Skocz do zawartości
Miguel707

FAQ. Jaki komputer do gier? Polecane zestawy komputerowe - opinie, sugestie i pytania

Rekomendowane odpowiedzi

A co zrobić, gdy w sklepie, w którym zamierzam kupić zestaw nie ma pamięci Goodram 1600Mhz? Można np. kupić pamięci Goodram 1333Mhz i podkręcić jakoś na 1600?

 

Sklep, o którym mówię to morele.net, jeśli ktoś mógłby mi doradzić z tymi pamięciami i ew. alternatywnym chłodzeniem za podobną cenę (ponieważ w tym sklepie nie mają Mugena), byłbym wdzięczny.

 

@edit:

Aj, zapomniałem dodać, że zdecydowałem się na ten zestaw za 3400 (intel i5 750 + msi p55-gd65).

Edytowane przez Gumili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie do autora tego zestawienia, mianowicie?

 

Czy ktoś sprawdził poprawność działania płyty głównej MSI P55 GD65 i procesorów intel XENON, przedstawionych w zestawieniach

 

Oficjalnie te płyty główne nie współpracują z tymi procesorami można to sprawdzić na globalnej stronie MSI

 

Proszę o informacje czy zestawy przedstawione w poradniku są blednę , czy jest to niedopatrzenie MSI???

 

Pozdrawiam

 

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xeon X3440 jest odpowiednikiem Core i7 8x0. Identyczna sytuacja była podczas Xeona E3110, który jest odpowiednikiem desktopowego E8400. Działał bez problemów mimo tego, że na stronach nie był wymieniony.

 

Reasumując nie ma tu nic błędnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mała uwaga ode mnie aby do zestawów gdzie jest MA770T-UD3P + Goodram dodać, ze mogą pojawić się problemy z OC, sam się naciąłem więc dobrze było by dodać taką informację

Edytowane przez KAX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy na razie rozwiązane ale na pewno jest to kwestia wybredności płyty jeśli chodzi o pamięci, a nie samych pamięci teraz po zabawie z timingami G.skille chodzą na 1440MHz 8-8-8-24 gdzie na goodramach pojawiały się problemy przy 1080Mhz, HTT w obu przypadkach ustawione na 270. Max HTT na g.skillach jeszcze nie sprawdzałem ale na goodramach na 280 już nie wstawał gdzie wg niektórych testów spokojnie odpalała na 320-350.

Edytowane przez KAX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym tak mniej więcej napisać jaką wydajność dany zestaw ma. Np wydajność w 3dmarku albo jakoś. Chodzi o to aby można było porównać zmianę ceny na wyższą i proporcjonalny(bądź nie) przyrost wydajności. Tak by the way w jakim przedziale cenowym najbardziej opłaca się kupować komputer??(warto by było to zawrzeć w poradniku jako subiektywną opinię bo chyba jednak zestaw za 5000 nie jest najlepszy pod względem ceny do wydajności??).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smarki nie odzwierciedlaja wydajnosci np w grach. Pomysl sredni no bo kto bedzie skladal taki zestaw i testowal kazda z konfiguracji ? Mnostwwo roboty, a trzeba zauwazyc ze zestawy robi uzytkownik forum ;] po prostu. Jestem prawie pewien ze Miguel nie ma mozliwosci robic takich testow. Wiaze sie to z ogromnymi potrzebami finansowymi itp a z tych poradnikow nie ma nic.

Nie da sie tego okreslic, tak samo jak tego czy zestaw za 2500zl jest najlepszym wyborem w tej cenie. A to dlatego, ze nikt nie wie do czego go wykorzystac i po to jest forum. Grafikowi userzy naniosa zmiany na zestaw, audiofilowi rowniez i zawsze beda inne zaleznie od potrzeb. Na pewno zestawy sa robione tak by byly jak najbardziej oplacalne, co tlumaczy np to ze nie ma w nich niektorych kart nV lub procesorow intela. Nie swiadczy to o tym ze autor jest fanboyem ktorejs z firm, tylko czasami nie da sie zlozyc zestawu na Intelu z dobrym mobo nietnac funduszy na inne podzespoly. Podobnie z grafikami, czasem bywa tak ze wzrost wydajnosci 3% okupiony jest wzrostem ceny o 8% :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym tak mniej więcej napisać jaką wydajność dany zestaw ma. Np wydajność w 3dmarku albo jakoś. Chodzi o to aby można było porównać zmianę ceny na wyższą i proporcjonalny(bądź nie) przyrost wydajności.

