Skocz do zawartości
DziubekR1

Acutake Fan 30/40/50/60/70/80/92/120/140 Mm

Rekomendowane odpowiedzi

1. Warto wymienic 12cm akase amber na to czy doplacic do czegos lepszego glownie chodzi mi o wentyle na chlodnice wyciagajace?

2. Mozna gdzies jeszcze kupic tanio wersje pro 12cm poza eweron gdzie sa za 16zl? nie chce czekac w nieskonczonosc na wentyle:(

3. Czy sa jakies dobre ciche wentyle porownywalne do takich acutake ale podswietlane na niebiesko (prawdziwy niebieski nie te niby to blekitne wpadajce w zielony)

Edytowane przez Miczq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam na chłodnicy 2 + 2 fandery i daje radę. Na pewno jest cichsze łożysko a wydajnosć rpzyzwoita dchocia z tamim fanderem na max to nie sie co równać- no ale dal mnie fander cichnie na 800rpm a acutake na 1200 jest akceptrowalne :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od piątku mam acutake 120 pro, więc postanowiłem podzielić się własnymi odczuciami z wami :) Od razu uprzedzam ze jestem cichofilem.

Acutake jest dla mnie jedynie, przyzwoitym wentylatorem za przyzwoite pieniądze, jednak w żadnym wypadku nie traktuję go jako dobrą alternatywę dla drogich wentylatorów, na 5v jest cicho ale niemal bezwietrznie, dopiero na 12v można uzyskać w miarę dobry podmuch (ale bez rewelacji) oczywiście kosztem ciszy. Więc jeśli ktoś chce naprawdę dobry wentylator zalecam kupno droższych propozycji (fander, nb xl2 etc.). W skali 1-6 daję mu ocenę 4. Kulturalna praca i bogate wyposażenie, ale jak wcześniej wspomniałem do wentylatorów klasy fander, jednak trochę mu brakuje. Serdecznie polecam dla osób które nie cenią sobie za wszelką cenę ciszy, a chcą zrobić obieg w obudowie dla uzyskania nieco lepszym temperatur. :) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem paru sztuk Acutake Pro 92 i 120, tak ze doloze swoje 3 grosze.

Tych 92mm uzywam w chieftecu BA jako przelot w budzie, czyli 3 szt za dyskami, zwykle kolo 7V, do tego 2 szt z boku na 7-12V. W zasadzie z takiego rozwiazania jestem zadowolony, dosc ciche jak na ich cene, przewiew wystarczajacy, jako ze mam tam tylko filtry przeciwkurzowe homemade - z tkaniny do budowy filtrow do odkurzaczy, stawia male opory.

 

Wersji 120mm uzywam jako wyciag z obudowy i przy 10-12V tez spelnia swoje zadanie, przy wystarczajacej ciszy. Natomiast mocowanie ich na chlodnice wydaje mi sie troche kepskim pomyslem.

Przy BIP 2 - 2x120 Acutake dopiero przy 12V zapewniaja sesowny przelot (wg. producenta okolo 19,6 CFM), niestety przy "pchaniu" przez chlodnice troszke szumia, znacznie lepiej sprawdzaja sie jako wyciagajace.

 

Jako ze zakupilem tez Black Ice Pro GT eXtreme 480 i troszke przesadzilem z wydatkami na WC postanowilem i na nia zalozyc tanie Acutake, niestety w tym przypadku zawiodlem sie straszliwie... Po tym jak poczytalem na stronie producenta chlodnica wydala mi sie dosc dobrym rozwiazaniem, glownie pod katem optymalizacji finow:

Custom MaxFin™ 25 micron Copper Splitter Fin Configuration utilizing 45% thinner fin material yielding up to 50% less pressure drop.

Chlodnica zamocowana jest z tylu budy, poczatkowo dalem 4 szt acutake na wyciaganie, nie bylo tak zle, w miare cicho (nie szumialy) nawet przy 12V, niestety przelot powietrza mnie zawiodl calkowicie... przy 5-7V nie bylo roznicy miedzy trybem passive :) przy 12V cos tam delikatnie dmuchalo.

Po zmianie mocowan postanowilem dac wiatraki na "pchanie". To byl niewybaczalny blad... Przy tej chladnicy 5-7V nie dmuchaja prawie wcale, a przy 12V na "pchaniu" straszliwie szumia (powiedzmy 2 razy glosniej niz na BIP 2) przy czym przelot marny (ok 1-2C roznicy w stresie miedzy trybem passive...)

 

Postanowilem dokupic kilka XILENCE 120mm i tutaj mile zaskoczenie :) - wreszcie czuc ze cos dmucha przez chlodnice (niby 68 CFM przy 12V, czyli 3xAcutake) Do 7-9V sprawuja sie podobnie do Acutake na 12V (chodzi o glosnosc), wieja 2 razy lepiej i nie szumia tak na "pchaniu".

Ostatecznie zostawilem 4x120 Acutake na "pchaniu" i 4x120 XILENCE na "posysaniu", wszystko pod regulatorem. zwykle uzywam tylko Acutake na 7V przy normalnej pracy, lub XILENCE na 5V. W stresie i zabawie w mocne OC wrzucam oba kaplety na 12V

Tak na dobra sprawe to poczekam jeszcze torche na przyplyw gotowki i jednak wywale Acutake... XILENCE zostana jako wspomaganie przy kreceniu, natomiast Acutake zastapia najprawdopodobniej Xthermale.

