Skocz do zawartości
xten

Moc Anteny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Tworzę sieć z sąsiadami. Chce kupić AP Linksys WAP54G którego anteny maja moc 16 dBm. Z jednego gniazda antenowego chciałem wypuścić kabel do anteny zewnętrznej kierunkowej BabuYaga SMA 14 dBi. Jak widać ona ma mniejszą moc wyjściową. Czy to będzie wszystko poprawnie działać? Czy lepiej kupić mocniejszą antenę?

*Wiem, że nie można zadawać więcej jak jednego pytania w poście, ale czy te dwie anteny w tym AP działają niezależnie? Bo chciał bym żeby jedna umożliwia dostęp do sieci u mnie w domu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antenki w WAP54G mają po 2-3 dBi, więc są zdecydowanie słabsze od babuYagi. Oczywiście anteny pracują "symetrycznie". Jak podłączysz babuYagę, to w oprogramowaniu routera musisz wybrać, żeby AP korzystał tylko z tego gniazda, do którego jest podpięta. Żeby dodatkowo mieć dostęp do Internetu po wifi (w domu) to potrzebujesz jeszcze 1 AP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WAP54G posiada tylko 2MB pamięci flash, a te które wymieniłem mają po 4MB i więcej (nawet do 8MB), co powoduje, że wgrasz tam wyłącznie openwrt (kamikaze) bądź dd-wrt (micro). W zależności od tego czy kupisz używany WAP54G (który kosztuje w granicach 130zł) czy nowy (powyżej 200zł) to używanyWRT54G kosztuje 155zł.

 

Wówczas DD-wrt, Tomato, Openwrt, Hyperwrt + Thibor stają przed Tobą otworem do pełnej funkcjonalności. A to już coś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WAP54G posiada tylko 2MB pamięci flash, a te które wymieniłem mają po 4MB i więcej (nawet do 8MB), co powoduje, że wgrasz tam wyłącznie openwrt (kamikaze) bądź dd-wrt (micro). W zależności od tego czy kupisz używany WAP54G (który kosztuje w granicach 130zł) czy nowy (powyżej 200zł) to używanyWRT54G kosztuje 155zł.

 

Wówczas DD-wrt, Tomato, Openwrt, Hyperwrt + Thibor stają przed Tobą otworem do pełnej funkcjonalności. A to już coś...

albo motorola wr850g koszt nowej 160zl

ten sam hardware do linksys i wchodzi dd-wrt, tomato i inne alternatywne soft

 

@xten

mylisz moc nadajnika z zyskiem anteny (antena nie ma mocy :razz: )

moc nadajnika to powiedzmy te 17dbm

antena ma zysk 2-3dbi

razem masz przykladowo 20dbi

wracajac do praktyki to robiac siec z sasiadami to wystarczy ci pewnie maly panel albo jakas dookolna na dachu

jakie chcesz osiagnac odleglosci

jest widocznosc optyczna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antenki w WAP54G mają po 2-3 dBi, więc są zdecydowanie słabsze od babuYagi. Oczywiście anteny pracują "symetrycznie". Jak podłączysz babuYagę, to w oprogramowaniu routera musisz wybrać, żeby AP korzystał tylko z tego gniazda, do którego jest podpięta. Żeby dodatkowo mieć dostęp do Internetu po wifi (w domu) to potrzebujesz jeszcze 1 AP.

Zaraz, czegos tu nie rozumiem - czemu nie moze byc w jednym gniezdzie antena dookolna, a w drugim kierunkowa, jesli wszystko ma byc ta sama siecia? Z punktu widzenai oprogramowanai routera antena jest przezroczysta, osoba podlaczona przez Yagi bedzie po prostu kolejnym userem w sieci, a osoba bedaca w zasiegu dookolnej bedzie innym userem.

 

Do obu anten moze byc transmitowana ta sama moc, w niczym to nie pzreszkadza - po prostu na wyjsciu Yagi bedzie wieksza moc niz na wyjsciu dookolnej (co wynika z bilansu lacza radiowego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem.W tym AP anteny mogą działać w pewien sposób niezależnie. Gostek w sklepie mi powiedział, że jak z jednego gniazda puszcze antenę za dom to nie będzie działać bo w tym AP jedna odbiera sygnał a druga nadaje i w tym wspominał o technologi MIMO. Czy to prawda? A co do anteny to kupie dookolną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem.W tym AP anteny mogą działać w pewien sposób niezależnie. Gostek w sklepie mi powiedział, że jak z jednego gniazda puszcze antenę za dom to nie będzie działać bo w tym AP jedna odbiera sygnał a druga nadaje i w tym wspominał o technologi MIMO. Czy to prawda? A co do anteny to kupie dookolną.

Sprzedawca to idiota....wszystkie Linksysy posiadają 1 (słownie jeden) tor radiowy. Oznacza to, że anteny pracują "tak samo" (odbierają i wysyłają). Można oczywiście wymusić w sofcie aby jedna z anten nadawała a druga odbierała. Tak jak napisał @PartyBoy, najlepiej ustawić na sztywno aby korzystał z tylko z jednej anteny (czyli tej do której podłączona jet antena zewnętrzna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie wolał bym żeby obie działały bo ruter będzie u mnie w domu i chciał bym mieć neta u siebie na lapku. Zaś antena zewnętrzna będzie na rogu domu i udostępni sieć sąsiadowi. Czyli wszystko wiem ok kupuje sprzęcior i dam wam znać jak to działa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz się pochwalić co dokładnie wybrałeś?

mam zamiar kupić:

Linksys Wireless-G Broadband Router - WRT54G /GL /GS

antena YAGI 19 dBi (czy ta będzie dobra http://allegro.pl/item252353762_od_produce...na_dlugosc.html ? jak jest z samym podłączniem routera do tej anteny? czy oferowany na aukcji wtyk RPSMA będzie można bez problemu podłączyć do routera?)

