Skocz do zawartości
PartyBOY

Jaki Router Kupić ?

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Conti napisał:

Od paru miesięcy używam TOTOLINK A3002RU. Miał być tani i tymczasowy bo stary niespodziewanie padł. Cóż. Nie czuję potrzeby jego wymiany na coś droższego.

Parę urządzeń podpiętych po kablu, parę po wifi. Orange światłowód z modemem po drugiej stronie. Działa bez problemów i daje radę w sporym domu.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
 

trudny wybór a nim dłużej się szuka tym gorzej...https://www.morele.net/porownaj/ids=1087504,1020021,845240,605278&cat=48

Albo ten ale nie drozszy. 

https://m.ceneo.pl/37629790 netgear ac1200 r6220

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS RT-AC1200G+, sam będę go kupował w przyszłym miesiącu. Przekonała mnje jakoś oraz wsparcie producenta, czego innym brakuje.
OK
Ale piszesz o urządzeniu przeszło 2x droższym.
Pytanie czy na codzień odczujesz różnicę. Podłączyłem totolinka w lutym i .... działa do dziś.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę. Łącze 600/30 z vectry i wiem że temat wałkowany milion razy ale z zaprzyjaźnionego sklepu wziąłem Tplinka ac1200 oraz Archera c8 i zonk. Obydwa routery przy jakimkolwiek speedteście lecą 300 mbit. Wygląda to jakby coś je blokowało. Po wyłączeniu NAT Boost co zasugerowało wsparcie techniczne dalej to samo. Z szafy wydarłem starego dlinka 645 i pełne 600 mbit bez pierdnięcia. Tplink C8  i AC 1200 po wyłączeniu DHCP i wpięciu w switch zapierdziela pełne 600 mbit. O co kurna chodzi? Soft skopany do reszty czy jeszcze jakiś macie pomysł? Potrzebuje cóś na 5ghz w rozsądnych pieniążkach ( max 350 PLN ) bo mieszkam w dużym wieżowcu i oprócz pierdyliarda sieci na 2.4 to jeszcze wodomierze, liczniki i wibratory sąsiadek śmigają na 2,4 o termomiksach nie wspomnę. Aha szkieletówka na gigabicie oczywiście zrobiona. Testy robione tylko na kablu oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy na kablu czyli ?

Jak wyłączysz dhcp w tplinku to gdzie wtedy jest dhcp? Na pewno nie w switch'u

I piszesz że potrzebujesz 5ghz.

Napisz jak wygląda Twoja sieć.

Masz router od dostawcy internetu?

Jak to łączysz? Może gdzieś, coś się gryzie? Może stary sprzęt masz inaczej skonfigurowany.

 

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tak. Modem Vectry -> Dlink -> Archer C8 jako AP. Testy były takie: Modem Vectry -> Archer c8 jako router. W modemie oczywiście wyłączona opcja routowania. C8 ustawiłem jako AP żeby sprawdzić czy np jakis hardware nie padł ale jest ok. problem z firmware C8. Rzecz oczywista że jak wpinałem do modemu tylko C8 to DHCP włączone :)

Edytowane przez tomaszek71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy modem Vectry to jest z ruterem? Jeśli tak to sprawdź jeszcze opcje z podsieciami.
Modem z włączonym dhcp, statycznym ip dla mac WAN tplinka,
dhcp w tplinku jako druga sieć lan
(Np 10.1.1.1 dla lan vectry i 10.1.2.1 dla lan tplinka)
Może problemem nie jest dhcp tplinka ale problem z obsługą modemu.
Kiedyś nie mogłem zmusić tplinka 1043 do stabilnej i bezpośredniej współpracy z modemem adsl netgear. Po zmianie modemu na router z modemem i zrobieniu podsieci z tp1043 wszystko stabilnie hulało.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - sprawdź jak będzie działać z włączoną funkcja routera i z podsiecią robioną przez tplinka.

Wygląda na to, że tplink kiepsko dogaduje się bezpośrednio z modemem.

 

W sytuacji modem - dlink - tplink działa Ci dobrze - tp link nie musi dogadywać się z modemem

 

W sytuacji modem - tplink działa źle.

 

Skoro modem masz z routerem w 1 obudowie to sprawdź jak będzie działać z włączonym routerem od Vectry. Wtedy tplink nie będzie musiał dogadywać się z modemem, tym zajmuje się wbudowany router.

Możesz wtedy zostawić dhcp tylko w urządzeniu od Vectry - tplink robi za AP

Albo

dhcp w urzadzeniu od Vectry i podsieć z tplinkiem i dhcp w tplinku - 1 przełączenie po drodze więcej ale z doświadczenia wiem, że czasami działa to lepiej.

Tylko pamiętaj o innej adresacji dhcp - np. vectra 10.1.1.x a tplink 10.1.2.x.