A trudno jest przeczytać dwa testy CPU czy grafik żeby poznać wydajność? Po co jeszcze dublować co jest na wielu portalach?

 

Tak by the way w jakim przedziale cenowym najbardziej opłaca się kupować komputer??(warto by było to zawrzeć w poradniku jako subiektywną opinię bo chyba jednak zestaw za 5000 nie jest najlepszy pod względem ceny do wydajności??).

Pytanie jest dziwne, przecież wszystko zależy od potrzeb/wymagań + zasobność portfela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miquel, płyta Płyta Główna : ASRock M3A770DE - 230 zł nie umożliwia (lub bardzo utrudnia) odblokowania rdzeni phenoma II C3 a więc późniejsza modernizacja zestawu do phenoma II będzie utrudniona o wymianę płyty i co za tym idzie droższa. Najnowszy i inne biosy nic nie dają.

Warto ją zastąpić inną.

 

Troch mnie też dziwi, że nie uwzględniłeś pierwszych procesorów w rewizji C3 w cenie dla przeciętnego Polaka czyli 555 i 550. Wg Andrew co prawda 550 rzadziej się odblokowują, ale 555 jak widać po moim jak najbardziej da się odblokować i jeszcze podkręcić na obniżonym napięciu :)

Ta rewizja może cuda włącznie z OC do 4,3GHz. Zrób to na C2 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi gdzie tu w zestawach widzisz Phenoma II C3, który nie jest X4? ASRock M3A770DE jak na swoją cenę, to bardzo dobra płyta, a w proponowanych przeze mnie konfiguracjach nie występuje konflikt niepełny Phenom II C3 vs ta płyta. W zestawach znajdują się Athlony II X3 i X4, z pierwszego da się odblokować 1 dodatkowy rdzeń i cache L3, z drugiego samo cache L3. Lepiej przyjąć moim zdaniem, że coś się nie odblokuje, a w przypadku takiego AII X4 mamy 4 rdzenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi gdzie tu w zestawach widzisz Phenoma II C3, który nie jest X4? ASRock M3A770DE jak na swoją cenę, to bardzo dobra płyta, a w proponowanych przeze mnie konfiguracjach nie występuje konflikt niepełny Phenom II C3 vs ta płyta. W zestawach znajdują się Athlony II X3 i X4, z pierwszego da się odblokować 1 dodatkowy rdzeń i cache L3, z drugiego samo cache L3. Lepiej przyjąć moim zdaniem, że coś się nie odblokuje, a w przypadku takiego AII X4 mamy 4 rdzenie...

 

Wiem miquel, że nei ma, ale komputery modernizuje się najczęściej o dodatkową pamięć, kartę graficzną i nowy procesor. Także o dyski.

W zestawach gdzie zaproponowałeś athlona II 245 w przypadku upgradeu aż prosi się o wstawienie phenoma c3. Dawanie jednej z nielicznych płyt która to blokuje uważam za błąd. Nawet od Asrocka większość płyt odblokuje C3 bez problemu, czemu wybrałeś akurat tą, która tego nie umożliwia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uwzględniam Phenoma II X2 w zestawach, nie sądzę też by upgrade na niego był opłacalny z X2 245 (upgrade ma sens minimum przy X4 925). Dlaczego więc miałbym w ogóle uwzględniać działanie Phenoma II X2? ASRock M3A770DE do procesorów, które są w zestawach nadaje się bardzo dobrze, jest jedną z najtańszych, OC też ma ok. Phenom II C3, to nie tylko X2, ale i X4, gdzie nic już nie trzeba odblokowywać.

