Skocz do zawartości
Miguel707

FAQ. Jaki komputer do gier? Polecane zestawy komputerowe - opinie, sugestie i pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Sądzę, że prawdopodobieństwo jest podobne. Nawet jak odblokuje się tylko jeden rdzeń, to moim zdaniem lepszy będzie Phenom II X3@4GHz niż Phenom II X4@3,6GHz.

 

Nie ma gwarancji ze mimo iz to C3 zrobi 4ghz x2 albo jeszcze lepiej x3 4ghz. Mam Phenoma II x2 i robi x3 3780, a x2 probowalem 4ghz i nie przechodzi OCCT. Natomiast 4 rdzenie sa istotne. Co prawda mam tylko porownanie odnosnie 1 gry - BC2. O ile na singlu mozna nawet grac na Athlonie x2 to po sieci zwlaszcza podczas gry 32 osoby troche sie dlawia zarowno PII jak i AII. Nie mowie ze grac sie nie da, ale sa spadki. I tutaj nawet problemu nie rozwiazuje OC w granicach 3.9ghz. Natomiast na x3 odczuwamy juz roznice na lepsze, wiec zapewne na x4 jeszcze lepiej - tak gra wykorzystuje x4. Ale BC2 to specyficzna gra jesli chodzi o wykorzystanie karty graficznej i procka. Jednak juz jest gra w ktorej namacalniej 4 rdzenie sie przydaja, aby pograc plynnie po sieci. Oczywiscie sa rowniez i inne gry, ale BC2 to moj praktyczny przyklad.

Edytowane przez Krydor
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh szajsu... jeszcze (pól)rok-u temu takie zestawy byly polecane na intelu itd. wszystko zalezy od zastosowania komputera.np dla niektorych 2 rdzenie to tez za duzo i marnowanie na obecna chwile peiniedzy.

a przedzial cenowy byl mniejszy, wiec nie wiem o co Tobie kaman??

O to, że to są zestawy do gier i multimediów. Polecając komuś bierzesz za to odpowiedzialność i gwarantujesz swoim nazwiskiem lub przynajmniej nickiem na forum, że będą się w tych zastosowaniach sprawdzać.

Obecny najtańszy sprzęt dobrze nadaje się do multimediów a do gier wystarczy mu dokupić kartę graficzną i będzie wymiatał. Ma odpowiedni zasilacz, który obsłuży kartę graficzną po jej instalacji. Wg mnie jest dobrze.

 

Kilku autorów = różne zdania.

Trafna uwaga. weź potem oceń, czy zmiana płyty w zestawie do gier i do multimediów wynika z przyczyn obiektywnych i praktycznych czy z widzimisię autora jednego z zestawów. to od razu rodzi pytania ten czy lepiej ten. Poza tym większość komputerów kupuje się i do gier i do multimediów. No przecież mało kto ma w domu osobny komputer do filmów a osobny do gier. To już częściej ps3.

Różne kategorie, różni autorzy = dodatkowe pytania o różnice w zestawach, wybrać zestaw do multimediów czy zestaw do gier? A dlaczego tu jest taki procesor a tu taki, a dlaczego tu polecany jest intel, a tu AMD? A dlaczego taki dysk a nie inny. Wg mnie Gierek jest w błędzie. Taka zmiana nie usunęła by pytań z forum. Dopiero by je namnożyła :D

Poza tym zestawy mają już swoją markę w necie. Ludzie wiedzą, że wybierając jeden z zestawów Miquela będą mieli pewny i solidny sprzęt na którym da się grać a nie supermarketowego szrota.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, pięknie ale czy zawsze odblokuje się przynajmniej ten jeden rdzeń? żeby był ten Phenom II X3

 

Moim zdaniem są troszkę większe szanse na odblokowanie 3 i/lub 4 rdzenia niż cache L3 w Athlonach X4.

 

Nie ma gwarancji ze mimo iz to C3 zrobi 4ghz x2 albo jeszcze lepiej x3 4ghz.

 

Tak samo, jak nie ma gwarancji, że C2 zrobi 3,6GHz... Różne sztuki się zdarzają.

