Skocz do zawartości
PartyBOY

Jaki Router Kupić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:

 

Otóż za niedługo czeka mnie zmiana lokum co wiąże się ze zmianą dostępu do neta (radiówka) jak i większymi potrzebami co do rutka, otóż:

 

Internet domyślnie będzie podzielony na 3 kompy drogą kablową, aczkolwiek sprawne Wi-Fi również się przyda (jak nie będzie priorytetem).

Poza oczywiście jak najmniejszą awaryjnością rutka liczyć się będzie jak największy zasięg/jak najmocniejszy sygnał - bo sieć powstanie w sporym domu (gdzie prawdopodobnie rutek wyląduje w piwnicy z racji wyprowadzenia tam wszelkich kabli).

 

Jak doczytałem, aby mieć jednocześnie sprawne wi-fi i łącza kablowe poza rutkiem jednak coś trzeba będzie dokupić (AP).

A więc moje pytanie (łopatologia w odp mile wskazana - 1. raz w to się będe bawił):

 

Jaki zestaw urządzeń potrzebuje?

I jakie urządzenia potrzebuje?

 

Budżet narazie bliżej nieokreślony - ale ustalmy, że więcej niż 500-600zł na całość (rutek, ap, ew. co) nie dam. Chyba, że byłoby wskazane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz kable czy dopiero zamierzasz kłaść ??

Jeśli miałbyś bawić się w kładzenie / przeciąganie kabli, to chyba lepiej pójść w zestaw bezprzewodowy.

Za 500-600zł spokojnie zakupisz 2 rutery wifi (tym sposobem pokryjesz zasięgiem nawet spory dom) i co najmniej 2 karty bezprzewodowe do kompów. Najwyżej zostałby 1 komp do podłączenia kablem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapobiegliwy elektryk w momencie okablowywanie domu poprowadził kable w ścianie - więc jak co to zostaje mi tylko gniazdka z wtykami RJ45 zmontować, zakupić 3x kabel RJ45 no i osprzęt...

 

Aczkolwiek chciałbym mieć też aktywne wi-fi na wszelki wypadek... Nie ukrywam, że nawet ten jeden kabel mniej w okolicach kompa sprawia dużo radości. A w przyszłości zapewne jakieś konsole ps3 też się zjawią...

 

Po zagłębieniu się w temat rozumuję iż schemat to mniej/więcej:

 

Antena -> kabel antenowy -> router z maciem sieciówki z jednego z pc'tów podpinanych w sieć - i tu do niego podpinam kablami wszelkie kompy.

A jak chce wi-fi to jeszcze acess point komunikujący się via wi-fi z routerem. Dający sygnał wi-fi.

 

Tak?

 

Na jakie firmy patrzeć? Obecnie w domu dzieli łącze najtańszy Linksys i nie jest źle..

Brać coś z wyższej półki? Czy wystarczy brać poprostu coś co obsługuje odpowiednie protokoły/funkcje oraz posiada szereg potrzebnych gniazd?

 

Odrazu mówię, że żadnego modowanego softu nie będe wgrywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba szukać konkretnego modelu, akurat w adsl się już orientuje, natomiast w radiówce nie za bardzo. Znajomy ma asmaxa jakiegoś i działa bdb.

Ma to zrobione w ten sposób, że antena na dachu, kabel do piwnicy gdzie stoi router z wifi. W sieci "osiedlowej" podał od razu mac-adres routera a nie kompa.

Na 1-wszym piętrze ma drugiego, takiego samego routera wifi pełniącego rolę wzmacniacza / mostu.

Żadnych kabli od netu, poza tym schodzącym z dachu do routera w piwnicy nie ma. Pokryte ma piwnicę, parter, pierwsze piętro i poddasze, oraz ogród.

Przy szyfrowaniu WEP2 jest w miarę bezpiecznie. I bez kabli....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie o tym

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=426677189

będę chciał to podpiąć z liksysem i dać piętro wyżej neta tez na wifi

mniej więcej tak to będzie wyglądać:

Liksys wrt 54GL --------kabel-------swicz--------kabel-------MSI-------wifi na kompy dwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a takie coś?

