Skocz do zawartości
Miguel707

FAQ. Jaki komputer do gier? Polecane zestawy komputerowe - opinie, sugestie i pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Polecanie w zestawach za 1700 karty 4850 i za 2100 karty 4870 jest błędem z powodu opłacalności. Koszt pracy tych kart w idle jest na tyle duży, że po roku zżerają prądu za 100zł więcej niż analogicznie 5770 i 5750 przy umiarkowanym użytkowaniu. Akurat wystarcza na różnice w cenach a za free mamy nowsze API i wyższe OC.

 

Tak więc wg mnie zdecydowanie już teraz warto kupować nowsze karty. Tylko w przypadku, kiedy nie płacimy za swój prąd karty 4850 i 4870 pozostają opłacalne.

 

Dodam, że wg mnie większość osób kupujących komputer wg wskazań z poradnika nie wymienia podzespołów przez kilka lat do ich zużycia moralnego co sprawia, że zestawy za 1700 i 2100 są droższe w użytkowaniu od analogicznych z nowszymi kartami o kilkaset złotych. Łącznie :gitarzysta2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w godzinę to człowiek się nie zapozna z codzienną lekturą stron typu onet, wp, Purepc, etc.

 

W pół godziny przeczytasz onet, czy co tam przeglądasz, purepc i inne komputerowe, pogadasz na gg (lub innym), pograsz/popracujesz/napiszesz coś?

 

Też bym tak chciał.

 

Ja w zasadzie w domu nie korzystam z kompa bo w pracy siedzę 8-10h przed monitorem i odpisuję użytkownikom (ehh... Ci użytkownicy GG)

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na onet nie wchodzę. Pogadać z kolegami można poza domem.

Na forum mniej niż pół godziny wystarcza żeby odpisać na nowe posty i usunąć zbędne tematy.

Niektórzy nie grają, albo grają bardzo mało. Przez ostatnie prawie 2 miesiące w nic nie grałem. Wczoraj i przedwczoraj po mniej niż godzinę dziennie.

 

Normalnemu użytkownikowi wystarczy wejść na maila i zobaczyć co się dzieje na świecie jeżeli nie oglądał TV.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w domu sporo czasu spędzam przed kompem, ale nie uważam tego za uzależnienie lecz za odpoczynek. Lubię posłuchać muzyki, poczytać conieco w necie, jakiś film obejrzeć czy serial. W godzinę nie da rady imho tego wszystkiego zrobić. Grać też nie gram, bo raz że nie ma w co to 2 że albo nie mam czasu albo mi się nie chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety np. Ja też nie gram (tak tylko napisałem), jednakże dużo pracuję na komputerze, dużo się uczę, gdyż większość książek na studia nie jest dostępna w formie papierowej, więc e-booki na potęgę, do tego napisać jakąś pracę, etc.

 

P.S. W taki mróz to można sobie z kolegami poza domem porozmawiać, ja niestety nie mam takiej możliwości - jestem sam w obcym mieście :)

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu dziennie jest umiarkowanym użytkowaniem według Ciebie? Według mnie to od 30min do 1h dziennie.

Tyle czasu używasz kompa? :D

U mnie chodzi 12 h idle 1h stres. Za umiarkowane użytkowanie uważam 5h idle 2h stress, tyle przeciętny gracz będzie miał włączony komputer.

 

I węższą szynę i niższą wydajność. Nic tylko brać.

Po OC sytuacja się odwraca i 5770 jest wydajniejsza niż 4870 a 5750 jest wydajniejsza i to znacznie od 4850. Tak więc nie demonizuj szyny danych, nie ma aż tak dużego wpływu a szersza zużywa sporo energii elektrycznej.

 

Na forum mniej niż pół godziny wystarcza żeby odpisać na nowe posty i usunąć zbędne tematy.

Sądząc po ilości postów, które piszesz, to aby uczciwie się zastanowić co piszesz sprawdzić czasem swoje przemyślenia w necie aby nie napisać głupot musiał byś siedzieć przed kompem tylko dla tego forum 2-3 godziny dziennie.

 

filmy, www, word, excel poczta, nasza klasa... do tego w większości są użytkowane przeciętne PC w Polsce. Na dokładkę trochę gier.

 

U mnie to wygląda tak, że wracam z pracy i włączam kompa. Dzieciakowi puszczam DVD z bajką, potem żona coś pogmera do pracy w openoffice potem zaś ja sobie włączę football managera, i to jest gra tyle, że większość czasu pracuje w idle bo wymagania graficzne ma minimalne. Potem może jakiś film obejrzymy ale częściej gram w springa z kolegami po sieci i to jest stress. TV nie posiadam. Wyłączam kompa ok 01:00. Rano jeszcze chodzi z pół godziny. Czasem chodzi całą noc.

 

Pamiętaj też, że niektóre osoby ściągają z sieci legalne pliki z torrentów i wtedy komputery mogą im chodzić po 24h na dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał korzystać z kompa mniej niż 1h dziennie, to zamiast kupować budę wolałbym chodzić do @kafejki.