 

Natomiast 4 rdzenie sa istotne. Co prawda mam tylko porownanie odnosnie 1 gry - BC2. O ile na singlu mozna nawet grac na Athlonie x2 to po sieci zwlaszcza podczas gry 32 osoby troche sie dlawia zarowno PII jak i AII. Nie mowie ze grac sie nie da, ale sa spadki. I tutaj nawet problemu nie rozwiazuje OC w granicach 3.9ghz. Natomiast na x3 odczuwamy juz roznice na lepsze, wiec zapewne na x4 jeszcze lepiej - tak gra wykorzystuje x4. Ale BC2 to specyficzna gra jesli chodzi o wykorzystanie karty graficznej i procka. Jednak juz jest gra w ktorej namacalniej 4 rdzenie sie przydaja, aby pograc plynnie po sieci. Oczywiscie sa rowniez i inne gry, ale BC2 to moj praktyczny przyklad.

 

Też jestem zwolennikiem 4 rdzeni i świetnie to rozumiem. Jak pisałem każdy ma swoje racje w tej sprawie, a i ja sam nie jestem do końca przekonany, że PH II X2 555 jest lepszym wyborem. Na pewno jest dobrą alternatywą, zwłaszcza, że ma odblokowany mnożnik, co bardziej przemówi do nieznających się na komputerach, a to do nich jest kierowany ten poradnik.

 

Wg mnie Gierek jest w błędzie. Taka zmiana nie usunęła by pytań z forum. Dopiero by je namnożyła :D

 

Racja, wszelkie alternatywy tylko pogorszyłyby sprawę.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że prawdopodobieństwo jest podobne. Nawet jak odblokuje się tylko jeden rdzeń, to moim zdaniem lepszy będzie Phenom II X3@4GHz niż Phenom II X4@3,6GHz.

 

Imho nie będzie lepszy, bo wbrew pozorom 4 rdzenie w jakimś stopniu są wykorzystywane nawet przez gry oficjalnie nie wspierające więcej niż dwóch rdzeni. Sadzę, ze 4 rdzenie@3,6Ghz w grach nie obsługujących >2 rdzeni i tak będą szybsze od 3 rdzeni@4Ghz i więcej. Edytowane przez trymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X2 555 BE C3 pojawił się ze względu na odblokowany mnożnik i rewizję C3. Co do biosu w M3A770DE, to jest do pobrania wersja 1.40A. Warto spróbować odblokować pozostałe rdzenie.

 

Nie pamiętam już czasów, kiedy najtańszy zestaw kosztował 700-800 zł. Nie uważam kwoty 1050 zł za mocno wysoką, jak na I zestaw. Wymóg zasilaczy 80PLUS wprowadziłem ja sam. Zasilacze z tym certyfikatem po prostu już coś sobą reprezentują.

Co do pomysłów, by wracać do DDR2, AM2+, czy też LGA775 - nie wrócą właśnie ze względu na utrudnienia w modernizacji. Zestawy są dla czytelników, ale podpisywanie się pod tym własnym imieniem i nazwiskiem zobowiązuje mnie do tego, by nie polecać niczego "wbrew sobie". Robię to już na tyle długo, by stało się to sprawą osobistą.

 

Podział na PC i HTPC wystarczy. Jedne i drugie obejmują pewną grupę zastosowań. Większy podział narobiłby tylko bałaganu, dodatkowa robota nie miałaby zupełnie sensu.

Edytowane przez Miguel707
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcecie kompy do biura, multimedialne, dla graczy dla cioci dla babci ze slabym wzrokiem to na pclabie jest chyba taki temat, nie ma co dublowac :) Pozdrawiam.

