Skocz do zawartości
Miguel707

FAQ. Jaki komputer do gier? Polecane zestawy komputerowe - opinie, sugestie i pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego w wentylatorach nie są uwzględnione Akasy? Są całkiem przyzwoite, na kulkowych łożyskach i nie kosztują dużo.

 

Potwierdzam :) podwójne łożysko, niezły wicherek a hałas jest ale umiarkowany. Po obniżeniu prędkości do 852rpm i zamknięciu obudowy nie słyszalny.

Ale zgadzam się też z Rafą, że wszystkiego wcisnąć do zestawów się nie da.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam n FORUM, temat do komentowania zestawów na marzec nie działa (odnosnik nie wykonał przekierowania) zatem poprosze o sugestie w tym temacie. Oto mój zestaw:

 

1. Procesor: Intel Core i7 920 4x2.66 GHz BOX (LGA1366, QPI 4.8, 8MB)

 

2. Płyta: Gigabyte X58A-UD3R, X58, TripleDDR3, SATA3, RAID, GBLAN, FW,

ATX, Core i7 - ta plyta ma usb 3.0? Jaka jest roznica miedzy tym modelem a UDR7?

 

3. RAM: DDR3 6GB 1600MHz Corsair (3x2GB, Triple, CL8) - taki ram czy inny?

 

4. Grafika: Radeon HD5850 Sapphire 1024MB GDDR5, HDMI, DVI, PCI-E 2.0 -

koniecznie taka, moze pracowac w dual i jest najbardziej ciekawa

cena/jakosc na ta chwile, chyba ze 5870 ale wydaje mi sie ze nie ma sensu doplacac ponad 300 zl.

 

5. HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB, SATA/300, 32MB cache, NCQ (zapis

prostopadly) - czy moze cos malego ssd na system + 500 gb normalny hdd?

 

6. Obudowa - CoolerMaster Elite 330 Black (bez zasilacza) - taka

wystarczy? Na tym to sie kompletnie nie znam podobnie jak na wentylatorku do procka, wszedzie polecaja Mugen 2.

 

7. ˙Zasilacz do obudowy ATX 650W be quiet Straight Power E6-650W Ultra

Ciche! - chyba starczy? Czy jakis inny? W przyszlosci pewnie podepne druga graFIKE, mozliwe ze to bedzie na nia za malo ale to zmienie zasilacz i grafe:)

 

Co byscie zmienili? Patrzylem na zestaw za 4,6k Wasz i zastanawiam sie nad dwoma rzeczami przede wszystkim. A mianowicie Plyta glowna, czy wystarczy tamta czy ex58a-ud7 - czym one sie wlasciwie roznica oprocz SATA3, co chcialbym miec (usb 3 chyba tez maja). Ewentualnie ta z zestawienia. Druga rzecz to grafika - brac 5850 czy 5870? A trzecia - jaki ram jesli nie ten?

 

Dzieki pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7. ˙Zasilacz do obudowy ATX 650W be quiet Straight Power E6-650W Ultra

Ciche! - chyba starczy? Czy jakis inny? W przyszlosci pewnie podepne druga graFIKE, mozliwe ze to bedzie na nia za malo ale to zmienie zasilacz i grafe:)

 

Co byscie zmienili? Patrzylem na zestaw za 4,6k Wasz i zastanawiam sie nad dwoma rzeczami przede wszystkim. A mianowicie Plyta glowna, czy wystarczy tamta czy ex58a-ud7 - czym one sie wlasciwie roznica oprocz SATA3, co chcialbym miec (usb 3 chyba tez maja). Ewentualnie ta z zestawienia. Druga rzecz to grafika - brac 5850 czy 5870? A trzecia - jaki ram jesli nie ten?

 

Dzieki pozdrawiam

 

W przyszłości nie dodawaj drugiej grafiki tylko tą sprzedaj na allegro lub znajomym, a kup najwydajniejszą cena/jakość w kolejnej generacji kiedy ta już zacznie Ci nie wystarczać. Nie będziesz musiał wymieniać tego dość drogiego już zasilacza. Mógł byś tez pomyśleć o zasilaczu DarkPower zamiast StraightPower. Wyższa sprawność itd, al ei ten co podałeś da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu pytanie do zestawu za 2100. Jak wiemy AsRock wciąż nie zapodał Biosu ze sprawną funkcją ACC (procesory C3) dla płyty 770DE. Nie wiem czy ta płyta ma tę funkcję sprawną dla C3 MSI 770-C45 /AMD 770, DDR3-1600/ - 239zł : Esc.pl test: http://pccentre.pl/article/show/MSI_770_C45/id=17278;page=7 , ale jeżeli to warto było by ją być może zastosować. Oczywiście po sprawdzeniu.

