Skocz do zawartości
Miguel707

FAQ. Jaki komputer do gier? Polecane zestawy komputerowe - opinie, sugestie i pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Przykład: memel - na Auras Wave (podobna wydajność i cena do Spartana) robi bez problemu X4 4GHz.

U mnie na boxowym chłodzeniu na X2 można zrobić 3.8GHz i temp. nie dochodzą do 60C.

 

Tylko wiesz, memel ma selekty. Wybierając 1 procka spośród 20 znajdziesz takiego, co te 4GHz zrobi i na drzwiach od stodoły (cytując pewnego kandydata na kandydata) ;) Core i3 zrobi 3,8Ghz na def. vcore i box, ale nie chcę się licytować, bo nie o to mi chodzi. Po prostu trzeba brać pod uwagę, że różne sztuki wymagają rożnego napięcie i chłodzenie lepiej wybrać z pewnym zapasem. Chyba z jakiegoś powodu polecacie w zestawach te Fortisy nie wiedząc nawet, czy nabywcy podkręcają ;P

 

Sekcja zasilania... Wiadomo, że z Core i3 sobie poradzi bez żadnego problemu, ale ja tu piszę w kontekście i5 750.

No i ja pisałem w tym samym kontekście. Core i5 ciągnie mniej prądu od Phenoma II X4, również zakładając oc w granicach rozsądku.

 

No wcale nie takie świetne... Taka dolna półka, coś pomiędzy M3A770DE a MA770T-UD3P.

Nie zgadzam się. Taki P55 Pro bardzo dobrze kręci Core i5 i i7. W przeciwieństwie do UD3P nie ma też takich problemów z niektórymi pamięciami i ma chłodzoną sekcję zasilania. Wadą jest drugie PCIE działające tylko w trybie x4, ale UD3P nie ma drugiego PCIE dla grafiki ;)

 

Liczba, za przeproszeniem, z d*py wyjęta... Powiedziałbym, że szanse na odblokowanie co najmniej 1 rdzenia są zauważalnie wyższe.

O 25% pisał memel na PCLabie w odniesieniu do rewizji C3. Wprawdzie ma on interes w tym, żeby ludzie tak myśleli i kupowali od niego selekty, ale ja mu wierze, nigdy nie złapałem go na manipulacjach :) Tak, miałem na myśli 4 rdzenie. Szczerze mówiąc nie wiem, jak ten polecany Asrock radzi sobie z odblokowywaniem tylko 3 rdzenie, być może nie dobrze. W każdym razie 3 rdzenie nie wystarczają do pokonania Core i3.

 

I tak jest w istocie, ale w tej chwili tak naprawdę rywalem Phenoma II X2 555 jest Pentium G9650. Skoro już się licytujemy, to wystarczy od zestawu odjąć chłodzenie i wystarczy na PH II X4 955 w rewizji C3.

Jak pisałem wcześniej - niestety, ale skoro już się licytujemy, to odejmując chłodzenie wychodzi na to, że rywalem Phenoma II X2 555 jest Pentium G9650, a Core i3 530 - Phenom II X4 955.

 

To półprawda, a dla mnie półprawda to g*prawda. G6950 kosztuje od 320 zł, PII 555 - od 340 zł, Core i3-530 - od 410 zł, PII 955 - od 540 zł. Trzeba pamiętać też o różnicach w cenie optymalnej dla danego procesora płyty głównej, chłodzenia i zasilacza. Core i3 idealnie wchodzi w lukę między PII 550/AII X4 a PII 955. W tej luce jest też Phenom II X3, ale powoli znika on z rynku, poza tym jest droższy od Core i3, bardziej prądożerny i słabiej się kręci.

 

Zakładając max OC, to raczej i na i3 przydałoby się coś lepszego.

Nie bo prędzej dopadnie go niestety BCLK-wall ;) Być może w przypadku Core i3-540 miałbyś rację. Oczywiście mowa wyłącznie o oc na powietrzu, żeby nie było wątpliwości. Edytowane przez Assassin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ja pisałem w tym samym kontekście. Core i5 ciągnie mniej prądu od Phenoma II X4, również zakładając oc w granicach rozsądku.

 

Wybacz, ale sam mam Core i5 750 i widzę, że wbrew pozorom też sporo wymaga od sekcji zasilania. Po premierze S1156 pojawiły się takie wiadomości:

 

LINK

 

Z Phenomami takich problemów nie było, nawet na M3A770DE.

 

Nie zgadzam się. Taki P55 Pro bardzo dobrze kręci Core i5 i i7. W przeciwieństwie do UD3P nie ma też takich problemów z niektórymi pamięciami i ma chłodzoną sekcję zasilania.

 

Patrz wyżej...

 

O 25% pisał memel na PCLabie w odniesieniu do rewizji C3. Wprawdzie ma on interes w tym, żeby ludzie tak myśleli i kupowali od niego selekty, ale ja mu wierze, nigdy nie złapałem go na manipulacjach :) .

 

Wiesz, memel dostała bana na PPC za szczeniackie zachowanie (choć z tego co widzę bezkarnie operuje teraz na kolejnym koncie), więc traktowałbym te rewelacje z dużym dystansem. Zresztą pewnie jest tak, jak piszesz - że ma taki interes...

 

Szczerze mówiąc nie wiem, jak ten polecany Asrock radzi sobie z odblokowywaniem tylko 3 rdzenie, być może nie dobrze.

 

Zabawne zdanie - nie wiem, być może niedobrze :wink: .

