Skocz do zawartości
Gość Kaaban

Czy legitymacja to dowód tożsamości?

Czy legitymacja to dowód tożsamości?  

123 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy legitymacja to dowód tożsamości?

    • Tak
      61
    • Nie
      62


Rekomendowane odpowiedzi

Paszport nie bo nie posiada imienia Ojca.

Paszport jest traktowany w kraju i za granicą na równi z dowodem osobistym. ZAWSZE. Jeżeli wymagane jest do załatwienia jakiejś sprawy aby potwierdzić imię ojca wówczas można równolegle okazać inny dokument na którym to imię jest lub odpis aktu urodzenia.

 

Cytuję z ostatniej strony paszportu:

Pouczenie

1. Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekroczenia granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych jakie dokument ten zawiera.

2. ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony krótka piłka: aby dostać dowód musisz zgłosić się do odpowiedniego urzędu, potwierdzić, że ty to ty np. paszportem, odpisem aktu urodzenia etc., i z Warszawy otrzymasz kawałek plastiku, na którym napisane jest "dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz poświadczającym obywatelstwo polskie". Jest respektowany w kraju i zagranicą, posiada zabezpieczenia przed fałszowaniem, numer seryjny etc.

 

Legitymację natomiast wydaje szkoła/WOPR/supermarket/Polski Związek Przyjaciół Piwa na jakimś tam swoim kawałku różowego papieru, wpisują dane jakie ty im podasz, maja gdzieś ich weryfikację i wbijają swoją pieczątkę. Na jej podstawie (legitymacji) potwierdzić można, że np. jesteś uczniem / studentem i należy ci sie piwo w kanajpie za 4zł a nie 5zł, jeździsz komunikacją miejską za 50% albo, że jako stały klient stacji po 100 tankowaniach dostaniesz czajnik.

 

Reasumując:

Dowód/paszport wydaje się w celu późniejszego stwierdzania tożsamości posiadacza. Wszelkiej maści legitymacje natomiast wydaje się w celu potwierdzenia danych uprawnień wynikających z przynależności do jakiejś organizacji (dajmy na to karta pływacka zawiera twoje i dane i stwierdza, ze potrafisz pływać, jednak nic z nią w urzędzie nie załatwisz)

Edytowane przez Ghazi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony krótka piłka: aby dostać dowód musisz zgłosić się do odpowiedniego urzędu, potwierdzić, że ty to ty np. paszportem, odpisem aktu urodzenia etc., i z Warszawy otrzymasz kawałek plastiku, na którym napisane jest "dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz poświadczającym obywatelstwo polskie". Jest respektowany w kraju i zagranicą, posiada zabezpieczenia przed fałszowaniem, numer seryjny etc.

Zwykle nie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podpiszesz umowy na telefon

Nie wezmiesz kredytu

Nie otrzymasz regonu

- Oto w ORANGE czytamy:

Jakie dokumenty musi przedstawić osoba fizyczna do zawarcia umowy o świadczenie usług?

 

*

Obywatel RP - podstawowymi dokumentami przedstawianymi do zawarcia umowy jest własny dowód osobisty oraz dodatkowo dokumentów ze zdjęciem (np. prawo jazdy, książeczka wojskowa, legitymacja ubezpieczeniowa.)

*

Cudzoziemiec - paszport i karta stałego pobytu

 

To co piszesz wynika z regulaminu, aczkolwiek jeżeli się uprzesz to powinni zrobić to na paszport, gdyż tak jak napisałem jest równoważny z dowodem.

 

- Kredyt ta sama sytuacja. Jeżeli potrzebują imię ojca to paszport plus odpis aktu urodzenia.