Edytowane przez Miguel707

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uwzględniam Phenoma II X2 w zestawach, nie sądzę też by upgrade na niego był opłacalny z X2 245 (upgrade ma sens minimum przy X4 925). Dlaczego więc miałbym w ogóle uwzględniać działanie Phenoma II X2? ASRock M3A770DE do procesorów, które są w zestawach nadaje się bardzo dobrze, jest jedną z najtańszych, OC też ma ok. Phenom II C3, to nie tylko X2, ale i X4, gdzie nic już nie trzeba odblokowywać.

 

Może i masz swoją rację, ale popatrz na to. PII C3 jest lepszy od C2 pod względami OC i TDP. C3 to tylko phenomy II, athlony II to C2 lub inny rdzeń.

Spora część PII 555 dobrze się odblokowuje, a zysk z odblokowania jest spory. Dość powiedzieć, że po odblokowaniu phenoma II C3 (555 be lub 550 nie be) mamy 965 C3 warty 639zł.Kupiłem mój proc za 343zł więc oszczędziłem 300zł. Osoby które kupią twoje zestawy nie mają takiej możliwości.

Co więcej można kupić do upgreadu selekta za kilkadziesiąt złotych więcej niż ja dałem, taki procesor wybrał andrew777.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie możesz teraz zmienić wszystkich zestawów i powinien Ci był o tym napisać przed ich publikacją, ale zaskoczyłeś nas wszystkich wczesnym wydaniem poradnika i nie zdążyłem. No cóż, dlatego dla bardziej wnikliwych czytelników zawsze warto napisać tutaj, że jeżeli planują zmianę na phenoma c3 to muszą zmienić płytę przed zakupem twojego zestawu. Aby potem nie spotkała ich niespodzianka jak ozona z forum ocforum, który kupił miesiąc temu tegoż asrocka a teraz ubolewa nad swoim prockiem, który daje możliwość otwarcia rdzeni ale nie na tej płycie.

 

I żeby nie było że tylko krytykuje a ty się napracowałeś. Doceniam to. Świetny pomysł z chłodzeniem silentium, bardzo dobre rozwiązanie z dyskiem SSD intela, zestaw do 1100zł idealny. Karty graficzne właściwie bardzo dobrze dobrane. Sam zmienił bym tylko 4850 na 5750 a 4730 na 5670, ale tej w esc nie ma tanio i trzeba by osobno sprowadzać, co w twoich zestawach nie jest możliwe, więc rozumiem ten wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marcin1988

Asrock m3a770de ma sb 710 wiec dlaczego sie nie da odblokowac rdzeni? moj kuzyn ma athlona II X4 620 i na tej plycie odblokowal L3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asrock m3a770de ma sb 710 wiec dlaczego sie nie da odblokowac rdzeni? moj kuzyn ma athlona II X4 620 i na tej plycie odblokowal L3

 

Athlon II co phenom C2 z zablokowanym cache. Dlaczego nie daje możliwości odblokowania rdzeni phenoma C3 tego nie wiem, ale tak jest. To potwierdzone przez kilka osób na różnych forach, w tym starych wyjadaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marcin1988

To w takim razie jesli wyjda phenomy X4 z mozliwoscia odblokowania X6 to na asrock m3a770de moze sie to nie udac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak będzie. Ale póki co najnowszy, oraz najnowsze 40 i 40a tego nie poprawiają. Nie ma zmodowanych biosów jak na przykład dla Biostara które by to naprawiały. Poza tym tani producenci robią aktualizacje jak muszą bo każdy update biosu to tysiące płyt głównych w serwisach w skali świata. Masowa produkcja robi masowe problemy z drobiazgów.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozum, że nie ma dla mnie sensu wymiana procesora, który kosztuje 215 zł na ten, który kosztuje 310 zł, czy 360 zł w tym samym czasie. ASRock M3A770DE umożliwia odblokowanie L3 w X4 620 oraz L3 i dodatkowego rdzenia w X3 425. Poza tym zauważ, że ten ASRock M3A770DE kosztuje 230 zł, a następna dobra płyta, to Gigabyte MA770T-UD3P za 299 zł. To jest prawie 60 zł różnicy. Sądzisz, że naprawdę warto dopłacać 60 zł za płytę główną tylko z tego powodu? Uważam, że bardziej opłacalnym procesorem od Phenoma II X2 C3 jest Athlon II X3 425, który kosztuje 259 zł. Z niego można otrzymać pełne X4 jeszcze mniejszym kosztem, a różnica cenowa, to mniejszy koszt procesora + brak potrzeby kupowania droższej płyty (póki co).

