Skocz do zawartości
Megabyte

Ibm Thinkpad R61

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zainteresowany kupnem laptopa i myślę właśnie o tym IBM. >>> LINK <<<

 

Mam w związku z tym kilka pytań:

- nVidia Quadro NVS 140M to odpowiednik jakiego gf?

- ma ktoś ten laptop albo jakiś z podobnej serii. Co z wytrzymałością i jakością wykonania?

- Czy BIOS w tym laptopie obsługuje Intel VT?

- Czy może znacie inny model o podobnych parametrach? C2D z VT, wysoka rozdzielczość, karta grafiki nVidii z DX10, możliwość instalacji przynajmniej 4GB RAM (planuje od razu tyle zainstalować)?

Edytowane przez Megabyte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zainteresowany kupnem laptopa i myślę właśnie o tym IBM. >>> LINK <<<

 

Mam w związku z tym kilka pytań:

- nVidia Quadro NVS 140M to odpowiednik jakiego gf?

- ma ktoś ten laptop albo jakiś z podobnej serii. Co z wytrzymałością i jakością wykonania?

- Czy BIOS w tym laptopie obsługuje Intel VT?

- Czy może znacie inny model o podobnych parametrach? C2D z VT, wysoka rozdzielczość, karta grafiki nVidii z DX10, możliwość instalacji przynajmniej 4GB RAM (planuje od razu tyle zainstalować)?

Miałem akurat doczynienia z T61, ale to podobne lapki. Po tym jak Lenovo przejęło dział laptopów IBM'a - seria T straciła swój wyróżnialny styl, smak i jakość materiałów obudowy. Ale dobra, koniec już tych żalów :wink:

 

- Quadro NVS 140 to odpowiednik GF 8400M GS

- jakość wykonania, spasowania obudowy jest bez zarzutu. Zawiasy są metalowe, sztywne i nie wyrabiają się z czasem jak plastikowe i co najważniejsze - nie pękają. Obudowa w R61 jest taka sama jak w T60. Pokrywa matrycy jest metalowa - stop aluminium i magnezu, choć inni piszą, że to tytan. Konstrukcja obudowy jest wzmocniona metalową ramą. Slot dysku także jest wzmocniony ale perforowaną blachą.

 

Thinkpad Role Cage:

 

Dołączona grafika

 

Co do plastików to jakość jest ich mierna, niczym prosto z deski Seicento. Twarde, niemiłe w dotyku, "hałaśliwe" podczas pocierania palcami o nie.

- bardzo możliwe, że da się zainstalować 4GB RAM - są dwa sloty jeden na spodzie laptopa, a drugi przed klawiaturą po lewej stronie obok touchpada lub pod nim. Ja mam akurat 2GB i to spokojnie wystarcza :wink:

- niedopatrzyłem się VT, a raczej nie zwróciłem uwagi

 

Jak się już zaopatrzysz w R61 to sprawdź czy przypadkiem nie obsługuje ThinkVantage Active Protection (HDD Shock Absorber) dla dysku. Fajny pomysł, gdy trzęsiesz, pochylasz, rzucasz lapkiem (na bardzo miękki koc) to ten soft wraz z odpowiednim kontrolerem (żyroskopem :?: ) wyłącza lub zatrzymuje dysk twardy do momentu ustania wstrząsów :)

 

Polecam reckę:

http://www.notebookreview.com/default.asp?...+1.5+GHz+-+15.4

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa w R61 jest taka sama jak w T60. Pokrywa matrycy jest metalowa - stop aluminium i magnezu, choć inni piszą, że to tytan. Konstrukcja obudowy jest wzmocniona metalową ramą. Slot dysku także jest wzmocniony ale perforowaną blachą.

Nieprawda.

 

ThinkPad R61, od T61 różni się między innymi tym, iż jest plastikowy.

 

Polecam przeczytać recenzję.

 

Moim zdaniem R61, to ciekawy laptop, ale nie do grania. Ma za to świetną, matową martycę WSXGA (1680x1050).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grimlock:

 

Dzięki za dość obszerną odpowiedź. Piszesz że obudowa niezbyt, a jak to jest w porównaniu do podobnych modeli ale HP czy Asusa? Każdy ma inne odczucia i chciałbym żebyś określił jak to według Ciebie wygląda na tle innych modeli. Masz może tego lapka albo jakiś łatwy dostęp do niego żebyś mógł sprawdzić to VT? Strasznie mi na tym zależy.

