Skocz do zawartości
PartyBOY

Jaki Router Kupić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz patrzę że xiaomi jest na ax wie pewnie nie wykorzysta nic tej mocy a ac pewnie dużo słabsze więc c80 chyba najlepszy wybór czy się mylę.  Wolę dopytać ludzi doświadczonych i z wiedzą niż marnować czas na wysyłki i testy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jakiego sasiad ma neta
Sam masz C80 wiesz jak działa ? na takim samym domu bedzie działał podobnie, (podobnie bo nie wiem gdzie on chce miec router nie wiem w którym pokoju bedzie korzystał z neta czy w tym samym czy czy inny, dlatego pisze jest dużo zmiennych... )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też ma router w tym Samym miejscu.  Tylko jemu zależy aby tylko Internet działał 300mb w każdym pokoju u mnie zależy tylko na jednym pokoju.  Obawiam się że c80 może nie dac rady na całe mieszkanie w tej prędkości bo u mnie nie dam rady Ale przez wzmacniacze audio inkolummy obok laptopa.  Jest coś ciut lepszegowarte swojej ceny od c80. Router tylko do Internetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa drozsze urzadzenia jednak nikt nie da Wam gwarancji ze jedno urzadzenie przy tak zabudowananych scianach ogarnie caly Twoj czy jego dom bo nikt nie jest wrozka a moja i zabuzy szklana kula wziela urlop przed swiateczny ;) . Dlatego musicie potestowac jak sasiad chce jedno urzadzenie.

Co innego w Twoim przypadku bo przy dwóch urządzeniach tam gdzie chcesz miec net bedzie okej.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

U koleżanki w 55 m2 mieszkaniu ze starej  płyty jest problem z zasięgiem WiFi, więc poprosiła mnie abym coś jej poradził. Dostawcą internetu  jest Vectra - 100 mb. Łącze podłączone jest do modemu Cisco Epc 3008, później do routera D-link Dir-605l. Maksymalnie  korzystają z internetu 2 komputery (jeden stacjonarny na kabel  przy routerze i jeden laptop na WiF) plus 2 telefony. 

Ze względu na to, że ruter jest bardzo budżetowy, pomyślałem że może na początku wymienić router na jakiś lepszy,  przyszłościowy jako główną bazę a ze starego  ewentualnie zrobić AP, jeżeli nowy router nie objąłby dobrym sygnałem całego mieszkania? 

Prosiłbym sugestie podłączenia  bezprzewodowo i w najgorszym wypadku przewodowo z AP. 

Czy D-link Dir-605l może działać jako AP za pomocą kabla  lub bezprzewodowo?  

Czy z D-link Dir-605l można stworzyć sieć  mesh wifi? 

Czy Cisco Epc 3008 musi pozostać, nie wystarczy sam  D-link Dir-605l lub ewentualnie nowo kupiony router?  Chyba że ten pierwszy nie ma modemu....

Kwota? Jak najtaniej, najlepszy stosunek do jakości. W 200-300 zł zmieści się? 

Z góry dzięki za wszelką pomoc. 

Jakość sygnału z  analyzera Wifi z telefonu:

- kuchnia 75 dBm

- pokój obok niecałe 80 dBm

Plan.png

Edytowane przez morfeusz1805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, morfeusz1805 napisał:

Witam, 

U koleżanki w 55 m2 mieszkaniu ze starej  płyty jest problem z zasięgiem WiFi, więc poprosiła mnie abym coś jej poradził. Dostawcą internetu  jest Vectra - 100 mb. Łącze podłączone jest do modemu Cisco Epc 3008, później do routera D-link Dir-605l. Maksymalnie  korzystają z internetu 2 komputery (jeden stacjonarny na kabel  przy routerze i jeden laptop na WiF) plus 2 telefony. 