 

To półprawda, a dla mnie półprawda to g*prawda. G6950 kosztuje od 320 zł, PII 555 - od 340 zł, Core i3-530 - od 410 zł, PII 955 - od 540 zł. Trzeba pamiętać też o różnicach w cenie optymalnej dla danego procesora płyty głównej, chłodzenia i zasilacza. Core i3 idealnie wchodzi w lukę między PII 550/AII X4 a PII 955.

 

Zasilacz wystarcza taki sam, płyta główna jest sporo tańsza, a chłodzenie w obu przypadkach może być boxowe. Zbierając to wszystko do kupy wychodzi, że rywalem Phenoma II X2 555 jest Pentium G9650, a Core i3 530 - Phenom II X4 955. Takie są fakty, cenowo wychodzi podobnie.

 

Core i3 idealnie wchodzi w lukę między PII 550/AII X4 a PII 955.

 

Zgadzam się, ale wszystko rozbija się o koszt płyty... Ty nie widzisz problemów, ale ja mam pewne standardy co do płyt, a spełniają je dopiero produkty kosztujące ok. 400 zł... W przypadku AMD jest to ~300 zł.

 

Darujmy sobie tę dyskusję, no chyba, że chcesz przekonać autora poradnika do zmiany zdania, ale wątpię, żeby Ci się udało. Moim zdaniem nie ma co na siłę wciskać Intela do zestawów, skoro AMD oferuje co najmniej to samo za trochę niższą cenę.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby zamiast Intela, <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> to: + Radeona 5870 to będzie cacy?

 

Procesor : AMD Phenom II X4 965 Black Edition - 620 zł

Chłodzenie Procesora: Zalman CNPS 10X Flex + SilentiumPC Zephyr 120 - 150 zł

Płyta Główna : ASRock 890GX Extreme3 - 399 zł

RAM : A-Data 2x2GB 2000MHZ X-Series - 399 zł / GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 - 369 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 600W - 299 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 185 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zależności od zastosowań, zegar w zegar różnica może sięgać 20-30%. Patrząc na testy Core i5 750 równa się mniej więcej PH 955, czasem 965, oczywiście na standardowych taktowaniach (2,66GHz vs. 3,2GHz/3,4GHz)

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabawne zdanie - nie wiem, być może niedobrze :wink: .

Nie udawaj że nie wiesz o co chodzi. O ile odblokowanie wszystkiego jak leci z reguły nie jest problemem jeśli płyta ma SB710/750, to takie selektywne odblokowywanie już nie zawsze.

 

Zasilacz wystarcza taki sam, płyta główna jest sporo tańsza, a chłodzenie w obu przypadkach może być boxowe. Zbierając to wszystko do kupy wychodzi, że rywalem Phenoma II X2 555 jest Pentium G9650, a Core i3 530 - Phenom II X4 955. Takie są fakty, cenowo wychodzi podobnie.

To jest dopiero zabawne zdanie. Z tym zasilaczem wystarczającym takim samym dla PII X4 955 i Core i3 530. Logiczne jest, że skoro pod AMD wystarcza X, to pod intela wystarczy X minus ~70W ;)

 

Zgadzam się, ale wszystko rozbija się o koszt płyty... Ty nie widzisz problemów, ale ja mam pewne standardy co do płyt, a spełniają je dopiero produkty kosztujące ok. 400 zł... W przypadku AMD jest to ~300 zł.

No to ja mam trochę inne standardy, bo w obu przypadkach spełniają je płyty za ok. 400 zł :) No może pod Intela max. 30 zł drożej wychodzi. A już na pewno nie łączyłbym Phenoma II X4 z tym Asrockiem MsA770DE.

 

Darujmy sobie tę dyskusję

Wreszcie się w czymś zgadzamy. Z drugiej strony taka dyskusja może wpłynąć twórczo na kształt poradnika. Nie ma nic gorszego od kółka wzajemnej adoracji.

 

Co do reszty się nie odniosę, bo powtórzyłbym tylko wcześniejsze argumenty i i tak każdy pozostałby przy swoim.

 

@R4KET

Jeśli składasz zestaw głównie do gier i dopuszczasz overclocking, to pomysł z Phenomem i Radkiem HD5870 nie jest zły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@R4KET

Jeżeli kręcisz to kup 955 C3, ręci sie tak samo jak 965 i jest tańszy.

 

Nie udawaj że nie wiesz o co chodzi. O ile odblokowanie wszystkiego jak leci z reguły nie jest problemem jeśli płyta ma SB710/750, to takie selektywne odblokowywanie już nie zawsze.

 

Probelmy były z odblokowaniem 2 rdzeni w PII X2 C3. Z odblokowaniem 1 rdzenia nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, kończę dyskusję o Core i3, ale reszty nie odpuszczę. Jeszcze co do Core i3 - te procesory, patrząc na testy, to takie E8400 z HT, więc dlatego nie uważam, żeby były znacznie lepszym wyborem niż Phenomy.

 

Nie udawaj że nie wiesz o co chodzi. O ile odblokowanie wszystkiego jak leci z reguły nie jest problemem jeśli płyta ma SB710/750, to takie selektywne odblokowywanie już nie zawsze.

 

Z M3A770DE jest problem głównie z biosem, choć podobno pojawiła się nowa beta, która naprawia tę niedogodność.

 

To jest dopiero zabawne zdanie. Z tym zasilaczem wystarczającym takim samym dla PII X4 955 i Core i3 530. Logiczne jest, że skoro pod AMD wystarcza X, to pod intela wystarczy X minus ~70W ;)

 

Daruj sobie takie konfrontacyjne teksty... Napiszę tak jak Ty napisałeś - nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi. Wiele zależy od innych podzespołów i ich wymagań co do zasilacza, oczywiście głównie chodzi mi o kartę graficzną. Najtańszym solidnym zasilaczem modularnym jest OCZ MXS 500W - w tym segmencie tylko takie elektrownie powinno się brać pod uwagę, nie oszczędziłbym 40 zł na odpinanych kablach. Ten zasilacz bez problemu pociągnie zarówno kręconego i3 530 + HD5870, jak i PH 955 po OC + HD5870.