- REGON:

Aby uzyskać numer REGON należy wypełnić i złożyć w ciągu 14 dni od daty powstania podmiotu lub od daty zaistnienia zmian urzędzie statystycznym następujące dokumenty:

 

* formularz RG-1

* wypis z rejestru sądowego

Nie potrzeba ani dowodu ani paszportu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konto jako nieletni można zakładać tylko na paszport (przykład inteligo).

mBank-legitymacja szkolna :mellow:

 

To zara przejdziemy do problemu czytelnego podpisu :D

 

Comnie wkurza

 

-Prosze sie podpisac

-ciach ciach

-Ale nie tak prosze pana, czytelnie

-Czytelnie to sie podpisuje na klasowkach i kolokfiach. Chce pani podpis??

-Tak

-Ciach ciach

-Ale ten jest taki sam jak ten poprzedni

-Bo to wlasnie moj podpis

Powiedz to emerytom [;

:lol: dobre [;

 

Dowód osobisty i paszport. To są dwa urzędowe dokumenty, które oficjalnie identyfikują i potwierdzają tożsamość jego posiadacza.

Każdy inny typ: legitymacja studencka, Ligii Obrony Przyrody, czy paszport Polsatu jest tylko dokumentem w którym zawarte są dane,

nikt nie musi respektować tych dokumentów jako potwierdzenia danych. Dowód osobisty lub paszport musi.

nikt nie musi? a jak to jest na poczcie, jak ktoś nie ma paszportu jeszcze? tak to by poczcie miejsca na magazynie zabrakło na nieodebrane paczki :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojej zebym wiedzial ze wywolam tamtym stwierdzeniem ten temat to bym tego nie pisal ale powtorze sie

LEGITYMACJA nie jest dokuementem tozsamosci, zas stwierdzajacym ze dana osoba jest np uczniem danej placowki oswiatowej jesli mowimy o legitymacji szkolnej.

Edytowane przez Snipi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie musi? a jak to jest na poczcie, jak ktoś nie ma paszportu jeszcze? tak to by poczcie miejsca na magazynie zabrakło na nieodebrane paczki :lol:

nie porównuj odbierania ''paczuszki'' do poważnych spraw.

tak jak napisał Snipi , legitka szkolna to świstek papieru "stwierdzający ze dana osoba jest np uczniem danej placówki oświatowej" -oczywiście też pełni funkcje informacji o Twojej osobie

 

 

"mBank-legitymacja szkolna"

 

takie konto to minimum z minimum :] jedynie do trzymania własnych pieniędzy np bez możliwości debetu i innych opcji

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowód osobisty, może mieć wyrobiony teraz nawet 1 dniowy dzieciaczek. Mój 7 letni syn od 2 lat ma dowód osobisty. Wychodzi taniej niż paszport przy wyjeździe na wycieczkę w obrębie UE. :wink:

 

"mBank-legitymacja szkolna"

 

takie konto to minimum z minimum :] jedynie do trzymania własnych pieniędzy np bez możliwości debetu i innych opcji

A co w tym dziwnego. Dopiero po osiągnięciu 18 lat osiąga się pełną zdolność do czynności cywilno prawnych.

Edytowane przez mortex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol:

Nie loluj tylko przeczytaj całość tego co napisałem. To że w regulaminie orange pisze że dowód to jedno. Mogą sobie tego wymagać. Ale nie mają prawa Ci odmówić jeśli wylegitymujesz się paszportem zamiast dowodu, bo to są równoprawne dokumenty. Chyba że potrzebne są dane których w paszporcie nie ma (np. wspomniane imię ojca).

Czytaj całość, a nie wybiórczo.

 

nikt nie musi? a jak to jest na poczcie, jak ktoś nie ma paszportu jeszcze? tak to by poczcie miejsca na magazynie zabrakło na nieodebrane paczki :lol:

Tak to jest, że jeżeli poczcie wystarczy okazanie legitki szkolnej czy paszportu polsatu to ich sprawa. Na dowód osobisty lub paszport MUSZĄ Ci wydać paczkę. A na legitkę jak chcą to mogą (i tak robią bo ich wali co się stanie z Twoją paczką) ale nie muszą.

