Skocz do zawartości
chicony

Nowy Komp, Nie Startuje Bios

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam nast. problem z kompem: wogole nie dochodzi do BIOS'u ! Monitor ze stanu czuwania nie rusza dalej.

Dioady napedow sie swieca, dioda na panelu od dysku tez, ( od Pawer nie ale mozliwe ze zle podlaczylem diody od panelu co nie ma wplywu na dzialanie kompa)

Płyta: DFI Infinity NF SLI-M2/G

Proc: 4400+

PSU: Chieftec 620 :P

RAM: 2x1GB 667MHz Patriot

GPU: 7900GS Palit

1 HDD 320 SATA WD AKKS, 1xdvdrw, 1xdvd

Dzisiaj skladalem kompa, wszystko ( chyba jest prawidlowo ) podlaczone, 24Piny, 4-pin power conector ( CN10 i CN9 na mobo), zasilanie 6Pin na karcie, wentyl od CPU, dysk i napedy. Pamieci sprawdzalem w 1+2, 1+3, 3+4...Kreca sie wiatraczki od Mobo, CpU i wentyl na GPU.

Czy czegos nie podlaczylem ? Złączone ( nie wiem jak sie nazywa ) +5V, Grounad, Grounad, +12 nie jest podlaczone ale z tego co wiem to zalecane jest tylko w przypadku SLI... Zero beep'ow ... Caly czas swieca sie dwie diody: DRAM i Standby Power LED

Jakies rady ?

Wiem ze ta plyta wymaga update'u BIOS'U, ale nawet w takim wypadku gdy jest zle rozpoznawany to powinienem raczej zobaczyc na ekranie BIOS, lub miec beep'y ze nie wykrywa cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź wyciąg karte graficzną ze slotu i włóż ja jeszcze raz dobrze docisnij ale nie przykrecaj śledzia za mocno do obudowy dobrze włóż złącze od monitora trzymając za Pcb karty graficznej żeby się nie poruszyła i włącz komputer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź wyciąg karte graficzną ze slotu i włóż ja jeszcze raz dobrze docisnij ale nie przykrecaj śledzia za mocno do obudowy dobrze włóż złącze od monitora trzymając za Pcb karty graficznej żeby się nie poruszyła i włącz komputer

W przypadku złego wetknięcia karty płyta powinna zasygnalizować to odpowiednim kodem dźwiękowym, nie pamiętam ile "piknięć". Chyba, że speakera nie podłączył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku złego wetknięcia karty płyta powinna zasygnalizować to odpowiednim kodem dźwiękowym, nie pamiętam ile "piknięć". Chyba, że speakera nie podłączył.

Nie koniecznie miałem tak na starym kompie za mocno wciskałem wtyke vga i obruszałem karte w slocie na Asusie nforce 2 nie było wogóle pikniecia

 

Chyba, że speakera nie podłączył.

też mozliwe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie miałem tak na starym kompie za mocno wciskałem wtyke vga i obruszałem karte w slocie na Asusie nforce 2 nie było wogóle pikniecia

też mozliwe :)

Mam podłączonego speakera, tylko on nie piszczy.

Jutro wykonam clear CMOS'a i sprawdzę czy dobrze włożyłem kartę garf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw powiedz, jaki masz dokładnie procesor. W płytach DFI (i nie tylko) występuje problem związany z nie-obsługiwaniem przez starszy BIOS wgrany w płycie głównej nowych procesorów wykonanych w technologii 65nm (Brisbane i Lima). Problem rozwiązuje wgranie nowego biosu po włożeniu procesora wykonanego w technologii 90nm (A64 Orleans, A64 Windsor X2, A64 Toledo X2, S64 Manila)

 