Ze względu na to, że ruter jest bardzo budżetowy, pomyślałem że może na początku wymienić router na jakiś lepszy,  przyszłościowy jako główną bazę a ze starego  ewentualnie zrobić AP, jeżeli nowy router nie objąłby dobrym sygnałem całego mieszkania? 

Prosiłbym sugestie podłączenia  bezprzewodowo i w najgorszym wypadku przewodowo z AP. 

Czy D-link Dir-605l może działać jako AP za pomocą kabla  lub bezprzewodowo?  

Czy z D-link Dir-605l można stworzyć sieć  mesh wifi? 

Czy Cisco Epc 3008 musi pozostać, nie wystarczy sam  D-link Dir-605l lub ewentualnie nowo kupiony router?  Chyba że ten pierwszy nie ma modemu....

Kwota? Jak najtaniej, najlepszy stosunek do jakości. W 200-300 zł zmieści się? 

Z góry dzięki za wszelką pomoc. 

Jakość sygnału z  analyzera Wifi z telefonu:

- kuchnia 75 dBm

- pokój obok niecałe 80 dBm

Plan.png

jest kilka rozwiązań
1. Jeśli jest możliwość przenieść do dużego pokoju router z wifi i sprawdzić czy wtedy zasięg w Kuchni i najdalszym pokoju na końcu mieszkania jest wystarczający
2. Jeśli 1 opcja nadal będzie nie zadowalająca. TO przy tym budżecie 300zł, trzeba ciągnąć kabel do APKA (najlepiej w przedpokoju)
3.  wykracza to prawie 2x poza budzet to PLC +AP (ap tez umieścić wtedy w przedpokoju)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, orlontko napisał:

jest kilka rozwiązań
1. Jeśli jest możliwość przenieść do dużego pokoju router z wifi i sprawdzić czy wtedy zasięg w Kuchni i najdalszym pokoju na końcu mieszkania jest wystarczający
2. Jeśli 1 opcja nadal będzie nie zadowalająca. TO przy tym budżecie 300zł, trzeba ciągnąć kabel do APKA (najlepiej w przedpokoju)
3.  wykracza to prawie 2x poza budzet to PLC +AP (ap tez umieścić wtedy w przedpokoju)

Ad.1 Nie wiem, czy wiercenie ścian wchodzi w grę nawet jeżeli to tylko jest obok (przez drzwi nie przeciągniesz kabla), zapytam się,  ale sprawdzę z ciekawości jaki jest sygnał  z dużego pokoju.

Ad.2. Jeżeli jednak nie będzie wystarczający, to jaka alternatywa? Możesz trochę głębiej wyjaśnić skąd kabel, z jakiego urządzenia do jakiego itp. przy tym budżecie?

Ad.3. Ewentualnie jeżeli budżet byłby zwiększony, to co do dokładnie masz na myśli? Myślałem żeby przez  sieć energetyczną, ale wyczytałem że w blokach może być z tym różne (duże spadki w wydajności). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, morfeusz1805 napisał:

Ad.1 Nie wiem, czy wiercenie ścian wchodzi w grę nawet jeżeli to tylko jest obok (przez drzwi nie przeciągniesz kabla), zapytam się,  ale sprawdzę z ciekawości jaki jest sygnał  z dużego pokoju.

Ad.2. Jeżeli jednak nie będzie wystarczający, to jaka alternatywa? Możesz trochę głębiej wyjaśnić skąd kabel, z jakiego urządzenia do jakiego itp. przy tym budżecie?

Ad.3. Ewentualnie jeżeli budżet byłby zwiększony, to co do dokładnie masz na myśli? Myślałem żeby przez  sieć energetyczną, ale wyczytałem że w blokach może być z tym różne (duże spadki w wydajności). 