Przeczytaj dobrze co jest napisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yhym i w legitce masz napisane Uczen 7455w6 a zamiast twojego zdjecia jest zdjecie uczelni

Chcesz byc zabawny czy cos, jesli tak to nie wyszlo drugim Majewskim nie zostaniesz ja mowie jak to wyglada w sensie prawnym.

 

A co w tym dziwnego. Dopiero po osiągnięciu 18 lat osiąga się pełną zdolność do czynności cywilno prawnych.

Co do zasady tak, ale mozna osiagnac pelna zdolnosc do czynnosci prawnych w wieku 16 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz byc zabawny czy cos, jesli tak to nie wyszlo drugim Majewskim nie zostaniesz ja mowie jak to wyglada w sensie prawnym.

Wszyscy piszą o sensie prawnym, a nikt tego prawa nie zacytuje, bo nikt go nie zna tak naprawdę... nikt pewnie nie wie w jakiej ustawie to jest określone, no ale co tam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokument tożsamości - dokument urzędowy stwierdzający tożsamość osoby. Podstawowe dane zawarte w takim dokumencie to: nazwisko i imiona osoby, data urodzenia, płeć, numer identyfikacyjny (np. PESEL). Może również zawierać: nazwisko rodowe, imiona rodziców, miejsce urodzenia, adres zameldowania, wzrost, kolor oczu i inne.

 

W Polsce podstawowymi dokumentami tożsamości są paszport i dowód osobisty dla obywateli polskich oraz karta pobytu i dokument pobytu dla cudzoziemców posiadających zezwolenie na dłuższy od turystycznego pobyt na terytorium RP.

 

Dokumenty tożsamości wydawane mogą być także zwierzętom gospodarskim albo hodowlanym.

 

I teraz pozostaje kwestia

Dowod tozsamosci a dokument stwierdzajacy tozsamosc ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz pozostaje kwestia

Dowod tozsamosci a dokument stwierdzajacy tozsamosc ;]

To już raczej semantyka.

Grunt to jedno. Dowód osobisty i paszport to jest wyrocznia. Cała reszta poświadcza tylko jakieś uprawnienia, jakąś przynależność do czegoś itd. i jest wydawana na gębę albo na podstawie dowodu lub paszportu.

 

A przepisów prawnych niech sobie poszukają osoby które twierdzą, że tak nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasady tak, ale mozna osiagnac pelna zdolnosc do czynnosci prawnych w wieku 16 lat

Tak, ale to rzadki przypadek.

 

 

Kodeks Cywilny

 

Tytuł II. OSOBY

DZIAŁ I. OSOBY FIZYCZNE

Rozdział I 

 

Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych

 

Art. 8. § 1. Każdy człowiek od chwili urodzenia ma zdolność prawną.

§ 2. (skreślony).

 

Art. 9. W razie urodzenia się dziecka domniemywa się, że przyszło ono na świat żywe.

 

Art. 10. § 1. Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście.

§ 2. Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność. Nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa.

 

Art. 11. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności.

 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

 

Tytuł I.

MAŁŻEŃSTWO

DZIAŁ I

ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA.

Art. 10.  § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

 

§ 2. Unieważnienia małżeństwa zawartego przez mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu, oraz przez kobietę, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, może żądać każdy z małżonków.

 

§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku, jeżeli małżonek przed wytoczeniem powództwa ten wiek osiągnął.

 

§ 4. Jeżeli kobieta zaszła w ciążę, jej mąż nie może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku.

Edytowane przez mortex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW, na co ta ankieta ? Nie ma ona sensu, ktos zaglosuje i sie nie wypowie w tej kwestii.

Szukamy tu odpowiedzi na pytanie, a nie utwierdzenia sie w przekonaniu, ze wiekszosc ludzi mysli tak, a nie inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest, że jeżeli poczcie wystarczy okazanie legitki szkolnej czy paszportu polsatu to ich sprawa. Na dowód osobisty lub paszport MUSZĄ Ci wydać paczkę. A na legitkę jak chcą to mogą (i tak robią bo ich wali co się stanie z Twoją paczką) ale nie muszą.

Przeczytaj dobrze co jest napisane.