 

No to ja mam trochę inne standardy, bo w obu przypadkach spełniają je płyty za ok. 400 zł :) No może pod Intela max. 30 zł drożej wychodzi. A już na pewno nie łączyłbym Phenoma II X4 z tym Asrockiem MsA770DE.

 

Masz takie standardy, że płytę od AMD z wyższego segmentu (np. Gigabyte GA-MA790XT-UD4P) porównujesz z płytą Intela ze średniego segmentu (np. Asus P7P55D). W tym jest problem. Dla mnie porównywalną jakościowo płytą pod AMD względem Asusa P7P55D jest Asus M4A785TD-V EVO - ~90 zł tańszy. Zresztą Asus pierwotnie kosztował ~500 zł (teraz jest wyprzedawany), więc lepszym przykładem jest GB P55-UD3.

 

Wreszcie się w czymś zgadzamy. Z drugiej strony taka dyskusja może wpłynąć twórczo na kształt poradnika. Nie ma nic gorszego od kółka wzajemnej adoracji.

 

Zgadzam się, dyskusja jest dobra, o ile unikamy otwartego konfliktu, który wisiał na włosku w naszym przypadku, a który doprowadziłby do zaśmiecenia tematu. Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to jedziemy dalej :)

Jeszcze co do Core i3 - te procesory, patrząc na testy, to takie E8400 z HT, więc dlatego nie uważam, żeby były znacznie lepszym wyborem niż Phenomy.

Zgadza się. Albo Phenom II 555 + HT jak kto woli. Z jednej strony zachowuje zalety mocnych dwurdzeniowców w grach i starszych aplikacjach, a z drugiej HT ratuje sytuację w aplikacjach wielowątkowych.

 

Z M3A770DE jest problem głównie z biosem, choć podobno pojawiła się nowa beta, która naprawia tę niedogodność.

W mojej wypowiedzi nie było żadnej aluzji, naprawdę nie wiedziałem, czy ten konkretny model ma jakieś problemy z biosem pod kątem unlocka czy nie; zwracałem tylko uwagę, że jest to możliwe.

 

Daruj sobie takie konfrontacyjne teksty... Napiszę tak jak Ty napisałeś - nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi. Wiele zależy od innych podzespołów i ich wymagań co do zasilacza, oczywiście głównie chodzi mi o kartę graficzną. Najtańszym solidnym zasilaczem modularnym jest OCZ MXS 500W - w tym segmencie tylko takie elektrownie powinno się brać pod uwagę, nie oszczędziłbym 40 zł na odpinanych kablach. Ten zasilacz bez problemu pociągnie zarówno kręconego i3 530 + HD5870, jak i PH 955 po OC + HD5870.

Zacząłeś :P

Wypowiedź naciągana ale nie pozbawiona logiki. Choć powiem szczerze, że odpinane kable to przereklamowana sprawa; mam Topowera SilentEZ i optymalne ułożenie nawet tych trzech długich, oplecionych kabli nie jest proste (sry za offtopa) ;). W każdym razie do HD5870 brałbym tylko PII X4 albo Core i5-750 i tu się chyba zgadzamy. W sumie Core i3@4GHz byłby jak najbardziej wystarczający; to bardziej kwestia balansu/estetyki.

Ale już przykładowo biorąc Core i3 + HD5770 spokojnie można sobie pozwolić na Fortona 350W za 80 zł. Kręcony Phenom wymagałby czegoś mocniejszego.

 

Masz takie standardy, że płytę od AMD z wyższego segmentu (np. Gigabyte GA-MA790XT-UD4P) porównujesz z płytą Intela ze średniego segmentu (np. Asus P7P55D). W tym jest problem. Dla mnie porównywalną jakościowo płytą pod AMD względem Asusa P7P55D jest Asus M4A785TD-V EVO - ~90 zł tańszy. Zresztą Asus pierwotnie kosztował ~500 zł (teraz jest wyprzedawany), więc lepszym przykładem jest GB P55-UD3.

I tu mnie złapałeś. Nie podałem tych konkretnych modeli, ale zgadłeś. Uważam, że Asus P7P55D spełnia moje wszelkie wymagania i funkcjami mniej więcej odpowiada Gigabyte'owi GA-MA790XT-UD4P. Wyższe modele Asusa to wg mnie triumf efektowności nad efektywnością. Zaletą GB jest CF 8+8, ale akurat ja tego nie potrzebuję, a 2 sloty PCIE potrzebuję do obliczeń CUDA. M4A785TD-V EVO to wg mnie już budżetowiec, o czym świadczy np. słabsza sekcja zasilania. Inne podobne modele: Asrock 890GX z jednej strony, Asrock P55 Extreme/Deluxe z drugiej. Albo wspomniany M4A785TD-V EVO oraz Asrock P55 Pro/H55 Pro (tutaj faktycznie AMD wychodzi ok. 40 zł taniej). Przy czym jak widzisz cały czas podaję płyty z myślą o Core i5/i7, Core i3 nie potrzebuje tak silnych sekcji zasilania. To że Ty i ja mamy takie a nie inne wymagania nie oznacza, że przeciętny nabywca też.