 

1. http://www.allegro.pl/item421605314_router...v_gw_wys24.html

 

2. http://www.allegro.pl/item423689264_d_link..._fv_zabrze.html

 

3. http://www.allegro.pl/item424259700_pentag...niz_di_524.html

 

4. http://www.allegro.pl/item426407018_router..._fv_gratis.html

 

5. http://www.allegro.pl/item427036365_router...ocja_slask.html

 

 

, głównie to chodzi mi o wifi, ponieważ mam 2 laptopy w mieszkaniu, ja swojego używam na kablu ale druga połówka też chce korzystać z internetu, więc potrzebuje czegoś co nie będzie "wąskim gardłem", kiedyś używałem do neo linksysa wag200g i nie moge o nim złego słowa powiedzieć, ale już nie mam neo....rozważam nr 5...

Edytowane przez DoctorPulse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie nad dwoma :

D-LINK DIR-100

lub

PENTAGRAM Cerberus ADSL2+ P 6311-072

nic lepszego, zalezy mi na malym wydatku. mam neo niestety i modem sieciowy (udalo mi sie zalatwic takie cacko :)) tpsa dawala takie podobno na poczatku wiec nie potrzebuje opcji modemu w routerze.

ktory bedzie lepszy..... czy d-linki tak nawalaja????

 

a co do neo i wifi polecam Linksys Router + Modem ADSL - WAG200G-EU (Annex A) - lub http://www.allegro.pl/item424639993_edimax...o_tvk_xdsl.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w pracy instalowałem pełny obaw edimaxa BR-6504n. Okazało się iż ten router jest całkowicie stabilny i bardzo wydajny. Zasięg wifi jest tez dużo większy niż w przypadku budżetowych dlinkow, linksysow. Od tygodnia działa bez żadnych problemów. Internet działa dużo szybciej niż na poprzednich routerach - 43 komputery podpiete w sieci zamulaly strasznie dlinka i linksysa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam taki niecny plan: kupić taki router Motoroli, do tego jakiś modem, na router wrzucić Tomato czy OpenWRT i przejąć władzę nad światem, HAHA!

Ale... co wziąć w charakterze modemu? Wymienione na początku tego wątku urządzenia do zastosowania jako modem to raczej routero-modemy, a ja wolałbym kupić coś, co jest tylko modemem, skoro będę z tego korzystał jako z z modemu. Macie na to jakieś standardowe rozwiązania?

Edytowane przez Juzef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje router na rj45 (modem jest z upc) do lapka dla żony, max 1 ściana. Chodzi mi najbardziej o stabilność, co by nie musiała restartować. Cena jakieś 130zł max...

Czasem będę chciał się wbić też z moim lapkiem, czyli max 2 kompy. Samo www i poczta.

 

Byłbym w niebie jakbyście pomogli wybrać z tych:

http://www.gral.pl/sklep.php?cenaod=&c...mp;w=prod_lista

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w pracy instalowałem pełny obaw edimaxa BR-6504n. Okazało się iż ten router jest całkowicie stabilny i bardzo wydajny. Zasięg wifi jest tez dużo większy niż w przypadku budżetowych dlinkow, linksysow. Od tygodnia działa bez żadnych problemów. Internet działa dużo szybciej niż na poprzednich routerach - 43 komputery podpiete w sieci zamulaly strasznie dlinka i linksysa.

 

No cóż ja kupiłem BR-6315SRG w piątek, w niedzielę wieczorem wpiąłem w sieć a w poniedziałek po południu szedł na serwis. Zasilanie padło diabeł wie co poszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Linksys wrócił po raz 3 z serwisu. Tradycyjnie usterki nie stwierdzono... Chodził ok 2 tygodnie i od wczoraj znowu łapie zwiechy. Nigdy więcej Linksysa, nigdy, przenigdy!!!

W pracy mam edimaxa i na początku miał jakieś problemy, ale praktycznie od zeszłego roku nikt go nie musiał dotykać.

Ja mam zamiar się na jakiegoś TPlinka przesiąść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A drayteka nikt nie uzywa? Mam u siebie w pracy (komenda strazy pozarnej) draytek vigor 2910g do rozdzielania dsl. Kompow mam malo, bo parenascie, ale dostepnosc netu musi byc nonstop - komunikacja z komenda wojewodzka. I jest, nawet jak pradu nie ma ;-) (ups 600 starcza na dlugo :D )

Edytowane przez ^BerZerK^
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Linksys wrócił po raz 3 z serwisu. Tradycyjnie usterki nie stwierdzono... Chodził ok 2 tygodnie i od wczoraj znowu łapie zwiechy. Nigdy więcej Linksysa, nigdy, przenigdy!!!