AD1. Nie rozumiemy sie ? Ja mowie, żeby testowo  przenieść router z którego ma WIFI(prawdopodobnie D-LINK) do dużego pokoju i wtedy zobaczyć czy polepszył sie sygnał w kuchni i w najdalej oddalonym pokoju. (najpierw sprawdź ta opcje potem będziemy myśleć )

AD2.Alternatywne napisałem ;).  Z tego routera którego się (Nie wiem w jakim trybie ma sąsiadka ma ustawionego CIsco i nie wiem w w jakim trybie Dlink, podejrzewam ze Cisco jest w bridge a dlink jest jako router skonfigurowany. Czyli podłączyć do  D-linka)  i lecieć kabel do przedpokoju do AP ?

AD3. PLC to przesył kablami prądowymi internetu ? + do tego AP :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Sprawdziłem sygnał z dużego pokoju, wahał się pomiędzy 65-71 dBm. 

Ad. 2. Myślę że jest podłączone tak jak piszesz. Moim początkowym pomysłem  było to,  aby kupić nowy router, połączyć go kablem  z D-linkiem i zrobić z niego AP. Chyba że jest lepszy pomysł...

Ad. 3.Tak, myślałem o tym, jednak w blokach z tego co wiem różnie bywa. Ale oglądałem listwy przypodłogowe i środek wyciąga się, więc będzie można podłączyć kablem. 

Jeżeli chciałbym dodatkowo podciągnąć kabel do małego pokoju gdzie jest słaby sygnał, to rozumiem że łączę go od routera bazowego, tj. np. od D-linka który pełni teraz tę funkcję? Nie mogę poprowadzić z AP, bo bliżej? 

 

Edit. Niebieski kabel to połączenie ze sobą rutera i modemu przez porty Wan, gruby biały  w modemie to kabel od kablówki, kolejne 2 białe w D-linku to kable od kompa stacjonarnego. 

 

 

IMG_20201212_204727_HDR (Copy).jpg

Edytowane przez morfeusz1805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musicie  jeszcze trochę poczekać ?
Wieczorem ja albo zabuza powinniśmy odpisać na wasze pytania ?

Edit: @kivlov u Ciebie to musimy poczekac na testy PLC od @Zabuza , jednak najprościej jest pociągnąć u CIebie przewód wentylacja ?. Co do Twojego @kivlov jeśli che mieć neta w całym domu to trzeba będzie zainwestować w 2 lub nawet w 3 AC-Lity.

@morfeusz1805 po twoich testach 1 ocpja odpada.
2 opcja która tłumacze od kilku postów  to dołożenie AP(AC-lite), ponieważ nie wiele to da,  ze wymienisz sąsiadce router na nowszy/z większym zyskiem anten jak przez ułożenie mieszkania po prostu sygnał tez nie będzie zadowalający, ale oczywiscie jeśli Ty lub sasiadka chce spracować Wasza sprawa. (czemu chcesz wymiec jej router ten d-link działa niestabilnie czy o co chodzi ze piszesz o wymianie ?)


3 opcja jest prawie dwu krotnie droższa ale tu zaczekamy na testy PLC od @Zabuza

Oczywiście można dociągnąć do małego pokoju kabel. Pytanie w jakim celu chcesz tam jej ciągnąc kabel  :)? 
(Nadal nie wiem w jakim Trybie jest Cisco, a w jakim trybie działą d-link. Jeśli Cisco jest w bridge, a DLink w trybie routera to ciagniesz z D-linka)z AC lite  lub wiekowości AP nie dociągniesz kabla bo posiada jedne port musiał byś użyć switcha lub routera w trybie AP i wtedy ciągnąć kabel (jednak wtedy koszty rosną i rosną...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, orlontko napisał:

2 opcja która tłumacze od kilku postów  to dołożenie AP(AC-lite), ponieważ nie wiele to da,  ze wymienisz sąsiadce router na nowszy/z większym zyskiem anten jak przez ułożenie mieszkania po prostu sygnał tez nie będzie zadowalający,

Od razu mówię że nie bawiłem się routerami, zawsze podłączali serwisanci z firmy która dostarcza internet.