 

moja sytuacja jest taka. mieszkam w starym budownictwie. mieszkanie A (parter) gdzie będzie stał router w linni prostej od mieszkania B (I piętro na ukos do mieszkania A) jakieś 20-30 metrów. sygnał będzie musiał przebić hmm mieskanie A jest trochę wysunięte z bloku i sygnał będzie może zachaczał trochę podwórka ale i są dwa wybory dla sugnału :-) : 1) ściana wychodząca na podwórko z A, ściana wchodząca do mieszkania B, dwie ścianki działowe. 2) dwie ściany mocniejsze, sufit, jedna działówka. Do laptopa kupię kartę minipci intela do której podłącze dwie antenki (podobno mocnieszjsze niż te na pcmcia lub usb). może uda się tak żeby nie kupować anteny do routera? z tego co slyszałem ludziom dziala przez dwa piętra i jest zasięg super?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca, jeżeli sygnał ma przebijać kilka ścian w starym budownictwie to lepiej od razu daj sobie spokój. Linksys WRT54GL posiada złącza antenowe RP-TNC. Antena, którą podałeś to straszny szmelc, jak większość allegrówek, 19 dBi wzięte z księżyca :lol: . Montowana pewnie w jakimś garażu. Porządne anteny robi Cyberbajt, Netus, Dipol i jeszcze kilka innych firm

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca, jeżeli sygnał ma przebijać kilka ścian w starym budownictwie to lepiej od razu daj sobie spokój. Linksys WRT54GL posiada złącza antenowe RP-TNC. Antena, którą podałeś to straszny szmelc, jak większość allegrówek, 19 dBi wzięte z księżyca :lol: . Montowana pewnie w jakimś garażu. Porządne anteny robi Cyberbajt, Netus, Dipol i jeszcze kilka innych firm

oki, mam kasę więc dołożyć mogę.

czyli ten Linksys WRT54GL jest ok i zostaje wybranie jakiejś w miarę rozsądnej anteny? mógłbyć zapodać jakiegoś linka do jakiegoś konkretnego modelu który w zupełności mi wystarczy (żeby nie przepłacić) może być ze strony komputronika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mniej więcej to się układa tak jak na schemacie niżej. mam nadzieję że jest zrozumiałe troche. coraz bardziej się skłaniam do tego że sam routerek da radę jak postawię go w miejscu gdzie jest zaznaczone że może stać. tak jak wcześniej pisałem, LIVEBOX od neostrady dawał prawię radę, w pewnym miejscu byl zasięg. w lapie było wifi na usb więc kiepa totalna, tak samo sam livebox nie miał żadnych anten. co wy na to?

post-128731-1192033026_thumb.jpg

Edytowane przez GRANDMASTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki, jutro zamawiam. jest jakaś różnica w tych routerach? różnią się jedną litrką a parametry prawie takie same. brać obojętnie który?

 

może jakiś inny, droższy, lepszy, z lepszym zasięgiem?

do lapa będę musiał kupić jeszcze kartę minipci wifi, <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> intela czy gigabajta?

Edytowane przez GRANDMASTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorka za post pod postem

kupiłem wrt GL. postawiłem w miejscu tak jak jest na moim szkicu po lewej stronie i.....zasięgu piętro wyżej nie miałem :(, przestawiłem w inne miejsce, jaies 5 metrów dalej i....zasięgu też brak. znowu przestawiłem go na szafę i..... zasięg jest ale zrywało. anteny postawiłem poziomo i DZIAŁA! zasięg jest między słaby a dostateczny. ojciec teraz nie będzie gadał.......gaś komputer bo kable przecinam :D straszy mnie korkami ale.....3h na baterii spokojnie pociągne. dzięki za wszelka pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj sobie na sieci charakterystyki kierunkowej dipola polfalowego to zrozumiesz, dlaczego tak sie dzieje.

 

W skrocie - antena tego typu promieniuje najsilniej w plaszczyznie prostopadlej do "patyczka", natomiast wokol linii bedacej przedluzeniem antenki promieniowanie jest najslabsze (dokladnie na przdluzeniu wrecz zerowe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj sobie na sieci charakterystyki kierunkowej dipola polfalowego to zrozumiesz, dlaczego tak sie dzieje.

 

W skrocie - antena tego typu promieniuje najsilniej w plaszczyznie prostopadlej do "patyczka", natomiast wokol linii bedacej przedluzeniem antenki promieniowanie jest najslabsze (dokladnie na przdluzeniu wrecz zerowe).

mniejsza o dipopla polufa... bla bla bla. nie będę się narazie zgłębiał. z czasem kupię antenę kierunkową żeby zmonić sygnał. pomyśleć że jeszcze dzień wcześniej chciałem kupić dl 524 :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...