W pracy mam edimaxa i na początku miał jakieś problemy, ale praktycznie od zeszłego roku nikt go nie musiał dotykać.

Ja mam zamiar się na jakiegoś TPlinka przesiąść.

TP Link jest podobno robiony na podzespołach właśnie Linksysa

 

Draytek hmm cena trochę odstrasza jak na domowe potrzeby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje router do Neostrady w dobrej cenie, nie sprawiający problemów zarówno z XP x64 jak i Vistą Ultimate x64. Będzie do niego podłączony jeden komp kablem i laptop via karta sieciowa Pentagram Hornet WiFi USB 802.11 g Lite P 6122-07. Chciałbym coś co będzie ze sobą ładnie współpracowało :)

 

Czy prezentowany wcześniej Edimax będzie odpowiedni? Może jest jakaś tańsza alternatywa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIMAX BR-6504N nie ma modemu dla neostrady .....

 

Poczytaj troszkę, niestety każdy ma wady i zalety. Z ciekawszych, tańszych urządzeń można wymienić:

TP-Link TD-W8910G

Linksys Wag200

Asmax AR 904G

Edimax AR-7084gA

Pentagram 6331-6

ALE: a to antena na stałe, a to brak zaawansowanych funkcji, tendencje do zawieszeń itd......

Jeśli potrzebujesz prosty i przyzwoity mogę polecić Edimax AR-7084gA (przy winXP sp3 niestety trzeba od razu zmienić firmware w edim - przebiega to bezproblemowo).

Jeśli chcesz coś bardziej zaawansowanego - Linksys Wag200 - ale antena na stałe.

Jeśli chcesz "zaawansowany" (biorąc pod uwagę konkurencję) QoS to Pentagram 6331-6 -> ale nawet na najnowszym biosie potrafi czasami się powiesić -> u mnie występuje to ok. 1/tydzień, zawsze przy rozłączeniu (zmianie IP) przez TP -> chodzi 24/24 7/7. Jeśli wyłączasz sprzęt na noc to nie ma problemu.

Aktualnie chyba skłaniałbym się ku TP-Link TD-W8910G, ale to nie znaczy, że go polecam i że jest bezproblemowy, coś zawsze się znajdzie .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Potrzebuje Routera bezprzewodowego by rozrzucić neta na 3 komputery. W tej chwili mam przewodowego i trzeba zmienić te kable na coś ułatwiającego życie. Mam neta z kablówki. Potrzebuje czegoś dobrego i w rozsądnej cenie, aby był z dobrym zasięgiem, przynajmniej na cały dom mieszkalny(standardowa dwu piętrówka)...noo i nie chcę żadnego shitu, który będzie się wieszał co chwilę czy trzeba będzie zmieniać go po roku :/

 

Co polecacie, bo mam prawdziwy mętlik w głowie.

Edytowane przez Budzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa kompy w domu, podlaczone kablem, LAN 1Gbit, nie dawno mialem 10/100 i to totalny zolw i nie chce wraca do 10/100. Jeden komp chodzi 24/24h i udostepnia net drugiemu przez LAN, (na drugim kompie malo sie korzysta z net).

 

Jutro kupuje notebook i chce miec net przez wifi, ale wiekszosc polecanych ruterow w cenie do max 200zl pracuje jako 10/100.

Czy moge zostawic polaczenie LAN miedzy stacjonarnymi PC, a do tego router adsl wifi?

Tylko jak to podlaczyc wtedy? oba kompy stacjonarne maja po jedny LAN wbudowanym na plycie, wiec zabraknie wejscia dla router? Czy jak to jest laczone?

 

Najprosciej kupic router 1Gbit, tylko czy sa takie w cenie do 200zl i zeby byly bezproblemowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa kompy w domu, podlaczone kablem, LAN 1Gbit, nie dawno mialem 10/100 i to totalny zolw i nie chce wraca do 10/100. Jeden komp chodzi 24/24h i udostepnia net drugiemu przez LAN, (na drugim kompie malo sie korzysta z net).

