Skocz do zawartości
Miguel707

FAQ. Jaki komputer do gier? Polecane zestawy komputerowe - opinie, sugestie i pytania

Rekomendowane odpowiedzi

A skąd macie pewność, że p5b premium będzie dobrze obsługiwała najnowsze 45nm?

To, że producent tak napisał to chyba o niczym nie świadczy?

Z chęcią bym kupił ta płytę, ale mam wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisał, że lista o niczym nie świadczy.

Zapytał, gwoli ścisłości.

Bo liczy się jeszcze "jak obsługuje"

 

Nie widzę powodów do obaw. Również radzę poczytać temat na forum o P5B Premium.

Właśnie czytam rożne informację i coraz bardziej się do niej przekonuję :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zestawach z poprzednich miesięcy w zestawach z prockami intela jako p. główna pojawiał się AsRock P45TS, dlaczego został zastąpiony przez Asus'a? czytałem, że to jest okazja itd. ale "suche dane" P45TS (http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P45TS) świadczą o jej wyższości nad asusem, a może się mylę i coś przeoczyłem, oświećcie mnie :P

Edytowane przez Rybaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie w czym "10" jest lepsze od "8R"? W czym P5B Premium miałby problem, zaś P45TS w tym samym by go nie miał? W czym jest problem?

nie ma problemu żadnego ale nie można pisać, że mobo z raidem jest lepsze od bez raidu... obecność kontrolera raid jest ważna tak naprawdę dla małego procenta użytkowników - większość z raidu nie korzysta/nie zamierza/nie ma pojęcia o raid;) co w warunkach domowych jest zrozumiałe.

Po za tym o różnicach pomiędzy ICH8R i ICH10 (i innych) można poczytać/porównać na stronach intela. Przykładowe ICH8R vs ICH10 w linku poniżej - różnice są ale imo dla przeciętnego użytkownika bez znaczenia (np. obsługa pamięci DDR2vsDDR3, obsługiwane FSB, specyfikacja PCI-EX...). Patrząc na to zestawienie jestem za tańszą mobo;) (od lewej: kolumny 1, 2 ICH10(P45), kolumny 3, 4 ICH8R(P965))

http://ark.intel.com/Compare.aspx?ids=3439...133,27687,27730,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie sądzę... Przykładowo P5B Premium ma ICH8, ale R, zaś P45TS ma ICH10. W tym wypadku ICH8R będzie lepszy.

widzę, że panowie zagłębili się w dość szczegółowe technikalia p. głównych natomiast na mój chłopski rozum (nie znam się na p. głównych) porównując pewne aspekty płyta firmy asrock mimo wszystko wypada lepiej, podam dwa przykłady:

 

FSB: asrock - 1600 Mhz (2000 w trybie overclocking) asus - 1066 Mhz

RAM: asrock - sloty zarówno pod DDR2@1066 Mhz jak i pod DDR3@1333 Mhz, asus - tylko DDR2@800 Mhz

 

nie znam się na tych kwestiach zbyt dobrze ale może padłem tutaj ofiarą jakiejś pułapki marketingowej? rozumiem że firma AsRock jest generalnie mniej zaufaną niż Asus (wiem że firma asrock wywodzi sie od firmy Asus :P ) i w dodatku płyta asrock kosztuje troche wiecej, ale wlasnie stoje przed wyborem miedzy tymi dwoma plytami i niewiem ktora z nich brac, czy asrock + pamiec 1066 Mhz i mozliwosc w przyszlosci zmiany na DDR3, czy asus za ktorego coprawda mniej zaplace i jest to lepsza marka (ponoć - ale moge sie mylic i jesli sie myle to prosze mnie wyprowadzic z bledu - do osób znających się na sprawie) ale bede zmuszony wziąć gorsze pamiątki taktowane 800 Mhz no i nie będę miał możliwości zmiany ich na coś przyszłościowego. Aha czytałem jeszcze coś o ilościach faz ("Gdy komputer jest bezczynny, procesor może być zasilany przy użyciu jedynie dwóch faz." - o Asrocku źródła nie podaje bo niewiem czy można :P ) i niewiem czy to jako plus zaliczyć czy jako minus płyty asrocka :P

 

a tutaj stronki ze specyfikacjami:

