Skocz do zawartości
Lysyn

Asus Maximus Formula Se Intel X38

Rekomendowane odpowiedzi

Gość doink

Witam

 

Posiadam jeśli mnie pamięć nie myli Asus Maximus na chipsecie x38, chłodzenie AC (pamiętam że była też wersja z WC). Generalnie sprzęt ma 6 portów SATA. I z jednym z nich mam niezłego zgryza.

 

Na chwilę obecną mam tam 4 dyski w RAID 10, na piątym porcie jest eSATA ( na chwilę obecną pernamentnie zajęte), na 6 porcie mam napęd optyczny który działa bez problemu.

 

Kłopoty się zaczynają w momencie kiedy próbuję zamienić napęd optyczny na kolejny dysk. Dysku nie wykrywa ani w biosie, ani w kontrolerze raid, ani w sytemie, mechanicznie wszystko ok.

Próbowałem wszystkiego co miało jakiś sens. Podmieniałem i sprawdzałem po kolei kabel SATA, kabel zasilający, zasilacz, dysk. Żadnych reakcji, zawsze to samo ;[

 

Ma ktoś pomysł co to może być? Ograniczenie chipsetu x38? (chyba mało realne)

 

Uszkodzony port SATA? To czemu nagrywarka działa.

 

Jakiekolwiek pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość doink

jak kontroler pracuje w trybie RAID to nici z obslugi pojedynczych HDD.

 

hmm, ciekawa teoria, to powiedz mi jakim cudem pojedyncze dyski na eSATA chodzą poprawnie? czemu jesli odlacze eSATA i podlacze tam zwykly dysk na SATA to to chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam 2 pytania- chcę zacząć kręcenie procka e7200 który ma standardowo 9,5x266 FSB. Mam pamięci ddr2 ocz spec ops 4x1GB 800 i płytę p5e @ maximus formula. Czytałem żeby ustawić je na 533MHZ bo mam wtedy synchronicznie z fsb procka a przy podkręcaniu obie wartości się zwiększają (po OC będę mógł bawić się pamięciami np. zmniejszać timingi).

Chciałem przy takim ustawieniu dać strap 266 ale nie mam takiej opcji! Mogę dać 333 lub 400, jak chcę 266 to muszę wrzucić memki na 667 ale to chyba mija się z celem? Ustawić strap na 333, fsb 266 i ram 533 i kręcić?

Kolejne pytanie- jak należy ustawić do podkręcania poniższe opcje i czy pozostawienie ich na AUTO może powodować niebezpieczne automatyczne zwiększanie napięć podczas OC?

FSB Termination Voltage

CPU PLL Voltage

Northbridge Voltage

Southbridge Voltage

SB 1.5V Voltage

 

Inną sprawą jest to, że poza napięciem na procka i ram raczej wolałbym nie żyłować płyty aby się to źle nie skończyło.

Edytowane przez -balrog-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj tu:

 

Poradnik - Podkręcanie Procesorów

 

Strap ustaw na 333MHz.

 

Co do napięć na AUTO - z poradnika:

 

Biorąc się za podkręcanie pamiętajmy o ważnej zasadzie:

 

Nie podkręcamy procesora na napięciach ustawionych na AUTO!

 

Nieruszanie napięć i zostawianie ich na AUTO nie oznacza, że napięcia są ustawione na sztywno - po prostu regulację napięć zostawiamy płycie, która w przy mocnym OC może ustawić je zbyt wysoko, co grozi konsekwencjami w postaci spalonego procesora... Staramy się ustawić ręcznie jak najwięcej opcji dotyczących napięć, co najmniej te, o których mowa w dalszej części poradnika.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi ;)

Mam jeszcze pytanie- bo mimo najnowszej wersji biosu rampage formula, który niby nie miał mieć v-droopa pokazuje mi inne napięcia niż mam ustawione. Np. na procku mam ustawione 1.325V a pokazuje mi w evereście, asus probe II czy w biosie 1,27-28V w stresie i 1.3V w spoczynku. FSB VTT ustawione na 1.25V pokazuje jako 1.17. Z kolei CPU PLL V mam lekko podwyższone na 1.56V a odczytuje w biosie jako 1.65V!

Czy mam się sugerować napięciami jakie są odczytywane czy takie jakie są ustawione? Asus zaniża napięcia rzeczywiste czy to programy i bios źle odczytują?

Słyszałem też, że na v-droopa pomaga funkcja loadline calibration, która ma być włączona (ja mam auto) choć ktoś z kolei na tym forum napisał że "Jak włączysz Loadline Calibration to prawie nie ma v-droopa, tyle że jak AnandTech udowodnił ogólnie napięcie i zużycie prądu jest wyższe niż gdy się tą funkcję wyłączy, i przy każdej okazji zalecają ustawić ją na Disabled." ???

 

EDYCJA: Włączyłem Loadline Calibration to napięcia procesora ustawione na 1.3625V odczytywane są jako 1.344 zarówno w stresie jak i spoczynku. Czyli nieco lepiej, ale dalej są napięcia inne niż są ustawione a pozostałe napięcia są takie same. Czy to bios i programy przekłamują i jest takie jakie ustawione czy jest niższe?

 

Póki co chodzi mi proc na fsb 360x9,5 czyli 3420mhz na ustawionym 1.3625V i a resztą jak wyżej (NB mam na 1.35V). Jeśli te napięcia ustawione rzeczywiście są takie a programy i bios je źle odczytują to mam chyba jakąś katastrofalną sztukę... zwykle te procki osiągały od 3.6 do 3.8GHZ na 1.35V :/ Płyta na pewno nie ogranicza, bo ona potrafi większe fsb na pewno tym bardziej na biosie rampage, ram też nie bo jest na razie ustawiony na mniej niż przed kręceniem (720mhz 5-5-5-15 i to na 2.0V) a ściana fsb w tych prockach z tego co gdzieś czytałem to dopiero na fsb 500 niby ma być a nie widziałem żeby jakiś procek intela miał ją poniżej 400...

 

EDYCJA 2: Po włączeniu Loadline Calibration jakby lepiej przez te stabilne napięcia- na 1.3625V (programy i bios pokazują 1.344V...) testowałem 370x9,5 czyli 3512mhz i po ponad pół godzinie orthosa nie sypie błędami. Nie sprawdzałem jeszcze jak dalej idzie.

Edytowane przez -balrog-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, ciekawa teoria, to powiedz mi jakim cudem pojedyncze dyski na eSATA chodzą poprawnie? czemu jesli odlacze eSATA i podlacze tam zwykly dysk na SATA to to chodzi?

 

U mnie nie chodzi... O ile to rzeczywiście 5 ty slot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie chodzi... O ile to rzeczywiście 5 ty slot.

 

 

Ja mam 4 dyski w raid 10, do tego ssd intela 80gb na którym stoi system i nagryware na wszystkich sata i nie mam problemów i nie było ich nigdy, w biosie ustawione configure sata as raid czy jakoś tak podobnie i zmieniałem tylko w biosie kolejność dysków, czy pierwszy ma być rajd czy ssd, a ustawien kontrolera raidowego nie ruszałem od momentu utworzenia macierzy. Więc można mieć tyle urządzeń podpięte pod płytę, a jak slot nie działa to jedyne co bym zrobił to aktualizacja biosa, i reset biosa, może pomoże.

 

A z innej strony pytanie, to czy ktoś ma te płytę i pamięci Corsair Dominator 1066 w 2 gb kościach i chciałby się podzielić wrażeniami jak zmusił to do współdziałania i na jakich napięciach i ustawieniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...