Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD3850/3870

Rekomendowane odpowiedzi

Radeon HD 3800, wcześniej określany kodową nazwą RV670, stanowił nieco większą zagadkę, przynajmniej do tego weekendu. AMD publicznie ogłosiła, że RV670 będzie wyprodukowany za pomocą nowego procesu, który niesie ze sobą zmianę z 80 nanometrów Radeona HD 2900 (R600) na 55 nanometrów.

 

Informacje, które wypłynęły w zeszłym tygodniu opisują także wyższość DirectX 10.1 w wykonaniu AMD. Jak to zwykle bywa z przeciekami, które mają miejsce tuż przed premierą konkurencyjnych produktów, w tym przypadku chodzi o Nvidia GeForce 8800GT, wymieniają one nieprawdopodobną poprawę wydajności.

 

Kolejny przeciek, który pojawił się w tym tygodniu, pochodzi ze strony internetowej firmy Diamond Multimedia. Można tam zapoznać się ze szczegółami na temat trzech nowych kart graficznych Radeon: najsłabszej, highendowej GDDR3 i highendowej GDDR4. Google i jego archiwum pomoże dotrzeć do odpowiednich informacji na temat tej oferty.

 

Radeon HD 3850 będzie wyposażony tyko w 256MB pamięci GDDR3 pracującej z częstotliwością 825 MHz. Częstotliwość rdzenia ustalono na 660 MHz.

 

Nieco lepszy Radeon HD 3870 będzie zaopatrzony w pamięć GDDR4 zamiast GDDR3 i wykorzysta ten sam rdzeń, który jest w HD 3850. Pamięć GDDR4 taktowana jest z częstotliwością 1.2 GHz, a częstotliwość rdzenia podkręcono do 775 MHz.

Wersja HD 3870 wyposażona w GDDR3 będzie cechować taka sama częstotliwość rdzenia jak w przypadku kart GDDR4. W wyniku zastosowania pamięci GDDR3 o niższej częstotliwości karta ta będzie skierowana do klientów, którzy chcą przeznaczyć na zakupy nieco mniejsze pieniądze.

 

Co ciekawe, według reklamy Radeon HD 3850 ma identyczną specyfikację co 80 nanometrowy Radeon HD 2900. Jedyny wyjątek stanowi zastosowanie pamięci GDDR3. Thermal envelope w przypadku HD 3850 będzie mniejsze w porównaniu do poprzedniej generacji, ale wydajność zostanie zachowana na poziomie Radeona HD 2900.

 

Z drugiej strony, Radeon HD 3870 to przykład ambitnego postępu w stosunku do poprzedniej generacji. Rdzeń jest teraz taktowany o ponad 100 MHz szybciej, osiągając 775 MHz, a pamięć zyskała dodatkowe 400 MHz w porównaniu do GDDR4 w R600.

 

Jak wynika z informacji, której ATI udzieliła producentom, będą oni mogli dowolnie decydować o częstotliwościach taktowania pamięci i rdzenia, dzięki czemu każda firma przedstawi minimalnie inaczej taktowane produkty.

 

Wśród innych godnych uwagi funkcji RV670 znalazła się obsługa Quad Crossfire i fizyki Triple Play AMD.

 

Radeon HD 2900 XT wywołał zamieszanie, gdy okazało się, że nie będzie, tak jak reklamowano, wyposażony w Universal Video Decoder. Producenci tworzący karty Radeon nie byli w stanie potwierdzić czy dekoder ten znajdzie się na wyposażeniu RV670, mimo że na rzecz R600 przemawiał fakt, że jego moc obliczeniowa jest na tyle duża, że nie potrzebuje on sprzętowego akceleratora HD. Sytuacja może powtórzyć się w przypadku RV670.

