Skocz do zawartości
Miguel707

Karty Graficzne

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm.. Może wartoby dodać więcej istotnych informacji, również uzasadnień - "dlaczego to a nie to i dlaczego warto wybrać to zamiast tego" - tak "na chłopski rozum". Np. ja zastanawiając się nad wyborem grafiki przeglądałem Twój topic, jednak wiele mi on nie dał. Musiałem założyć własny wątek i wyjaśnić wszelkie wątpliwości:

 

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=250688&st=30

Zwróć uwagę na ten ostatni post będący podsumowaniem - nie mówię, że każdą po kolei kartę masz tak opisywać, ale przydałoby się choć napisać czym dana karta dokładniej wyróżnia się na tle konkurencji - rozpatrzając więcej alternatyw.

 

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam zmodyfikować poradnik dodając wykresy wydajności, bo pisanie taka karta, a nie inna może zostać posądzone o fanboyowstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Testy to jedno, drugie podanie dokładnych parametrów (bo te co podane są obecnie niedość że nie zawierają wielu istotnych informacji to jeszcze mogą być niezrozumiałe), trzecie natomiast to napisanie, dlaczego warto wziąć to a nie to (i tutaj chodzi mi głównie o uwzględnienie bardziej szczegółowo wad i zalet każdej karty, spowodowanych np. starszą/nowszą technologią wykoniania, pamięciami DDR2/DDR3, ilością pamięci i tak dalej).

 

Przypuszczam bowiem, że owy "poradnik" w obecnej postaci niestety niewielu osobom pomoże rozwiązać problem wyboru karty - jak już to ewentualnie nasunie jakieś propozycje i to bez uzasadnienia.

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam zmodyfikować poradnik dodając wykresy wydajności, bo pisanie taka karta, a nie inna może zostać posądzone o fanboyowstwo.

IMHO z założenia jeśli ktoś podejmuje sie zadania napisania poradnika "co kupić" jest bezstronny i w miare swojej wiedzy stara się doradzić innym jak najlepiej więc wyskakiwanie z fanboyami troche nie na miejscu.

 

Dokładnie. Testy to jedno, drugie podanie dokładnych parametrów (bo te co podane są obecnie niedość że nie zawierają wielu istotnych informacji to jeszcze mogą być niezrozumiałe), trzecie natomiast to napisanie, dlaczego warto wziąć to a nie to (i tutaj chodzi mi głównie o uwzględnienie bardziej szczegółowo wad i zalet każdej karty, spowodowanych np. starszą/nowszą technologią wykoniania, pamięciami DDR2/DDR3, ilością pamięci i tak dalej).

 

Przypuszczam bowiem, że owy "poradnik" w obecnej postaci niestety niewielu osobom pomoże rozwiązać problem wyboru karty - jak już to ewentualnie nasunie jakieś propozycje i to bez uzasadnienia.

Co do opisu/uwag do każdej karty to jeśli już to powinny być krótkie i zwięzłe (może w formie plusy/minusy) a co do parametrów kart to nie one są najważniejsze - liczy sie stosunek cena/wydajność danej rodziny kart - dalej np. jak komuś zależy to cisza, energooszczędność itp.

 

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to po to jest ten temat, tu możesz np napisać że na AGP do 250zł są lepsze opcje - jeśli podasz sensowne argumenty sądze że miguel707 zrobi stosowny "apdejt".

 

Edit:

 

Linki przy kartach dobra sprawa ale ja bym je dał nie do testów a do topiców na forum - zwykle popularniejsze karty mają dyże topici i obszerne FAQ w pierwszych postach.

Edytowane przez Paweł666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do opisu/uwag do każdej karty to jeśli już to powinny być krótkie i zwięzłe (może w formie plusy/minusy) a co do parametrów kart to nie one są najważniejsze - liczy sie stosunek cena/wydajność danej rodziny kart

Owszem, tu się zgodzę

 

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to po to jest ten temat, tu możesz np napisać że na AGP do 250zł są lepsze opcje - jeśli podasz sensowne argumenty sądze że miguel707 zrobi stosowny "apdejt".

