Skocz do zawartości
PartyBOY

Jaki Router Kupić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkość połączenia zależy od wszystkich kart połączonych w danym momencie z routerem. Powinny być zgodne z pełnym standardem N 300 Mbit/s. Jeśli w sieci pracują tylko takie karty, a połączenie jest zestawiane z mniejszą szybkością oznacza to najczęściej zbyt słabą siłę sygnału. Jedynym wyjściem jest wtedy zmienić kanał i przestawić router w inne miejsce.

Kupię i znowu nie będę mógł pokryć chałupy 120m bez utraty pakietów. Sygnał musi przejść przez strop i kilka grubszych ścian. Specyfikacja N zwiększa moc nadawczą/odbiorczą. W tym przypadku tak czy siak, żeby zasięg był git muszę kupić nową kartę bezprzewodową do PC'ta w standardzie N na PCI, raczej na USB bym nie chciał no i właśnie router, chcę też trochę zasięgu na ogród, oczywiście wszystko zostanie zabezpieczone WPA2 z filtracją po MAC i przydzieleniem adresów ;).

 

W skrócie powiem tak: w nowych routerach z n-ką nie opłaca się wymieniać anten, bo zazwyczaj nie zwiększa to realnego zasięgu. Jeśli już ktoś chce to trzeba wtedy wymienić wszystkie. Co do routera to DGN2200 będzie dobry, a o pokrycie zasięgiem nie martwiłbym się na zapas. Z tym idealnym planem, żeby sygnał przeszedł przez kilka ścian i strop to ja bym się wstrzymał-raczej trzeba będzie dokupić AP-ka, którego połączysz kablem z routerem i będzie on nadawał na innym piętrze chałupy. Tu nic nie pomoże większa antena. Wszystko trzeba sprawdzić samemu po zakupie routera. Polecam testowanie sygnału chodząc po całym domu z laptopem przy włączonym programie inSSIDer.

 

Kolejna firma robiąca wszystko i nic... ;)

 

Dajcie z tym spokój, przecież to poza nazwą firmy nawet nie ma modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chcialbym podzielic net na PC LAN oraz lap WiFi.

Okazjonalnie jakies dodatkowy lap.

Internet z Multimedii 20Mb/s.

WWW, p2p oraz torrent musi chodzic.

Granica generalnie 100-130zl, musi byc nowy.

Zalezy mi, zeby router na ori sofcie pracowal stabilnie, chociaz jak mozna wgrac inny soft, stabilniejszy, dajacy korzysci np w postaci lepszego zabezpieczenia przed innymi po WiFi lub wiekszej konfiguracji to slucham.

Modem z Multimedii ma wejscie koncentrykiem, wiec wyjscie z niego musialbym podlaczyc pod wejscie rutka.

Nie sprawia to problemow w uzytkowaniu i czy jest to w miare bezpieczne?

Ogolnie cos tam sobie wybralem, ale fajnie by bylo jakbyscie rzucili okiem, co warto, co nie, moze cos innego?

 

Linksys WRTU54G

Linksys WRT54G (tu widze wejscie na konsentryk, wiec moglby zastapic obecny modem? Czy lepiej zostawic modem i puscic wyjscie na wejscie routera?)

Linksys WRT54GH

Linksys WRT120N

Netgear WNR1000

 

Skupilem sie glownie na Linksysach, bo ponoc to jedne z lepszych/stabilniejszych?

Jak jest cos innego ciekawego to slucham.

 

Z gory dzieki.

Pozdr

Edytowane przez Tical

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do internetu 20Mbit musisz już szukać routera z wifi n żeby wykorzystać w pełni tą prędkość po wifi.

polecam TP-Link MR3420 ma pełną n-ke i port usb. działają na nim alternatywne softy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze lapek nie ma n i nie jest konieczne narazie.

Rozumiem, ze wifi g w praktyce wyniesie ponizej 20Mb/s?

A jak to wyglada od strony "prawnej"?

Multimedia moze dojsc, ze za modemem jest router?

A jesli kupic router z opcja modemu (wejscie koncentryk) to tez moze to wykryc?

I oczywiscie jesli tak to czy mozna temu zapobiec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to multimedia nie przyczepia się do routera.zawsze można w nim zmienić mac addres po stronie wan na taki z jaki jest w karcie sieciowej komputera. na co do prędkości to z doświadczenia wychodzi kolo 16Mbit na wifi g

Edytowane przez moorgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie.

Czyli mowisz, ze router z wifi g 54 Mb/s nie przepusci calego neta 20Mb/s na lapa? Odleglosc od routka bedzie kilka metrow, czasem 2 pokoje obok.

 

edit

Problemu nie bedzie jak puszcze wyjscie LAN z aktualnego modemu do wejscia WAN do routka i on rozdzieli dalej na kompy?

