Skocz do zawartości
VooDoo

Gaz:)

Rekomendowane odpowiedzi

To miał szczęscie. Cała moja rodzina zajmuj się chłodnictwem i wiem ze w zadnej hurtownni taiego gazu bez uprawnien Ci nie sprzedadza

Tu jest Polska, wszystko idzie załatwić. Normy i kary unijne wiele zmieniły, ale nie aż tak, żeby "nigdzie nie sprzedali".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A R410 juz nie?

R-410 też, ale podobno R-404A podobno ma lepsze właściwości chłodnicze i nie zuzywa tak sprezarek, bo pracuje z lepszymi olejami

 

Jakis czas temu w sklepie niedaleko mnie mozna bylo kupowac bez problemu od reki. Cos slabo szukali ;)

Własnie "jakis czas temu" to jest przepis od "jakiegos czasu". Wszystkie gazy oznaczone dwoma cyframi sa szkodliwe i dlatego trzeba miec uprawnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do chłodnictwa najlepiej używać gazów R-404A R-507 i R-22 przy czym tego ostatniego nigdzie nie dostaniesz bez odpowiednich uprawnien

 

A R410 juz nie?

R402 tez nie? :sad:

 

To miał szczęscie. Cała moja rodzina zajmuj się chłodnictwem i wiem ze w zadnej hurtownni taiego gazu bez uprawnien Ci nie sprzedadza

kilka lat doswiadczen i znajomosci nauczylo mnie tego, ze czesto tacy ludzie posiadaja bledne informacje i wiedze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie "jakis czas temu" to jest przepis od "jakiegos czasu". Wszystkie gazy oznaczone dwoma cyframi sa szkodliwe i dlatego trzeba miec uprawnienia

Takie przepisy są od bardzo dawna, ale ochrona środkowiska u Nas kuleje i tylko duże sklepy mogą sobie na to pozwolic, aby tych przepisów przestrzegać/

 

R402 tez nie? :sad:

r134a też sie nie nadaje - pewnie ma za małą pojemność....

 

Tak można wymieniać be końca ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To miał szczęscie. Cała moja rodzina zajmuj się chłodnictwem i wiem ze w zadnej hurtownni taiego gazu bez uprawnien Ci nie sprzedadza

R-410 też, ale podobno R-404A podobno ma lepsze właściwości chłodnicze i nie zuzywa tak sprezarek, bo pracuje z lepszymi olejami

Własnie "jakis czas temu" to jest przepis od "jakiegos czasu". Wszystkie gazy oznaczone dwoma cyframi sa szkodliwe i dlatego trzeba miec uprawnienia

fakt

r22 LEGALNIE nie da sie kupić juz (tzn bez uprawnien)

widocznie sklep miał nadmiar :lol2: i musiał sie pozbyć bo z tego co wiem kupił nie dawno

a zakaz sprzedazy r22 został wprowadzony conajmniej od początku 2007 roku, moze wczesniej ale tego nie wiem dokladnie

 

z "nowych" czynnikow najlepszy jest 404a (patrząc od storny chłodniczej)

r507 mało kto uzywa (przy wiekszych obciązeniach czynnik ktory ma większą gęstośc jest lepszy, w tym przypadku r404)

 

jednak w układach komputerowych im nizsza temp parowania przy zerze tym lepiej

i tak często schodzimy na podcisnienie

 

r410 najlepiej uzywac tylko w ukladach na rotarkach gdyż tolerują wyzsze cisnienie tłoczenia nizeli zwykle hermetyki

 

edit

@ryba

na r402a tez trzeba miec uprawnienia

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z "nowych" czynnikow najlepszy jest 404a (patrząc od storny chłodniczej)

r507 mało kto uzywa (przy wiekszych obciązeniach czynnik ktory ma większą gęstośc jest lepszy, w tym przypadku r404)

 

jednak w układach komputerowych im nizsza temp parowania przy zerze tym lepiej

i tak często schodzimy na podcisnienie

Nie znam sie na układach komputerowych,ale wiem jak działa chłodnictwo i wiem ze w tej chwili r-404a jest najlepszym gazem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczegolnie w domowych lodowkach :lol:

lodówki to prawie jak chłodnictwo :lol:

 

 

W domowych sotsuje r600a lub r134a, a co do tego ze do komputerow stosuje sie r507/402/410 to juz niewiem, bo chłodnictwo jest chłodctwem

chłodnictwo jest chłodnictwem ale do małych obciążeń uzywa się r507, tyle ze w chlodnictwie nie komputerowym rzadko takie obciązenia wystepują

 

poza tym r507 jest bardziej ekologiczny, a 404a będą za niedługo wycofywać z obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo to już nie będzie czym napełniać układów :D jak tak wszystko wycofają :D zostanie nam tylko dezodorant :D <joke>

Zostaje jeszcze LPG ;] albo propan techniczny... tylko to smierdzi na maxa ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...