Rozumiem że u koleżanki sygnał byłby odbierany standardowo (bez Mesh Wifi) w jednej części mieszkania  z routera, w drugiej części z AP (gdzie sygnał byłby silniejszy). Sygnał pobierany byłby z jednego miejsca do momentu kiedy następuje zerwanie, wtedy łączy się z bliższym nadajnikiem? 

Jeżeli tak, to oczywiście AP jest niezbędny w takim układzie, byłby połączony z routerem przewodowo. Napiszę o co mi chodzi. Generalnie model tego D-linka z komentarzy jakie wyczytałem w internecie  jest beznadziejny jeżeli chodzi o zasięg sygnału (ale działa stabilnie), więc nowszy i lepszy model byłby wskazany nawet na przyszłość. Znowu standardowe, jednopoziomowe 55m2, to nie jest w końcu jakieś monstrum budowlane, w większości przypadków wystarczy jeden przyzwoity  router który zasięgiem WiFi  obejmuje całe mieszkanie. Jeżeli byłby nowy router, nie byłoby ograniczeń na przyszłość, bo D-link więcej jak 100Mb nie podciągnie czy to na kablu, czy bezprzewodowo. Jeżeli jednak okazałoby się, że nowy router nadal nie będzie obejmował sygnałem całego mieszkania bez zrywania , to może z D-linka zamiast routera, przełączyć w tryb pracy  jako AP i połączyć go z nowym routerem przewodowo, w jedną sieć, tym samym hasłem itd. Dobrze myślę? 

W dniu 14.12.2020 o 15:28, orlontko napisał:

3 opcja jest prawie dwu krotnie droższa ale tu zaczekamy na testy PLC od @Zabuza

PLC nie jest potrzebne w tym wypadku kiedy będzie można połączyć kablem.

W dniu 14.12.2020 o 15:28, orlontko napisał:

Oczywiście można dociągnąć do małego pokoju kabel. Pytanie w jakim celu chcesz tam jej ciągnąc kabel  :)? 

Dlatego że w niedalekiej przyszłości ma być komputer stacjonarny a w drugim pokoju gdzie jest obecny D-link stoi obecnie   przymusowa stacjonarka firmowa z której korzysta koleżanka. Może okazać się, że z pracą zdalną już tak zostanie do końca....

 Czy kabel,  który ma być poprowadzony do małego pokoju  musi być ciągnięty bezpośrednio z routera głównego przy modemie? Nie można podpiąć go do ewentualnego AP jeżeli taki będzie żeby znowu nie ciągnąć przez całe mieszkanie? 

W dniu 14.12.2020 o 15:28, orlontko napisał:

Nadal nie wiem w jakim Trybie jest Cisco, a w jakim trybie działą d-link. Jeśli Cisco jest w bridge, a DLink w trybie routera to ciagniesz z D-linka)

Tym samym, niebieskim kablem są połączone ze sobą Cisco i D-link. Do Cisco jest dodatkowo podłączony przewód z kablówki który dostarcza internet. Z D-linka wychodzą przewody Lan do komputera. Więc myślę że jest tak jak piszesz. 

 

Takie jeszcze pytanie. Czy dobrze rozumiem zasadę Mesh Wifi? Z tego co wyczytałem w Mesh Wifi następuje szybsze  przejście z jednego nadajnika do drugiego gdzie jest lepszy sygnał. Pobierany jest sygnał z miejsca, z którego w danym momencie jest najlepszy ( także wydajność), nie tak jak jest to w standardzie, bez Mesh Wifi, gdzie sygnał pobierany jest aż do momentu jego zerwania lub dużych zakłóceń.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2020 o 15:23, kivlov napisał:

Udało się zrobić ten tego PLC ?