Jeżeli chcesz się upewnić, że problem leży po stronie starego BIOSu bądź uszkodzenia płyty głównej - włóż do płyty tylko procesor z chłodzeniem, podłącz na pająku zasilacz i speaker - jeżeli jak uruchomisz płytę główną speaker będzie sygnalizował brak karty graficznej i RAMu to z płytą i BIOSem wszystko OK - jednak gdy będzie martwa cisza, to najprawdopodobniej to BIOS - a jeżeli wymiana procesora na 90nm nie pomoże, to zapewne uszkodzona płyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam procesor Athlon X2 4400+ 65nm (Brisbane). Spróbuje z innym procesorem. :wink:

Mam nadzieję, że coś to da. Nie mam ochoty odsyłać płyty do Krakowa :angry:

Jeżeli to Brisbane i masz płytę DFI to to jest na 99,9% problem wynikający właśnie z tego ;)

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm,

Moja płyta to DFI Infinity NFUltra II-M2... procesor również Bribsane x2 4400 , Palit 8600GT Sonic+ zasiłka to amacrox warrior 450. Ram to A-daty Extreme 800Mhz(2GB). Sprzęt kupiony na części nowy ze sklepów internetowych ( nawet kilka tygodni wcześniej dawałem tutaj ogłoszenia do sprzedaży moich poprzednich części ) I tak.. pierwsze wrażenia... wszystko podłączone.. monitor również.. i słyszę 2 piknięcia pierw jedno dłuższe potem drugie.. takie same.. monitor nie odpala.. wyłączyłem go po chwili włączyłem i odpalił.. oczywiście wcześniej też gdzieś wyczytałem że to wina biosu.. bo nie rozpoznaje za bardzo brisbane. Ale mimo starego biosu komp odpalał ale resetował się często na bootloaderze windy. Denerwowało mnie to bo co zainstalowałem jakiś sterownik do karty graficznej czy coś innego to potem komp nie wstawał. Uaktualniłem w końcu bios.. jednak zdarzają się teraz również resety nawet często.. nie tak często jak wcześniej ale często.. już głupieje bo nie wiem co robić.. wydałem trochę kasy.. chociaż wcześniej nie miałem takiego złego kompa bo A64 3200 x939 X1950PRO,1,5GB Ram. Jednak chciałem coś nowszego.. na podstawce AM2 i PCI-E a nie na AGP. Powiedzcie mi co robić ? Czasem coś robie ( teraz zainstalowałem Viste ) i podczas pracy na kompie komp sie wiesza ( nie na grach ale np podczas instalacji gry lub zabawy w winrarze ) i następuje reset.. potem w momencie zliczania pamięci itp zawieche robi na " Detecting ide drivers " i zwis.. Po wyłączeniu i włączeniu już jest ok pierw jedno piknięcie potem drugie i komp odpala.. a czasem jest jak mówie.. po resecie 2 długie jedno po drugim.. Czego to wina ? Co robić ? Wolałbym się cieszyć sprzętem.. niż płakać nad nim...

PS wydaje mi się że ten bios nie rozwiązał do końca tej sprawy.. ;/

Edytowane przez WSZtm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(tekst)

Procesor i pamięci przetaktowane (podkręcone)? Jakie temperatury NB i CPU? (Brisbane miały padnięte czujniki więc najlepiej zbadać sprawdzoną, radziecką metodą Namacajewa). Mi to wygląda na zbyt wysokie temperatury albo niestabilność związaną z O/C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Temperatury są w normie. Powiem Wam że mniej jest resetów jak pamięci nastawiam na 800 MHZ ( bo w standardzie pokazuje na płycie 766 Mhz ) niż na tej mniejszej częstotliwości. Temp chipsetu płyty to 55 stopni,Procka to 31 stopni. Poza tym na procku jest dobry wentyl więc wątpię że mógłby się przegrzać.. Bios mam z ..7/25/2007. Więc to jest ten najnowszy..Już na prawdę nie wiem co jest.. Z początku myślałem że to może od dysku ? chociaż dysk jest sprawny ( 120GB MAXTOR 6L120M0 SATA ) .. zainstalowałem system na starym IDE... ( popsuty który gubi sektory ) .. instalowałem na nim wszystkie stery.. było wsio OK... ale w końcu win sie wysypał bo ma popsute klastry.. i też nie mogłem sprawdzić czego to wina.. czy na dysku IDE lepiej chodzi niż na SACIE.. Już mi ręce.. opadają.. bo nie wiem co robić.. Płyty wolałbym nie wymieniać bo ma ostre OC. A chciałem wziąć Biostara TF'a AM2+ a nie było ;/

 

Edit.