Samo porównanie cen sprzętu komputerowego zajmuje mi jakieś 15-20min.

Sprawdzenie ofert pracy kolejne 15.

Czasami trzeba zripować jakiś film... wstawić napisy, dołożyć/wyciąć ścieżkę dźwiękową.

Do FM`a nawet nie siadam kiedy nie mam min. 2h wolnego czasu :)

Przeglądanie portali tematycznych to następne 30 min.

Summa summarum - 3-5h to norma, a bywa gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zahwycaj sie tak tym hd5770. Juz wiele osob o tym pisało ze karta niby ma fps jak gry i tak sie tna, wystepuja rozne spowolnienia i przyciecia własnie ze względu na wąska szynę. Szczegolnie jest to widoczne w wyzszych rozdzielczościach. Czym innym jest ilość klatek, a czym innym osobiste odczucia. Chociaz niski pobor mocy to niewątpliwa zaleta hd5770, ale innych nie dostrzegam

Ten post jest do maxymili oczywiscie

Edytowane przez bartez2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie zachwycam, jest za droga w stosunku do cen dyktowanych przez AMD, ździerstwo, rozbój. Ale Jeżeli nie 5770 to GTX260 a nie 4870.

Co do min FPS, jakoś testy tego nie wykazują by min FPS był słaby. Pokaż jakieś dowody, aby było o czym rozmawiać.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo:

Miałem 5770 przez 6 dni i zwróciłem do sklepu.O ile w testach ok i sporo punktów w 3dmarku i fpsów w grach (CoD V,CS:S,TF2) to mało płynna przy 1650x1050, z mnóstwem mikroprzycięć.Magistrala 128 bitów to chyba jednak nienajlepsze rozwiązanie do takich rozdziałek.Wcześniej mialem Palita 4870 i bez turbo był dużo płynniejszy,choć w testach mniej oczek niż 5770 ,to fakt. W podobnej cenie co 5770 (do 700zlp) można dostać już 4890 ... i jeszcze, przy oc 5770 (850 na 950 i odpowiedno 4800 na 5200 ,1.37V , bo wtedy karta jest wyraźnie szybsza) zaczyna suszyć,także jesli szukasz cichej karty + oc to cicha ona tu nie jest.Na ustawieniach defaultowch jest całkiem przyzwoicie i można polecać.

Minimalny fps nie ma tu nic do rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu w zestawach jest ten xeon? Czytałem że teoretycznie xeony są z lepszego kawałka krzemu i potrzebują mniejszych napięć i ogólnie lepiej się kręcą, ale w praktyce różnie bywa. Ma coś lepsze od core i5? Bo mnożnik ma mniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo:

Minimalny fps nie ma tu nic do rzeczy

Skąd wiesz, że to nie była uszkodzona karta? Konkretne dowody a min FPS powinien to wykazać poprzez to, że czasem występowały by spadki FPS do bardzo niskich wartości. Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu w zestawach jest ten xeon? Czytałem że teoretycznie xeony są z lepszego kawałka krzemu i potrzebują mniejszych napięć i ogólnie lepiej się kręcą, ale w praktyce różnie bywa. Ma coś lepsze od core i5? Bo mnożnik ma mniejszy.

Co do teorii, to się zgodzę. Co do praktyki, to nie wiem skąd ją wziąłeś. 240 zł piechotą nie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zacznę od tego, że nie wiem czy w dobrym temacie zadaje to pytanie, ale nie chce tworzyć nowego.

 

Czy zestawy za 3100zł (AMD Phenom II X4) i 3400zł (Intel Core i5) bardzo różnią się wydajnością w grach? Czy warto dorzucać te 300zł na intela?

 

I chciałem się jeszcze upewnić, czy ten zestaw na AMD ma platformę dragon? Czy jest jakiś zysk z posiadania tej platformy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw AMd ma dragona choć zysku z tej platformy jakoś nei zauważam, poza fajną nazwą. Normalny komp nieco tańszy od intela.

 

Po OC obu to intel wyjdzie na prowadzenie, ale mało gdzie procesor ma aż takie znaczenie. W większości gier wall FPS masz na karcie i wystarczy znacznie słabszy procesor nawet ten atholn II x4.

 

Ja akurat gram w gry "procesorochłonne", ale mimo to wybrał bym phenoma bo i tak starczy. Jego duża zaletą jest to, że jest w rewizji c3 a więc ma nieco lepsze średnie Oc ok 300MHz jest chłodniejszy i ma mniejsze zużycie mocy co pozytywnie wpływa na rachunki za prąd, ale w niewielkim stopniu.

 

podobno 5 lutego ma wyjść phenom x2 555. Wystarczy, abyś kupił selekta modowlanego na x4 z wysokim OC. Myślę, że dopłacisz za takiego jakieś 80zł do ceny podstawowej czyli proc wyjdzie Ci za ok 400zł. A masz pełnego phenoma II x4 w rewizji c3 z wysokim napięciem w standardzie (dobre do OC bo nie musisz podnosić co wyłącza czasami C'n'C).