 

Zgadzam się, dyskusja jest dobra, o ile unikamy otwartego konfliktu, który wisiał na włosku w naszym przypadku, a który doprowadziłby do zaśmiecenia tematu.

 

Eee, ja raczej jestem daleki od otwartego konfliktu. Jeśli czasami zbytnio prowokowałem, to przepraszam :) Edytowane przez Assassin_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej wypowiedzi nie było żadnej aluzji, naprawdę nie wiedziałem, czy ten konkretny model ma jakieś problemy z biosem pod kątem unlocka czy nie; zwracałem tylko uwagę, że jest to możliwe.

 

Rozumiem.

 

Wypowiedź naciągana ale nie pozbawiona logiki. Choć powiem szczerze, że odpinane kable to przereklamowana sprawa; mam Topowera SilentEZ i optymalne ułożenie nawet tych trzech długich, oplecionych kabli nie jest proste (sry za offtopa) ;).

 

Ja miałem przez ładnych parę lat same niemodularne zasilacze i dopiero teraz, po zakupie Corsaira zrozumiałem, że jest to bardzo przydatny dodatek. Choć jak widać każdy ma inne przemyślenia, suma sumarum wychodzi, że jednak lepiej mieć niż nie mieć :wink: .

 

W każdym razie do HD5870 brałbym tylko PII X4 albo Core i5-750 i tu się chyba zgadzamy.

 

Tak.

 

W sumie Core i3@4GHz byłby jak najbardziej wystarczający; to bardziej kwestia balansu/estetyki.

 

Raczej kwestia zastosowania :wink: .

 

Ale już przykładowo biorąc Core i3 + HD5770 spokojnie można sobie pozwolić na Fortona 350W za 80 zł. Kręcony Phenom wymagałby czegoś mocniejszego.

 

No raczej dałoby radę, choć niezbyt to rozwojowa konfiguracja :wink: .

 

I tu mnie złapałeś. Nie podałem tych konkretnych modeli, ale zgadłeś. Uważam, że Asus P7P55D spełnia moje wszelkie wymagania i funkcjami mniej więcej odpowiada Gigabyte'owi GA-MA790XT-UD4P. Wyższe modele Asusa to wg mnie triumf efektowności nad efektywnością. Zaletą GB jest CF 8+8, ale akurat ja tego nie potrzebuję, a 2 sloty PCIE potrzebuję do obliczeń CUDA.

 

Tylko właśnie tutaj troszkę błędnie wystawiłem tego Asusa - wyraźnie widać, że ta atrakcyjna cena wynika z wyprzedaży tego modelu. Lepszym przykładem jest GB P55-UD3, ale ta płyta kosztowała wcześniej niewiele drożej (bodajże ~430 zł), więc niech będzie. W sumie obie platformy są w trakcie przejścia z USB i SATA 2.0 na 3.0, stąd te zawirowania na rynku płyt głównych i nasze małe problemy z porównaniem S1156 i AM3.

 

M4A785TD-V EVO to wg mnie już budżetowiec, o czym świadczy np. słabsza sekcja zasilania.

 

Oczywiście, musi być słabsza, ale wg mnie jest to lepsza jakościowo płyta niż Asrock P55 Pro.

 

Inne podobne modele: Asrock 890GX z jednej strony, Asrock P55 Extreme/Deluxe z drugiej. Albo wspomniany M4A785TD-V EVO oraz Asrock P55 Pro/H55 Pro (tutaj faktycznie AMD wychodzi ok. 40 zł taniej).

 

No właśnie - pamiętaj, że na AM3 wyjdą niedługo nowe procesory X6, a z S1156 wciąż nic nie wiadomo o 6-rdzeniowych CPU :wink: .

 

Przy czym jak widzisz cały czas podaję płyty z myślą o Core i5/i7, Core i3 nie potrzebuje tak silnych sekcji zasilania. To że Ty i ja mamy takie a nie inne wymagania nie oznacza, że przeciętny nabywca też.

 

Ja też myślę w ten sam sposób. Przeciętny nabywca kupi komputer z supermarketu, z kartą GT 220 1GB i super mocnym zasilaczem 600W :wink: .

 

Eee, ja raczej jestem daleki od otwartego konfliktu. Jeśli czasami zbytnio prowokowałem, to przepraszam :)

 

Taki efekt dyskusji, że różne teksty odbiera się w różny sposób... W każdym razie - peace.

 

Podkreślam, że po premierze Core i3 byłem również dość optymistycznie nastawiony do nowych CPU, ale mój entuzjazm zgasiły ceny płyt głównych... Wciąż czekam, aż Intel cenowo dostosuje swoją ofertę do oferty AMD, ale na razie konkretnych ruchów brak. P55 jest tańszy w produkcji niż P45 (ze względu na brak MCH), a kosztuje podobnie, jeśli nie drożej, więc nie trzeba Intela tłumaczyć. Na tę chwilę Core i3 jest dla mnie jedynie dalszą alternatywą AMD i przejściówką dla przyszłego zakupu Core i5 750.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej kwestia zastosowania :wink: .

W zastosowaniu typu "gierki, gierki, gierki" byłoby ok ;)

 

No raczej dałoby radę, choć niezbyt to rozwojowa konfiguracja :wink: .

No niezbyt, ale jednak nie każdy rozbudowuje komputer, wielu co kilka lat wymienia całość. Wg mnie w swojej niszy (gry, biuro, multimedia, cena 2000 +/-100 zł) taki zestawik byłby optymalny.

 

Oczywiście, musi być słabsza, ale wg mnie jest to lepsza jakościowo płyta niż Asrock P55 Pro.