Toteż podałem link do mojego wątku w którym ja zastanawiałem się osobiście nad wyborem karty do 250zł - głównie prosiłem o zwrócenie uwagi na mój ostatni post (pozwolę sobie zacytować):

Mój wybór pada na 7300GT Palit Sonic 256MB 128bit GDDR3 2ns 1000/400

 

Dlaczego? Ponieważ:

 

1. Radeony z serii X8XX są starymi konstrukcjami (procesor wykonany w technologii 130/110nm), przez co charakteryzują się dużym poborem prądu oraz mocą cieplną, poza tym brak obsługi Pixel Shader 3.0 oraz DirectX 9.0c w tych kartach skutkują dość znaczącym spadkiem wydajności w nowszych grach (a w przypadku niektórych nawet niemożliwością ich uruchomienia)

 

2. Radeony z serii X1XXX są absolutnie nieudane (co doskonale obrazują testy wydajności)

 

3. GeForce 6800GS również jest starą konstrukcją (procesor wykonany w technologii 110nm) - przez co również (tak jak w przypadku Radeonów X8XX) charakteryzuje się wysokim poborem prądu oraz mocą cieplną - a wysokie temperatury z kolei znacznie ograniczają potencjał O/C (bynajmniej na standartowym chłodzeniu). Na standartowych zegarach mają znacznie wyższą wydajność niż 7300GT, lecz po podkręceniu jednej i drugiej karty (tak przynajmniej mnie zapewniano) ta różnica powinna byc marginalna. Skoro więc na chwilę obecną te karty mógłbym dostać mniej więcej w tej samej cenie (z tym, że 7300GT nową, a 6800GS używaną) - to wolę nową (na gwarancji) i mniej prądożerną (skoro już wydajność ma być zbliżona).

 

4. Galaxy 7300GT, którą mógłbym również dostać w tej samej cenie mniej więcej, jest teoretycznie nieco wydajniejsza, ale ma tylko 128MB pamięci (tylko takie wersje wychodziły na AGP; były też DDR2 ale one były znacznie słabsze), co niesie za sobą wiele uniedogodnień, które z kolei najczęściej na tej wydajności odbijają się w znacznym stopniu negatywnie.

 

5. Karty takie jak GF 7600GS, GF 6800GT, Radeon X1950, Radeony z serii HD (i tak dalej) może i są lepsze, ale akurat na chwilę obecną nie spełniają moich kryteriów cenowych (do 250zł).

 

6. Kart opartych o DDR2 brać się nie opłaca, ponieważ "Tam, gdzie kończą się możliwości DDR2, zaczynają się możliwości DDR3"

Wydaje mi się że też możnaby właśnie ująć więcej tego typu informacji (niekonieczne w tak obszerny i opisowy ale faktycznie zwięzły i konkretny sposób) pomocnych przy wyborze.

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Sefiros

Sorry, ale fanboyowstwo występuje na każdym forum. Trzeba być obiektywnym z założenia.

 

Ja polecam opieranie się w wykresach o wymagające i popularne gry, HL2, Crysis, NFS: ProStreet, FarCry, etc.

 

Ponadto pod każdym PLUSY i MINUSY oraz ALTERNATYWA.

 

Np.

X800

Plusy:

- Dobra wydajność w aplikacjach DirectX9b

 

Minusy:

- stary proces technologiczny (0.13)

- brak wsparcia dla Pixel Shader 3.0

- oryginalne chłodzenie bardzo głośne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale fanboyowstwo występuje na każdym forum. Trzeba być obiektywnym z założenia.

Nie wiem jak Wy, ale ja osobiście się zgodzę - może i na niektórych forach w mniejszym lub większym stopniu, ale jednak faktycznie takie zjawisko jest obecne. Tutaj akurat raczej w znacznie mniejszym stopniu niż np. na PClab (moja subiektywna opinia), ale zawsze - dlatego trzeba uzasadnić argumentami aby o to nie być o to posądzonym.

Np.

X800

Plusy:

- Dobra wydajność w aplikacjach DirectX9b

 

Minusy:

- stary proces technologiczny (0.13)

- brak wsparcia dla Pixel Shader 3.0

- oryginalne chłodzenie bardzo głośne

Dobry przykład. Ja bym jednak dodał jeszcze "(...), co skutkuje...", np.