 

Jutro kupuje notebook i chce miec net przez wifi, ale wiekszosc polecanych ruterow w cenie do max 200zl pracuje jako 10/100.

Czy moge zostawic polaczenie LAN miedzy stacjonarnymi PC, a do tego router adsl wifi?

Tylko jak to podlaczyc wtedy? oba kompy stacjonarne maja po jedny LAN wbudowanym na plycie, wiec zabraknie wejscia dla router? Czy jak to jest laczone?

 

Najprosciej kupic router 1Gbit, tylko czy sa takie w cenie do 200zl i zeby byly bezproblemowe?

W tej chwili oba kompy masz spięte kablem czy posiadacz switch gigabitowy? Jak masz switch to dokupujesz router i łączysz go ze switchem - sieć dalej chodzi jako gigabit ethernet i masz internet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje kupić router do 150zł (wiadomo czym tańszy tym lepiej ;p).

 

Chcę podzielić moją neostradę 1Mb(aktualnie pracuje na Sagem Fast 800 E3T) między PC, Xboxa 360 i Laptopa z WiFi :)

W związku z tym, że jestem w tych sprawach zielony zwracam się do was o pomoc :)

Totalnie nie wiem co i jakie kupić (czytałem FAQ, ale mimo to dalej nie wiem ocb w tym wszystkim ;p).

 

Ewentualnie możecie mi doradzić jaki kabel kupić :)

 

BTW da się coś takiego zrobić, że pociągnę sobie antenkę z routera do np: kuchni i będę miał WiFi w 2 pomieszczeniach na raz (tzn. w moim pokoju i kuchni :) ) ? I czy istnieje jakieś pogorszenie łącza, gdy kabel ma długość np: 20m?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi na moje noobskie pytania ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma Linksys'a WAG54GS i zdecydowanie nie polecam tego sprzętu! Z jednej strony nie wiem, czy konkurencja oferuje pewne rzeczy, ale wiem i napiszę, co mnie w nim denerwuje.

Jak wyłączą prąd ( mieszkam w domku na nowym osiedlu, często coś zmieniają... ), to po włączeniu router się sam nie włączy, nawet głupi livebox to robił.

Instalacja jest zrobiona tak, że ma być tak prosta, że aż trudna, po prostu przekombinowane, włącznie z ich softem, który jest slaby i często powoduje problemy ( chodzi o wifi ).

Dość często się rozłącza, parametry łącza były sprawdzane na innym sprzęcie i są jak najbardziej ok, tylko niestety na tym Linksysie nawet ich sprawdzić nie można, jakby ktoś chciał. Co śmieszniejsze, w modelu bez SB można :mur:

Firmware nie jest poprawiane z czasem, jest, jakie jest i niech sobie jest, pisałem do Linksysa i uważają, że nic poprawiać ani dodawać nie trzeba.

Ustawianie priorytetów jest i wydawało by sie wystarczające, tylko np jak coś się ściąga ( medium ), www ( high ) to i tak www muli.

Cewki w zasilaczu brzęczą, musiałem szukać innego gniazdka w zasięgu długości kabla...

 

Jedynie co na + uważam, co jest warte tej kwoty to zasięg, tego nie brakuje w całym domu włącznie z piwnicą i ogrodem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

poszukuje routera do mieszkania studenckiego (5 osob) do ok. 300zl. Chcemy podzielic internet z UPC 20mbps (5x ip publiczne) na 3 komputery stacjonarne (ethernet) i jednego laptopa (wifi). Zalazy nam na ,,przyjemnym" podziale lacza, kazdy z nas bedzie sie skladal po okreslonej sumie na abonament i chcemy uniknac sytuacji kiedy jedna osoba sciaga sporo rzeczy z neta to druga ma problemy z odebraniem poczty (slyszalem o takich zjawiskach...). Najlepiej kiedy bylaby mozliwosc przypisania kazdemu komputerowi okreslonej predkosci i kiedy na danym komputerze nie jest ona w pelni wykorzystywana to dzieli ja na pozostale, a jezeli kazdy jednoczesnie korzysta na maksa to dzieli po rowno wg tej predkosci. Macie moze jeszcze jakies propozycje jak to rozwiazac?

 

Z gory dziekuje za odp. i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...