Wg mnie wręcz przeciwnie, ten 1 udokumentowany przypadek padnięcia Asrocka raczej mnie nie przekonuje. W każdym razie płyty na pewno zbliżone i Asus jednak trochę tańszy.

 

No właśnie - pamiętaj, że na AM3 wyjdą niedługo nowe procesory X6, a z S1156 wciąż nic nie wiadomo o 6-rdzeniowych CPU :wink: .

...i te 6-rdzeniowce dopiero zrównają się z Core i7 ;) Generalnie uważałem Thubana za niezbyt interesujący produkt, ale od czasu pierwszych przecieków odnośnie ceny powoli zmieniam zdanie.

 

Ja też myślę w ten sam sposób. Przeciętny nabywca kupi komputer z supermarketu, z kartą GT 220 1GB i super mocnym zasilaczem 600W :wink: .

Od tego są takie poradniki, żeby naprostować delikwentów ;) Nie oznacza to jednak, żeby od razu proponować im markowy zasilacz 1000W oraz płytę z serii Republic of Gamers ;)

 

Podkreślam, że po premierze Core i3 byłem również dość optymistycznie nastawiony do nowych CPU, ale mój entuzjazm zgasiły ceny płyt głównych... Wciąż czekam, aż Intel cenowo dostosuje swoją ofertę do oferty AMD, ale na razie konkretnych ruchów brak. P55 jest tańszy w produkcji niż P45 (ze względu na brak MCH), a kosztuje podobnie, jeśli nie drożej, więc nie trzeba Intela tłumaczyć. Na tę chwilę Core i3 jest dla mnie jedynie dalszą alternatywą AMD i przejściówką dla przyszłego zakupu Core i5 750.

 

Masz sporo racji. Jednak nie tylko Intel jest winien, producenci płyt chyba też. Produkcja płyty 1-układowej jest łatwiejsza i tańsza od 2-układowej, chipset P55 kosztuje tyle co P45+ICH10, a ceny gotowych płyt są wyższe. Z jednej strony Intel faktycznie chce za dużo za tak prosty układ, z drugiej producenci nadal, pomimo premiery Clarkdale'a, traktują LGA1156 jako wyższy segment i windują ceny swoich płyt bez uzasadnienia. W każdym razie w poprzednim poście wykazałem, że nawet na takim mogłoby się wydawać bezrybiu idzie złowić kilka perełek cena/jakość ;)

 

Poza tym narzekanie na ceny płyt LGA1156 czy procesorów Core i3 to jedno (te faktycznie mogłyby być niższe i Intel by nie zubożał), a dostrzeżenie że w pewnych segmentach mimo wszystko nic lepszego nie ma to drugie ;)

Edytowane przez Assassin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zastosowaniu typu "gierki, gierki, gierki" byłoby ok ;)

 

Jestem zwolennikiem 4 rdzeni, więc dla mnie to OK jest trochę na wyrost...

 

No niezbyt, ale jednak nie każdy rozbudowuje komputer, wielu co kilka lat wymienia całość. Wg mnie w swojej niszy (gry, biuro, multimedia, cena 2000 +/-100 zł) taki zestawik byłby optymalny.

 

... dlatego może założyć temat w Co Kupić. Tańsze zestawy są składane wg schematu - by dało się rozbudować w przyszłości i by dało się podkręcić. Albo mamy jakiś schemat, albo mamy alternatywy, które wprowadzą jedynie chaos (to co jest lepsze?).

 

Wg mnie wręcz przeciwnie, ten 1 udokumentowany przypadek padnięcia Asrocka raczej mnie nie przekonuje. W każdym razie płyty na pewno zbliżone i Asus jednak trochę tańszy.

 

Nie zapominasz, że najważniejsze są mosfety? A tych Asrock ma dość mało - jedynie 2 na fazę (LINK). Asus też, ale lepszej jakości (LINK).

 

...i te 6-rdzeniowce dopiero zrównają się z Core i7 ;) Generalnie uważałem Thubana za niezbyt interesujący produkt, ale od czasu pierwszych przecieków odnośnie ceny powoli zmieniam zdanie.

 

Nie pokona i7, ale perspektywa posiadania 6 rdzeni lepiej rokuje na przyszłość :wink: .

 

Od tego są takie poradniki, żeby naprostować delikwentów ;) Nie oznacza to jednak, żeby od razu proponować im markowy zasilacz 1000W oraz płytę z serii Republic of Gamers ;)

 

Zgadzam się.

 

Masz sporo racji. Jednak nie tylko Intel jest winien, producenci płyt chyba też. Produkcja płyty 1-układowej jest łatwiejsza i tańsza od 2-układowej, chipset P55 kosztuje tyle co P45+ICH10, a ceny gotowych płyt są wyższe. Z jednej strony Intel faktycznie chce za dużo za tak prosty układ, z drugiej producenci nadal, pomimo premiery Clarkdale'a, traktują LGA1156 jako wyższy segment i windują ceny swoich płyt bez uzasadnienia.

 

Tak, coś w tym musi być. W każdym razie cierpi konsument.

 

W każdym razie w poprzednim poście wykazałem, że nawet na takim mogłoby się wydawać bezrybiu idzie złowić kilka perełek cena/jakość ;)

 

Mnie nic nie udowodniłeś :wink: . Upieranie się, że Asrock P55 Pro jest równie dobry jak Asus M4A785TD-V EVO do mnie nie przemawia, bo dla mnie to jak porównywanie Asrocka P55 Pro do Asusa P7P55D... Radiatorki na sekcji zasilania nic w moim mniemaniu nie zmieniają.