WAN w tplinku łączysz z lan vectry. W vectrze dajesz statyczny ip dla mac wan tplinka.

Wan w tplinku robisz na statyczy ip wan (ten sam co ustawiles w vectrze), po czym w dhcp tplinka jako brame ustawiasz ten sam IP.

Np.

vectra lan dla tplinka -10.1.1.2;

WAN tplinka - statyczny 10.1.1.2;

lan tplinka - 10.1.2.100-200, brama 10.1.1.2, dns np 8.8.8.8 i 8.8.4.4;

 wifi w urządzeniu od vectry wyłączony;

pełne przekierowanie portów w vectrze na ip tplinka - 10.1.1.2 (DZ);

 

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz modem od Vectry ????

To sprawdź tak - włącz router w modemie -> kablem podłącz WAN tplinka do modememu -> W WAN tplinka włącz dynamiczne pobieranie adresu IP -> w LAN tplinka zostaw domyślne (dhcp włączone), jedynie dns możesz ustawić (8.8.8.8 / 8.8.4.4 to są googla, jak wolisz inne to możesz inne)

I zobacz czy będzie działać.

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam światłowód 1Gb/200-300Mb, normalnie moja skrzynka tzw FreeBox mini 4k obsługuje Wifi na poziomie 2.4 ghz 450Mbps niestety mam max 100 ponieważ pisze ze działa tylko na pasmie 20Mhz mimo ze ustawiam 40 to pisze coś w stylu ze są duże zakłócenia , mieszkam w bloku gdzie pewnie każdy ma taką skrzynkę i  w tym momencie wykrywa ich 14 działają na pasmie 2.4 wifiN. Internet nie jest zbyt stabilny i denerwuje mnie to dlatego zastanawiam się nad opcja aby kablem 10m rj45 wpiac sie do portu w tej skrzynce a z drugiej strony wsadzić inny router np Linksys EA6900(mam możliwość kupienia za 50 euro używany)do tego routera podłączyłbym kablem skrzynkę TV i amplituner i robiłby za główną bazę WIFI :) co o tym myślicie ? 
Również prosiłbym o rade w sprawie routera czy sa jakies alternatywy inny model za mniejsze pieniądze równie dobry.
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można, tylko:

1. we freebox wyłącz wifi

2. zdecyduj czy wszystkim zarządzać ma freebox czy chcesz sieć z podsiecią.

 

Jeśli freebox ma być główny to wszystko wpinasz we freebox a linksys ustawiasz jako AP. Czyli masz jak teraz ale wifi przerzucasz z freebox na linksys.

 

Jeśli linksys ma być główny to wpinasz wszystko w niego, ustawiasz inna pulę adresów niż ma freebox i łączysz kablem WAN linksys z LAN freeboxa. Można się pobawić w stałe ip pomiedzy freebox a linksys.

 

I ważne - cokolwiek kupisz upewnij się że obsługuje 1Gps na kablach.

 

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.
Wifi bym wyłączył 
Co do drugiego to nie wiem czy ten lynksys ma takie wejście światłowodowe jak ten free box https://www.free.fr/freebox/freebox-mini.html na zdjęciu widać podpisane jako FIBRE . wiec chyba jestem skazany na tą skrzynke i do tego ten dodatkowy router.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na freeboxa raczej jesteś skazany.
Po prostu to są dwa rozwiązania z dwoma pudełkami.
Pierwsze to 1 dhcp - freebox który zarządza wszystkim a linksys to tylko AP dla wifi.
Drugie to dwie sieci - nadrzędna z freeboxem i dodatkowa, domowa która jest zarządzana przez linksys. A linksys poprzez wyjscie WAN jest podłączony pod freeboxa.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.10.2018 o 16:05, Conti napisał:

Na freeboxa raczej jesteś skazany.
Po prostu to są dwa rozwiązania z dwoma pudełkami.
Pierwsze to 1 dhcp - freebox który zarządza wszystkim a linksys to tylko AP dla wifi.
Drugie to dwie sieci - nadrzędna z freeboxem i dodatkowa, domowa która jest zarządzana przez linksys. A linksys poprzez wyjscie WAN jest podłączony pod freeboxa.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
 

O ile najtańsza wersja 1 jest ok, o tyle druga z podwójnym natem jest be... Staraj się wyeliminować podwójne natowanie. We freboxie jest tak samo jak z Orange świtłowód. ONT jest u  nich rejestrowany i nie pozbędziesz się go. No chyba, że masz go  osobno jak Funbox 2.0. Jeśli chcesz mieć swój router  bez podwójnego NATu i zarządzać z niego to jest na to sposób.   Kupić sobie router z tagowaniem pakietów czyli vlanami (bo tak jest tam telewizja przesyłana) ale to już rozprawka dłuższa...Oczywiście mogę Ci to rozpisać. Jest jeszcze 3ciamożliwość. Kupić switcha zarzadzalnego + np UEFI lub najtańsze routery z WIFI 5ghz  (zależy od rozkładu pomieszczeń i grubości ścian)