Edytowane przez czullo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego szajsu. Logiczne, że ktoś kto chce wydać jak najmniej na komputer nie jest entuzjastą i ma gdzieś numerek na chipsecie, czy pareset punktów więcej w 3dmarku, kiedy jedyne na czym mu zależy, to żeby windows/net/komunikator/ottwarzacz multimediów i office działał. Ja bym polecił najtańsze w miarę nowoczesne komponenty w stylu biedna, ale bezproblemowa płyta z nowoczesną integrą, jednordzeniowy tani procek, 2gb ramu, dysk 250 (mimo wszystko to wciąż sporo) i zasilacz maksymalnie tani, ale akurat taki który to pociągnie bez puszczenia tego z dymem. Nawet Modecom Feel 3 350W byłby w 100% ok. Gwarantuje Ci, że każdy, któ nie gra i używa komputera do zastosowań stricte domowych będzie więcej niż happy. I taki zestaw kosztuje dużo mniej niż 1100PLN. Moim zdaniem to trzbea wprowadzić. I ja wiem, że miguel ma dobre intencje starając się polecać najnowsze rozwiązania i komponenty najwyższej jakości, ale moim zdaniem takie zestawienie powinno odpowiadać oczekiwaniom czytelników a nie autora. Inaczej, to tak jakby komuś kto byłby w 100% zadowolony z rocznym Renault Clio, że powinien kupić Nowe Audi A3, bo poniżej tego nie istnieje nic godnego uwagi. Oto moja propozycja takiego zestawu. Co jak co, ale w byciu skąpym zawsze byłem dobry. ;-)

 

Procesor : AMD Sempron 140 - 125 zł

Płyta Główna : ASROCK A780LM-S - 166 zł

RAM : GoodRam 2GB 800MHZ - 150 zł

Zasilacz: Fortron FSP350-60APN 80+ - 89 zł

HDD : WD 2500AAJS 250GB 8MB Cache - 130 zł

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

 

Razem 759zł. Ta sama opcja ale z płytą AM3 i pamięcią DDR3 + ~100zł BTW. Jak ktoś nie gra, to będzie miał taką samą wydajność na oko w zastosowaniach domowych, a jak gra, to za zaoszczędzoną kwotę kupi Radeona HD4850 i też będzie bardziej happy.

 

Wiem, że są części spoza ESC, ale problem bierze się właśnie stąd, że w ESC tych tańszych nie mają.

 

Zgadzam się z tym, że powinna być alternatywa dla zestawu ~1kzł

Z tym, że zmodyfikowałbym jeszcze zestaw Sysaka

Procesor : Celeron E3300 - 155 zł

Płyta Główna : Gigabyte G31 - 115 zł

RAM : GoodRam 2GB 800MHZ - 150 zł

Zasilacz: Fortron FSP350-60APN 80+ - 89 zł

HDD : WD 2500AAJS 250GB 8MB Cache - 130 zł

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

 

Razem 738 zł. Wydajność na poziomie zestawu ~1050. Róznica w cenie 312zł więc zostaje na Sapphire Radeon HD5670 512MB :)

Co do OC to zarówno X2 245 i e3300 kręcą się podobnie i uzyskanie ~3,5-3,7ghz na co dzień to nie problem. A w zegar w zegar e3300 będzie wydajniejsze, co jeszcze bardziej przemawia za 775

BTW uzasadnienie o nie ujmowaniu w zestawieniu sprawdzonych 775 i mówienie o bardziej przyszłościowym zestawie na AM3 jest imo fikcją. Z tego co widzę to znacząca większość użytkowników nic nie zmienia w kupionych kompach. Ewentualnie GPU. Po prostu po jakimś czasie kupuje nowy pc i tyle.

 

I na chwilę obecną prawda jest taka, że w zestawach tanich wygrywa 775.

Edytowane przez aldam
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marudzicie jak stare baby na targu ;)

i nie przesadzajcie z tym podpisywaniem sie nazwiskiem (nickiem) bo czesc z tego sprzetu pewnie nie mieliscie okazji przetestowac, wiec jak mozecie je polecac.(np karty conncect 3d w zestawach, gdzie potem okazaly sie kompletna klapą) wg mnie mozna polecac tak orientacyjnie, bazujac na testach i opiniach ludzi. a nie nazwiskiem.

forum ma za zadanie pomagac a nie obiecywac zlote góry.

ludzie pytaja bo chca sie czegosc dowiedziec, albo rozjasnic jakis temat a nie wolaja o nip i pesel by potem scigac tych ktorzy im cos polecili a najzwyczajniej w swiecie pomylili sie. taka kolej rzeczy.

ludzie pytaja sie, poniewaz moze akurat ktos zna odpowiedz(posiada wiedzie, ktorej pytajacy nie posiada) albo mial doczynienia ze sprzetem.