 

Poza tym narzekanie na ceny płyt LGA1156 czy procesorów Core i3 to jedno (te faktycznie mogłyby być niższe i Intel by nie zubożał), a dostrzeżenie że w pewnych segmentach mimo wszystko nic lepszego nie ma to drugie ;)

 

No i tu leży pies pogrzebany - ja widzę AMD w tym segmencie, a Ty Intela :wink: . Jakoś na forach nie widać, by ludzie masowo kupowali Core i3 530, więc najwyraźniej nie tylko ja tak myślę...

 

Pozostańmy przy swoich zdaniach. Rynek sam osądzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem 4 rdzeni, więc dla mnie to OK jest trochę na wyrost...

A ja 6 rdzeni ;) Nie zmienia to faktu, że Core i3 (2 rdzenie + HT) wykręcony do 4GHz w grach HD5870 nie ograniczy.

 

... dlatego może założyć temat w Co Kupić. Tańsze zestawy są składane wg schematu - by dało się rozbudować w przyszłości i by dało się podkręcić. Albo mamy jakiś schemat, albo mamy alternatywy, które wprowadzą jedynie chaos (to co jest lepsze?).

Szczerze? Jakoś specjalnie tego nie zauważyłem. Poza tym zasilacz też można "zmodernizować" ;)

 

Nie zapominasz, że najważniejsze są mosfety? A tych Asrock ma dość mało - jedynie 2 na fazę (LINK). Asus też, ale lepszej jakości (LINK).

Prawda, ale to już szczegół. Tak samo mógłbym napisać, że Asrock ma lepszy radiator i wtyczkę 8-pin, ale nie przesadzajmy. Akurat w obu przypadkach sekcja jest w porządku.

 

Mnie nic nie udowodniłeś :wink: . Upieranie się, że Asrock P55 Pro jest równie dobry jak Asus M4A785TD-V EVO do mnie nie przemawia, bo dla mnie to jak porównywanie Asrocka P55 Pro do Asusa P7P55D... Radiatorki na sekcji zasilania nic w moim mniemaniu nie zmieniają.

To samo mógłbym powiedzieć o porównywaniu Asusa M4A785TD-V EVO do P7P55D. Tutaj ewidentnie pozostaniemy przy swoim zdaniu i dalsza dyskusja nie ma sensu.

Bardziej chodziło mi o takie modele jak P7P55D, Asrock P55 Extreme i Deluxe albo na przykład Asrock H55M Pro w klasie mATX poniżej 300 zł (tu już raczej bez rozbudowy do i5-750).

 

No i tu leży pies pogrzebany - ja widzę AMD w tym segmencie, a Ty Intela :wink: . Jakoś na forach nie widać, by ludzie masowo kupowali Core i3 530, więc najwyraźniej nie tylko ja tak myślę...

 

I tu masz całkowita rację. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale testy i cenniki nie kłamią ;) Edytowane przez Assassin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda, ale to już szczegół. Tak samo mógłbym napisać, że Asrock ma lepszy radiator i wtyczkę 8-pin, ale nie przesadzajmy. Akurat w obu przypadkach sekcja jest w porządku.

 

Lepszy radiator? Na podstawie wyglądu chyba oceniasz :wink: . Wtyczka 4-pin nie ma negatywnego wpływu na podkręcanie, poczytaj fora. Widać gołym okiem, że sekcja w Asusie jest lepsza i temu nie zaprzeczysz. Po prostu usiłujesz wszystkim wmówić, że porównywalne płyty na S1156 są minimalnie droższe od płyt na AM3, a tak niestety nie jest.

 

To samo mógłbym powiedzieć o porównywaniu Asusa M4A785TD-V EVO do P7P55D. Tutaj ewidentnie pozostaniemy przy swoim zdaniu i dalsza dyskusja nie ma sensu.

 

Jakościowo jest dość podobnie, więc nie wiem, w czym problem. Choć M4A785TD-V EVO bliżej do GB P55-UD3.

 

Reszty nie będę rozwijał, bo do niczego to nie doprowadzi. Z mojej strony to wszystko.

 

Koniec flame waru panowie, nie zachowujcie się jak.... dzieci

 

A Ty co, grasz rolę moderatora...? Dyskusja jest na dość dobrym poziomie, ten temat był świadkiem o wiele gorszych i bardziej krwawych konfliktów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszy radiator? Na podstawie wyglądu chyba oceniasz :wink: . Wtyczka 4-pin nie ma negatywnego wpływu na podkręcanie, poczytaj fora. Widać gołym okiem, że sekcja w Asusie jest lepsza i temu nie zaprzeczysz. Po prostu usiłujesz wszystkim wmówić, że porównywalne płyty na S1156 są minimalnie droższe od płyt na AM3, a tak niestety nie jest.

A na jakiej podstawie mam oceniać? Wyraźnie widać, że radiator Asrocka ma znacznie większą powierzchnię oddawania ciepła; radiator Asusa ma przede wszystkim wyglądać ;) Wtyczka EPS 8-pin nie poprawia oc, ale jednak jest w stanie dostarczyć więcej prądu. Zresztą ten argument podniosłem pół żartem.

 

Jakościowo jest dość podobnie, więc nie wiem, w czym problem. Choć M4A785TD-V EVO bliżej do GB P55-UD3.

Podobnie, ale nie tak samo. Wg mnie bliżej P55 Pro do M4A785TD-V EVO niż M4A785TD-V EVO do P7P55D, wg ciebie odwrotnie i raczej pozostaniemy przy swoich zdaniach :)

 

A Ty co, grasz rolę moderatora...? Dyskusja jest na dość dobrym poziomie, ten temat był świadkiem o wiele gorszych i bardziej krwawych konfliktów...

