Skocz do zawartości
TheDed

Problem Z Wc

Rekomendowane odpowiedzi

Pomine tysiace problemow, ktore przydarzyly mi sie przy skladaniu mojego pierwszego wc. Zamiast tego kilka fot (wiecej bedzie niedlugo w galeri)

 

Uwaga, wysoka rozdzielczosc

 

post-7801-1190785356_thumb.jpg

 

post-7801-1190785648_thumb.jpg

 

post-7801-1190785677_thumb.jpg

 

post-7801-1190785743_thumb.jpg

 

Przekopalem sie przez duzo topicow zeby na prawde sie czegos dowiedziec, ale jest kilka problemow ktorych rozwiazac nie moge wiec licze na wasza pomoc.

 

Układ sklada sie z pompy grundfos (jeden z nizszych modeli bez regulacji), 3 prosonow i coolteka triple. Nie ma reza, wszystko napelniane przez trojnik. Układ odpowietrza sie ciezko ale dzieki radom z forum wydaje mi sie ze robie to dobrze. Po wymontowaniu dysku potrzasam buda. Caklowite odpowietrzenie trwa nawet kilka h bo przeplyw jest bardzo duzy.

 

Pierwszy problem to zbyt duze temp, po wlaczeniu mialem nawet 80 ale po chwili zrobilo sie 50 i ustabilizowala sie na takim poziomie. Myslalem ze moze uklad nie jest tak wydajny jak planowalem ale obiawialo by sie to po wygrzaniu. W stresie temp rosnie do 70-80 po kilku sek wiec to z bedzie pewnie zle dolegajacy blok. Moim bledem bylo zdjecie ihs, ale po zamontowaniu poduszek z axp dalo sie wszystko zlozyc (na mojej mobo wkreca sie 2 sruby wiec idealne ustawienie jest bardzo trudne na golym rdzeniu). Mimo to pasta slicznie odbija sie na bloku, wiec po zdjeciu widac ze byl dobrze zalozony. :mur: Jesli mozecie mi cos poradzic to slucham, choc problem powoli sie przedawnia bo nadarza sie okazja aby kupic nowy sprzet i bedzie to e2160, msi p35 neo2-fr i 2gb kingstonow 667. Od razu dodam ze moje zalozenie to dobry stosunek cena/wydajnosc po oc.

 

Kolejny problem to drgajacy obraz na monitorze. Sprawdzalem na 2 monitorach i jest to samo, nieznacznie faluje po lewej stronie. Gdy zaloze AC problem znika, myslalem ze to przez pompe (wiem ze wydziela jakies pole magnetyczne) ale gdy uruchomie sama pompe a komp jest chlodzony ac to problem nie wystepuje. Oczywiscie chlodzenie dobrze dolega do karty (a moze nie :angry: ) Byly tez problemy z dyskiem, myslalem ze przez wielokrotne wyjnowanie i zakladanie, ale gdy zalozylem ac win bez problemu sie wlaczyl (linux smigal na wc, widac pingwin lubi wode :razz: )

Jesli cos wam przychodzi do glowy to piszcie, sugestie co do wc mile widziane bo jak wszystko zloze to predko poprawiac nie bede.

Dzieki za wszystko czego dowiedzialem sie od was do tej pory :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powodem wysokich temperatur jest złe przyleganie bloku. Zakładam, że układ jest odpowietrzony, bo sam piszesz, że przepływ jest duży. Źle odpowietrzona pompa cwu ma spore problemy z pompowaniem. Niestety blok jest trzymany przez 2 śruby w poziomie i być może pod wpływem własnego ciężaru źle przylega lub wręcz odstaje górą od procesora. Pamietam w moim pierwszym WC przy urielu na sockecie A musiałem mocniej przykręcić dwie górne sruby, bo też temperatura była nieciekawa. Tłumaczyłoby to dlaczego pasta jest dobrze odbita (zakładam, że komp leży przy zakładaniu bloku) a proc się grzeje. Co do obrazu na monitorze nie mam pomysłu. Być może z przyleganiem bloku na grafice tez są problemy, ewentualnie sekcja zasilania ma zbyt wysoka temperaturę. Puść w te okolice solidny nawiew i zobaczysz co sie wtedy będzie działo.

edit:

widzę, że blok na grafikę jest przykręcony bez sprężynek. Sprawdź czy nie za mocno? Płyta na NF4 - to też się strasznie grzeje a sam chip jest malutki. Sprawdź przyleganie.