 

@mystery:

Dzięki za namiar, ale chciałbym go kupić w którymś z krakowskim sklepów. Lubie widzieć co kupuje ;)

 

@dem:

Jestem programistą. Nie gram dużo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grimlock w jakim notebooku masz plastikowe zawiasy ??

Chyba mylisz oslonki zawiasow z samymi zawiasami :lol:

Pisząc zawiasy miałem na myśli także plastikową obudowę, która pęka w okolicy zawiasu. Tego nie trzeba tłumaczyć, każdy wie o co chodzi :) W modelach T siła rozkłada się między metalowy zawias, podstawę laptopa, ramę matrycy i metalową pokrywę stąd brak pęknięć.

 

Co do metalowej obudowy matrycy w R'kach to fakt, pomyliłem się :)

 

 

Co do jakości plastików w R/T to najlepiej obejrzeć laptopa na żywo, a raczej dotknąć. Np. w HP nx6XXX plastik wokół klawiatury jest lepszej jakości niż w Lenovo. W obecnych 60'tkach zmniejszono touchpada i przyciski wokół niego. Powoli też oszczędności widać i na klawiaturze, która przez wiele lat była wzorem dla innych producentów notebooków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Znajomy jest zainteresowany TYM LAPTOPEM (R61i) no i nigdzie nie może znaleść, podobnie ja, informacji o obszarze scroll na jego touchpadzie, czy istnieje ;) Pomoże ktoś?

A no i jeszcze jedno, widze http://www.agito.pl/notebooki_ibm_thinkpad...701.html?bid=67 na zdjęciu bez touchpada, a w innych sklepach na fotkach jest, choćby w tym co wkleiłem wcześniej. O co chodzi? Jak odnaleść wersje z touchpadem i trackpointem? Bo przykro by było taką niespodzianke po dostarczeniu przesyłki znaleść, że touchpada brak. Ja wiem, że trackpoint wygodny, no ale nie dla każdego ;)

Edytowane przez loop_digga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Znajomy jest zainteresowany TYM LAPTOPEM (R61i) no i nigdzie nie może znaleść, podobnie ja, informacji o obszarze scroll na jego touchpadzie, czy istnieje ;) Pomoże ktoś?

A no i jeszcze jedno, widze http://www.agito.pl/notebooki_ibm_thinkpad...701.html?bid=67 na zdjęciu bez touchpada, a w innych sklepach na fotkach jest, choćby w tym co wkleiłem wcześniej. O co chodzi? Jak odnaleść wersje z touchpadem i trackpointem? Bo przykro by było taką niespodzianke po dostarczeniu przesyłki znaleść, że touchpada brak. Ja wiem, że trackpoint wygodny, no ale nie dla każdego ;)

Niema wersji bez R61 bez Touchpada i Trackpointa.

Nazywa sie to UltraNAV i posiada to bardzo duże możliwości konfiguracji poprzez oprogramowanie. Scroll pionowy jest właczony domyślnie mimo, że nie widać specjalnego oznaczenia na płaszczyźnie jak jest u niektórych producentów.

 

A teraz mój komentarz do R61:>

 

Laptop niewątpliwie dobry, aczkowiek w tej cenie lepiej ściągnąć sobie z USA T60, który oprucz tego, że jest dużo lżejszy i wytrzymalszy to być może uda się się kupić z matrycą FlexView - S-IPS która jest naprawde rewelacyjna.

Jeżeli kupujesz laptopa na lata to naprawde warto zwłaszcza, że w jak dobrze poszukasz to w ok 4000 z transportem się spokojnie zmieścisz. Dolar cały czas spada:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niema wersji bez R61 bez Touchpada i Trackpointa.

Nazywa sie to UltraNAV i posiada to bardzo duże możliwości konfiguracji poprzez oprogramowanie. Scroll pionowy jest właczony domyślnie mimo, że nie widać specjalnego oznaczenia na płaszczyźnie jak jest u niektórych producentów.

Czy aby na pewno? Gdyby nie to co znalazłem i dostałem rozwiałbyś moje wątpliwości, ale niestety :) Oto co znalazłem:

1) Strona Lenovo: http://www5.pc.ibm.com/europe/products.nsf...sourcesite=cema - zdjęcie małe ale widać brak touchpada.

2) Szukałem wszelkich możliwych informacji na temat tego lapa i trafiłem na aukcje allegro: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=267205638 , wczoraj jeszcze było na dole jedno zdjęcie z trackpointem i touchpadem a drugie takie jak jest obecnie. No to napisałem do sprzedającego żeby sprawę wyjaśnić, oto co otrzymałem w odpowiedzi:

Witam

Prezentowane zdjęcie te na samym dole dotyczy tylko miniaturki. Prawidłowo laptop wygląda identycznie jak powyżej i ma tylko trackpointa.