 

Co do grafik, to HD4850 i HD4730 uważam za lepsze od HD5750 i HD5670. Dla mnie większe znaczenie ma wydajność, niż pobór mocy. Tak więc jest to wybór całkowicie zamierzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AsRock M3A785GMH/128M /AMD 785G, DDR3-1600, mATX/ - 269zł : Esc.pl

ta płyta kosztuje 269zł w esc i o ile wiem nie ma problemu z C3.

Z athlona 2 4xx możesz także odblokować phenoma x4 to fakt. Jednak będzie to rewizja C2. Myślę poza tym, że C2 wymrze w ciągu kilku miesięcy i już nie będzie można kupić nowych procesorów w tej rewizji, a nikt nie kupuje nowego procesora by go od razu zmieniać, ale za rok czy dwa jak naglę będzie potrzebował większej mocy do nowszych gier... wtedy jeżeli płyta nie odblokuje C3 to będzie musiał kupić pełnego x4.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock M3A785GMH, to przecież mATX... Za rok, czy dwa, na pewno zmniejszy się liczba odblokowywalnych C3 w stosunku do tych sprzedawanych. Za dwa lata różnica między pełnym X4 C3, a niepełnym X2 na rynku wtórnym będzie jeszcze mniejsza... Za dwa lata i tak nowy bios pozwoli na odblokowanie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że ASRock dosyć szybko wypuści bios, który poprawia unlock na M3A770DE. Na A780GXH na początku też były różnego rodzaju problemy, obecnie wszystko działa idealnie. Według mnie to kwestia miesiąca i M3A770 będzie potrafiła normalnie odblokować wszystkie C3. ASRock nie wypuszcza biosów do płyt raz na rok, ostatnimi czasy robili to dosyć często, więc szanse są imho bardzo duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że ASRock dosyć szybko wypuści bios, który poprawia unlock na M3A770DE. Na A780GXH na początku też były różnego rodzaju problemy, obecnie wszystko działa idealnie. Według mnie to kwestia miesiąca i M3A770 będzie potrafiła normalnie odblokować wszystkie C3. ASRock nie wypuszcza biosów do płyt raz na rok, ostatnimi czasy robili to dosyć często, więc szanse są imho bardzo duże.

Oby ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marcin1988

dzisiaj na esc pojawila sie plyta DFI LanParty BI 785G-M35 w podobnej cenie do Asrock M3A770DE. Jak myslicie moze lepiej kupic ta DFI zamiast tego Asrocka?

Edytowane przez marcin1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał wybierać między tą DFI, a ASRockiem M3A785GMH, to wybrałbym DFI. Tyle, że ASRock M3A770DE, to pełne ATX, a ta DFI to mATX, tak samo jak M3A785GMH. Musiałbym się zastanowić dłużej, choć pewnie wolałbym płytę na normalnym ATX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał wybierać między tą DFI, a ASRockiem M3A785GMH, to wybrałbym DFI. Tyle, że ASRock M3A770DE, to pełne ATX, a ta DFI to mATX, tak samo jak M3A785GMH. Musiałbym się zastanowić dłużej, choć pewnie wolałbym płytę na normalnym ATX.

 

Z tym mATX to chyba nie jest najlepszy pomysł. Mój błąd powyżej. Potem ograniczenia takiej płyty są dość duże.

 

Właściwie to chciał bym zobaczyć ten nowy bios do 770DE i to by rozwiało moje wątpliwości, bo OC płyta ma dobre i cenę też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...