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze uklad jest dobrze odpowietrzony, nie mam w tym doswiadczenia, ale jak nim bujam to bomble z chlodnicy nie wyplywaja a w wezykach tez nie ma bombelkow. Blok zakladalem na stojacym kompie (to az tak wazne?). Czy drganie obrazu moze byc zwiazane z grzejaca sie grafika? Sekcja zasilania (tak na dotyk jest jescze spoko, ciepla ale nie goraca). Zastanawiam sie teraz czy na msi zmieszcze mojego prisona bo wokol socketu sporo kondensatorow... ciekawe jak wysokie sa. Licze ze po zmianie sprzetu odpadnie problem z przyleganiem do proca (4 sruby, ihs) bardziej martwi mnie ta grafika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upewnij się że blok/zapinka nie opiera się o jakiś element na płycie głównej. Jeśli po założeniu na proca blok odgina się na boki to spróbuj dodatkowo przytrzymać go przez chwilę ręką w dobrej pozycji i sprawdź jak to wpłynie na temperaturę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do grafy daj naprawde konkrtny nawiew

Moj szef ma oryginalne miejsce na 2 wentyle z boku. jeden akurat na grafe bedzie wial.

 

czy blok na grafie jest uziemiony?

Nie, czy starczy kabel do jakiegod nielakierowanego kawalka budy pociagnac? Nie sadzilem ze trzeba to robic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie opiera sie o socket na pewno, moge tam wcisnac paznokiec wiec jest ok. Co do grafy to obraz skacze od razu po wlaczeniu nawet gdy komp jest zimny wiec to pewnie nie to... Jeszcze bede walczyl ale to pewnie dopiero po zmianie sprzetu. Na Core pewnie bede musial innej zapinki urzyc. Tam kondensatory sa wysokie... Zakladanie WC na tydzien czasu chyba nie ma sensu. Zastanawia mnie tylko czy problem z grafa to moze byc zle zalozony blok na niej, nie sprawdzalem jak bardzo sie grzala ale pasta byla dobrze rozsmarowana... Czeka mnie sporo pracy. Powiedzcie jakich temp powinienem sie spodziewac po starcie? Mysle ze ok 30*, w koncu to wc powinno byc calkiem wydajne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przeszłości parę razy się spotkałem że pompka CWU/CO(te częściej) generowały zakłucenia elektromagnetyczne powodujące skakanie obrazu - jeśli to monitor CRT to jest to dość prawdopodobna przyczyna. Lecz ja np. miałem CWU i mi obraz nie skakał... znajomy miał problem - z tego co pamiętam pomogło kupno ekranowanych przewodów do monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor ten co w sigu, zastanawia mnie to ze gdy zdjalem wszystkie bloki ale pompa byla dalej w kompie to po wlaczeniu obraz byl ok...

Nie wiem czy ma to znaczenie ale w gniazdku nie mam bolco od uziemienia, czy to moze byc przyczyna?

Edytowane przez TheDed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną pompę tylko lfp i ten sam objaw z monitorem. Na moje oko to wina pompy (buda na dole po prawej zakłócenia w rogu po prawej - buda po lewej zakłócenia po lewej). Przy odświerzaniu 85Hz problem zanika. Trzeba sprawdzić ekranowane kable do monitora. Przy następnej budzie pompa będzie na zewnątrz na dole i powinno być ok (teraz jest pod topem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TheDed - a moze Twojej grafie sie WC nie podoba, moze przechodza z pompki jakies prady przez uklad na rdzen GPU i swiruje.

Jezeli zostawiales wlaczona pompke ale blok zdejmowales i bylo ok to znaczy, ze zle sie dzieje w momencie zalozenia bloku. IMHO - cos tam sie pradowo nie lubi.