Odpaliłem na moment Orthosa przeskanowałem chwile na normalnym teście.. zastopowałem wyłączyłem Orthosa.. chciałem odpalić FF.. nagle zwis.. i reset.. znowu na sie zatrzymało na " Detecting Ide Drivers " ... wyłączyłem , włączyłem i OK.

A powiedzcie mi co oznaczają te 2 dłuższe piknięcia speaker'a przy odpalaniu ?

Edytowane przez WSZtm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak.. Memtest nie wykazał żadnego errora na pamięciach.. Procka jeszcze nie sprawdzałem. Dziś przyuważyłem że reset sie powtarzał 3 razy przy tej samej czynności. Tzn z partycji C kopiowałem pliki na partycje D. i był załączony flashget i kończył ściągać się plik i reset był na 98 %. Więc mówię.. że to może wina flashgeta.. i coś przez pamięć źle przechodzi.. ( ale jak mówie było 0 errorów przy ponad już 100 % ) Ale teraz puściłem samego flashgeta i widzę że plik sie bezbłędnie ściągnął do końca.. więc to była pewnie wina procedury kopiowania.. czyli coś dysk... teraz podłączyłem 40 GB pod IDE.. i teraz postaram się skopiować coś z SATY na IDE.Od rana puściłem pare razy chkdsk'ów.. i innych defragmentatorów.. to kilka wpisów było poucinane.. kilka razy dysk przystanął po czym poszło dalej.. nie wiem na wcześniejszym kompie dysk się tak nie zachowywał i nie było najmniejszego reseta.. hm.. Nie wiem..Póki co będę go obserwował.. chociaż na oku ciągle mam tą... płyte, dysk.. i Bóg wie co jeszcze ;/

 

EDIT.

Tak próbowałem kopiować... że aż usłyszałem praktycznie taki skwierk aż gwizd.. i reset :| - to ta SATA. Dysk ma nie cały rok. Praktycznie cały czas leżał w budzie..( z tym że dość długo komp stał nie odpalony.. odłączony od prądu .. kilka mc-y )

 

EDIT2.

 

Przepinałem też zasiłkę na fortrona THA-P 350 z myślą że może Amacrox jest wadliwy.. jednak..

 

No więc tak.. podłączyłem fortrona i ... było to tak:

Komp elegancko wystartował.. i .. na ekranie pojawił się bootloader Visty.. oczywiście mruczenie dysku.. nagle dysk cichł.. a bootloader chodził dalej i dalej.. system się nie ładował.. również doszło do pewnego momentu w trybie awaryjnym że załadował sobie sterownik i było czekam i czekaj.. resetowałem kilkukrotnie i to samo. Podłączyłem Amacroxa.. i pierwsze co usłyszałem to beeeeeeeep .. za chwile... beeeeeeeep ...(2 dłuższe piknięcia - nie takie jak powinny być..) po czym monitor się odpalił i było bep .. i znowu doszło do bootloader'a... i tak samo jak w przypadku fortrona ( z tym że tutaj systemu awaryjnego już nie sprawdzałem ) wsadziłem płytkę z Vistą.. i kliknąłem " Napraw ... " Komp sie ponownie uruchomił.. i przeszedł bootloader i rozpoczął się.. Scan disk.. ( czy tam chkdsk ).. i było od groma usuwania jakiś wpisów i.. przywracania .. na jednym obrazie udało mi się zrobić zdjęcie.. ( a to dziwne .. bo wczoraj do 15 wojowałem z dyskiem i defragmentowałem go w O&O .. oraz innych programach.. scan diska puszczałem kilka razy jak podejrzewałem że to wina dysku.. )