Pozdrawiam i zapraszam do współpracy.

Łukasz Olszak

Na niemieckiej stronie lepiej są modele zestawione ( http://www5.pc.ibm.com/de/products.nsf/Pro...nkPad+R+Series) z tym, że dokładnie tego modelu NG18TPB nie ma i tu (najbliżej jest NG18TGE z thinkpadem tylko właśnie).

 

A więc sprawa nie jest tak oczywista jak piszesz. Niestety...

http://www.noteo.pl/produkt/r61i_t52501024...3748&cID=13 - ostatnia pozycja rozwiązuje mój dylemat :)

Edytowane przez loop_digga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba linki prowadzą do laptopa R61i (i i i i i ) nie R61

 

 

R60 bez "i" posiada UltraNav a wersja "i" może posiadać lub nie.

 

Co ciekawe wersja "e" także nie ma touchpada i nie ma nawet takiej opcji.

 

R60 ma UltraNav:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Lap zakupiony wczoraj (NF0AEPB), dysk 160GB, duży, więc dzielimy na partycje- Partition Magic 8.0. No i co widzimy, nie da sobie przydzielić D: jako kolejnej partycji po C:, dzieliłem już nie raz, zmniejszałem, rozszerzałem partycje, ale nigdy na lapie z partycją recovery, no i pomyślałem, że to przez to, że ukryta coś jest jakoś dziwnie i przez to nie da sie przydzielić, dałem więc E: jak rekomendował PM8.0 (generalnie wszystko zrobiłęm zgodnie z rekomendacją, partycja ZA "systemową" recovery), sprawdzałęm inne opcje ale nic nie dawało lepszych rezultatów, to nie kombinowałem.

 

Partycje powstały gładko. Ale co się stało? Zaraz po pierwszy odpaleniu lapa, wyskoczył dymek, że wykryto nowe urządzenie. Po czym komp zliczyl ziweszke, odwieszonego przeładowałem i urucohomił się potem bez problemu, ale co widzie? W "Bezpiecznym usuwaniu sprzętu" mam napęd DVD! I to on zajmował literke D:. Ciekawi mnie tylko jakim cudem on wylazł w taki sposób.

 

Nie zwróciłem uwagi na to przed podziałem czy było tak samo, ale raczej nie. Komp działa bez zarzutu, napęd też, ale gdy ma sie nowy sprzęt chciałoby się mieć perfekcyjne wszystko, a nie napęd DVD widziany jako urządzenie USB ;) Ktoś wie jak to usunąć? Mam punkt przywracania ustawiony tuż przed istalacją PM 8.0. Ale jak teraz przywróce to nie wiem czy system będzie widział podział na partycje. Może by odinstalować napęd i zainstalować ponownie, tylko czy to coś da i czy w systemie są do niego stery, bo nie moge ich znaleść w necie.

 

Chetnych prosze o pomoc, z góry dzięki ;)

 

----------EDIT

 

Na innym forum dowiedziałem się, że to przez to że napęd jest w tej technologii UltraBay, która umożliwia wyłączenie urządzenia. Dokładnie nie zgłębiałem, ale wiem już, że to nic złego ;)

Edytowane przez loop_digga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loop_digga

 

jak wrażenia z R61i ?

tak ogólnie.

Tak sobie myśle, że w klasie kompów z XP Pro + Core 2 Duo, nie ma lepszego do 3000zł. To nie komp dla mnie, ale dobrego kumpla, dlatego mam co dzień wgląd co sie dzieje, w dodatku przy większości rzeczy byłem pomagierem ;)

Wrażenia:

 

Wady:

- Ja posiadacz Asusa moge powiedzieć tyle, że touchpad IBM to słabizna niestety, ale jest trackpoint, do którego łatwo i dość szybko człowiek się przyzwyczaja (jak mówi kumpel, ale nawet jeśli nie to jest myszka przecież), więc to może nawet dla niektórych nie wada. Ja korzystam z touchpada przez jakieś 90% czasu więc dla mnie to nieco zawód.