a co do pytan na forum to wiele jest olewanych, wiec nie wiem o czym mowa ;)

a co do alternatyw, wg mnie powinny byc jak najbardziej. (tak samo jak inne sklepy w ktorych jest taki sprzet)

Edytowane przez gronio89
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, autor nic a nic się nie zmienia. Tylko AMD, AMD, AMD. AMD na prezydenta. LGA775 nie bo stara, bez przyszłości. Wydajność nie ma znaczenia. Phenomy II 555 - to są dopiero jaja! Tak, tak odblokujemy 4 i sruuuuu a jak nie to obejdziemy się smakiem podkręcimy. Core i3 pewno wcale się nie podkręca, i jest pewno totalnie niewydajny. Pokaż waszmość porównania z których korzystasz, bo chyba ktoś cię delikatnie mówiąc kantuje. LGA1156? Nie istnieje w zasadzie dla autora. Phenom 955 też widze dominuje, a ma sporą konkurencję u Intela. Całe to zestawienie przestaje w ogóle być śmieszne, i myśle że Miguel powinien układać zestawy tylko na AMD, a ktoś inny tylko na Intelu. Bo nie powiem panie autor, w AMDkowych sprawach (płyty, etc.) się orientujesz - ale coś nie gra z dobieraniem tych platform

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Intel na prezydenta? Spróbuj odblokować 2 dodatkowe rdzenie w i3? Chyba jesteś ślepy - Intel znajduje się w każdym zestawie od 3350 zł zawierając i LGA1156 i LGA 1366. Myślisz, że swoimi chorymi teoriami rozłożysz zestawy na łopatki. Mylisz się, autor ma Cię gdzieś, co już udowadniał nieraz. Na miejscu Miguela wlepiłbym Ci permanentnego bana.

 

Zamiast kazać tłumaczyć się Miguelowi z tego, co każdy i tak dobrze rozumie, to może Ty wytłumacz się z posta 34 i 36: Sprzęcik 2koła . - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 2

 

Nie poprawisz wyników sprzedaży Intela Core i3, ani LGA775 za pomocą zestawów. Widać, że nienaturalnie Ci na tym zależy.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LGA775 bylo swego czasu we wszystkich zestawach lacznie z najtanszym. Potem pojawily sie pierwsze Phenomy i to one zajely low end i mid-card. Gdy odnalazla sie P5B Premium :P socket 775 znow powrocil. Gdy Intel oglosil juz nie tyle brak wsparcia co nie nierozwijanie tej platformy Miguel nie zamieszczal juz zestawow na tym sockecie na lamach portalu i forum.

Stronniczosc powraca caly czas a ja nie do konca wiem o co wam chodzi. Nikt nie chce zrozumiec ze to po pierwsze sugestie a po drugie propozycje autora (!) wiec to on poleca to co uwaza za sluszne. Mamy demokracje i panuje wolnosc (wielowymiarowa choc pan JKM pewnie by mnie juz zjadl :P) i nie sa to jedyne zestawy proponowane w internecie. Malo to mysle ze wiele osob bylo by zadowolone gdyby bylo wiecej takich propozycji. Ale robic sie nie chce, lepiej krytykowac. I dochodzimy do sedna. Mianowicie slowo "krytyka", ktore jest tu jakos dziwnie pojmowane. Krytyka powinna byc konstruktywna a nie offensywna. W dodatku wyglada to tak jakby niektore osoby uznawaly zestawy za oficjalne stanowisko rzadu albo jeszcze wieksza abstrakcje i uznawaly kazda nieprawidlowosc za razaca i szkodliwa dla userow. A przeciez nikt im nie kaze tego kupowac, baa nawet nie do konca sugeruje. Autor tylko poleca i pokazuje co sam wybralby majac takie fundusze.