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości.
W czym przeszkadza układ z podsiecią jeśli na fun/ free boxie ustawisz statyczny IP z DMZ na drugi router, który może być dużo lepszy? I nie możesz pozbyć się fun/free-boxa.
W praktyce nie w teorii.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.10.2018 o 14:01, Conti napisał:

A tak z ciekawości.
W czym przeszkadza układ z podsiecią jeśli na fun/ free boxie ustawisz statyczny IP z DMZ na drugi router, który może być dużo lepszy? I nie możesz pozbyć się fun/free-boxa.
W praktyce nie w teorii.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
 

Prosty przykład chcesz coś przesłać z kompa do telewizora - masz dwie rózne sieci i trzeba kombinować na routerze zeby to spiąć :D pierwszy lepszy. Grasz na xboxie - kicha z otwartymi portami bedzie. Jeżeli ma wkładkę od tego servera wyciąganą to może się pozbyć freboxa tylko wkładka jest rejstrowana. Jeżeli kupi router z możliwością instalacji tej wkładki to się pozbywa pudełka i wszystko konfiguruje na nowym routerze jednak musi on obsługiwać vlany.

3 godziny temu, Lolek007 napisał:

Witam. Do Freeboxa będę miał podpięty komputer ale WiFi i net dla Amplitunera i TV BOX szedł by z linksys. Czy to będzie trudno skonfigurować?
Chyba że po prostu kupić ten repeater do gniazdka i wzmocni to sieć aczkolwiek prędkość dalej będzie ta sama 

W freeboxie ustawiasz DHCP np od 192.168.1.3 - 192.168.1.254 a na statycznym ustawiasz LAN portu tego linksysa 192.168.1.2/24 z bramą routera 192.168.1.1 i wyłączonym DHCP (zakładam, że freebox ma adres 192.168.1.1) i podpinasz kabel do portu LAN 1- 4  (nie używasz WANu) i dalej zostają Ci 3 porty na podpięcie neta, na tych portach )

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwarte porty załatwia DMZ i tyle.

Nie wiem jak jest przesyłany sygnał TV w freebox więc się nie wypowiem.

To rozwiązanie z DHCP w freeboxie i linksysem jako tylko switch i AP wifi  jest całkiem ok ale do tego wystarczy tani router (w przypadku kul. z 5GHz AC). Jednak całość ogarnia freebox i nici z zarządzania ruchem w sieci i innymi dodatkami jakie daje trochę lepszy router. A Linksys EA6900 to już do najbiedniejszych nie należy.

Może masz koncepcję, żeby jednak mieć możliwość ustawienia reguł QOS i bandwidth control - opcji oferowanych przez lepsze routery, żeby działały w tandemie z free/fun boxem i nie było podwójnego dhcp ?

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja jest możliwa w tym wypadku taka. Kupić router z możliwością vlanów. tylko bardziej "profesjonalny" np. RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN (ma WIFI :P) I na tym routerze możesz ustawiać wszystko jak sobie życzysz, ale trzeba mieć troszkę wiedzy, Wbrew pozorą to naprawdę proste tylko trzeba przebrnąć przez tutotriale : np https://www.youtube.com/channel/UC3JS09xpXbXaHyRuVZondvQ/videos

lub

https://www.youtube.com/user/rodrick4u/videos

Ogólnie jak masz ten router to robnisz sobie Qos jak Ci się podoba + inne rzeczy (vpn, vlan,  bridge ile chcesz sieci + łączenie ich itp.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.12.2018 o 15:25, Yarps Dritt' Adr Atta napisał:

Dzień dobry. 

Czy warto (przy planowanej nieodległejwymianie routera) pchać się w nowinki w rodzaju WLAN w standardzie ax?

Póki co znalazłem Asusa i zdaje się niebawem debiutujacego Netgeara. 