Jestem już po testach i tak PLC wyciąga max 300 Mbita to lepsze a to gorsze ok 150 Mbita i to zależy od kilku czynników. Jęsli masz wspólne fazey w gniazdkach to możesz liczyc na lepsze prędkości jeśli nie masz wiecej niż jedną to strasznie spada transfer do rzedu ok 100 Mbita. Najlkepszym wyjściem bedzie przeciągniecie kabla w listwach przypodlogowych ewentualnie kratką lub to PLC tylko wersja droższa.

Edytowane przez Zabuza
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morfeusz u sąsiadki tak jak caly czas powtarzam. Dociagnij kabel do przedpokoju i wziąć aclita. Jesli chce sąsiadka mieć komputer w tym malym pokoju obok kuchni musisz dociągnać kabel do malego pokoju.
Z Aclite nie niedociągniesz kabla bo ma tylko jedne port. Musiał byś kupić router z wifi,który zepniesz lanami z wyl. Dhcp.

Edit: nie jest to monsturm budowlane to mieszanie ale nie rozumiesz ze  Router jest w końcu mieszkania i musi przejść przez całe mieszkanie wszystkie ściany. Dlatego potrzebne jest dociągniecie kabla do centralnej czesci mieszkania aby sygnał mniej wiecje pokrywał całe mieszkanie. D-link jak dział stabilnie narazie bym zostawił bo  z niego WIFI raczej nie będzie korzystać chyba ze w tym pokjou w którym jest dlink okaże sie ze AC-LIte nie sięgnie tam sygnałem z powodu włsnie ilości scian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, orlontko napisał:

Musial bys kupic router z wifi,ktory zepniesz lanami z wyl. Dhcp.

Jeżeli byłby nowy router, w starym D-linku wyłączyć  DHCP i robiłby za AP, to czy od niego też nie można byłoby pociągnąć kabla do tego pokoju?

Proponujesz mi AC Lite, (znam ten AP, we wcześniejszych stronach wątku często się przewija, często polecają na forach)  domyślam się że to niezły sprzęt, ale dalej nie wiem co z moimi sugestiami aby rozwiać wątpliwości,  żeby połączyć przewodowo z drugim  routerem a jeden pracowałby w trybie AP. Przypomniałem sobie, że nie  wyrzuciłem starego Belkina f5d9630-4  w starym standardzie G+ i można byłoby użyć jako AP.  Można te dwa modele połączyć?

Myślę że do momentu, jeżeli nie będzie zwiększony  internet, standardy się nie zmienią, to można załatwić półśrodkami przy minimalnym nakładzie finansowym. Transfery nie muszą być oszałamiające przez Wifi, ważniejsze aby zasięg się nie gubił. Chyba że koleżanka zapyta się informatka z pracy, może w  czasie zmiany sprzętu nie zutylizował wszystkich AP czy routerów i coś lepszego podrzuci używanego. 

 

Ale w razie czego jaki sprawdzony, stabilny i niedrogi  router byś polecił z gigabajtowymi portami,  dwupasmowy, który ma dobry zasięg? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morfeusz bez urazy ? ale robisz fizyke kwatowa z prostej sieci. AP zaproponowałem dlatego bo miało być WIfi w domu, dopiero później okazało się ze chcesz ciągnąc kabel do małego pokoju ;). AC-lite połączysz z małym pokojem obok kuchni bo ma Tylko 1 Port.
Kabel jak będziesz ciągnął do przedpokoju to możesz tam dac router który będzie robił jak AP i od niego pociągnąć kabel do małego pokoju. jednak jak pisałem ja wolał bym ciągnąć, dwa kable jeden do AP a drugi do małego pokoju. Poza tym router na suficie lub ścianie i kable wychodzące od niego, nie każdemu pasuje taki wygląd, a AC-lite wygląda dużo przyjemniej dla oka.