- Masa preinstalowanego oprogramowania, no ogrom ;) Badziewia w rodzaju Nortona to ma każdy lap, ale jakieś Diskeepery, czy PC Doctory, czy Office na pare uruchomień to badziew, aha no i jeszcze SQL Server, bo wiadomo, każdemu sie przyda odrobina trialu ;)

- Był problem ze sterami, kumpel gra w Richarda Burnsa, a to nie najnowsza gra. Na moim Asusie, sprzed ponad roku, na Ati X200 chodzi świetnie, ale u niego gubiło okropnie klatki, więc zainsalowaliśmy nowe stery. Chodził lepiej. Potem jednak zauważył, że gdy łączył się z wifi to filmy i zdjęcia otwierało mu z 10sek. mulił komp strasznie. Wyłączenie wifi powodowało, że to znikało, ale nie sam problem. Nowe stery ze strony Lenovo nic nie dały. Więc zrobiliśmy reinstal systemu, bo wykorzystaliśmy wszystkie sterowniki jakie znaleźliśmy. Przy reinstalcji można było wyłączyć preinstalowany shit i teraz od 2ch dni chodzi jak marzenie, ale sam fakt, tego procesu dla mnie to najwieksza wada tego lapa, w dodatku teraz strach kumplowi coś instalować, że znowu się coś schrzani.

- Bateria, no niestety 2,5 to taki max przy niezbyt intensywnej pracy.

- Kto co lubi, ja wole matryce Glare, ale ta matowa w R61i jest na prawde bardzo dobra, z tym, że ja po roku pracy na "szklanej" i tak pozostaje przy swoim ;)

 

Zalety: w zasadzie poza tym wszysto w tym lapie jest fajne:

- Wygląd retro nieco, ale to ma swój urok pośród Toshib, Asusów czy Acerów ;)

- Chodzi na prawde szybko; mimo grafy X3100 gry chodzą (te starsze, ale nie gra za bardzo poza Burnsem czy NFS Undergound 2, czy jakimś PESem), a oprogramowanie, gdy z głową ograniczone nie przeszkadza (żadnych próbnych Officów czy Nortonów!), a może i być bardzo użyteczne.

- Czytnik linii papilarnych - świetna sprawa, zazdroszcze ;)

- Lampeczka oświetlająca klawiature - co prawda średniej jakości, ale znów zazdrość ;) Takie małe myczki czynią tego lapa właśnie świetnym, niby nic a cieszy :)

 

 

Tak więc gdybym dziś kupywał lapa ok 3000zł-plus, minus z XP Pro to wybrałbym tego. Mam w tym momencie doczynienia z Toshibą A200 i instalowaniem XP zamiast Visty i jest dość fatalnie (Vista jest do [gluteus maximus] póki co i nie ma co ściemniać i będzie taka jeszcze jakiś czas). A preinstalacja XP jest wybitnie wygodna. Także obiektywnie moge powiedzieć, że polecam ;) Konkutent to HP z serii NX np. albo podobne, ale Thinkpad wygrywa wg mnie.

Edytowane przez loop_digga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze, że pytałem już niejako po fakcie, ale chciałem poczytać "obcą" opinię. thinkpad'y nie schodzą tak jak reszta "cacy" wyglądających notków więc i opinii jest mało.

 

tydz temu R61i model NG18TPB kupiła sobie moja dziewczyna /po moich namowach i pomocy przy wyborze.

model jest prawie identyczny w specyfikacji jak twój.

 

ona jak to dziewczyna: "jest super!" : :lol:

 

-w tym jej modelu nie ma touchpada - ja nie znoszę tego ustrojstwa :) trackpoint IMO jest bardziej poręczny gdy już koniecznie trzeba używać coś innego niż mysz.

dziewczyna go używa bez myszki już tydzień i jest ok. //może sprezentuje jej na mikołaja coś fajnego od Logitecha. np. mx620 (zobaczymy czy zasłuży sobie. :-P )

moja matka w R31 też nie ma myszki i też jest ok. // też coś dokupi bo to jednak lepiej jak notek jest w domu

 

-dla mnie jak i dla niej klasyczny styl thinkpadów to coś pięknego... ta klasyczna czerń. eh.

 

-przyglądałem się mu tylko przez godzinę i nawet nie dostrzegłem tego zbędnego softu... chyba przyjrzę się mu bliżej znowu.

 

-matryce glare dla mnie "z definicji" odpadają;

ta z R61i jest niezła, kąty ma całkiem ładne, nie wytraca barw za szybko.

jest matowa więc da się go używać w pokoju od południowej strony :D

jest trochę za jasna więc zmniejszyłem o 10punktów w ustawieniach

 

-X3100 - nawet nie sądziłem, że to pociągnie jakąkolwiek grę. nie sprawdzałem nawet. ona nie gra wcale. miło mnie zaskoczyłeś że coś starszego da się na tym uruchomić, tak w wolnej chwili :lol:

 

-core2duo T5250 wraz z 1GB ramu mimo dysku 5400 wzorowo daje sobie radę z XP i "codziennym" softem.

