funty + przesylka ok 6 funtow.

Netbook przyszedl do mnie dzisiaj. Caly uradowany zaczalem go rozpakowywac, przy okazji zrobilem kilka zdjec. Pierwsze wrazenia jak najbardziej pozytywne. Nie za ciezki, choc moglby byc troche lzejszy, klawiatura jest jak najbardziej ok - kwestia przyzwyczajenia sie (ale strasznie nie lubie brytyjskiego ukladu klawiszy). Podlaczylem sprzet, odpalilem i... sie wku****em :mur:

 

Na ekranie byly dwie kilkucenymetrowe krechy uwalonych pikseli:

(czarne tlo, 2,5s naswietlenia)

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Potem zaczelo sie to zmniejszac, az pozostal tylko jeden uwalony piksel:

na czarnym tle - swieci na czerwono; na bialym - swieci na jasno-niebieski; czerwone tlo - swieci na czarno; zielone tlo - wszystko ok; niebieskie tlo - wszystko ok; jasno-niebieskie tlo - wszystko ok; fioletowe tlo - swieci na niebiesko; zolte tlo - swieci (chyba) na zielono.

 

Dołączona grafika

 

Ten jeden piksel to juz by olal, ale o wiele bardziej niepokoja mnie te dwie smugi powyzszego zdjecia, wzdluz ktorych wlasnie byly te "uszkodzone" piksele z pierwszych zdjec. Drazni mnie to, bo jezeli sie patrze w to miejsce, to widze dwie ciemniejsze kreski praktycznie na kazdym tle (na niektorych bardziej, na innych mniej).

 

Dodatkowo, gdy przejade po matrycy mikrofibra (lekko przyciskajac ja do matrycy) to w tych miejsach kolory nie zmieniaja sie rownomiernie (nie wiem jak to dokladnie okreslic, kazdy z Was chyba wie, co sie dzieje z kolorami, jezeli przycisnie sie cos do ekranu monitora LCD), dodatkowo zamiast plynnie sie rozchodzic, to wyskakuja na ulamek sekundy te "wadliwe" piksele (jak na pierwszych zdjeciach).

 

Ktos wie, co to jest za rodzaj uszkodzenia matrycy?

 

Mam 7 dni (od momentu otrzymania towaru) na zgloszenie wadliwego sprzetu (najpierw musze sie kontaktowac z ASUSem, a potem wypelnic formularz na stronie sklepu, w ktorym zakupilem eee).

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio doszedlem do wniosku, ze sobie kupie jakiegos netbooka - przyda sie w podrozy, na

Mam 7 dni (od momentu otrzymania towaru) na zgloszenie wadliwego sprzetu (najpierw musze sie kontaktowac z ASUSem, a potem wypelnic formularz na stronie sklepu, w ktorym zakupilem eee).

Paskudnie to wygląda ... tak po zdjęciu to mechaniczne uszkodzenie ... ale ... czy na powierzchni widzisz jakieś ślady?

 

Jak nie widzisz zewn. śladu to po prostu poważna wada produkcyjna.

 

ps. to tylko moje domysły ... oczywiście jak najszybciej zwracaj ten egzemplarz

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...