Winicie autora zestawow za to ze nie macie czasu przygotowac swoich propozycji czy o to ze to on ma czas zrobic swoja robote ? Pan X na pewnym portalu poleca miesiac w miesiac rozny chlam w postaci mobo, zasilaczy czy kart graf typu 9500GT 1024mb do gier i nikt nie krzyczy. W sklepach wciska sie straszna ciemnote i tez nie krzyczycie. Przeciez tak wlasciwie powinni je pozamykac bo to szkodzi interesom klienta. Ale takie prawa rynku, tak wiec nie uwazam za zle tego ze ktos sie zasugeruje i kupi Athlona zamiast jakiegos wydajniejszego cpu Intela. Kazdy swoj rozum ma i juz tak calkowicie abstraciach!ac to powinien byc wdzieczny ze zrobil tylko taka "glupote" (jak dla kogo) a nie wieksza udajac sie do osiedlowego sklepu i zlecajac wszystko fachowcom.

Edytowane przez Prolog
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zasilacze OCZ ModXStream Pro są aż tak dobre żeby polecać wszędzie 500W

 

Ja kupiłem wersje 600 W i teraz przy graniu w takie Metro 2033 zasilacz mocno sie nagrzewa. Na pewno ma też na to wpływ procesor osiagajacy 60 stopni, ale nawet przy otwartej obudowie jest podobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej było vs E7500. Wygrała przyszłościowość. Teraz już nie wiem :D

edit:

Dobra, to może zadam konkretniejsze pytanie. Dlaczego wg. autora Phenom II X2 555 znajduje się w tylu zestawach, a Core i3 nigdzie? Jakie testy na to wskazały? Co zadecydowało o takich wyborach?

 

X2 555 BE C3 pojawił się ze względu na odblokowany mnożnik i rewizję C3. Co do biosu w M3A770DE, to jest do pobrania wersja 1.40A. Warto spróbować odblokować pozostałe rdzenie.

Edytowane przez kwasior500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to może zadam konkretniejsze pytanie. Dlaczego wg. autora Phenom II X2 555 znajduje się w tylu zestawach, a Core i3 nigdzie? Jakie testy na to wskazały? Co zadecydowało o takich wyborach?

 

bo zestaw z i3 bedzie o wiele drozszy i tylko troszke lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie znowu tak wiele droższy, ale wystarczającym argumentem powinno tu być bo tak zadecydował autor zestawienia. Jak to dobrze wyjaśnił Prolog w swojej wypowiedzi krytyka powinna być konstruktywna. Autor pokrótce wyjaśnił dlaczego dokonał takiego wyboru i to powinno wystarczyć. Dodatkowo powinno się przytoczyć główne założenia tych zestawów m.in opłacalności na którą zależnie od potrzeb użytkownika może się składać wiele czynników jak choćby możliwości późniejszej rozbudowy(chipsety AMD 770 użyte w płytach w zestawieniu będą obsługiwać Thubana), czy zwyczajnie inne podzespoły, gdyż w danym budżecie te zaoszczędzone 100 zł na płycie i procku można dołożyć do lepszej grafiki czy zależnie od wymagań, nawet obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat argument "bo tak zadecydował autor" nie jest zbyt trafiony. Skoro mam kupować zestaw polecany przez niego, chciałbym wiedzieć, dlaczego mam wziąć właśnie taki, a nie inny.

Dla mnie najlepszy argument to:

Za cenę i3+płyta główna można mieć Phenoma X4+płyta główna.

 

Co więc przemawia za i3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy spojrzeć i porównać ceny:

 

AMD:

 

Procesor : AMD Phenom II X2 555 Black Edition C3 - 359 zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Flex - 130 zł + SilentiumPC Zephyr 120 - 20 zł

Płyta Główna : ASRock M3A770DE - 220 zł

 

Razem : 729 zł

 

AMD:

 

Procesor : Intel Core i3 530 - 420 zł

Płyta Główna : AsRock P55DE3 - 325 zł

 

Razem : 745 zł

 

Znacznie lepszy jest 1 zestaw - z chłodzeniem, trochę lepszą płytą i procesorem, którego jest szansa odblokować.

 

Jak dla mnie Core i3 530 i Pentium G9650 mają sens jedynie wtedy, gdy ktoś kupuje zestaw na zasadzie:

 

1. Nie potrzebuję 4 rdzeni, tylko 2 rdzenie dobrze się podkręcające - potem zawsze mogę kupić i5 750, i tak jest lepszy od PH II .