Procesor 555 nie wymaga dobrego OC na płycie bo jest BE, natomiast odblokowywanie rdzeni wydaje się na nim dość powszechne. Mój poszedł na x4 po aktualizacji BIOSu.

 

Poza tym podobają mi się kwietniowe zestawy w szczególności wprowadzenie rewizji C3 na szerszą skalę także do tańszych zestawów opartych na AMD.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu obserwuję że z każdym kolejnym zestawieniem cena najtańszego zestawu idzie w górę .

 

kiedyś to był pułap 700-800 zł .

 

Teraz już 1 100 zł .

 

Niedługo będzie pewno więcej .

 

Mam parę propozycji co do obniżenia poprzeczki cenowej dla tego zestawu ( choć czasami to cofanie się w tył ) .

 

Po pierwsze PSU : Czy nie ma czegoś tańszego niż ten Fortron - na samym ESC mamy ze 3-4 zasilacze w cenie 100-120 zł ( np. Tacens Radix III 420 W ) , w innych sklepach poniżej 100 zł można mieć Modecoma MC-350 .

 

Kolejna pozycja to płyta + pamięć ( choć to będzie AM2+ + DDR2 ) - warto by wykorzystać różnicę w cenie ramu DDR2/DDR3 - na kości 2GB to koło 30-40 zł , prawie 70 zł na zestawie 2x2 GB .

 

Co do samej płyty - obecnie mamy pozycje na chipsetacch 780/785/790 a co ze starym 740G .

 

Te płyty stoją po 150 - 190 zł ( wg. skąpca ) .

 

Kolejna pozycja to dysk - skoro pojawiły się Samsungi F3 250 GB to może warto je umieścić w zestawieniu ( pewno i tak się pojawią ) .

 

Dla niektórych mój post może się wydawać cofaniem w rozwoju ale może warto wykorzystać różnice cenowe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgodzę się, że najtańszy zestaw powinien być tańszy. ten co jest zostawić tak jak jest, a dodać jeden wiecej z proponowanymi zmianami. przy zestawie zaznaczyć, ze zawiera kompanenty starszej generacji, co w przyszłości utrudni/uniemożliwi modernizację bez wymiany większości koma i tyle, jak ktoś będzie miał mniej kasy i będzie chciał taki wziąć, to będzie wiedział na co się decyduje. A taki komp z ddr2 i zasilaczem modecom350 czy dyskiem 250GB też ma swoje zastosowanie - jest dużo osób, których najcięższa aplikacja to nowe gg, d;la nich nie potrzeba wypasów (w dziale co kupić często pojawiają się pytania o taniutkie kompy dla dziewczyny/rodziców/itp.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem to było postanowienie adminów, że na purepc polecamy tylko zasilacze z certyfikatem 80+. Sa i tańsze choćby Fortron APN i tez są dobre i były przez jakiś czas polecane ale zostały usunięte właśnie za brak 80+.

Ostatecznie można zadać pytanie w dziale co kupić "brak mi dwie stówy do najtańszego zestawu, na czym mam oszczędzić" i zapewne kilak rad się pojawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Interista

Ja czekam kiedy Miguel wypuści zestawy na kwiecień :D bo nie mam czym się zająć to by, sobie poczytał :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam kiedy Miguel wypuści zestawy na kwiecień :D bo nie mam czym się zająć to by, sobie poczytał :D

 

Od niedzieli wieczór są zestawy na kwiecień...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Interista

Od niedzieli wieczór są zestawy na kwiecień...

 

A no :D Ale ja ma forum rzadko bywam. Dla mnie jak nie ma na stronie purepc.pl to nie ma wcale xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu obserwuję że z każdym kolejnym zestawieniem cena najtańszego zestawu idzie w górę .

 

kiedyś to był pułap 700-800 zł .

 

Teraz już 1 100 zł .

 

Niedługo będzie pewno więcej .

 

Mam parę propozycji co do obniżenia poprzeczki cenowej dla tego zestawu ( choć czasami to cofanie się w tył ) .

 

Po pierwsze PSU : Czy nie ma czegoś tańszego niż ten Fortron - na samym ESC mamy ze 3-4 zasilacze w cenie 100-120 zł ( np. Tacens Radix III 420 W ) , w innych sklepach poniżej 100 zł można mieć Modecoma MC-350 .

 

Kolejna pozycja to płyta + pamięć ( choć to będzie AM2+ + DDR2 ) - warto by wykorzystać różnicę w cenie ramu DDR2/DDR3 - na kości 2GB to koło 30-40 zł , prawie 70 zł na zestawie 2x2 GB .