Edytowane przez Tical

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim polaczeniu teoretycznie nie ma prawa nic nie dzialac, bo modem od MM nadal jest pierwszym urzadzeniem jakie sie laczy z siecia, pobiera adresy IP, wiec praktycznie po polaczeniu routera i do niego kompow net powinien zaskoczyc od razu prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ze tak mecze, ale wole miec pewnosc przed kupnem niz pozniej pisac czemu nie dziala.

Rozumiem, ze po LANie routek da swoj max czyli 20Mb/s z MM bedzie na PC?

Ostatnia sprawa, wiec praktycznie ktory wybrac model? Linksys? Tplink? Netgear? Dlink?

Priorytet to stabilnosc i mozliwosc konfiguracji. Cena no tak do 130zl.

Za okolo 100 widze Dlinki z N.

Linksysow tez pare jest. Jeden nawet za <70zl

Netgear WNR1000 nieco ponad 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po lanie uzyskasz pełną prędkość.polecam:

pod soft tomato

asus rt-n10 z wifi n lite ( 150Mbit) procesor 300mhz

ovislink wl-1600gl (odpowiednik linksys wrt54gl)

pod soft OpenWrt TP-Link MR3420 z wifi n (300Mbit) procesor 400mhz

 

te by były najlepsze w tej cenie.z nich polecam asusa lub tp-linka.tomato jest bardzo stabilnym softem także bym jego polecił wraz z asusem rt-n10

Edytowane przez moorgan
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli taka kolejnosc?

1/ ASUS RT-N10 Router WiFi Kablowka UPC VECTRA ZABRZE (1424157548) - Aukcje internetowe Allegro

2/ TP-LINK TL-MR3420 Router 3G UMTS HSDPA GSM 300Mbps (1428487588) - Aukcje internetowe Allegro

3/ OvisLink Airlive WL-1600GL ROUTER WiFi NAJTANIEJ (1434190283) - Aukcje internetowe Allegro

 

Bardzo Ci dziekuje za pomoc, zaraz wezme sie za studiowanie co to jest to cale Tomato.

Swoja droga dziwie sie, ze Asus czy OvisLink jest polecany, nie bralem pod uwage tych firm wogole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej używam WRT54G z Tomato jako switcha i Access pointa oraz THOMSONa ST536v6 jako modemu/routera. Łącze na Annex A, na dzisiaj Netia. Sprzęt ma już kilka latek - zaczynam się zastanawiać nad zamianą dubletu na jeden sprzęt nowej generacji. Musi mieć wbudowany modem - nowe Linksysy z Nką (WAG120,160,320) są warte uwagi? Mam netbooka z sieciówką w tym standardzie więc dałoby się to zutylizować. Czy może szukać czegoś z Netgeara? Sprzęt z dolnej półki odpada :) W pracy siedzi się tylko na Cisco, człowiek trochę wyleciał z obiegu...

Edytowane przez Aquarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Routery NetGear jak pamiętam kiedyś tam w testach wypadały porównywalnie/nieco lepiej od linksysów, wraz z najczęściej nieco niższą ceną. Zależnie od potrzeb powinieneś spoglądać na dgn1000, 2000, 2200, 3500(L) - ostatni daje Ci możliwość wgrania tomato, choć tak naprawdę na każdy router DGN można wygrać alternatywny soft od dgteam, który wcale nie jest gorszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tical Wifi 11g daje realny transfer od 2-2,5MB/s. 3MB w warunkach sterylnych. Także dla 20Mb to jest na granicy. Przy p2p nie ma co mysleć o pełnych 20Mb, bo na transfer dołoży się jeszcze tcp overhead, upload itd.

WRT54 było dobre ale kilka lat temu. Ten TP-Link to bardzo dobry router. Masz możliwość wgrania do niego OpenWrt, zrobienia z niego mini serwerka do pobierania torrentów, udostępniania plików/drukarki w sieci. No i do takich celów router z n obowiązkowy, bo podczas kopiowania dużych plików z dysku sieciowego można zasnąć.

Nawet jesli teraz nie masz karty sieciowej 11n, to w przyszłości nie będziesz musiał już wymieniać routera.

Edytowane przez Xarlith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli taka kolejnosc?

1/ ASUS RT-N10 Router WiFi Kablowka UPC VECTRA ZABRZE (1424157548) - Aukcje internetowe Allegro

2/ TP-LINK TL-MR3420 Router 3G UMTS HSDPA GSM 300Mbps (1428487588) - Aukcje internetowe Allegro

3/ OvisLink Airlive WL-1600GL ROUTER WiFi NAJTANIEJ (1434190283) - Aukcje internetowe Allegro

 

Bardzo Ci dziekuje za pomoc, zaraz wezme sie za studiowanie co to jest to cale Tomato.