2. Nie stać mnie na i5 750, więc kupię Core i3 530/Pentium G9650 i dobrą płytę główną, która za jakiś czas nie będzie miała problemów z i5 750.

 

Cóż, prawda jest taka, że więcej powodów nie istnieje. Podstawka S1156 jest na razie droga i dopóki ceny nie spadną (przede wszystkim płyt głównych!), to nie ma co polecać tej podstawki. Gdyby taka płyta jak P55-US3L kosztowała ~250 zł (teraz 355 zł - moim zdaniem płyta minimum do solidnego OC), Pentium G9650 ~260 zł, a Core i3 530 ~400 zł, to procesory na S1156 można by śmiało proponować. Moim zdaniem Core i3 530 świetnie wypełniałby lukę między PH II X2/ATH II X4 a PH II X4, jako że HT w i3 530 sprawia, że ten procesor jest tj. 3-rdzeniowym procesorem. Wypełniałby, bo wszystko rozbija się o cenę płyty pod ten procesor.

 

Na razie wygląda na to, że Intelowi odpowiada taki podział - my [intel] mamy droższy segment, a wy [AMD] tańszy, w dodatku w tym tańszym też mamy dużo klientów ze względu na mocną markę. Do takich wniosków dochodzę, patrząc na aktualną sytuację rynkową.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem wersje 600 W i teraz przy graniu w takie Metro 2033 zasilacz mocno sie nagrzewa. Na pewno ma też na to wpływ procesor osiagajacy 60 stopni, ale nawet przy otwartej obudowie jest podobie.

 

To zależy głównie od sprawności zasilacza. Jak cie było stać na lepszy trzeba było kupić. Na tym nigdy nie warto oszczędzać. Dobre PSU to podstawa! Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy spojrzeć i porównać ceny:

 

AMD:

 

Procesor : AMD Phenom II X2 555 Black Edition C3 - 359 zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Flex - 130 zł + SilentiumPC Zephyr 120 - 20 zł

Płyta Główna : ASRock M3A770DE - 220 zł

 

Razem : 729 zł

 

AMD:

 

Procesor : Intel Core i3 530 - 420 zł

Płyta Główna : AsRock P55DE3 - 325 zł

 

Razem : 745 zł

 

Znacznie lepszy jest 1 zestaw - z chłodzeniem, trochę lepszą płytą i procesorem, którego jest szansa odblokować.

(...)

 

Strasznie tendencyjne to porównanie... Po pierwsze: pod jakim względem płyta pod AMD jest lepsza? Ja tu widzę identyczną jakość wykonania i równie duży potencjał oc. Płyta pod Intela jest oparta na chipsecie z wyższej półki i, jako że procesory Intela pobierają mniej prądu, słaba sekcja zasilania w jej przypadku jest mniejszą wadą. A im cena płyty wyższa, tym różnice w cenie bardziej się zacierają. Już od 350 zł można dostać świetne Asrocki P55 Pro i H55 Pro. Warto rozważyć zakup lepszej płyty jeśli rozważamy w przyszłości przesiadkę na 4 rdzenie.

 

Poza tym zakładasz odblokowanie rdzeni, a nie wspominasz o podkręcaniu. Na Intelu osiągniesz 4000-4500 MHz, na AMD 3600-4000 MHz. Szanse na odblokowanie rdzeni to 25-33%, nie każdy lubi się bawić w totolotka.

 

Oba procesory prezentują podobną wydajność w aplikacjach 1- i 2- wątkowych, w aplikacjach wielowątkowych zdecydowanie dominuje Core i3 dzięki HT (również w grach - vide GTA IV, Dragon Age). Oczywiście mowa o ustawieniach bez oc (3200 MHz na PII i 2933MHz na i3).

 

Na koniec cena. Zakładając max. oc, pod Phenoma potrzebujesz chłodzenia za ponad 100 zł (SilentiumPC Fortis albo wspomniany Zalman). Pod Intela wystarczy takie za ok. 60 zł (Spartan albo Cooler Master TX3). Również zasilacz można wziąć znacznie tańszy, o 50W mniejszej mocy. Reasumując: różnica w cenie wychodzi minimalna, wydajność znacznie wyższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andrew

Miałem i przy napięciu 1,5V grzał się bardzo znacznie (a ponoć jest to jeszcze w miarę bezpieczne napięcie dla procesorów AMD 45nm). Może i dioda termalna nie pokazywała jakiś oszałamiających wartości ale organoleptycznie mierząc było ciepło ;) Oczywiście zakładam, że nie chcemy mieć kompa-suszarki.

