Skocz do zawartości
Yomann

Dlaczego Ciasto Nie Rosnie?!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio, pierwszy raz od min 5 lat z braku zajecia(byc sobie szefem B-) ) postanowilem zrobic ciasto :D

Jedyne ciasto ktore potrafilem w zyciu robic byla "zebra" no i jest problem :rolleyes:

 

Wszystko robie dokladnie wg przepisu, mieszam wszystko, daje na blache i do piekarnika.

Ciasto rosnie tylko gdzies na 1/3 glebokosci od wierzchu a potem jest zakalec :unsure:

Moja kobieta twierdzi, ze to przez to, ze mieszam to ciasto we wszystkie strony, przerywam mieszanie na czas dodawania skladnikow... ale bez jaj, moze mialem byc jeszcze ustawiony twarza na poludnie :lol2:

 

Wobec tego zalozylem sie z Nia(nie pytac o co :lol: ) ze zrobie przy niej casto tak jak je robie i wyrosnie :razz:

 

Miala racje czy moge byc pewny, ze to przypadek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodales proszku do pieczenia i drozdzy ? :lol:

Zartuje oczywiscie ;)

Skoro juz to robiles, to moze popaprales proporcje, albo ktorys ze skladnikow byl nie za bardzo swiezy :)

A jak nie, to po prostu przypadek :)

Jak kobiety maja okres, to im wychodzi zakalec :lol: ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robisz wszystko według przepisu i jak w nim jest opisane to powinno być ok. Czasem może się tak zdarzyć przez złe składniki które straciły swoje właściwości itp. Jeśli się coś piecze w piekarniku lub prodiżu etc. nie powinno się zaglądać ani obok chodzić. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mama albo bacia zawsze mi powtarzala, ze jak cos pieke, to ciasto mozna mieszac tylko w jedna strone, nie wiem czemu ale tak mi kazaly to zawsze wychodzilo :). Pamietaj takze o tym, zeby skladniki mialy raczej temperature pokojowa, nie dodawaj nic bezposrednio z lodowki (woda/mleko). Za cieple tez nie moze byc chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mama albo bacia zawsze mi powtarzala, ze jak cos pieke, to ciasto mozna mieszac tylko w jedna strone

Mi też tak było mówione..

Pamietaj takze o tym, zeby skladniki mialy raczej temperature pokojowa, nie dodawaj nic bezposrednio z lodowki (woda/mleko). Za cieple tez nie moze byc chyba.

zgodzę sie ale nie do końca.. bo podobno jajka lepiej sie ubijają :D jak są zimne Edytowane przez ExEq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciasto miesza sie tylko w jedną stronę. Nie robi się ciasta przy otwarty oknie, a tym bardziej w przeciągu. Nie trzyma się proszku do pieczenia w wilgoci. Jak oledzy mówili składniki lepiej żeby postały kilkanaście minut na blacie po wyjęciu z lodówki.

 

Dużo też zależy od mąki. Z kiepskiej mąki też wychodzą cuda na kiju. Mąka na ciasto ma być drobna i bielutka. Najlepiej kupować w sklepach a nie hipermarketach i żeby na torebkach była nazwa młyna, z którego mąka pochodzi.

Edytowane przez BENITO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi, niestety zaklad przegralem, nagrody zostala juz rozdana :wink:

 

Moje grzechy(ktorys z nich byl decydujacy)

- mieszam we wszystkie strony i przerywam,

- do piekarnika zagladam co 5min dla pewnosci, ze wszystko idzie ok :-P

- wszystko z lodowki,

 

Najpierw zrobilem normalnie ciasto i niewyszlo, potem zrobilem tak jak moja kobiecina mowila i w tych samych warunkach wyszlo idealnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zrobilem normalnie ciasto i niewyszlo, potem zrobilem tak jak moja kobiecina mowila i w tych samych warunkach wyszlo idealnie :D

Wniosek? Nigdy, ale to przenigdy nie zakładaj sie z kobieta że:

 

a) upieczesz ciasto

b) ogarniesz pranie

c) posprzątasz idealnie chatę

 

No chyba że "nagroda"/"kara" była ZACNA :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mieszając we wszystkie strony z masy na ciasto, ulatują pęcherzyki powietrza, które sprawiają ze ciasto jest puszyste i lepiej rośnie pod wpływem temperatury.

To nie są żadne czary-mary ;) To dzięki nim w duecie z drożdżami i proszkiem do pieczenia uzyskujemy puszystość wypieku.

Najlepiej jest łączyć składniki czule łyżką, zagarniając je ze spodu miski delikatnie na samą górę.

Gwarantuje ze im delikatniej to zrobicie tym ciacho większe wyrośnie:)

Jeśli ktoś piekł prawdziwy chleb, wie o czym mówie.

Co pomaga?

Jeśli do ciasta dodawana jest woda (jesli samo mleko, mozesz do niego dolac także wody - testowac na nalesnikach :D) - ZAWSZE lej wode mocno gazowaną - zdecydowanie poprawia proces pieczenia.

Edytowane przez victor89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a) upieczesz ciasto

ze mna jeszcze zadna nie wygrala ;)

 

dzis tylko mi nie wyszlo bo malo proszku do pieczenia bylo, a mi do sklepu niechcialo sie isc ;)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...