 

Dołączona grafika

 

Przeleciałem dysk jeszcze HD Tune.. i szczerze to też nie widzę.. żadnych błędów..( mimo że ciągle chodzi mi po głowie wina dysku.. )

 

HD Tune: Maxtor 6L120M0 HealthID							   Current  Worst	ThresholdData	 Status   (03) Spin Up Time				207	  206	  63	   11683	Ok	   (04) Start/Stop Count			253	  253	  0		962	  Ok	   (05) Reallocated Sector Count	253	  253	  63	   0		Ok	   (06) Read Channel Margin		 253	  253	  100	  0		Ok	   (07) Seek Error Rate			 253	  252	  0		0		Ok	   (08) Seek Time Performance	   249	  243	  187	  46542	Ok	   (09) Power On Hours Count		247	  247	  0		65412	Ok	   (0A) Spin Retry Count			253	  252	  157	  0		Ok	   (0B) Calibration Retry Count	 253	  252	  223	  0		Ok	   (0C) Power Cycle Count		   248	  248	  0		2094	 Ok	   (C0) Power Off Retract Count	 253	  253	  0		0		Ok	   (C1) Load Cycle Count			253	  253	  0		0		Ok	   (C2) Temperature				 35	   253	  0		39	   Ok	   (C3) Hardware ECC Recovered	  253	  252	  0		1463	 Ok	   (C4) Reallocated Event Count	 253	  253	  0		0		Ok	   (C5) Current Pending Sector	  253	  253	  0		0		Ok	   (C6) Offline Uncorrectable	   253	  253	  0		0		Ok	   (C7) Ultra DMA CRC Error Count   199	  199	  0		0		Ok	   (C8) Write Error Rate			253	  252	  0		0		Ok	   (C9) TA Counter Detected		 253	  252	  0		0		Ok	   (CA) TA Counter Increased		253	  252	  0		0		Ok	   (CB) Run Out Cancel			  253	  252	  180	  0		Ok	   (CC) Soft ECC Correction		 253	  252	  0		0		Ok	   (CD) Thermal Asperity Rate	   253	  252	  0		0		Ok	   (CF) Spin High Current		   253	  252	  0		0		Ok	   (D0) Spin Buzz				   253	  252	  0		0		Ok	   (D1) Offline Seek Performance	240	  240	  0		156	  Ok	   (D2) (unknown attribute)		 253	  252	  0		0		Ok	   (D3) (unknown attribute)		 253	  252	  0		0		Ok	   (D4) (unknown attribute)		 253	  252	  0		0		Ok	   Power On Time		 : 65412Health Status		 : OkHD Tune: Maxtor 6L120M0 BenchmarkTransfer Rate Minimum : 24.4 MB/secTransfer Rate Maximum : 55.8 MB/secTransfer Rate Average : 42.9 MB/secAccess Time		   : 18.5 msBurst Rate			: 110.4 MB/secCPU Usage			 : 6.4%

Jeszcze jedno.. hm.. czemu po wyłączeniu zasilania bios się resetuje ? Zworka jest w dobrej pozycji nie na Clear CMOS... bateria jest dobra.. - szczypie w język.. w końcu nowa płyta.