 

@Czullo

Zgadzam się i dlatego w przypadku zestawów z najniższej półki przeprosiłbym się z Celeronem E3300. Potem Athlon II X2/X3, Core i3, Phenom II X4, Core i5/Xeon X3440 i Core i7. Takie są wg mnie optymalne procesory w poszczególnych przedziałach cenowych.

Edytowane przez Assassin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiem się nad zestawem z X3440 na pokładzie, ale nie wiem jaka do tego płytka. Myślę nad tą: MSI P55-GD55 /intel P55, DualDDR3-2133MHz, GLan, 1394/

Ale może są jakieś lepsze w granicach do 400zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod jakim względem płyta pod AMD jest lepsza? Ja tu widzę identyczną jakość wykonania i równie duży potencjał oc.

 

Sekcja zasilania... Wiadomo, że z Core i3 sobie poradzi bez żadnego problemu, ale ja tu piszę w kontekście i5 750.

 

A im cena płyty wyższa, tym różnice w cenie bardziej się zacierają. Już od 350 zł można dostać świetne Asrocki P55 Pro i H55 Pro.

 

No wcale nie takie świetne... Taka dolna półka, coś pomiędzy M3A770DE a MA770T-UD3P.

 

Warto rozważyć zakup lepszej płyty jeśli rozważamy w przyszłości przesiadkę na 4 rdzenie.

 

No i tu dochodzimy do sedna - taka płyta to wydatek minimum ~400 zł (P7P55D/P55-UD3), jeśli mamy bardziej ambitne plany.

 

Poza tym zakładasz odblokowanie rdzeni, a nie wspominasz o podkręcaniu. Na Intelu osiągniesz 4000-4500 MHz, na AMD 3600-4000 MHz.

 

Zgadzam się i nie zaprzeczam. Takie są fakty.

 

Szanse na odblokowanie rdzeni to 25-33%, nie każdy lubi się bawić w totolotka.

 

Liczba, za przeproszeniem, z d*py wyjęta... Powiedziałbym, że szanse na odblokowanie co najmniej 1 rdzenia są zauważalnie wyższe.

 

Oba procesory prezentują podobną wydajność w aplikacjach 1- i 2- wątkowych, w aplikacjach wielowątkowych zdecydowanie dominuje Core i3 dzięki HT (również w grach - vide GTA IV, Dragon Age). Oczywiście mowa o ustawieniach bez oc (3200 MHz na PII i 2933MHz na i3).

 

I tak jest w istocie, ale w tej chwili tak naprawdę rywalem Phenoma II X2 555 jest Pentium G9650. Skoro już się licytujemy, to wystarczy od zestawu odjąć chłodzenie i wystarczy na PH II X4 955 w rewizji C3.

 

 

Na koniec cena. Zakładając max. oc, pod Phenoma potrzebujesz chłodzenia za ponad 100 zł (SilentiumPC Fortis albo wspomniany Zalman). Pod Intela wystarczy takie za ok. 60 zł (Spartan albo Cooler Master TX3).

 

Zakładając max OC, to raczej i na i3 przydałoby się coś lepszego.

 

Reasumując: różnica w cenie wychodzi minimalna, wydajność znacznie wyższa.

 

Jak pisałem wcześniej - niestety, ale skoro już się licytujemy, to odejmując chłodzenie wychodzi na to, że rywalem Phenoma II X2 555 jest Pentium G9650, a Core i3 530 - Phenom II X4 955.

 

Zastanawiem się nad zestawem z X3440 na pokładzie, ale nie wiem jaka do tego płytka. Myślę nad tą: MSI P55-GD55 /intel P55, DualDDR3-2133MHz, GLan, 1394/

Ale może są jakieś lepsze w granicach do 400zł?

 

Wykosztuj się na Asusa P7P55D - LINK. Moja recenzja tej płyty ukazała się wczoraj na portalu PurePC. Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...