Minusy:

- stary proces technologiczny (0.13), co skutkuje wysokim poborem prądu i dużą ilością wydzielanego ciepła

- brak wsparcia dla Pixel Shader 3.0, co skutkuje niższą jakością detali graficznych w grach oraz powoduje, że gry które tego wymagają nie będą działać (np. Colin McRae: DIRT)

- brak obsługi DirectX 9.0c, co skutkuje spadkiem wydajności w niektórych nowszych grach lub też nawet niemożliwością ich uruchomienia (w skrajnych przypadkach)

I w tym momencie wszystko jest zwięzłe, jasne i czytelne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się pomysł podany przez Sefiros'a , a zmodernizowany przez obiboqs'a . Chodzi o to "co skutkuje...". Bardzo ważna informacja dla osób nie mających pojęcia jaki wpływ mają szczegóły techniczne na realne funkcjonowanie karty. Samo podanie danych technicznych, może niektórym nic nie mówić.

 

Co do podawania wyników testów, to moim skromnym i oczywiście subiektywnym zdaniem, test testowi nierówny.

Nie tylko fora bywają fanboyowskie. Niestety czasami bywa tak, że i człowiek robiący testy dla jakiegoś serwisu jest fanboyem i przedstawi kartę w lepszym bądź gorszym świetle na tle pozostałych testowanych kart.

Najlepiej moim zdaniem, było by uznać wyniki jakichś 3 względnie wiarygodnych i nie mających ze sobą związku serwisów. (co też nie będzie proste). Jednak mogło by pozwolić na względnie wiarygodną ocenę karty.

Chodzi o to, że czasem bywa tak, że w jednym serwisie karta wypada super dobrze, po czym czytamy kolejny test na innej stronie i okazuje się, że jednak karta jest BE i wcale nie warto jej kupować. Nie raz widziałem takie skrajnie różne wyniki testów.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Sefiros

Staram się myśleć po prostu trzeźwo. Teraz mamy taki problem, GeForce 7900GS, Radeon X1950Pro i GeForce 8600 GT. Pisanie ta i ta karta jest według mnie śmieszne, bo nie można żadnej polecić bez żadnej wzmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety czasami bywa tak, że i człowiek robiący testy dla jakiegoś serwisu jest fanboyem i przedstawi kartę w lepszym bądź gorszym świetle na tle pozostałych testowanych kart.

Albo mu za to dobrze płacą ;) Ciekaw jestem ile dostają niektóre serwisy od producentów/dystrybutorów kart graficznych za publikację testów, w których dana karta graficzna jest przedstawiona w lepszym świetle aniżeli faktycznie [obiektywnie] przedstawiona być powinna.

 

Zauważcie, że w większości przypadków "nieprawdopodobną wydajnością" w testach wydajności odznaczają się Radeony X8XX, poza tym nie ma w nich też mowy o tym, że np. te karty nie obsługują DX 9.0C, a testy prowadzone są tylko na grach wymagających DX 9.0a/b. Przypuszczam, że kwestią tego jest marketing ATI - jestem niemalże pewien że w zamian za publikację tego typu testów duży serwis musi coś dostawać. Myśląc logicznie to ukrycie tego, że X1300 były beznadziejne ATI uznało jako niemożliwe, więc postanowili "wywyższyć" choć X8XX, ukrywając ich wady.

 

No i teraz sprawdźcie sobie np. na takim Allegro, po ile idą te Radeony. Niejednokrotnie po cenach znacznie wyższych aniżeli ich wartość wynosić powinna. Dlaczego? Dlatego, że wielu ludzi sugerując się takimi właśnie testami je wybiera, nie zagłębiając się w [istotne] szczegóły.

 

Zadbajmy więc, żeby chociaż tutaj wszystko było w stu procentach obiektywne.

 

Pzdr.

 

p.s. Hmm.. Chyba Miguel nie bierze pod uwagę negatywnych sugestii dot. jego poradnika, bo odkąd zaczęły się takowe w tym wątku pojawiać, to tutaj jeszcze żadnego posta nie napisał (choć na forum bywał - i nawet w nazwie wątku "listopad" na "grudzień" zmienił). Chyba będzie trzeba mu zaproszenie wysłać...