 

Co do samej płyty - obecnie mamy pozycje na chipsetacch 780/785/790 a co ze starym 740G .

 

Te płyty stoją po 150 - 190 zł ( wg. skąpca ) .

 

Kolejna pozycja to dysk - skoro pojawiły się Samsungi F3 250 GB to może warto je umieścić w zestawieniu ( pewno i tak się pojawią ) .

 

Dla niektórych mój post może się wydawać cofaniem w rozwoju ale może warto wykorzystać różnice cenowe .

 

 

zgadzam sie z kolega.

ten zestaw najtanszy za 1100zl powinien zostac, bo jest on wyznacznikiem miedzy najmniejsza cena a oplacalnoscia i rozsadkiem. (bo jednak jest przyszlosciowy)

ale powinien byc jeszcze komp tańszy(tzn po taniosci) :P

plyta pokroju amd 740g + sempron 140, ddr2, dysk f3 250gb i jakis dobry i tani zasilacz(modecomy mc i inne)

albo nawet cos jeszcze tanszego do neta i filmow.

typu g31 + jakis celeron.

Edytowane przez gronio89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh szajsu... jeszcze (pól)rok-u temu takie zestawy byly polecane na intelu itd. wszystko zalezy od zastosowania komputera.np dla niektorych 2 rdzenie to tez za duzo i marnowanie na obecna chwile peiniedzy.

a przedzial cenowy byl mniejszy, wiec nie wiem o co Tobie kaman??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie nie powinno być. Szajsu nie należy polecać. no chyba, że ktoś się dopytuje i bierze na siebie odpowiedzialność za to coś.

 

Jakiego szajsu. Logiczne, że ktoś kto chce wydać jak najmniej na komputer nie jest entuzjastą i ma gdzieś numerek na chipsecie, czy pareset punktów więcej w 3dmarku, kiedy jedyne na czym mu zależy, to żeby windows/net/komunikator/ottwarzacz multimediów i office działał. Ja bym polecił najtańsze w miarę nowoczesne komponenty w stylu biedna, ale bezproblemowa płyta z nowoczesną integrą, jednordzeniowy tani procek, 2gb ramu, dysk 250 (mimo wszystko to wciąż sporo) i zasilacz maksymalnie tani, ale akurat taki który to pociągnie bez puszczenia tego z dymem. Nawet Modecom Feel 3 350W byłby w 100% ok. Gwarantuje Ci, że każdy, któ nie gra i używa komputera do zastosowań stricte domowych będzie więcej niż happy. I taki zestaw kosztuje dużo mniej niż 1100PLN. Moim zdaniem to trzbea wprowadzić. I ja wiem, że miguel ma dobre intencje starając się polecać najnowsze rozwiązania i komponenty najwyższej jakości, ale moim zdaniem takie zestawienie powinno odpowiadać oczekiwaniom czytelników a nie autora. Inaczej, to tak jakby komuś kto byłby w 100% zadowolony z rocznym Renault Clio, że powinien kupić Nowe Audi A3, bo poniżej tego nie istnieje nic godnego uwagi. Oto moja propozycja takiego zestawu. Co jak co, ale w byciu skąpym zawsze byłem dobry. ;-)

 

Procesor : AMD Sempron 140 - 125 zł

Płyta Główna : ASROCK A780LM-S - 166 zł

RAM : GoodRam 2GB 800MHZ - 150 zł

Zasilacz: Fortron FSP350-60APN 80+ - 89 zł

HDD : WD 2500AAJS 250GB 8MB Cache - 130 zł

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

 

Razem 759zł. Ta sama opcja ale z płytą AM3 i pamięcią DDR3 + ~100zł BTW. Jak ktoś nie gra, to będzie miał taką samą wydajność na oko w zastosowaniach domowych, a jak gra, to za zaoszczędzoną kwotę kupi Radeona HD4850 i też będzie bardziej happy.

 

Wiem, że są części spoza ESC, ale problem bierze się właśnie stąd, że w ESC tych tańszych nie mają.

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepiej założyć temat przy takim budżecie. Jeżeli ktoś zamierza modernizować komputer to lepiej polecić coś troszkę słabszego, ale łatwiejszego do modernizacji. Jeżeli ktoś ma zamiar używać kompa tylko do neta i nic w nim nie zmieniać to wystarczy np. Dell za ~350 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze po 3 by wyszlo. w zaleznosci od potrzeb. moze byloby mniej pytan na forum o takie zestawy. bo sa to glowne watki jezeli chodzi o komputery.

pozatym mozna by to rozbic na kilku autorow i kilka dzialow. i wspolnymi silami cos wymyslic :)

Edytowane przez gronio89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem was zupełnie. Czemu chcecie zrobić z poradnika encyklopedię? Moim zdaniem formuła poradnika jest prosta i przejrzysta, a jak ktoś ma jakieś obiekcje lub pomysły (albo za mało kasy na najtańszy zestaw), to zakłada temat i dostaje odpowiedź na swoje pytania.