Polecam ranking tu na forum który napisał @Zabuza tam znajdziesz wszystko ale jak chcesz nie drogi router. Pytanie  jest jedno gdzie ona znowu będzie umieszczona, bo jak będzie zamiast D-linka to poprawy sygnału wifi nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Potrzebuję pomocy w doborze odpowiedniego routera do mojego mieszkania:

1. Dostawca lokalny - ITComp
2. kablówka/ światłowód - prędkość pobierania:  200  Mb/s,   wysyłania 100 Mb/s
3. Co do kwoty to tutaj widełki dość szerokie 100-300 zł ? Wiadomo im mniej tym lepiej, nie chciałbym przepłacać jeśli nie byłoby potrzeby, natomiast jeśli gorszy router miałby w jakikolwiek sposób blokować sygnał to wolę dołożyć, możliwa zmiana w przyszłości dostawcy na ~500 Mb/s.
4. Mieszkanie ok 50 m 2 (zgodnie z załączonym obrazkiem i objaśnieniami)
5. Ściany zgodnie z obrazkiem (żelbet zbrojony)
6. Router miałby obsługiwać: 2x TV (po kablu), 1x PC (po kablu), 1x laptop (WiFi) + 2x smartfon/tablet (WiFi)
7. Moja wiedza bardzo podstawowa ? 

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Router.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, orlontko napisał:

Morfeusz bez urazy ? ale robisz fizyke kwatowa z prostej sieci.

Dziękuje za cierpliwość i przepraszam, tak wiem że połączenie jest proste. Może żebyś odpowiedział mi na początku jak to wygląda z połączeniem dwóch routerów (jeden jako router, drugi jako AP)  w kółko bym się o to samo nie pytał. ? Wiesz, jeżeli nie są to moje pieniądze, weź wytłumacz kobiecie aby za parę metrów kabla i mały plastikowy dysk wydała minimum prawie 400 zł, kiedy poprzedni router kosztował niecałe  100 zł. ? Oczywiście że w tym wypadku AC Lite byłby najlepszym rozwiązaniem. 

2 godziny temu, orlontko napisał:

. AP zaproponowałem dlatego bo miało być WIfi w domu, dopiero później okazało się ze chcesz ciągnąc kabel do małego pokoju ?

Dobre Wifi cały czas jest aktualne. Ale jeżeli bym ciągnął kabel do AC, to pomyślałem żeby od razu pociągnąć do małego pokoju, żeby dwa razy nie robić syfu w domu.  Lepiej jak będzie ten kabel, niż żeby go tam nie było. 

3 godziny temu, orlontko napisał:

Kabel jak będziesz ciągnął do przedpokoju to możesz tam dac router który będzie robił jak AP i od niego pociągnąć kabel do małego pokoju.

Więc z tego Brelkina jako AP jest możliwość pociągnięcia do małego pokoju? 

3 godziny temu, orlontko napisał:

jednak jak pisałem ja wolał bym ciągnąć, dwa kable jeden do AP a drugi do małego pokoju.

Jest jakaś różnica czy ciągnąć kabel do małego pokoju  z AP czy z routera? Trudniej później skonfigurować, większe  mogą być zakłócenia?

3 godziny temu, orlontko napisał:

Poza tym router na suficie lub ścianie i kable wychodzące od niego, nie każdemu pasuje taki wygląd, a AC-lite wygląda dużo przyjemniej dla oka.

 Oczywiście, więc albo ma pięknie wyglądać i dobrze działać, albo  tanio i spartańsko?

Ok. w takim razie na początek sprawdzę co wyjdzie z  połączenia D-linka z Belkinem. 

Poczytałem o mostkowaniu routerów i dużo jest sprzeczności w necie. Wiec mam parę pytań przed zabraniem się do tego:

1. Czy modem Cisco zostawić w spokoju, całą procedurę robić tylko między routerami i jako pierwszego traktować D-linka który jest teraz podłączony?