Swoja droga dziwie sie, ze Asus czy OvisLink jest polecany, nie bralem pod uwage tych firm wogole.

 

 

dokładnie ta kolejność:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli taka kolejnosc?

1/ ASUS RT-N10 Router WiFi Kablowka UPC VECTRA ZABRZE (1424157548) - Aukcje internetowe Allegro

2/ TP-LINK TL-MR3420 Router 3G UMTS HSDPA GSM 300Mbps (1428487588) - Aukcje internetowe Allegro

3/ OvisLink Airlive WL-1600GL ROUTER WiFi NAJTANIEJ (1434190283) - Aukcje internetowe Allegro

 

Bardzo Ci dziekuje za pomoc, zaraz wezme sie za studiowanie co to jest to cale Tomato.

Swoja droga dziwie sie, ze Asus czy OvisLink jest polecany, nie bralem pod uwage tych firm wogole.

 

Do 1 nic nie mam, ot router zgodny z alternatywnym softem i posiadający połowiczną N-kę. Za to 2 to router 3g pod sieć komórkową, a nie do kablówki. Trzeci ma tylko standard g, co od razu odrzuciłbym ze względu na obecną szybkość neta i możliwość jej zwiększenia w najbliższych latach.

Jeżeli nie potrzebujesz zaawansowanego podziału łącza-konkretne przydziały dla danych użytkowników to daruj sobie tomato, przynajmniej w routerach z niższej półki :). Asus i Ovislink nie są takie złe, na pewno sprawdzą się lepiej od niejednego d-linka, penatagrama, edimaxa, belkina, itd. Za to do Netgeara jeszcze im daleko jeśli chodzi o niezawodność działania i jakość wykonania.

W tej cenie poza wymienionymi modelami dostaniesz jeszcze WNR1000:

SALON NETGEAR WNR1000 WiFi N router 150Mbps WAWA (1438846662) - Aukcje internetowe Allegro

Jak dołożysz z 30-40pln to możesz spokojnie znaleźć nawet WNR2000 lub JWNR2000.

 

W chwili obecnej używam WRT54G z Tomato jako switcha i Access pointa oraz THOMSONa ST536v6 jako modemu/routera. Łącze na Annex A, na dzisiaj Netia. Sprzęt ma już kilka latek - zaczynam się zastanawiać nad zamianą dubletu na jeden sprzęt nowej generacji. Musi mieć wbudowany modem - nowe Linksysy z Nką (WAG120,160,320) są warte uwagi? Mam netbooka z sieciówką w tym standardzie więc dałoby się to zutylizować. Czy może szukać czegoś z Netgeara? Sprzęt z dolnej półki odpada :) W pracy siedzi się tylko na Cisco, człowiek trochę wyleciał z obiegu...

 

W Netbooku masz kartę zgodną z pełną n-ką 300mbps? Linksysy mają dwie zasadnicze wady-są stosunkowo drogie i mają problemy z pokryciem zasięgiem (słabe radio). Linksys domowy nie ma nic do prawdziwego Cisco do zastosowań biznesowych. Z górnej półki to może zmień WRT54G na Netgeara WNR3500L też z Tomato. Zyskujesz port USB do podłączenia dysku, lepsze podzespoły i pełny standard n 300mbps. Chyba, że chcesz coś jeszcze wyżej tzn.praca dwuzakresowa, ale wtedy karty sieciowe muszą obsługiwać 5Ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 1 nic nie mam, ot router zgodny z alternatywnym softem i posiadający połowiczną N-kę. Za to 2 to router 3g pod sieć komórkową, a nie do kablówki. Trzeci ma tylko standard g, co od razu odrzuciłbym ze względu na obecną szybkość neta i możliwość jej zwiększenia w najbliższych latach.

 

To, że do dwójki można podpiąć modem 3g na usb nie wyklucza możliwości podłączenia zwykłego modemu DSL, czy kablówki. Zresztą do każdego routera z usb i alternatywnym softem można podpiąć modem 3g. Edytowane przez Xarlith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie nieśmiertelny TL-WR1043ND + SpeedStream...

Sam przymierzam się do kupna TL-WR1043ND, nadal jednak zastanawiam się nad modemem, czy jest jakiś powód dla którego akurat wymieniłeś SpeedStream? Jest on jakoś wybitnie wyróżniający się od poniższej 3-ki?

 

Biorę pod uwagę kilka modemów tj.:

1) Siemens Speedstream 4100

2) Thomson Speedtouch 530v6

3) TP-Link TD-8816

4) Netgear DM111P

 

Czy ma ktoś jakieś spostrzeżenia z użytkowania powyższych modeli? Mógłby doradzić, poradzić w wyborze?