 

Ceny RV670 nie zostały jeszcze potwierdzone. Jednak biorąc pod uwagę, że Radeon HD 3850 jest właściwie Radeonem HD 2900, łatwo można przewidzieć, że wyceni te karty podobnie do obecnej serii R600.

troszke nie podobaja mi sie te dwie ostatnie sentencje ... zwlaszcza ta ostatnia.

mialo byc tanio a HD2900 wcale taki tani nie jest :/

i zywie nadzieje ze ceny ~200$ beda realne

 

w 3870 jest ten sam rdzen co w 3850 ... wiec moze sytuacja bedzie podobna jak w HD2600PRO i XT ... ze rzen bedize bardzo podatny na OC :)

tylko tyle mnie pociesza...

niedospany jestem wiec moglem zle newsa zrozumiec :-]

Edytowane przez szczepoxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z cena na poziomie HD2900XT to chyba zglupieli :| Nowe Radki musialyby byc naprawde wydajne ....

czemu, jezeli odpowiednio do ceny odsadza serie 8800 to ja sie pisze :] ale szczerze w to watpie, jakis nup pewnie pisal niusa :P jeszcze ten wniosek z koncowki =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma być konkurencja dla 8800GT i tyle, więc ceny modelu o zbliżonej wydajnoności [nie ważne czy będzie to 3850 czy 3870] będzie taka sama albo niższa, innaczej AMD nie sprzeda ich dość i będzie pogłebiać swe straty. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt przydały by się jakieś testy czy warto wogóle sobie głowę zawracać tymi kartami.Jeżeli będą niewiele mniej wydajne jak 8800gt i cena niższa to warto chyba będzie kupić.A jeżeli będzie przepaść wydajnościowa i problemy nadal z AA to chyba sobie odpuszczę.Trzeba poczekać do premiery nic innego chyba nie zostało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twórcy programu RivaTuner, natrafili na ukrytą właściwość chipu RV670. Odkrycie dokonane zostało podczas przygotowywania najnowszej wersji aplikacji oznaczonej numerkiem 2.06, zapewniającej pełną kompatybilność z nowymi kartami marki ATI. Okazało się, że częstotliwość taktowania chipu oraz pamięci na kartach Radeon HD3800, dynamicznie zmienia się w czasie rzeczywistym podczas gry. W momencie, gdy przetwarzane są wymagające sceny, karty pracują na pełnych zegarach. Taktowania spadają nawet na moment, w chwili gdy renderowana scena nie wykorzystuje intensywnie zasobów karty graficznej. Rozwiązanie to miałoby nazywać się Dynamic Power Management.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jak donoszą liczne źródła, prace nad dwurdzeniowymi kartami graficznymi ATI R680 dobiegły końca. Informacje pochodzące od partnerów handlowych AMD wskazują, że urządzenia mają zostać wprowadzone do kanałów sprzedaży jeszcze przed nadchodzącymi świętami. Jeżeli tak się stanie, nowe Radeony w sklepach powinny pojawić się w okolicy sylwestra. R680 będzie połączonymi dwoma chipami RV670, pracującymi na jednym PCB. Wydanie podobnej karty z dwoma układami G92 zapowiedziała także Nvidia.

 

Wedle zapowiedzi R680 ma być sporo wydajniejszy od GeForce 8800Ultra, dlatego AMD bardzo zależało na tym, żeby wprowadzić swoją kartę przed podobną ofertą konkurencji."

(TwojePC.pl)

Na święta zapowiada się ciekawie. Chyba warto się wstrzymać z zakupem nowej karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Taktowania spadają nawet na moment, w chwili gdy renderowana scena nie wykorzystuje intensywnie zasobów karty graficznej. Rozwiązanie to miałoby nazywać się Dynamic Power Management.

to dobrze czy zle ?? ja osobiscie jestem za tym zeby moje taktowania byly caly czas na jednym poziomie. Zawsze to w mniej wymagajacej scenie wiecej FPS ktore moze uratowac "zycie" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oni niech lepiej nie kombinują i dadzą jakiegoś killera w końcu i na czas.

Nawet 2900xt było dobrym pomysłem ale nie za tą cene. Jakby na stacie było za ok 900 zł to by zjadło wiekszosc nv a tak...

 

Polityka Ati powoli mnie dobija. Oni chyba chcą zeby na rynku dominowała jedna firma :|.

Niby tydzien do premiery HD38x0 a tutaj brak jakiś poważniejszych testów/wykresów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może byc ciche ale przedewszystkim oczekuje wydajności! Jak nie będzie wydajny jak nowe gf to niech spadają i następnym razem kupie karte konkurencji.