2. Przed połączeniem dwór routerów z różnych firm wyłączamy firewall w obydwóch? Później możemy włączyć? 

3. Sprawdzenie czy router ma opcję mostkowania jest w trybie repeater lub mostu transparent?

4. DHCP wyłączamy tylko w AP? Przeczytałem też żeby lepiej nie wyłączać, bo może nie zadziałać jako switch. 

5. Jeżeli chciałbym aby odbiornik łączył się z lepszym sygnałem (z routerem albo AP), to rozumiem że SSID dać takie samo dla obu routerów?

6. Kanały w obu routerach mają być różne? Najlepiej aby dzieliło je od siebie minimum sześć pozycji? Raz piszą że różne, raz że takie same. 

7. Czy oba routery muszą mieć funkcję mostkowania? Jeżeli niekoniecznie, to który musi? Drugi, czyli AP?

8. Podłączamy pierwszy router z portu Lan, do drugiego routera, do portu Wan, czy też do Lan? Różnie jest napisane w internecie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Spider0001 napisał:

Cześć! Potrzebuję pomocy w doborze odpowiedniego routera do mojego mieszkania:

1. Dostawca lokalny - ITComp
2. kablówka/ światłowód - prędkość pobierania:  200  Mb/s,   wysyłania 100 Mb/s
3. Co do kwoty to tutaj widełki dość szerokie 100-300 zł ? Wiadomo im mniej tym lepiej, nie chciałbym przepłacać jeśli nie byłoby potrzeby, natomiast jeśli gorszy router miałby w jakikolwiek sposób blokować sygnał to wolę dołożyć, możliwa zmiana w przyszłości dostawcy na ~500 Mb/s.
4. Mieszkanie ok 50 m 2 (zgodnie z załączonym obrazkiem i objaśnieniami)
5. Ściany zgodnie z obrazkiem (żelbet zbrojony)
6. Router miałby obsługiwać: 2x TV (po kablu), 1x PC (po kablu), 1x laptop (WiFi) + 2x smartfon/tablet (WiFi)
7. Moja wiedza bardzo podstawowa ? 

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Router.jpg

 

Po wstępnym zapoznaniu się z ofertą znalazłem kilka modeli routerów (od najtańszego do najdroższego):

TP-Link Archer C6 (1200Mb/s) - 160 zł

Xiaomi Mi AIoT Router AC2350 (2350Mb/s) - 190 zł

TP-Link Archer C1200 (1200Mb/s) - 210 zł

TP-Link Archer AX1500 (1500Mb/s) - 250 zł

 

Czy któryś będzie wyraźnie lepszy od pozostałych? Czy może jednak zainteresować się czymś innym?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Spider0001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wifi 6 (AX) obsługuje niewiele sprzętów więc chyba pod 5Ghz trzeba patrzeć aby w standardzie AC był najwyższy transfer,

Na xiaomi nie mogę się doszukać tej informacji.

Archer C80 to dla mnie na chwile obecną zwycięzca cena - jakośc, chyba, że się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spider doloz do ax20 lub nawet ax50 bo myslisz o tym aby router obslugiwal pozniej 500mbps.

Kivlov oczywiscie ze sie myslisz nie tylko wifi sie liczy, ale procek ax1500 jest lepszym w tym wypadku. Xiaomi wogole odpoda bo nie obsluzy wysokich predkosci neta. Dlatego ze spider chce 500 mvps to zausgerowalem drozsze routery.