 

Zgadzam się, było dość merytorycznie. Poza tym chyba skończyliśmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, jeszcze co do Asrocka P55 Pro, to znalazłem coś takiego:

 

Tom's Hardware

 

Update: ASRock confirmed that its P55 Pro was designed to handle a smaller power load, based on Intel's lower TDP for LGA 1156 processors, and has sent a BIOS its representatives claim will enable built-in over-current protection. To make sure that all three companies have an equal opportunity to address this issue, we have given them all two weeks to come up with a solution and will publish an article that addresses the new overclocking limitations.

 

To tylko potwierdza moje słowa o sekcji zasilania na tej płycie... Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dopiero zabawne zdanie. Z tym zasilaczem wystarczającym takim samym dla PII X4 955 i Core i3 530. Logiczne jest, że skoro pod AMD wystarcza X, to pod intela wystarczy X minus ~70W ;)

Zupełnie się nei zgadzam z Assasin'em a raczej zgadzam się z Gi3rek'iem.

Mój 555@B55 leci na 4 przy 1,344[V]. Mógł bym mu jeszcze obniżyć jakieś 0,5[V] i raczej też by poszedł. Dysk mi padł, więc raczej teraz tego nie sprawdzę. Rewizja C3 na prawdę ładnie się kręci na niskich napięciach.

No to ja mam trochę inne standardy, bo w obu przypadkach spełniają je płyty za ok. 400 zł :) No może pod Intela max. 30 zł drożej wychodzi. A już na pewno nie łączyłbym Phenoma II X4 z tym Asrockiem MsA770DE.

UDP3 wystarcza do AMD na wypas. Zupełnie nie widzę sensu ładowania droższej płyty. Pamięci po prostu kupujesz takie jak ktoś ma i sprawdził. Płyta na dodatek popularna.

 

@Assasin - nie wiem jak często odblokowuje się C3 ale ja kupiłem pierwszy z brzegu i się odblokował. Wiem że to jeszcze żadna statystyka ale da się :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko potwierdza moje słowa o sekcji zasilania na tej płycie...

 

Może i sekcja zasilania nie jest najwyższych lotów, ale do wykręcenia Core i7 do 4GHz wystarcza. Nowy bios wprowadził over-current protection, więc płyta już nie pada przy bardziej wyczynowym oc, co najwyżej może się wyłączyć.

Zostawiając już tę nieszczesną sekcję zasilania, P55 Pro ma takie dodatki jak przyciski power i reset na PCB, debug LED, przycisk clear cmos na panelu tylnym czy podwójny zestaw otworów montażowych chłodzenia (LGA1156 i LGA775). Dla niektórych to zbędne bajery, dla innych bardzo przydatne funkcje, ale na pewno świadczą o tym, że ten model nie jest typowym lowendem.

 

Zupełnie się nei zgadzam z Assasin'em a raczej zgadzam się z Gi3rek'iem.

Mój 555@B55 leci na 4 przy 1,344[V]. Mógł bym mu jeszcze obniżyć jakieś 0,5[V] i raczej też by poszedł. Dysk mi padł, więc raczej teraz tego nie sprawdzę. Rewizja C3 na prawdę ładnie się kręci na niskich napięciach.

Jeśli robisz te 4GHz przy takim napięciu i z odblokowanymi wszystkimi rdzeniami to uwierz mi - sztukę trafiłeś ponadprzeciętną :) Nie mam tylko pojęcia w jaki sposób odnosi się to do faktu, że Phenomy ciągną znacznie więcej prądu od Core i3. Przykładowy test:

Power And Efficiency : Is Intel's Core i3-530 Fast Enough For Performance Gaming?

Core i3@4,3GHz ciągnie duuużo mniej od Phenoma II 965@stock...

 

UDP3 wystarcza do AMD na wypas. Zupełnie nie widzę sensu ładowania droższej płyty. Pamięci po prostu kupujesz takie jak ktoś ma i sprawdził. Płyta na dodatek popularna.

 

Co do pamięci - zgoda. A sam model? Hmmm, wg mnie jest taki...purytański. Wyróżnia się solidną sekcją zasilania jak na tę półkę cenową i bardzo dobrym overclockingiem CPU, ale generalnie oferuje tylko absolutne minimum wymagalnej funkcjonalności i nic ponadto. Dobra dla purystów, słaba dla gadżeciarzy ;) Edytowane przez Assassin_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic z tych rzeczy. Ale chociaż dodatkowy slot PCIE 16x@4x by się przydał bo to obecnie standard, poza tym oczywiście chłodzenie sekcji zasilania.

 

Jak na 300 zł płyta jest bardziej niż w porządku, po prostu nie uważam jej za jakiś cud techniki godzien budowania ołtarzy. Gdybym ja (i tylko o sobie mówię, to moje osobiste preferencje a nie prawda objawiona) zdecydował się na zakup CPU klasy Phenoma II 965, to kupiłbym lepsze mobo za ok. 400 zł i wcale nie wywaliłbym kasy w błoto.

 

965 w tym teście to C2, które pobiera więcej prądu od C3.

 

Nie sądzę, 965 C2 to dość rzadki widok. Ale nawet jeśli, to C3 wiele by nie zmienił w stosunku do Core i3:

http://www.tomshardware.com/reviews/phenom-x4-965,2468-5.html

W stosunku do Core i5 - owszem.

Edytowane przez Assassin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i sekcja zasilania nie jest najwyższych lotów, ale do wykręcenia Core i7 do 4GHz wystarcza. Nowy bios wprowadził over-current protection, więc płyta już nie pada przy bardziej wyczynowym oc, co najwyżej może się wyłączyć.

