Skocz do zawartości
Miguel707

FAQ. Jaki komputer do gier? Polecane zestawy komputerowe - opinie, sugestie i pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem boxa na 4850e. Bez Oc czy z OC potworny hałas i do tego temperatury po 74C.

Widocznie miałeś źle zamontowane chłodzenie, ja mam bardziej prądożernego procka i na boxie widziałem max 60*, które są jeszcze całkiem akceptowalne i wcale nie było nie wiadomo jak głośno. Z tym hałasem na bank przesadzasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Przyjmowanie 4GB za standard to wyprzedzanie czasu. Wiadomo, w mocniejszych zestawach warto od razu dać 4GB bo mniej się nie opłaca, ale w tych zaproponowanych przez andrew777 2GB wystarczy w zupełności. Gdyby nawet nie wystarczyło to dołożenie 2 kostki ramu to minimalny koszt i 5 min roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie miałeś źle zamontowane chłodzenie, ja mam bardziej prądożernego procka i na boxie widziałem max 60*, które są jeszcze całkiem akceptowalne i wcale nie było nie wiadomo jak głośno. Z tym hałasem na bank przesadzasz.

Dobrze było zamontowane. 74C było po OC i dalej już nie kręciłem, bo się obawiałem spalenia procka zresztą się wieszał.

 

A co do hałasu to jest zależne od słuchu, ja może mam czulszy i mnie to wkurza jak coś ma 16dB to słyszę i jest to za głośno.

 

Ale wentyl od AMD miał na bank ponad 30dB co jest po prostu hałasem.

 

Dokładnie. Przyjmowanie 4GB za standard to wyprzedzanie czasu. Wiadomo, w mocniejszych zestawach warto od razu dać 4GB bo mniej się nie opłaca, ale w tych zaproponowanych przez andrew777 2GB wystarczy w zupełności. Gdyby nawet nie wystarczyło to dołożenie 2 kostki ramu to minimalny koszt i 5 min roboty.

Jasne jest, że wszyscy kupujący chcą zestaw na rok. Albo chcą grzebać w złożonym w salonie kompie. Człowieku, jeżeli ja kolegę 24 lata, inteligentnego proszę aby otworzył kompa którego złożyłem i coś podłączył, a on nie no ja tego nie ruszam. To z pewnością większość osób potrzebujących tego poradnika tez podobnie będzie odbierać grzebanie w komputerach, które mają. Dodawanie ramu nam wydaje się banalne, ale dla laika to już wyprawa na księżyc z dużą dawką ryzyka jak choćby wciskanie na siłę w odwrotną stronę. Bez skojarzeń ;)

 

Szkoda jedynie tego, że miquel nie może dodać do zestawów nowych kart, a przynajmniej nie chce. 4890 w zestawie za 5k goldów wydaje mi się absurdalne. Tam ewidentnie powinien być już 5870 albo przynajmniej 5850.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do box'a - o napięciu, taktowaniu i temperaturze piszesz, czemu w takim razie nie piszesz o "ciszy" takiego rozwiązania?

box od x4 620 jest głośny - prawda

ale box od x2 240 uważasz za cichy?

box od 240 będzie też głośny, jeżeli komputer będzie pracował dość głośno to 500RPM więcej dużej różnicy Ci nie zrobi.

 

 

@SGJ

Ty używasz kompa do np. visual studio więc to do zastosowań bardziej profesjonalnych, dlatego potrzebujesz więcej ramu, komputery w zestawach są do gier i multimediów.

 

 

Chciałbym stworzyć ten poradnik, dla kupujących zestawy komputerowe, by choć częściowo rozwiać ich wątpliwości dotyczące zakupu. Te zestawy będą nastawione na multimiedia i gry. Ceny dotyczą samej jednostki centralnej bez monitora. Możecie oczywiście dawać sugestie co poprawić, czy zmienić.

2GB -> Stalker (każdy), Warhead, GTA4, Gothic 3, Kaspersky :D

 

Podałem przykłady aplikacji, którym mało. Flatout 3 też mi jakoś śmiesznie przycinał.

Jeżeli cpu z siga nadal aktualny to nie ma co się dziwić, że słabo to chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SGJ

Ty używasz kompa do np. visual studio więc to do zastosowań bardziej profesjonalnych, dlatego potrzebujesz więcej ramu, komputery w zestawach są do gier i multimediów.

Jak chcesz to uruchomie jeszcze jakąs gre :P Do tego komputera tez czasem uzywam.

 

Zresztą gdzie z jakimis 2GB jak sama Vista x64 po odpaleniu uzywa 1 GB.

 

Z 2GB to się conajwyzej mozna bawić jakims archaicznym 8 letnim 32 bitowym XP.