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p.s. Hmm.. Chyba Miguel nie bierze pod uwagę negatywnych sugestii dot. jego poradnika, bo odkąd zaczęły się takowe w tym wątku pojawiać, to tutaj jeszcze żadnego posta nie napisał (choć na forum bywał - i nawet w nazwie wątku "listopad" na "grudzień" zmienił). Chyba będzie trzeba mu zaproszenie wysłać...

Ostatnio bardziej skupiłem uwagę na zestawach, bo było w nich trochę do poprawienia. Już niedługo zajmę się kartami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak to wygląda...

Poradnik mi pomógł o tyle że zawęziłem poszukiwania do powiedzmy 6-7 RODZIN kart (wow <_< ),

bo totalnie się nie orientuje w obecnym rynku.

 

Ale oczywiście w każdej rodzinie jest minimum 10 modeli... i jak to się ma do tego poradnika? (naczy pytam a nie zarzucam, bo nie wiem).

W sensie czy jak kupię najgorszą jednostkę z danej rodziny to już nie wpadnę osiągami do niższej ligi?

 

Kręcenie kart jak dla mnie idea bomba, tylko na przykład wolałbym żeby nie było tak, że złożę kompa z takich a takich komponentów (bo wiele rzeczy sie opłaca tańszych i trochę podciągnąć MHz'e), i za chwile będę musiał dokupić 6 kilo sprzętu chłodzącego, bo komp będzie wył aż meble będą tańczyć...

 

W zasadzie nie wiem jak zarzucić coś poradnikowi za brak testów czy wykresów... Tak naprawdę sytuacja idealna była by taka, że ktoś wykonałby test wszystkich możliwych konfiguracji, i miałoby się na stronie wizarda gdzie składasz wirtualnie komponenty kompa i zmieniasz tylko ten co Cię interesuje, i wtedy masz obraz co warto a co nie, ale oczywiście miarodajne przeprowadzenie takiego czegoś jest skrajnie niemożliwe....

 

Więc ja się pytam...

Waham się między przedziałami 400-500 a <750...

No i teraz nie wiem w co się ładować?

Czy są jacyś producenci ogólnie uważani za good stuff? Nie wiem, Palit, Saphire?

Czy jakieś karty są bardzo podatne na OC, tak że ze stockowym chłodzeniem można wycisnąć te trochę więcej bez robienia z kompa heavy duty nagrzewnicy stoczniowej?

Jak to jest z SLI? Czy patrząc budżetowo - lepsza przykładowo jest 1 karta za 500zl czy 2 za 250?

Generalnie nie biorę pod uwagę rozwiązania podwójnego, no chyba że mi zaraz ktoś napisze, że właśnie lepiej 2 karty tanie zaprzęgać niż 1 drogą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm - nagle wszystkie karty 8800gt, kosztuja 999zl; czyzby odpowiedz na zwiekszone zainteresowanie? jednakze dalej jest to przedzial do 1000zl icon_razz.gif

ta...a w bitshopie jest asus za 854zł i co? i nic ;). Dostepnosc to jest podstawa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi jak sie ma wydajnośc kart na chipie x600 od aTI do integr x1250?

Patrząc po testach w necie to X600 bedzie 20-30% szybsze jak nie więcej bo X600 jest starawy i testy zwykle na jakimś P4 czy Athlonie a X1250 na C2D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ skąd. Jestem nędznym plagiatorem, który ściąga od Struttera :D !. Tak Szawel - świetnie trafiłeś :D. Jestem skończony :D.

 

A teraz na serio - nie można się posługiwać 2 nickami na różnych forach ? To chyba moja sprawa, gdzie trafiają oba poradniki, bo jestem ich autorem i mogę je wstawiać gdzie chcę.

 

PS. Karty i zestawy uaktualnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

A teraz na serio - nie można się posługiwać 2 nickami na różnych forach ? To chyba moja sprawa, gdzie trafiają oba poradniki, bo jestem ich autorem i mogę je wstawiać gdzie chcę.

Można. Są to Twoje poradniki i Ty decydujesz gdzie się znajdują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...