To powiedz mi jak, jako niepełnoletni mogę odebrać paczkę/list z poczty?

 

 

 

 

 

 

Ankieta tak, żeby zobaczyć co ludzie myślą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie loluj tylko przeczytaj całość tego co napisałem. To że w regulaminie orange pisze że dowód to jedno. Mogą sobie tego wymagać. Ale nie mają prawa Ci odmówić jeśli wylegitymujesz się paszportem zamiast dowodu, bo to są równoprawne dokumenty. Chyba że potrzebne są dane których w paszporcie nie ma (np. wspomniane imię ojca).

Czytaj całość, a nie wybiórczo.

Popelniasz znaczacy blad swiadomie ignorujac czynnik ludzki - tzw. widzimisie pani w okienku.

Jesli w regulamienie jest dowod ORAZ "cos", to oznacza to ze bez dowodu "cos" niekoniecznie musi cokolwiek znaczyc.

Symulacja: witasz sie, mowisz ze chcesz telefon na abonament. Pani grzecznie prosi cie o dowod, dodatkowy dokument i "costam co jeszcze chce". Dajesz paszport i prawo jazdy i mowisz, ze to wystarczy. Pani w okienku mowi, ze to jednak nie wystarczy. Pyta Cie o wiek. Odpowiadasz np. 25. Odnotowujesz wiec zdziwienie na jej twarzy, gdy pyta "co to za problem dac jeszcze dowod". Nadal upierasz sie, ze nie dasz dowodu. Pani podnosi sluchawke, wciska przycisk X i ubrany na czarno pan o sredniej objetosci 2 metrow szesciennych eskortuje cie na zewnatrz budynku podczas gdy ty wykrzykujesz grozby o pozwaniu ich za nieprzestrzeganie czegostam.

Oczywiscie "pani w okienku/boxie" moze rownie dobrze powiedziec "oknp" i staniesz sie kolejnym szczesliwym klientem sieci Orżnij bez pokazywania dowodu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Legitymacja studencka jest jak najbardziej dokumentem tozsamosci ;]

tja, tylko czemu jak jedziesz bez biletu to kanarom nie styka tak samo jak patenty zeglarski, motorowodne, RCKiK czy licencja pilota i chca DO, prawko lub pass?? niby jest cos takiego jak oswiadczenie danych, ale nasze kanarki zawsze robia zjazd z lini za ~300pln :D:D

 

 

Nie wiem jak teraz wyglada sytuacja i czy sa konta, ktore mozna otworzyl na wlasne reke - przez ucznia.

jak brat chcial konto to mimo DO tymczasowego i tak musialo zostac podpiete pod moje bo nie byl pelnoletni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powiedz mi jak, jako niepełnoletni mogę odebrać paczkę/list z poczty?

Poproś, żeby Ci mama przeczytała mój post i wytłumaczyła bo ja już inaczej nie umiem :mur:

 

 

Popelniasz znaczacy blad swiadomie ignorujac czynnik ludzki - tzw. widzimisie pani w okienku.

Poruszasz w tym momencie już jakby inne zagadnienie pt: "a dla świętego spokoju zrobię tak jak chcą". Niestety na codzień jesteśmy często zmuszeni tak zrobić ze względu na oszczędność czasu, nerwów itp. I sam też tak czasami robię. ALE nie ma to nic wspólnego z tym co mówię, ponieważ faktem jest że dowód i paszport są równoważne. I o ile w 99% przypadków zrobimy tak jak mówisz (dla świętego spokoju), o tyle warto chyba być świadomym że mamy prawo użyć paszportu a oni obowiązek go uwzględnić. Po prostu może się to przydać w przyszłości. Np. zgubisz dowód a musisz pilnie podpisać umowę na fona. I wtedy jak znalazł. Chodzi o sam fakt. O świadomość swoich praw. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproś, żeby Ci mama przeczytała mój post i wytłumaczyła bo ja już inaczej nie umiem :mur:

Chodzi mi o to, że piszesz "mogą ale nie muszą" czyli jak nie mam dowodu a oni nie chcą to co wtedy? O taką opcję mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że piszesz "mogą ale nie muszą" czyli jak nie mam dowodu a oni nie chcą to co wtedy? O taką opcję mi chodzi.