 

Oczywiście wtedy musisz mieć płytę z ACC, ale to ma już większość płyt nawet tych najtańszych pod AM3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo porównanie cen sprzętu komputerowego zajmuje mi jakieś 15-20min.

Chyba cen kilku zestawów.

 

Sądząc po ilości postów, które piszesz, to aby uczciwie się zastanowić co piszesz sprawdzić czasem swoje przemyślenia w necie aby nie napisać głupot musiał byś siedzieć przed kompem tylko dla tego forum 2-3 godziny dziennie.

Mniej więcej pisze około 20-25 postów na dzień. Z tego kilka postów jest prawie identycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw AMd ma dragona choć zysku z tej platformy jakoś nei zauważam, poza fajną nazwą. Normalny komp nieco tańszy od intela.

 

Po OC obu to intel wyjdzie na prowadzenie, ale mało gdzie procesor ma aż takie znaczenie. W większości gier wall FPS masz na karcie i wystarczy znacznie słabszy procesor nawet ten atholn II x4.

 

Ja akurat gram w gry "procesorochłonne", ale mimo to wybrał bym phenoma bo i tak starczy. Jego duża zaletą jest to, że jest w rewizji c3 a więc ma nieco lepsze średnie Oc ok 300MHz jest chłodniejszy i ma mniejsze zużycie mocy co pozytywnie wpływa na rachunki za prąd, ale w niewielkim stopniu.

 

podobno 5 lutego ma wyjść phenom x2 555. Wystarczy, abyś kupił selekta modowlanego na x4 z wysokim OC. Myślę, że dopłacisz za takiego jakieś 80zł do ceny podstawowej czyli proc wyjdzie Ci za ok 400zł. A masz pełnego phenoma II x4 w rewizji c3 z wysokim napięciem w standardzie (dobre do OC bo nie musisz podnosić co wyłącza czasami C'n'C).

 

Oczywiście wtedy musisz mieć płytę z ACC, ale to ma już większość płyt nawet tych najtańszych pod AM3.

Jak mówisz o zużyciu prądu i rachunkach to i5 dużo lepiej wypada tu od Phenoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że teoretycznie xeony są z lepszego kawałka krzemu i potrzebują mniejszych napięć i ogólnie lepiej się kręcą, ale w praktyce różnie bywa.

W praktyce różnie to bywa ze wszystkimi procesorami - sztuka sztuce nierówna...

 

Ma coś lepsze od core i5? Bo mnożnik ma mniejszy.

HT. A mnożnik... Tak, mniejszy, x19, ale z użyciem Turbo x20, co przy wysokim (ale realistycznym) BCLK na poziomie 210MHz da 4.2GHz. A tyle zazwyczaj robią te procesory (oczywiście z włączonym HT).

 

W zestawach same Radeony... Przerażające. NVidio, wypuść w końcu te Fermi...

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mówisz o zużyciu prądu i rachunkach to i5 dużo lepiej wypada tu od Phenoma.

Czy na pewno od C3? Pytam bo akurat dokładnych danych idle/stres faktyczne zużycie a nie deklaracja producenta nie szukałem. Poza tym i5 jest droższe w sumie w zestawach o 300zł, może i różnica była by mniejsza jak by przycisnąć cenę? Nie wiem.

Mimo to procesory znacznie mniej różnią się poborem prądu szczególnie i5 oraz phenom II C3, niż układy graficzne z 4850 z tymi z 5750.

 

Ciekawą opcją dla zestawu za 1300 jest zamontowanie 5670 za miast 4670. Dopłacamy 95zł a mamy ogromny skok wydajności graficznej. Do tego 5670 jest chłodna i cicha. A to, że ma nowe API to raczej tylko bajer bo wydajność nie z tej półki.

 

Mój kolega też ma tą karte. Tam gdzie ja mam 30fps on ma 35 a i tak odczuwalny komfort grania jest u niego niższy. Żaden minimalny fps tego nie wykaże

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=3450878

Jak widzisz użytkownicy tej karty nie potwierdzają wrażeń twojego kolegi, więc?

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze apropo oszczędzania energi, czy hybrid crossfire x nie niweluje różnicy poboru energi pomiędzy intelem a amd? (w spoczynku oczywiście)

 

I kolejny offtopik: Czy w hybrid crossfire X (integra + 5850) przy pracy w 2d, karta 5850 jest całkowicie wyłączona, czy cały czas pracuje w spoczynku?

 

Przepraszam za wszystkie offtopy jakie zacząłem, ale wole zaśmiecić jeden temat kilkoma postami, niż całe forum kilkoma tematami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz użytkownicy tej karty nie potwierdzają wrażeń twojego kolegi, więc?

Co nie zmienia faktu że widziałem tą kartę "na żywo" w akcji i nie zamieniłbym się na nią.

Może każdy ma inne odczucia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu że widziałem tą kartę "na żywo" w akcji i nie zamieniłbym się na nią.

Może każdy ma inne odczucia

Ale nie masz pewności, że nie była to wina uszkodzonej karty bądź źle wgranego sterownika. Tak więc nie uogólniaj tej opinii, skoro nie zgadza się z innymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...