AsRock: http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P45TS

Asus: http://pl.asus.com/products.aspx?l1=3&...amp;modelmenu=2

Edytowane przez Rybaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że panowie zagłębili się w dość szczegółowe technikalia p. głównych natomiast na mój chłopski rozum (nie znam się na p. głównych) porównując pewne aspekty płyta firmy asrock mimo wszystko wypada lepiej, podam dwa przykłady:

 

FSB: asrock - 1600 Mhz (2000 w trybie overclocking) asus - 1066 Mhz

RAM: asrock - sloty zarówno pod DDR2@1066 Mhz jak i pod DDR3@1333 Mhz, asus - tylko DDR2@800 Mhz

Nie jest to takie proste - specyfikacja cudów nie czyni... Liczbami, jakie oferuje producent, się nie przejmuj.

 

Realnie obie płyty robią ok. 500MHz na FSB. Obsługa pamięci 1066 to tylko parę dzielników więcej, co nie ma znaczenia przy mocniejszym podkręcaniu, bo i tak ich nie użyjesz (za wysoko pamięci będą). Zresztą, szybkie pamięci dają kopa jedynie w syntetykach... I liczby ładnie wyglądają :wink: .

 

Plus do tego 8 faz Asusa versus 4 fazy Asrocka - co kiedyś przy Quadzie może mieć znaczenie.

 

Po prostu Asus, poza starym chipsetem, ma wszystkiego więcej i lepiej... Bierz, póki jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi sie podobaja zestawy za 5 i 6k, z moze jedna mala zmiana, ssd zmienil bym na falcona (950zl allegro) lub vertexa (990zl gral) 64/60 odpowiednio. Pamieci mozna dostac taniej, 420 zl g.skille cl8 1600 w ddr2 np.

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie myśleliście przypadkiem by w dobie kryzysu zrobić zestawienie komputerów ale na używanych częściach, bo można o 50% taniej złożyć "nowego" kompa.

Jak patrze na cenę 4850 palita nowego to po po prostu śmiech na sali ponad 500 zł, ja za używanego referenta 4850 dałem 300 zł a wersje wzmocnione śmigają po 350 zł a jak sie dorzuci druga grafe to mamy high end za nieco ponad 600 zł gdzie w sklepie dostaniemy co najwyżej 4850 1gb a układ x2 4850 bije gtx275/4890 na głowę.

 

a to jest tylko przykład

Edytowane przez dysan112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ath

 

Pomyślę nad tym, chociaż bardziej ufam sekcji zasilania tej od DFI.

 

@dysan112

 

Nie za bardzo, gdyż każda używana "okazja" jest indywidualna. Cena Palita HD4850 DDR5, czyli tak naprawdę HD4870, to 500 zł. Ty dałeś za używanego referenta 300 zł, gdzie trzeba jeszcze wymienić chłodzenie (np. na S1 + wentylator) i wtedy cena rośnie... Wtedy lepiej jest kupić nowego HD4770, którego chłodzenie jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Realnie obie płyty robią ok. 500MHz na FSB. Obsługa pamięci 1066 to tylko parę dzielników więcej, co nie ma znaczenia przy mocniejszym podkręcaniu, bo i tak ich nie użyjesz (za wysoko pamięci będą). Zresztą, szybkie pamięci dają kopa jedynie w syntetykach... I liczby ładnie wyglądają :wink: .

Ten wynalazek ma często problemy z przekroczeniem fsb ~360 na 45nm(np. pdc e6300 na XS)

Po prostu Asus, poza starym chipsetem, ma wszystkiego więcej i lepiej... Bierz, póki jest.

Tych płyta jest od zatrzęsienia, więc nie ma co się spieszyć. sam się nad nią zastanawiam, ale nie wiem czy to czasem nie są to tzw. "refubrished", bo one lubiły padać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wynalazek ma często problemy z przekroczeniem fsb ~360 na 45nm(np. pdc e6300 na XS)

Wiem że moje pytania i dociekliwość mogą być męczące ale nie znam się dobrze na temacie, więc jeśli mógłbyś sprecyzować swoją opinię byłbym bardzo wdzięczny. Tzn. interesuje mnie przede wszystkim co masz na myśli pisząc "ten wynalazek", i jak to możliwe że ma problemy z przekroczeniem fsb~360 na 45nm? Czy dobrze rozumiem, że odnosisz się do asrocka i jeślibym chciał zamontować na nim procek wyprodukowany w technologii 45 nm (a mam taki zamiar - konkretnie chodzi o e8400) to fsb "wyciągnełoby" makysmalnie 360? Chociaż tak jak już wcześniej wspominałem nie jestem obeznany w temacie to wydaje mi się ta wartość niesamowicie niska...