 

Podsumowywujac:

- do delikatnej cyrkulacji w obudowie - TAK

- na chlodnice (zwlaszcza te grubsze) - NIE, lepszym rozwiazaniem jest XILENCE skrecony na 5V (glosnosc jak Acutake na 8-9V) lub 7V (glosnosc jak Acutake na 12V) przy 2 razy lepszym przewiewie - do tego nie szumi tak na "pchaniu" przez chlodnice jak Acutake...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak Xilence nie szumi to słabo dmucha.. przecież szumi powietrze a nie wentylator, więc jak dużo przedmuciach!e przez wąskie finy to szumi, w Twoim wypadku wychodzi na to, że tylko Ci się wydaje, że XILENCE lepiej dmucha :)

Np. u mnie na coolerze Fander sobie szumi na 12v, nawet nie tyle fander co powietrze dmuchane przez niego, inny Fander na coolerze na grafice (dużo rzadsze finy) nie szumi, bo powietrze swobodnie przechodzi przez te otwory zamiast się przeciskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież szumi powietrze a nie wentylator, więc jak dużo przedmuciach!e przez wąskie finy to szumi, w Twoim wypadku wychodzi na to, że tylko Ci się wydaje, że XILENCE lepiej dmucha :)

Niekoniecznie. Wydawalo by sie to logiczne, mniejszy przewiew = mniejszy strumien powietrza = mniejszy szum powietrza, z tym ze w tym przypadku jest odwrotnie. Nie wydaje mi sie ze lepiej dmucha XILENCE, bo tak faktycznie jest, nie tylko czuc duzo lepszy przewiew, ale tez widac po temperaturkach w stresie.

 

Nie wiem dlaczego przy Acutake jest to dosc uciazliwe, mozliwe ze to kwestia ulozenia lopatek wentyatorka. W kazdym badz razie wbrew logice przy 2x mniejszym przelocie Acutake szumi bardziej.... Oczywiscie przy "pchaniu" powietrza przez chlodnice, przy "posysaniu" jest ok. Mozliwe ze ma tez wplyw odleglosc lopatki - finy, badz po prostu trafilem na kiepsko wywazone Acutake...

 

Mysle ze dodanie shroudu, powiedzmy 2-3 cm poprawilo by sprawe, niestety nie mam na to czasu zeby go dobudowac, ani miejsca. Chlodnica ma ok 54mm, wiatraki 2x25 wiec nie bardzo chce dorabiac druga obudowe z tylu :)

 

W kazdym badz razie XILENCE, przynajmniej wg. mojej subiektywnej opinii jest lepszym wyborem:

- lepszy przewiew przy 7V niz Acutake przy 12V, przy zblizonym poziomie glosnosci

- zawsze w razie wiekszych stresow mozna dac je na 12V, mimo ok 21db z hakiem wtedy maja 3 razy lepszy przelot, co przy kreceniu i benchowaniu przydaje sie, przynajmniej na pewien czas daje mozliwosc zmniejszenia wydajnosci, jezeli nie katuje kompa Orthosem to na 7V do grania wystarczy spokojnie, netu/filmow itp pracuje passive.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby to powiedzieć oględnie i nie urażając nikogo... może lepiej wprost:

 

Acutake i Xilence 120mm mają... te same wirniki :)

Różnią się ustawionymi obrotami - Acutake to max 1200rpm, a Xilence 1400rpm. A zatem... nie dziwota, że Xilence dają lepsze wyniki :rolleyes:

 

O kwesti szumów warto porozmawiać porównując oba wentylatory na tych samych obrotach, a nie napięciach. Może się bowiem paradoksalnie okazać, że wirnik ten (nie tylko Acutake, Xilence go wykorzystują... ale również Arctic Cooling) tworzy przy np. 1200rpm większe zawirowania powietrza niż przy 1400rpm.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm...

jest sens wymiany jakiegoś Tracerowego wentyla 120mm i 80mm na Acutake 120mm i 92mm ? Tracerowa 120 śmiga na 5v ale ledwo co dmucha, jak jest z działaniem Acutake 120mm na 5v ? Ma to jakiś sens ? Ktoś pisał że acutake na 5v też ledwo co dmucha...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dede, ale w czym rzecz?

Szukasz wentylatora, który będzie na 5V wydajny? Podłącz go na 12V i już. Jeśli szukasz wentylatorów cichych i wydajnych zarazem to obawiam się, że możesz nie znaleźć.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acutake 12cm nadaje sie do Fortrona 350W?

Jak sadzicie poradzi sobie?

 

 

Standardowo wiatrak w Fortronie dziala na 5 czy 7V, jest tam noise killer, ale wyraznie szumi i jest jednym z glosniejszych elementow komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zmienilem grafe na to co w sygnaturce i tak sobie pomyslalem ze przydalby sie jakis nawiew. Z boku szefa mam otwor na 92mm wentyl. I zalezy mi na jak najwiekszej ciszy. Czy te 92 Acutake na 12V i 1400RPM sa glosne ? Niby maja napisane ze 14dB wiec to w sumie dosc maly hałas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zmienilem grafe na to co w sygnaturce i tak sobie pomyslalem ze przydalby sie jakis nawiew. Z boku szefa mam otwor na 92mm wentyl. I zalezy mi na jak najwiekszej ciszy. Czy te 92 Acutake na 12V i 1400RPM sa glosne ? Niby maja napisane ze 14dB wiec to w sumie dosc maly hałas.

14dB to one może mają przy 7v.

Przy 12v nawet nie licz na cichą pracę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, no to super... Ciekawe pod co ja go podepne. Juz mam za obudowa dwa Zalmany Fanmate'y i gdzie jeszcze 3go wstawic.... Nie ma jakiegos 92mm z kontrola obr ? Cos jak Fandery, ale tansze?

Edytowane przez Symbian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...