Ale pojecia nie mam co, jak i dlaczego.

 

Probowales na chwile wylaczyc pompke w trakcie pracy kompa? Efekt znika?

Edytowane przez Maciejp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma to znaczenie ale w gniazdku nie mam bolco od uziemienia, czy to moze byc przyczyna?

Podejrzewam że będzia pasować - dlatego że nie spotkałem się z kondensatorami wyższymi niż 13mm. Blok ma 12mm wysokości + 5mm wysokości socketu - powinno być ok. Ale pamiętaj że w razie czego to zapinkę doślę tak jak obiecałem ;) Twój adress mam w systemie więc to nie będzie ani dla Ciebie uciążliwe ani dla mnie - wystarczy ID zamówienia a ja będę wiedział o co chodzi. Kończąc- jest nikłe prawdopodobnieństwo że nie będzie pasić - wiem że na Asusy na P35 blok o nic nie wadzi - już na paru asusach jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probowales na chwile wylaczyc pompke w trakcie pracy kompa? Efekt znika?

Nie probowalem ale mam troche stracha bo jak mowilem mam spore tempy i najpierw musze poradzic sobie z odpowiednim przyleganiem bloku a dopiero potem pomyslec nad wylaczeniem pompy na chwlie. Wiem, wiem, nie powinno sie nic stac ale nie bede ryzykowal. Wole rozwiazywac problemy po kolei :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche mnie nie bylo, ale problemu jeszcze nie rozwiazalem. Kupilem sobie MSI P35 neo2-fr, e2160, 2gb kongston.

 

Moze pokolei:

Zlozylem caly sprzet na AC zeby wyeliminowac problem ktory mialem. Sprzet spisywal sie swietnie przez caly dzien. Zauwazylem ze wysiadl wiatrak na grafie. Nie mialem innego wiec podlaczylem WC na razie tylko pod grafe. Wszysko bylo swietnie, wiec przyszedl czas na procka. Gdy zalozylem WC na proca nagle przestal dzialac PS/2 myszy. Win zaczal wywalac bledy (niby jakis problem z irq). Monitor drzy ale tylko w dosie, po przejsci do win, gdy zalacza sie wysoka rozdzielczosc wszystko bylo ok. Gdy wylaczam pompe obraz przestaje drzec. Nie mialem odwagi wylaczyc jej na czas zaladowania windy bo to chyba skonczyloby sie zle...

 

Jesli chodzi o uziemienie pompy to przykrecilem wszystkie 3 kabelki, ale w moim gniazdku brak jest bolca od uziemienia. Czy wystarczy pociagnac jakis kabelek od korpusu pompy do obudowy? Pomozcie mi bo juz nie mam sil...

Dodam ze temp dobre sa (grafa 40, proc 30). Nie chcialbym wyrzucac pompy poza obudowe. Macie moze jakies pomysly, bo wydaje mi sie ze przez pompe mam tez problem z dyskiem (ten bluescreen o ktorym mowilem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie uziemienia pompy pod obudowe w przypadku gdy ta nie jest uziemiona mija się z celem.

Możesz spróbować pociągnąć kabelek do kaloryfera (choć nie wiem, czy warunkiem nie będzie tu posiadanie "starej" (znaczy z stalowych rurek) instalacji- ale nie- woda przewodzi prąd więc chyba wsio ryba.

 

Nie wiem jednak czy to pomoże- uziemienie a ekranowanie to dwie różne sprawy- uziemienie ma na celu przekierowanie "niepotrzebnych prądów" prądów do ziemi, ekranowanie- tłumienie zakłóceń. Kabelek z uziemieniem- trzy żyły w igielicie, kabelek ekranowany- dwie żyły w igielicie, trzecia w formie siatki oplatająca pozostałe dwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlaczylem do innego gniazdka (z bolcem) i wyglada na to ze wszystko smiga... Monitor nie drzy przy wysokich rozdzielczosciach wiec potestuje kilka dni, dysk zamontuje z daleka od pompy i jesli wszystko bedzie gralo to dam sobie spokoj.