Edytowane przez SGJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, ja mam teraz Firefoxa z 10cioma kartami + w tle zminimalizowane GTA IV na 1680x1050 + GG + inny shit i zużycie RAMu: 1,44GB. System Windows XP Pro 32bit. Miałem 4GB przez jakiś czas ale zużycie i tak ani razu nie przekroczyło ~1,7GB więc uznałem że do d.upy z takim ramem i 2gb sprzedałem :D

 

Co do archaicznego XP Pro, jak dla mnie jest to system stabilny i szybki, na dysku SSD chodzi bardzo porządnie. W czym problem ze ma 8 lat? Ale co prawda to prawda na kompie z Vista 64bit osiagnalem raz zuzycie ramu 3,23GB w GTA4 + firefox + winamp + itp

Edytowane przez saleen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,

1/ miquel poleca 4gb. Tanie więc nie ma takiego ciśnienia by oszczędzać. Wg mnie to jest powodem że trochę idzie naprzód.

2/ jednak 4gb się przyda przy Viście a to obecnie jedyny system obsługujący DX10.1. Idąc dalej jeżeli masz grać w DX9 to możesz też oszczędzić na karcie graficznej bo taka nie będzie ci potrzebna. Czyli podsumowując kup zestaw za 1200 i bądź zadowolony tak samo jak z 8 letniego systemu bez aero bo po co ci coś lepszego?

Nie zrozum mnie źle, w pracy mam XP, w domu Vistę 64bit, miałem win 7 32bit.

Uważam, po prostu, że najlepszym z tych systemów jest Vista 64bit.

 

Chodzi mi o to, że to oprogramowanie jest warte tyle co rzeczony blaszak...

AutoCad kosztował kilka lat temu 14000zł. I co? jaki komputer potrzebujesz do autocada? Finale kosztuje ok 1500zł a jaki komputer potrzebny jest do finale? Myślisz, ze soft musi być tańszy od sprzętu?

Obecnie AutoCad potaniał w pl i kosztuje jedyne 3690. :) taniocha :D działa na parchatku za 300zł bardzo dobrze.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że to oprogramowanie jest warte tyle co rzeczony blaszak...

VSEE jest darmowe, poza Windows istnieją tez inne systemy...

 

Z drugiej strony na tym forum są studenci mający soft z MSDNAA

Edytowane przez SGJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, ja mam teraz Firefoxa z 10cioma kartami + w tle zminimalizowane GTA IV na 1680x1050 + GG + inny shit i zużycie RAMu: 1,44GB. System Windows XP Pro 32bit. Miałem 4GB przez jakiś czas ale zużycie i tak ani razu nie przekroczyło ~1,7GB więc uznałem że do d.upy z takim ramem i 2gb sprzedałem :D

 

Co do archaicznego XP Pro, jak dla mnie jest to system stabilny i szybki, na dysku SSD chodzi bardzo porządnie. W czym problem ze ma 8 lat? Ale co prawda to prawda na kompie z Vista 64bit osiagnalem raz zuzycie ramu 3,23GB w GTA4 + firefox + winamp + itp

To żadna nowość że XP kiepsko wykorzystuje dostępny ram, który się tam marnuje a tymczasem plik wymiany rozrasta się.

System nie musi być 64bit żeby przekroczyć zużycie 3GB.

4GB przy dzisiejszych cenach i wymaganiach jest słuszną wielkością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ciężko do Was dociera. Nie każdy potrzebuje 4/6/8 czy więcej GB RAMu.

Są tacy którym wystarczy 2 GB i jest ich zdecydowana większość.

Nie zamierzam tu z nikim polemizować, bo zaraz ktoś wyjedzie że 8GB to czasem też mało.

Po prostu uważam te 150PLN (w tej kategorii cenowej ) lepiej dołożyć do CPU/HDD a nawet budy/wentyli/chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jasne że dla odkrywców youtube, divx czy systemowego pasjansa 2GB wystarczy nawet na Viście 64bit. Z tym że ostatnio tacy użytkownicy często wybierają najtańsze laptopy czy netobooki. Stacjonarny wybiera się z jakichś powodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żadna nowość że XP kiepsko wykorzystuje dostępny ram, który się tam marnuje a tymczasem plik wymiany rozrasta się.

System nie musi być 64bit żeby przekroczyć zużycie 3GB.

4GB przy dzisiejszych cenach i wymaganiach jest słuszną wielkością.

No niestety pudło - plik wymiany mam wyłączony (0MB) :)

 

Natomiast zgodze się że 4GB jest rozsądną ilością, na Vista 64bit (a nawet 32bit też) 2GB to zdecydowanie za mało nawet do zastosowań amatorskich (gry)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko - kombinuję obecnie w kierunku takiego zestawu z i5. Zastawnawiam się skąd pomysł na pamięci 1600, jeśli w specyfikacji płyty nie widzę, by były obsługiwane:

 

* DDR3-2200 (PC3-17400)

* DDR3-800 (PC3-6400)

* DDR3-1333 (PC3-10600)

* DDR3-1066 (PC3-8500)

 

Sam myślałem o Asusie, byłbym wdzięczny za uwagi i sugestie, co zmienić (i dlaczego), bo w moich wyborach silnie dało się we znaki "podejście sentymentalne" :)

 

MB: Asus P7P55D Deluxe (lepsze zasilanie, dźwięk 10 ch., 2x LAN w porównaniu z P7P55D)

CPU: Intel Core I5;

RAM: 2x2 GB DDR3 OCZ Reaper 1600 CL7;

HDD: 500 GB (np. Samsung F3 lub Seagate 12 – co teraz cichsze i mniej awaryjne?;

VGA: GTS 250 512 MB (tymczasowo, ale sensowna) lub GTX 260 z 1024 GDDR3 lub więcej, koniecznie z HDMI i cichy wentylator;

DVD: LG z LS lub NEC (SATA)

Zasilacz: Tagan TG500-U33 (ew. 600 W, jeśli coś to uzasadnia? – SLI nie będzie używane, ew. z czasem 1 lepsza karta i więcej RAM, dodatkowy napęd Blu-Ray itd. – chyba 500 wystarczy na przyszłość?)