Po prostu przyznałbyś się do błędu... Porównywałeś Asusa M4A785TD-V EVO do Asrocka P55 Pro, a ja Ci udowodniłem, że płyta nie spełnia wymagań mocnego OC (sam producent to potwierdził!), co automatycznie zalicza płytę do low-endu - dobrej jakości, ale to wciąż jest niska półka. O Asrocku H55M Pro to w ogóle nie wspomnę, bo ta płyta jakościowo to może konkurować co najwyżej z M3A770DE - zresztą moim zdaniem przegrywa dość zauważalnie, ale oczywiście Ty uważasz inaczej.

 

Co do poboru prądu - w trakcie naszej niedawnej dyskusji przeglądałem serwisy i w jakiejś recenzji wypatrzyłem, że PH II X2 555 pobiera w stresie ~50W więcej od Core i3 530.

 

Gdybym ja (i tylko o sobie mówię, to moje osobiste preferencje a nie prawda objawiona) zdecydował się na zakup CPU klasy Phenoma II 965, to kupiłbym lepsze mobo za ok. 400 zł i wcale nie wywaliłbym kasy w błoto.

 

... a jakbyś wybrał Core i5 750, to kupiłbyś Asrocka P55 Pro. W tym właśnie jest problem - w przypadku płyt na AM3 widzisz wiele wad, a negatywne strony tanich płyt na S1156 bagatelizujesz i wychodzi na to, że porównywalne płyty pod obie podstawki kosztują podobnie...

 

Pojednawczo wcześniej stwierdziłem, że Core i3 530 jest ciekawy, ale problem jest z płytami głównymi. Ty jednak nie odpuszczasz i obniżasz standardy, byle tylko udowodnić, że da radę go wcisnąć do zestawów. Przykro mi, ale mnie nie przekonałeś. Mam niestety wrażenie, że nie tylko mnie...

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo właśnie o to chodzi, że nie tylko oc się liczy, zwłaszcza gdy już przechodzisz do kontekstu zestawów (moje uwagi od pewnego czasu są bardziej ogólne). Czy gdziekolwiek stwierdziłem, że taki H55M Pro nadaje się do oc Core i5/i7? Ot, po prostu niedroga płytka mATX z obsługą zintegrowanej grafiki, dobra do kręcenia Core i3.

 

Tak, nie widziałbym problemu z zakupem Core i5 i P55 Pro, bo taki zestaw spełniałby wszystkie moje wymagania (przyzwoite oc w okolicach 4GHz@1,35V, dopracowany bios i wygoda użytkowania). Wyraźnie jednak zaznaczyłem, że to nie jest żadna "prawda objawiona" a wyłącznie moje osobiste preferencje/wymagania.

 

Że Core i3 da radę wcisnąć do zestawów to nie mam wątpliwości, ale raczej nie na twoich warunkach (mobo gotowe na Core i5+max. oc i taki też zasilacz).

 

@Andrew

Rzeczywiście masz rację, to C2. Czytałem test pobieżnie i na tym obrazku spodziewałem się raczej PII X3, więc nawet go nie powiększałem...

 

Aha, jeszcze jedno. Wcale nie uważam, że płyty LGA1156 są takie cudowne, a polecane modele pod AM3 są kiepskie. Po prostu zbijam wasze argumenty czyli robię dokładnie to, co wy. Sam też mógłbym powtórzyć zarzut, że dostrzegasz same wady płyt pod LGA1156 i same zalety modeli pod AM3, ale przecież na tym polega dyskusja i nie będę wymagał, żebyś sam mi dostarczał argumentów na obronę moich tez ;)

Edytowane przez Assassin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie uważam, że płyty LGA1156 są takie cudowne, a polecane modele pod AM3 są kiepskie.

 

Co w nich kiepskiego? To, że nie obsługują procesorów Intela?

 

Po prostu zbijam wasze argumenty czyli robię dokładnie to, co wy.

 

Jak na razie to piszesz coś w tym stylu "Od płyt pod AM3 wymagam cudów, a pod 1156 wystarczy mi lowend, który ma problemy z wyższym oc, ponieważ mam takie moje osobiste preferencje/wymagania." Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co w nich kiepskiego? To, że nie obsługują procesorów Intela?

Nie wiem, odpowiedz mi. Ja przecież napisałem wyraźnie, że nie uważam ich za kiepskie.

 

Jak na razie to piszesz coś w tym stylu "Od płyt pod AM3 wymagam cudów, a pod 1156 wystarczy mi lowend, który ma problemy z wyższym oc, ponieważ mam takie moje osobiste preferencje/wymagania."

 

No właśnie, znowu ten lowend. Dlaczego? Bo nie wykręci Core i7 do 4200 MHz. Tak jak napisałem w poprzednim poście: mógłbym wykorzystać dokładnie ten sam argument w stosunku do Was. Choćby polecany pod AM3 Asrock 890GX Extreme3 ma ogromne problemy z wyższym oc, przynajmniej na obecnej wersji biosu. Od Intela wymagacie cudów, a dla AMD stosujecie taryfę ulgową. I jeszcze silicie się na obiektywność, ja przynajmniej przyznaję że mam dość specyficzne wymagania odnośnie mobo i nikogo nie chcę na siłę przekonywać.

 

Jeśli kwalifikować płyty do lowendu i highendu patrząc wyłącznie na max. oc, to lowendem są Asrocki 890GX Extreme3 oraz P55 Deluxe, a highendem - Asrock M3A770DE. Jak ten wygląd i cena potrafią mylić... ;)

 

OK, ostateczny eot z mojej strony.

Edytowane przez Assassin_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...