Dziękuję i pozdrawiam

 

 

Jeśli nie masz urządzeń, wykorzystujących standard ax to możesz sobie odpuścić i zostać przy specyfikacji ac. Z drugiej strony jak masz coś na ac to nic nie szkodzi, żebyś miał router w ax tylko nie wykorzystasz funkcji ze standardu ax. Kwestia ceny... Jeśli sprzęt nie będzie dużo droższy to brałbym ax, jeśli tak to wole dołożyć do routera, który ma na przykład  więcej portów etc..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

potrzebowałbym kupić nowy router (najlepiej chyba w standardzie AC) do domu rodziców, gdyż chcą mieć szybszy Internet i korzystać z usług VOD. Chciałbym żeby router był możliwie uniwersalny działał niezależnie od rodzaju przyłącza do Internetu (zwykła skrętka, Internet radiowy, światłowód). Mam następujące wymagania:

- żeby spokojnie radził sobie z Internetem do 1 Gbps (zarówno download jak i upload),
- żeby miał przyzwoity zasięg, tzn żeby na kondygnacji na której będzie się znajdował (do dwóch grubych ścian z pustaków lub cegieł) nie było spadków w prędkości i żeby był stabilny sygnał (już niezależnie o jakiej prędkości) jedną i dwie kondygnacje poniżej miejsca, gdzie będzie router, a jakby objął całą działkę (jakieś 400 m^2, w wymiarach ok. 10x40 metrów, gdzie router znajdowałby się praktycznie w roku prostokąta) to już byłaby bajka, ale to już nie jest konieczne,
- im więcej wyjść LAN tym lepiej, no ale żeby minimum cztery były
- jeżeli chodzi cenę, to nie wiem ile kosztują porządne routery, ale chodzi o to żeby była rozsądna i zależny mi na stosunku jakość/cena - jeżeli coś naprawdę będzie warte swoich pieniędzy jestem w stanie rozważyć nawet ok. 400 PLN, ale oczywiście im mniej tym lepiej

Co polecacie? 

Z góry dziękuję za odpowiedź. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

bardzo proszę o pomoc w wyborze routera do małej firmy.
Oto lista funkcjonalności jakie musi spełniać:
1. możliwość podłączenia kilku urządzeń (komputery - wifi i kabel; smartphony),
2. możliwość podłączenia drukarki - urządzenia wielofunkcyjnego HP LaserJet MFP M436dn - tak aby możliwe było drukowanie przez sieć (przez WiFi i po kablu sieciowym) z każdego komputera w sieci biurowej,
3. możliwość podłączenia do rautera dysku po USB i dostęp do tego dysku z każdego komputera w sieci biurowej i zdalnej (np. z domu),
4. powierzchnia biura jaką musi obsłużyć router to ok 30 m2, z tym że router będzie stał w rogu pomieszczenia więc maksymalna odległość od routera do innego urządzenia będzie wynosiła ok 7,5-8 m2.
Pomieszczenie bez ścian w środku, w okolicy ok 8 innych sieci (niestety nie wiem na jakich częstotliwościach).

Dostawca internetu lokalny - jest światłowód ale póki co prędkości internetu będą do ok 50Mb/s.

Cena im niższa tym lepsza, z tym że ma to działać dobrze a nie powodować co chwilę problemy ze stabilnością albo zasięgiem.


Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2019 o 11:39, zomos napisał:

Witam,

bardzo proszę o pomoc w wyborze routera do małej firmy.
Oto lista funkcjonalności jakie musi spełniać:
1. możliwość podłączenia kilku urządzeń (komputery - wifi i kabel; smartphony),
2. możliwość podłączenia drukarki - urządzenia wielofunkcyjnego HP LaserJet MFP M436dn - tak aby możliwe było drukowanie przez sieć (przez WiFi i po kablu sieciowym) z każdego komputera w sieci biurowej,
3. możliwość podłączenia do rautera dysku po USB i dostęp do tego dysku z każdego komputera w sieci biurowej i zdalnej (np. z domu),
4. powierzchnia biura jaką musi obsłużyć router to ok 30 m2, z tym że router będzie stał w rogu pomieszczenia więc maksymalna odległość od routera do innego urządzenia będzie wynosiła ok 7,5-8 m2.
Pomieszczenie bez ścian w środku, w okolicy ok 8 innych sieci (niestety nie wiem na jakich częstotliwościach).

Dostawca internetu lokalny - jest światłowód ale póki co prędkości internetu będą do ok 50Mb/s.

Cena im niższa tym lepsza, z tym że ma to działać dobrze a nie powodować co chwilę problemy ze stabilnością albo zasięgiem.


Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
 

Hap ac2 Mikrotika wystarczy. Podepniesz drukarke po wifi, ma usb do dysku (samba), mozesz zrobic sobie ovpna sstp i inne serwery (jak skorzystasz z chmury MT to stałego adresu nie potrzeba), po wifi w ac do 600 Mbita wyciaga, ofc ma 2,4 też, firewall, vlany, virtualne siecie wifi i kilka innych bajerów. Minus to konfiguracja - jak nie jesteś obeznany w te klocki to trudna. Cena c.a. 250 zeta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź! Czegoś takiego chyba było mi trzeba. Z konfiguracją chyba sobie jakoś poradzę. Mam tylko jedno pytanie dot drukarki. Moja drukarka nie obsługuje WiFi - jedynie Ethernet. Rozumiem że nie będzie to problemem w przypadku tego urządzenia?

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...