Obudowa: np. Silentium PC Gladius 400, Cooler Master Sileo RC-500 (540) lub inna z dobrym chłodzeniem, zasilaczem na dole, bez portów na górze, mile widziane E-sata i Firewire na froncie oraz regulatory obrotów (ew. jako dodatkowy panel w 5,25”). Możliwe też: Antec Sonata Elite, Cooler Master HAF Tower RC-922 Black, ale to 2-krotnie droższe od Silentium.

Ew. dodatkowy panel 5,25 z czytnikiem kart i firewire/e-sata, jeśli któregoś obudowa nie posiada.

Wentylatory do obudowy 120 mm (przód - na dysk, wyciąg z tyłu, ew. bok i góra jeśli potrzeba przy tej konfiguracji) – wszystkie <20 dB (~12-13 dB) i ew. dodatkowo regulowane napięcie. Jeśli boxowy cooler CPU jest głośny, to wymienić całe chłodzenie (tylko na co, żeby było do 20dB pod obciążeniem)

Może też filtr przeciwkurzowy na wlot powietrza.

 

Niestety jakby nie kombinować, to przekracza to 3000 PLN, ale od biedy nawet do 4000 PLN mogę przeznaczyć, tylko się zastanawiam, czy idę w dobrym kierunku. Czy jednak pchać się w i7 na gorszych podzespołach? Zastosowania domowo-biurowe, ARC-GIS, trochę obróbki zdjęć, gry właściwie nie, ale od święta się zdarzy, więc jakoś działać muszą, ale tylko "jakoś", nie chcę 2x295 w SLI, czy jeszcze innych wynalazków, które kosztują więcej, niż na cały komputer planuję wydać. Priorytetem jest cicha i niezawodna praca przez jakieś 5 lat. OC mnie nie interesuje teraz, ew. za rok, dwa, żeby komputer radził sobie z nowymi rzeczami jeszcze. Ma być przyszłościowy. Co w tej sprawie poradzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich zastosowań wystarczy dużo tańszy model płyty. Zasilanie na płycie spokojnie poradzi sobie z takim sprzętem no bo do czego niby ci te "lepsze zasilanie" jak nie do ekstremalnego OC?

Od seagate 12 to trzymaj się z dala - tak na wszelki wypadek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich zastosowań wystarczy dużo tańszy model płyty. Zasilanie na płycie spokojnie poradzi sobie z takim sprzętem no bo do czego niby ci te "lepsze zasilanie" jak nie do ekstremalnego OC?

Od seagate 12 to trzymaj się z dala - tak na wszelki wypadek ;)

O Barracudach słyszałem, ale to ponad rok temu się sypały na potęgę - dalej coś się dzieje?

 

Zasilanie... nie znam się - chcę po prostu coś porządnego i przyszłościowego. OC właśnie na przyszłość, żeby jeszcze nie wymieniać, tylko ciągnąć na 'starym' :)

 

Kompletnie się nie rozeznaję w kartach graficznych, a widzę, że na potęgę Radeony ludzie polecają. Z sentymentu wolę nvidię, tylko nie wiem, czy jest sens brać >512 MB? Na razie rozdzielczość 1280, ale za rok pewnie i monitor do wymiany...

 

Co z zasilaczem 500/600 W? I inne takie, jak wyżej wspomniałem.

 

Dzięki za pomysły i uwagi - również krytykę przyjmę na klatę... :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej normalnie spytać, tylko pisać jakieś bzdety? Trochę ogaru....

 

Poza tym pisał Miguel, że w przyszłym miesiącu wejdą nowe radki do zestawów i przez to zasilacze się pozmieniają.

Czemu nie ma w tych, to trzeba pytać samego autora :]

Edytowane przez kfascik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kierując się poradnikiem (z września lub października) kupiłem monitor LG 23" W2353V-PF.

Monitor sprawuje się bardzo dobrze (na razie testowany tylko na xboxie - gry i filmy w HD).

Ładny wygląd połączony z dobrymi parametrami i niską ceną. Polecam!

 

P.S.

Mam pytanie co do modelu radeona PC 4890 z zestawu za 2,9k, czy jest to referent, czy też ma inne chłodzenie.

Drugie: czy opłacalny jest teraz zakup powyższego modelu, czy lepiej dopłacić i kupić hd5850 (jakiej firmy jeśli robi różnicę?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...