To już zmieniaj, bo HD3800 to ekwiwalent HD2900, a nie GF8800, konkludując, wydajność będzie odstawać, ale liczy się cena, potem możliwości. Te karty godnie zastąpią wysłużone X1950, w dodatku ciche i dość oszczędne, 55nm i zasoby OC, dobra cena. :banana: Edytowane przez morgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zmieniaj, bo HD3800 to ekwiwalent HD2900, a nie GF8800, konkludując, wydajność będzie odstawać, ale liczy się cena, potem możliwości. Te karty godnie zastąpią wysłużone X1950, w dodatku ciche i dość oszczędne, 55nm i zasoby OC, dobra cena. :banana:

masz jakies podstawy swoich slow czy tak Ci sie palnelo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do R680 to nie będzie dwóch GPU na jednym laminacie ;) a dwa rdzenie w jednym GPU :) czyli karta z zewnątrz będzie wyglądać normalnie :) widać współpraca AMD i ATi :) może zaowocuje czymś ciekawym. Oby tylko ta cena była głupią plotką to będzie fajna karta.

http://www.in4.pl/komentarze_R680_gotowy_d...kcji_,14554.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak nie pisal o tych cenach w dolarach. To samiusko bylo w przypadku G92 i co ? Wszyscy sie przejechali na dostepnosci i windowaniu cen przez sklepy. Mam tylko nadzieje ze wszystkie radki beda wyprodukowane w wiekszej ilosci niz GT co nie spowoduje ich wzrostu cen tylko dla nvidii zrobi uczciwa konkurencje. Takze spekulowanie ze "Wg firmy XX karta ma kosztowac YY $" nie ma najmniejszego sensu. Bedzie premiera to sie wszystko wyjasni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega powyżej z fotkami mnie wyręczył w tłumaczeniach, HD3800 nie będzie walczyć z GF8800, bo to ma być najlepsza propozycja dla segmentu średniego, zastępstwo R600 i będzie obsługiwać DX10.1 dostarczone przez Microsoft za najdalej pół roku, jak widać na tym obrazku.

Dołączona grafika

Edytowane przez morgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do R680 to nie będzie dwóch GPU na jednym laminacie ;) a dwa rdzenie w jednym GPU :) czyli karta z zewnątrz będzie wyglądać normalnie :) widać współpraca AMD i ATi :) może zaowocuje czymś ciekawym. Oby tylko ta cena była głupią plotką to będzie fajna karta.

http://www.in4.pl/komentarze_R680_gotowy_d...kcji_,14554.htm

No właśnie kiedyś już trafiłem na taką plotkę i nie mogłem tego znaleźć. Ponoć przy takim rozwiązaniu pamięć na tekstury by się sumowała.

 

AMD tells partners to focus on 3850 with GDDR3

Edytowane przez MariuszDW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega powyżej z fotkami mnie wyręczył w tłumaczeniach, HD3800 nie będzie walczyć z GF8800, bo to ma być najlepsza propozycja dla segmentu średniego, zastępstwo R600 i będzie obsługiwać DX10.1 dostarczone przez Microsoft za najdalej pół roku, jak widać na tym obrazku.

Bedzie... zreszta kto powiedzial, ze musi byc 1vs1 :] po prostu czerwoni zastosowali taktyke sowietow - nizsza cena, a jak ktos chce ultra wydajnosci to zrobi sobie quada :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie... zreszta kto powiedzial, ze musi byc 1vs1 :] po prostu czerwoni zastosowali taktyke sowietow - nizsza cena, a jak ktos chce ultra wydajnosci to zrobi sobie quada :D

Super! :) 4 grafy:

-szum wiatraków nie do zniesienia

-400watów łykane przez karty.

Naprawde zacna perspektywa.

Generalnie to mam dość swoje jednej "suszary"(r600)

Edytowane przez krzysiek9920

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! :) 4 grafy:

-szum wiatraków nie do zniesienia

-400watów łykane przez karty.

Naprawde zacna perspektywa.

Tak samo jak 8800 w sli ;) jezeli idziesz na calosc to bez kompromisow, a przy topowych konfigach tak to bedzie wygladalo

 

update: wtopa;)

Edytowane przez 4ever_anarchy_soldier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...