Cena gra drugorzędną rolę. Wszelkie opinie co do trafności wyboru są mile widziane :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linksysy mają dwie zasadnicze wady-są stosunkowo drogie i mają problemy z pokryciem zasięgiem (słabe radio). Linksys domowy nie ma nic do prawdziwego Cisco do zastosowań biznesowych. Z górnej półki to może zmień WRT54G na Netgeara WNR3500L też z Tomato.

 

Z tym zasięgiem trochę lipa, stary WRT54G daje mi 100% w całym mieszkaniu, a stoi prawie w rogu... USB do niczego mi nie potrzebne, ale Tomato sprawuje się póki świetnie na Linksysie, myślę to duży plus tego Netgeara 3500.

 

Dzięki za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam netie na tp 1Mb stary router pentagrama po 6 latach padł. co polecacie do 3 kompów w tym 2 na wifi, fajnie by było jakby pokrywało sygnałem większość 2 kondygnacyjnego domu ? cena tak do około 130pln

Czytając ów watek wyszło mi że:

 

- Asmax Wireless ADSL Router AR-1004G

- TP-Link router ADSL Wi-Fi 150Mb/s TD-W8950ND

 

który lepszy, a moze ma cie inne propozycje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam Access Pointa tak do 300zl, wymagania - musi posiadac conajmniej 2 portowy switch no i oczywiscie byc niezawodny :>

 

ok, czy ktos mial doczynienia z tymi AP: OvisLink WMM-3000AP oraz OvisLink WL-5470?

Edytowane przez gollumek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Któryś z tych jest szczególnie dobry/zły? Co polecicie, bo mój Netgear DG834G robi fochy ostatnio i nie umiem sobie z nim poradzić w żaden sposób. Mam gdzieś całe tomato. Chcę żeby miał dobry zasięg i nie robił problemów.

 

http://digitec.ch/ProdukteVergleichen1.aspx?artikel=194271,190903,184733,179583,147605,191124,150464

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje kupic router, internet mam w UPC - 25Mbit(modem Arris CM450B).

Docelowo ma dostarczac internet dla stacjonarki + smartphone'a HTC Desire (wifi).

Nie potrzebuje duzego zasiegu (pewnie nawet z 5m by starczylo :lol:) ani zadnych innych bajerow.

 

Oczywiscie im taniej tym lepiej... cos mozecie poradzic?

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam czegoś z annexem A pod netie. koniecznie z zewnętrznymi antenami i usb żeby podłączyć dysk.

zastanawiam sie czy lepiej iść w AP + routher czy może jednak kupić ruter przewodowy, a do tego AP. chyba ta druga opcja była by lepsza bo AP mógł bym postawić na środku domu co by poprawiło zasięg z którym teraz mam problemy (mimo mocnej anteny).

 

co polecacie do 250, max 300zl ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Któryś z tych jest szczególnie dobry/zły? Co polecicie, bo mój Netgear DG834G robi fochy ostatnio i nie umiem sobie z nim poradzić w żaden sposób. Mam gdzieś całe tomato. Chcę żeby miał dobry zasięg i nie robił problemów.

 

http://digitec.ch/ProdukteVergleichen1.aspx?artikel=194271,190903,184733,179583,147605,191124,150464

 

do adsl polecam router TP-Link TD-W8960N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam czegoś z annexem A pod netie. koniecznie z zewnętrznymi antenami i usb żeby podłączyć dysk.

zastanawiam sie czy lepiej iść w AP + routher czy może jednak kupić ruter przewodowy, a do tego AP. chyba ta druga opcja była by lepsza bo AP mógł bym postawić na środku domu co by poprawiło zasięg z którym teraz mam problemy (mimo mocnej anteny).

 

co polecacie do 250, max 300zl ?

 

DGN2200 i do tego w razie czego dokupujesz za 50-60zł AP, którego podłączasz na kablu. Dzięki temu będziesz miał przynajmniej w części domu standard N. Mam nadzieję, że jesteś świadomy, że transfery na dysku podłączonym do routera są słabe.

nie wiem jak beda dzialac routery z G na 25mb chyba beda zbyt wolne, wiec wnr2000 zeby obsluzyc full potencjal łącza. karta sieciowa w kompie w standardzie N.

 

Owszem starsze routery ze standardem g mogą ograniczać szybkość neta do 17-18 Mb/s a nawet mniej przy słabszym zasięgu. Do łącza 25 Mb/s dobry też będzie draft N, czyli WNR1000. Jeśli masz jednak kartę sieciową wifi wspierającą pełną n-kę to bierz bez zastanowienia router z pełnym N.

To, że do dwójki można podpiąć modem 3g na usb nie wyklucza możliwości podłączenia zwykłego modemu DSL, czy kablówki. Zresztą do każdego routera z usb i alternatywnym softem można podpiąć modem 3g.

 

Tego nie wiedziałem, dzięki za sprostowanie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...