Język mówiony i pisany nie jest doskonały. Czasem ciężko przekazać co się ma dokładnie na myśli nawet jak się ma zasób słów prof. Miodka. Po prostu są pewne niuanse które można wyłapać tylko w rozmowie face to face. I tutaj taki rodzaj nieścisłości ma miejsce.

 

"Mogą ale nie muszą"- otóż niejako prawo odgórnie z definicji, że paszport i dowód są najwyższą wyrocznią jeśli chodzi o potwierdzenie naszej tożsamości nakazuje KAŻDEMU, każdej instytucji na to że jeśli w dowodzie lub pszporcie pisze Jan Kowalski to to jest Jan Kowalski.

Dlatego NIKT nie ma prawa tego jak gdyby "zanegować". To jest wyrocznia i tyle.

Inne dokumenty (legitymacja szkolna itd.) nie są taką wyrocznią, aczkolwiek otrzymanie go nie jest też tak całkowicie trywialne. Łatwiej go podrobić niż dowód czy paszport, uzyskać na lewo od cioci co pracuje w dziekanacie itd. Jednak stopień trudności aby go uzyskać jest powiedzmy na tyle wysoki, że Poczta Polska przyjmuje iż to już może być dokument uprawniający do odbioru paczki czy listu. I słusznie bo raczej jest mało prawdopodobne, aby ktoś podrabiał czyjąś legitke szkolną żeby mu podebrać na poczcie polecony, czy paczkę od cioci z USA. A prawo dostępu do powszechnej poczty ma mieć każdy nawet nieletni.

Sytuacja z np. kredytem jest już zgoła inna i tutaj stopień trudności z wyrobieniem legitki szkolnej jest już za niski by móc oprzeć się na tym dokumencie jako wiarygodnym źródle danych osobowych.

Dlatego jest taka różnorodność z akceptowalnością danych dokumentów. Najwyżej w hierarchii jest paszport/dowód osobisty, a reszta dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie mialem zabrac glos w tej kwestii ;]

Podobny przyklad...

Karta NI - National Insurance. Nie zawiera zdjecia.

Tloczona jak karta kredytowa.

Moge nia potwierdzic swoja tozsamosc, ale nie jest ona dowodem.

Gdyby legitymacja mogla byc 'dowodem' tozasmosci, to po co przejsciowe dowody od 13 roku zycia.

Potwierdzic moze, ale nie posluzy jako dowod.

Na mojej, jak i na twojej karcie NIN jest napisane wielkimi NOT PROOF OF IDENTITY

http://www.employingmigrantworkers.org.uk/...%20-%20nino.jpg

 

Aby udowodnic swoja tozsamosc musisz przedstawic urzedowo wydany dokument ze zdjeciem odpowiednio zabezpieczony przed podrobieniem.

 

Podczas gdy w malych miasteczkach, niedoszkolone biurwy z poczty moga byc tak oszalamiajaco nieodpowiedzialne i wydawac paczki dzieciom na legitymacje, tak w wiekszych miastach nie powinno to istniec, ze wzgledu na liczniejsze oszustwa.

 

Zaden z nas nie chcialby aby wynajety za 20zl dzieciak podszedl do okienka kasy i na podrobiona w 5 minut legitymacje, odebral takiego GF8800gtx, bo zostawione zostalo awizo przed leniwego listonosza.

 

powtarzam - dokumentem tozsamosci jest odpowiednio zabezpieczony, urzedowo wydany dokument. Takowym nie jest ani legitymacja studencka, ani emerycka, ani szkolna. Ani policja, ani ubezpieczyciel majatku nie bedzie tolerowal takiej sytuacji. To co dzieje sie na pocztach i z kurierami przechodzi ludzkie pojecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...