 

Temo swietne grafa 40 proc 30 ale na razie @2.4 dopiero. Czekam jescze na nowy zasilacz i niedlugo wzbogace galerie o moje wc jesli wszystko pojdzie po mojej mysli. Dzieki za wszysko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogadam ze znajomym elektrykiem ale wydaje mi sie ze wszystkie gniazdka w moim domu moga miec uziemienie ale nie wszystkie maja.

 

Zaczalem troche krecic i mam w tej chwili e2160 @3,2mhz. Napiecie dalem 1,65 pewnie moge nizsze ale chce potestowac na ile wejdzie. W idle mam ok 35*C ale jak wlacze orthosa to po 1sek mam juz 70*C a na obydwu jajkach niewiele mniej. Czyzby zle zalozony blok? troche to dziwne. Wydaje mi sie ze odpowietrzylem dobrze ale jeszcze nim pobujam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W idle mam ok 35*C ale jak wlacze orthosa to po 1sek mam juz 70*C a na obydwu jajkach niewiele mniej. Czyzby zle zalozony blok? troche to dziwne. Wydaje mi sie ze odpowietrzylem dobrze ale jeszcze nim pobujam.

Mam podobny problem z blokiem na CPU w idlu mam tempe 31*C a w stresie odrazu skok na 43*C przy nie kreconym E4300 Vcore 1,300. Blok juz doslownie z 10 razy zakladalem i nadal ten sam problem, wydaje mi sie ze juz wszystkiego probowalem i mocniej i lzej przykrecac :mur: .

w sklad wc wchodzi:

Alphacool AP700 12 V

Black Water Ultimate 123 rev. 2.0 i 6xFander na maxa skreconych

MNP Prison Pro V2 CPU

weze 8/10

ciecz deminerala + glicoshell w stosunku 4:1

moze macie jakies pomysly bo mi sie skonczyly :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem z blokiem na CPU w idlu mam tempe 31*C a w stresie odrazu skok na 43*C przy nie kreconym E4300 Vcore 1,300. Blok juz doslownie z 10 razy zakladalem i nadal ten sam problem, wydaje mi sie ze juz wszystkiego probowalem i mocniej i lzej przykrecac mur.gif .

jak nie masz sondy przy rdzeniu [ w c2d to raczej nie możliwe w domowych warunkach] to może czujnik przekłamuje?Ile pokazywał na boxie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie masz sondy przy rdzeniu [ w c2d to raczej nie możliwe w domowych warunkach] to może czujnik przekłamuje?Ile pokazywał na boxie?

tempe badam oczywiscie CoreTempem 0.95, na boxie po oc na 3ghz ponad 72*C na Infinity przy oc do 3.0GHz mialem 54*C a teraz na wc 58*C przy tempie otoczenia 20*C

Czujniki sa raczej OK poniewaz jest to moja druga plyta glowna (identyczny model) i temperatury nie ulagly zmianie :sad:

 

1) chlodnica wyrabia bo skok temperatury byl by powolny

2) moze cos pomoze tempa GPU w idlu wynosi 36*C GF7600GT nie krecony po oc w stresie miala 48*C

3) blok jest rowny

4) top cpu leciutko wklesly srodkiem ale naprawde niewiele

5) myslalem ze pompa ale po podlaczeniu Eheima 1048 (wydajnosc na oko 3 razy wiekasz) tempy nie ulegly znacznej zmiania moze o 2 czy 3*C

 

jakies pomysly??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tempe badam oczywiscie CoreTempem 0.95, na boxie po oc na 3ghz ponad 72*C na Infinity przy oc do 3.0GHz mialem 54*C a teraz na wc 58*C przy tempie otoczenia 20*C

Czujniki sa raczej OK poniewaz jest to moja druga plyta glowna (identyczny model) i temperatury nie ulagly zmianie :sad:

 

1) chlodnica wyrabia bo skok temperatury byl by powolny

2) moze cos pomoze tempa GPU w idlu wynosi 36*C GF7600GT nie krecony po oc w stresie miala 48*C