 

Tak więc czekam na dalsze.. rozwiązania i pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smierdzi mi to uszkodzeniem plyty. Jednak wcale nie zdziwilbym sie jakby to dysk padal choc smart na to poki co nie wskazuje, jednak WD to takie padaki, ze wiecej tego goofna nie kupie. Jakbys mial mozliwosc podpiecia i postawienia systemu na innym dysku pod tym samym interfejsem co obecny to by to moglo okreslic czy to dysk czy tez co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. WD mają to do siebie, że gdy się psują, to w statystykach i wszelkiego rodzaju komunikatach diagnostycznych wszystko jest w porządku. Może to być też wina uszkodzonego kontrolera IDE na płycie głównej (tak jak mówi Misiekskrzypek). Najlepszym wyjściem będzie podłączenie innego dysku (niewątpliwie sprawnego) nową tasiemką do tego samego kontrolera. Jeżeli objawy będą podobne to zapewne będzie to wina kontrolera. Jeżeli natomiast wszystko będzie OK - to pewnie wina leżeć będzie po stronie dysku (przy czym w tej sytuacji wartoby sprawdzić go w innym komputerze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dysk chodził wcześniej idealnie na s939 K8NSC... zachciało mi się AM2 to dysku już nie zmieniałem..

 

No to teraz tak.. ja jestem człowiek nie cierpliwy. Dziś wypłata.. i nie wiem co zrobić.. z góry kupić dysk.. na SACIE II czy Biostara TF 560 Am2+ ( bo już mam dośc borykania sie z tym ) Wczoraj napisałem meila o wymiane płyty bądź zwrot . .pieniędzy..

To mi odpisali

itam Proszę o przysłanie płyty wraz z kompletem akcesoriów do reklamacji. Do płyty proszę dołączyć: - wypełniony arkusz reklamacyjny - kartę gwarancyjną - kserokopię faktury zakupu.

I tak zrobię.. ale w poniedziałek bo nie wyślę dziś i paczka będzie leżała przez weekend.. na poczcie.

 

Dalsza sprawa.. Kazali mi opisać problem płyty.. to wymieniłem problem ten co tutaj + .. zauważyłem..

 

http://www.frazpc.pl/b/174821

 

Tu znalazłem.. przypadkiem jak pewna osoba pisze o swoim problemie.. na początku nie zważałem na to.. jednak u mnie jest to samo. Po odłączeniu komputera od sieci.. bios się resetuje..

 

PS przepraszam za zewnętrzny link.

Edytowane przez WSZtm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko - najpierw, zanim cokolwiek odeślesz, musisz sprawdzić, czy to tego jest faktycznie przyczyną. To, że BIOS się resetuje i że tamten gość opisuje podobny problem wskazując na uszkodzenie u niego tego czy owego to nie znaczy, że u Ciebie ma to być ten sam problem (może to być zwyczajny zbieg okoliczności). Nie masz się co spieszyć - każdą decyzję musisz przemyśleć - bo po co masz później żałować.

 

Dobrze sprawdź więc, czego to jest przyczyną, dopiero później - mając niemal stuprocentową bądź stuprocentową pewność co do winy możesz zacząć działać. A pieniądze z wypłaty niech Cię nie świerzbią - zostaw je na razie w spokoju - niech trochę poczekają, nie zaszkodzi ;)

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowy dysk WD 250 GB.

 

Ale teraz nie o tym..

 

Możecie mi powiedzieć.. czemu po wyłączeniu jakiejś gry ( lub... no zależy .. różnie wypada ) obciążenie jednego rdzenia rośnie do 100 % więc obciążenie procesora spada 50 %. Jak patrze w menadżerze zadań.. to nic nie obciąża więcej powyżej 02-03 .. a wtedy system zamula tak że nie mogę się nawet wylogować.. -- może to była kwestia całego resetowania się ?

Kiedyś widziałem coś o maxymalnym obciążeniu jednego jaja ale nie mogę teraz znaleźć.. poza tym wcześniej mnie to nie interesowało bo miałem A64 3200.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie tyle ze mi nie startuje tylko za pierwszym razem, jak odłacze komputer z sieci, potem juz jest cały czas ok. Nie wiem dlaczego tak sie dzieje :(

Heh na tym forum uwielbiają DFI prędzej powiedzą, że nie umiesz składać kompa niż ktoś przyzna, że DFI to badziew mimo, że to prawda :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...