 

-w NG18TPB jest wolny bank pamięci. to bardzo duża zaleta. zakup 1GB (za rok) przyśpieszy go tanim kosztem.

 

 

//i również sadzę, że R61i w tej klasie cenowej (3000+/-) jest bezkonkurencyjny raczej.

niedługo ten sam model co moja dziewczyna lub odpowiednik twojego kolegi @loop_digga ale z Vistą chce kupić sobie moja siostra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do popularności Thinkpadów, to mam pewne informacje od osoby, która pracuje w jednym z większych sklepów internetowych i za jakieś 3400zł jest tam R61 schodzi bardzo dobrze, co miesiąc idzie prawie cała partia (ok. 30).

Ich wygląd podobnie jak Tobie mi się bardzo podoba jest retro, wygląda prawie tak samo jak wyglądał od pierwszego modelu i to na pewno może się podobać ;) Ale nie wszystkim. Np. u mnie na studiach wiele osób ma HP seria NX i podobne, nie pamiętam nazw, też są retro, ale Thinkpady wygrywają malutkimi gadgetami i funkcjami, które go tworzą, do tego świetne diody czytelne. Nie ma się do czego przyczepić.

O czym nie napisałem wcześniej, ma na prawde niezłej jakości głośniczki. Wiadomo basów nie uświadczymy, ale przynajmniej nie ma problemu, że jakiegoś filmika z youtube nie słyszy, jak czasem jest w moim Asusie.

Do do oprogramowania, to u kumpla było tego bardzo dużo, Norton Internet Security, niejaki Diskeeper (zastępuje Zarządzanie dyskami w Zarządzaniu komputerem!!), PC-Doctor, Office, SQL Server, oczywiscie Norton i dwa osatatnie to wersje próbne, a po odinstalowaniu zostają śmieci. Pewnie jeszcze o czymś zapomniałem, troszke tego było, do tego oprogramowanie ThinkVintage (chyba tak się to zwie), też przytłacza ilością, ale tylko na początku, i da się wyłączać.

 

Co do Visty, to pewnie wiesz, że dobrze jest z wersją Buisness, można w razie czego zrobic downgrade, do XP Pro za free. Ale ja bym nie chciał wszystkich składników tego lapa instalować ręcznie na XP, bo jak wspomniałem, mam do czynienia z XP Pro na Toshibie A200 kumpla i no klawiszy Fn do dziś, nie ustawiłem, stery nie działają, chyba, że ktoś już znalazł, ale póki co dałem za wygraną. Vista niestety dla mnie nie jest fajna, jakakolwiek, działy się przedziwne rzeczy z nią w czasie miesięcznej eksploatacji, od znikania WMP, przez kłopoty z najprostrzymi programami jak SubEdit, aż po przedziwne zniknięcie kombinacji CTRL+A z eksploratora (antywirus nic nie znalazł) ;)

Edytowane przez loop_digga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

A ja mam takie pytanie odnośnie tego zainstalowanego softu. Lubię wiedzieć co mam w systemie. Posiadam od miesiąca R61, obecnie czekam na SP1 do Visty. Ale kiedy już wyjdzie chciałem przeinstalować system i dokładnie wybrać odpowiednie oprogramowanie - a w zasadzie nie instalować czegoś co tylko utrudnia lub jest zbyteczne. Zastanawiam się czy jest gdzieś opis tych programów, albo ciekawią mnie opinie samych użytkowników apropo radzenia sobie z "ogromem" tego softu.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy może ktoś doradzić jaki typ matrycy wybrać przy zakupie R61i. Z tego co widzę są 1280x800 (glare) oraz 1024x768 matowa. Kompletnie się motam i nie mam 100% przekonania do żadnej z nich. 1024x768 cieszy swym matem, ale czy czasami nie będzie zbyt niska rozdzielczość? Laptop ma być głównie do typowej biurówki, netu oraz małych zabaw ze zdjęciami... okazjonalnie też do pogrania oraz małego relaksu przy filmie. :rolleyes:

Wszędzie piszą, że 1024x768 w tych laptopach to nowość... czyżby moda na małą panoramę już powoli mijała? :huh:

 

Co do miejsca zakupu to wybrałem Allegro LINK z opcją odbioru osobistego oraz zakupem dodatkowego 1GB ramu. Swoją drogą to chyba aktualnie jedna z lepszych ofert cenowych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...