3) blok jest rowny

4) top cpu leciutko wklesly srodkiem ale naprawde niewiele

5) myslalem ze pompa ale po podlaczeniu Eheima 1048 (wydajnosc na oko 3 razy wiekasz) tempy nie ulegly znacznej zmiania moze o 2 czy 3*C

 

jakies pomysly??

na athlonie x2 64 toledo mi pokazuje teraz przy 1,5v i 270x11. 62C na jednym rdzeniu a na drugim 59C. A ba GPU mam 46C. Na venice roznica byla 2C max. Jak dla mnei czujniki przeklamuja. dotykam u siebie podstawy boku miedzianej. I nawet nei jest ciepla. A pasta bokami wyszła po trochu. Dorwij sobei cuznik temperatury. I przyloz do rdzenia. Czy ihsa jak tam jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem z blokiem na CPU w idlu mam tempe 31*C a w stresie odrazu skok na 43*C przy nie kreconym E4300 Vcore 1,300.

Mniejszy lub większy, nagły skok temperatury zawsze następuję, jeżeli nie wyłączyłeś w biosie "trybu oszczędnego" dla proca - C&Q dla AMD i EIST dla Intela. Funkcje te nie tylko zmniejszaja mnożnik, ale i zmniejszają napięcie. Skok z 1 na 1.4V musi skutkować nagłym podniesieniem się temperatury rdzeni. W tej chwili (mam chłodno w pokoju i jeszcze AC) po włączeniu orthosa temperatura rdzeni skacze w ciągu kilku sekund z 30 do 40 stopni. Tym niemniej 70* na Wc to ciut za dużo. Wyglada na jakis problem na styku blok/procek.

Co do pompy, to trzebaby ją jakoś ekranować. Zamykanie w metalowej puszce raczej jej nie posłuży (ciepło) ale można zmajstrować coś z metalowej siatki (klatka faradaya). Powinno pomóc.

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejszy lub większy, nagły skok temperatury zawsze następuję

rzecz oczywista ale myslalem raczej ze bedzie on na poziomie 5-6*C a nie 12*C (przy nie kreconym procu)

Tym niemniej 70* na Wc to ciut za dużo. Wyglada na jakis problem na styku blok/procek.

no zeby AC bylo wydajniejsze od WC :mur: tylko nie mam pojecia co zle robie w takim razie, probowalem juz roznych technik, z rozna sila dociskalem blok i NIC.

Co do pompy, to trzebaby ją jakoś ekranować. Zamykanie w metalowej puszce raczej jej nie posłuży (ciepło) ale można zmajstrować coś z metalowej siatki (klatka faradaya). Powinno pomóc.

Hmm w jakim celu mam zamykac pompe w "puszcze Faradaya" , jakies zewnetrzne pole elektryczne moze na nia dzialac czy chodzi o to zeby wewnetrzne (wywolywane przez pompe) nie wychodzilo na zewnatrz, nie rozumiem co to ma poprawic ???

Co do chlodzenia to pompa jest chlodzona jednym Fanderkiem (skreconym na maxa)

Edytowane przez sodaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą puszką to wskazówka dla TheDeda, żeby pompa nie siała zakłóceniami. Co do Twojego wc to zwóć uwagę, czy czasem coś (chipset) nie podgrzewa Ci podstawki. Nie wiem jaką masz płyte główną, ale kiedyś zdarzały się zafałszowania odczytu temperatury przez pozbawiony nawiewu z coolera na procesorze chipset. Często znajdował sie on tuż pod procesorem i skutecznie podgrzewał socket. Zgaduję, bo nie mam juz pomysłu. W dalszym ciągu uważam, że to problem raczej z odbieraniem ciepła przez blok, ewentualnie zafałszowanie odczytów. Spróbuj może puścic tymczasowo jakis solidny nawiew w okolice procesora i zobaczysz czy czasem tempy nie spadną. Jeżeli masz jakiś panel z czujnikami temperatury, to spróbj któryś wcisnąć pod blok w okolice socketu. Wreszcie zobacz czy nie było jakiejś aktualizacji biosu do twojej płyty, która naprawiałaby np. problem z odczytem temperatur.

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...