 

Chcecie, żeby poradnik zabił dział Co Kupić...? Tak, tak - ułomność poradnika napędza to forum :wink: . Zresztą wątpliwości i pretensje będą zawsze, zmiany niczego w tej materii nie zmienią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie zestawy do biura sobie wyobrażasz? Zestaw do Worda, do Excela.

Energooszczędne - wystarczy kupić zestaw z integrą i prockiem z niskim TDP. Jeżeli stać kogoś na zestaw za 2-3 tysiące to raczej te kilka zł miesięcznie za prąd różnicy mu nie zrobi.

multimedialne - tutaj maksymalnie 2 zestawy dałoby radę złożyć. 1 - filmy, net, itd. 2 - filmy HD, net, itd. Tylko jak kupujesz nowy komputer to nie będzie miał problemu z HD więc zestaw 1 nie ma sensu.

 

Kilku autorów = różne zdania.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowy zestaw jest tworzony dla usera domowego/gracza, bo tych jest najwięcej i ich wiedza najczęściej wymaga pomocy. Jak ktoś zajmuje się renederowaniem 3d, kodowaniem video, wie co to znaczy TDP, to zazwyczaj jego wiedza jest na tyle duża, że da sobie rady sam. Poza tym, w zestawach obowiązuje zasada KISS (Keep It Simple, Stupid) i chyba wszyscy są zadowoleni, a aktualizacja takiego poradnika z kilkoma kategoriami trwała by tak długo, że daj Pan spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nic, wedlug mnie chodzilo o to aby troche ubarwnic gotowy wybor, bo i tak w dziale co kupic nie zaszwe sa odpowiedzi na kazde pytania. a w kolka powtarzaja sie o akurat takie zestawy.

jest jeden poradnik, jaki kupic sprzet przyszlosciowy za okreslana kwote pieniedzy.

mi nie chodzilo o 3 kategorie w kazdym zestawie tylko max 3(bo nie w kazdym jest potrzebne wiecej niz 1-2) pulapy cenowe jak w poradniku wyzej. to wyszlo by kilka zestawow wiecej a nie cala masa.

ale moze macie racje, jest dobrze tak jak jest. ja wyrazilem tylko podobne myslenie do kolegi "reyden"

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marcin1988

Mnie dziwi fakt, że w zestawach pojawił się Phenom II X2 555 zamiast Athlona II X4 620, przecież coraz więcej programów i gier korzysta z 4 rdzeni, chyba że te Phenomy w zamysle maja sie odblokowywać do 4 rdzeni ale przecież to niemożliwe żeby wszystkie serie sie odblokowały.

Edytowane przez marcin1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nic, wedlug mnie chodzilo o to aby troche ubarwnic gotowy wybor, bo i tak w dziale co kupic nie zaszwe sa odpowiedzi na kazde pytania. a w kolka powtarzaja sie o akurat takie zestawy.

jest jeden poradnik

Pytania się powtarzają w 99.9% z jednej przyczyny - lenistwo "szukającego"! Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie dziwi fakt, że w zestawach pojawił się Phenom II X2 555 zamiast Athlona II X4 620, przecież coraz więcej programów i gier korzysta z 4 rdzeni

 

Cóż, nikomu nie dogodzisz... Jak widać wyżej maxymili na przykład jest zadowolony.

 

Osobiście sam mam duży problem z tymi procesorami. Oba mają wady i zalety. Phenom 555 ma odblokowany mnożnik i oparty jest o rewizję C3, która jak powszechnie wiadomo lepiej się kręci. Athlon 620/630 natomiast ma 4 rdzenie, ale osiąga mniejsze częstotliwości i pobiera więcej prądu. Między młotem a kowadłem... Miguel707 wybrał pierwszą opcję, ale przecież nikt nie robi większego błędu biorąc czy polecając Athlona.

 

chyba że te Phenomy w zamysle maja sie odblokowywać do 4 rdzeni ale przecież to niemożliwe żeby wszystkie serie sie odblokowały.

 

Sądzę, że prawdopodobieństwo jest podobne. Nawet jak odblokuje się tylko jeden rdzeń, to moim zdaniem lepszy będzie Phenom II X3@4GHz niż Phenom II X4@3,6GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marcin1988

Wszystko fajnie, pięknie ale czy zawsze odblokuje się przynajmniej ten jeden rdzeń? żeby był ten Phenom II X3

Edytowane przez marcin1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...