Edytowane przez Rybaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie moje zainteresowanie kieruje w stronę płyty asusa. Staram się zebrać jak najwięcej info. o niej, więc o asrocku Ci nic nie powiem.

Zresztą już tutaj radzili forumowicze abyś poczytał temat o P5B. Co do "wynalazku" to tak ją nazywam, bo rzadko się zdarza, żeby starsze płyty były dostępne w tak dużych ilościach, nowe i do tego tytułowane kiedyś high-endami.

Co do fsb 360 czy 380 to znajdź sobie temat np. na XS(oczywiście na jednej opinii sie nie opieraj), ale sądzę, że za taką cenę i mając na uwadze gigabyte'a na p31(za podobna kwotę) Asus może być trafnym wyborem.

Zresztą ja się kieruję innymi kryteriami, bo chce zakosztować intela na max. rok, a potem pewni i5 albo jakiś PII :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wynalazek ma często problemy z przekroczeniem fsb ~360 na 45nm(np. pdc e6300 na XS)

Czytałem ten temat - gość osiągnął 366MHz, ale na maksymalnym mnożniku. Na zmniejszonym wyciągnął 450MHz, więc całkiem nieźle, ale czy to max płyty - w tym przypadku można podejrzewać FSB Wall. U nas na forum user @Free sprawdzał max FSB E6300 i osiągnął jeszcze mniej:

 

3294930[/snapback]

Tych płyta jest od zatrzęsienia, więc nie ma co się spieszyć. sam się nad nią zastanawiam, ale nie wiem czy to czasem nie są to tzw. "refubrished", bo one lubiły padać.

Nie, to nie są płyty refurbished (serwisowane). Jest ich przede wszystkim za dużo na rynku i mają wgrany najnowszy bios. Prawdopodobnie Intel sprzedał Asusowi jakieś stare zapasy P965 i Asus wypuścił na rynek P5B Premium.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ath

 

Pomyślę nad tym, chociaż bardziej ufam sekcji zasilania tej od DFI.

 

@dysan112

 

Nie za bardzo, gdyż każda używana "okazja" jest indywidualna. Cena Palita HD4850 DDR5, czyli tak naprawdę HD4870, to 500 zł. Ty dałeś za używanego referenta 300 zł, gdzie trzeba jeszcze wymienić chłodzenie (np. na S1 + wentylator) i wtedy cena rośnie... Wtedy lepiej jest kupić nowego HD4770, którego chłodzenie jest ok.

To mam inną propozycję. Może zestaw, który pozwala najtańszym kosztem wskoczyć na platformę 1366:

 

-MSI X58 PRO (na prawdę fajna płyta, obsługa sli po niewielkim zabiegu) ~730-750zł

-Intel Xeon E5502 (najtańszy procek na 1366, 2 rdzenie) ~760-780zł

-2x2gb, mogą być te OCZ 1600mhz proponowane przez Ciebie za 320zł

 

Do tego jakaś grafa z przedziału 4850-90 i jest startowa platforma na 1366 z możliwością rozbudowy w późniejszym czasie o np. i7 920 jeśli ktoś potrzebuje 4 rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę nad tym, ale już przy zestawach na lipiec. Poczytałem jednak coś o tych E5502 :

 

Why has not one reporter asked Intel, or at least published a story, about the die used for the new dual-core Intel Xeon E5502 and L5508? According to Insight64 principal analyst Nathan Brookwood, he has confirmed with Intel these are “defeatured quad-cores that create a low-end socket-compatible part.”

PS. Przed chwilą dostałem informację, że z trochę popularnymi ostatnio selektami X3 @ X4 z pewnego sklepu (oczywiście nie ESC) jest problem. Otóż procesor po selekcji kupiony przez tą osobę nie ma działającego 4 rdzenia. Płyta główna oczywiście ma ACC potrzebne do jego odblokowania. Sklep twierdzi, że 4 rdzeń odblokowywuje się na inny modelu płyty głównej, ale to przecież jest żadna różnica, gdy mobo ma ACC... Oczywiście jest to jeden potwierdzony przypadek - nie słyszałem o problemach tego typu w innych przypadkach.

Edytowane przez Miguel707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...