EDIT: od biedy i C80 wystarczy ale ja  zawsze wole miec nowszy router jak moge wydac podobne pieniadze :)
A C80 jest starszym routerem od AX1500, AX20,AX50.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko,

ostatnio jak szukałem to C80 był najlepszy parę miesięcy temu, nie wiem jak jest z tym AX. Wracając do mojego problemu z siecią to zrobiłem dzisiaj ostrą robotę i pełno wiercenia po piwnicach i mam kabel LAN wyprowadzony do mojego biura i pytanie brzmi czy kupić switch i do niego jakiegoś AP,m aby było wifi dobre za oknem ok 15m do innego budynku, czy lepiej w to miejsce dobry router? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kivlov lepiej by hylo bezposrednio od routera w piwnicy ciagnac kabel DO AP , niz dawac switch i od niego cignac ?
Pokaz na swpim obrazku gdzie konkretnie chcial bys miec na zew wifi a podpowiemy jak to zrobic ?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam zdjęcie- chodzi o to, abym miał w sowim biurze także możliwość podłączenia po kablu i po wifi. Jak już mam zrobione ten KABLE LAN to myślę, że warto by było już teraz jakoś po WIFI dobić się do tego garażu na dole.

Przypominam o mocy internetu 300Mb/s

 

Wifi.thumb.jpg.c8fe0a1918cd27af009500f8cf8e4b80.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2020 o 18:48, morfeusz1805 napisał:

Dziękuje za cierpliwość i przepraszam, tak wiem że połączenie jest proste. Może żebyś odpowiedział mi na początku jak to wygląda z połączeniem dwóch routerów (jeden jako router, drugi jako AP)  w kółko bym się o to samo nie pytał. ? Wiesz, jeżeli nie są to moje pieniądze, weź wytłumacz kobiecie aby za parę metrów kabla i mały plastikowy dysk wydała minimum prawie 400 zł, kiedy poprzedni router kosztował niecałe  100 zł. ? Oczywiście że w tym wypadku AC Lite byłby najlepszym rozwiązaniem. 

Dobre Wifi cały czas jest aktualne. Ale jeżeli bym ciągnął kabel do AC, to pomyślałem żeby od razu pociągnąć do małego pokoju, żeby dwa razy nie robić syfu w domu.  Lepiej jak będzie ten kabel, niż żeby go tam nie było. 

Więc z tego Brelkina jako AP jest możliwość pociągnięcia do małego pokoju? 

Jest jakaś różnica czy ciągnąć kabel do małego pokoju  z AP czy z routera? Trudniej później skonfigurować, większe  mogą być zakłócenia?

 Oczywiście, więc albo ma pięknie wyglądać i dobrze działać, albo  tanio i spartańsko?

Ok. w takim razie na początek sprawdzę co wyjdzie z  połączenia D-linka z Belkinem. 

Poczytałem o mostkowaniu routerów i dużo jest sprzeczności w necie. Wiec mam parę pytań przed zabraniem się do tego:

1. Czy modem Cisco zostawić w spokoju, całą procedurę robić tylko między routerami i jako pierwszego traktować D-linka który jest teraz podłączony?

2. Przed połączeniem dwór routerów z różnych firm wyłączamy firewall w obydwóch? Później możemy włączyć? 

3. Sprawdzenie czy router ma opcję mostkowania jest w trybie repeater lub mostu transparent?

4. DHCP wyłączamy tylko w AP? Przeczytałem też żeby lepiej nie wyłączać, bo może nie zadziałać jako switch. 

5. Jeżeli chciałbym aby odbiornik łączył się z lepszym sygnałem (z routerem albo AP), to rozumiem że SSID dać takie samo dla obu routerów?

6. Kanały w obu routerach mają być różne? Najlepiej aby dzieliło je od siebie minimum sześć pozycji? Raz piszą że różne, raz że takie same. 

7. Czy oba routery muszą mieć funkcję mostkowania? Jeżeli niekoniecznie, to który musi? Drugi, czyli AP?

8. Podłączamy pierwszy router z portu Lan, do drugiego routera, do portu Wan, czy też do Lan? Różnie jest napisane w internecie. 

Ad. 1 Tak, jeśli jest w trybie bridge jesli nie to można ustawić to pożniej. Nie jest konieczne od razu ustawienie tego.

Ad.2 Firewall działą tylko na porcie WAN - z lanami (switchu) nie ma nic wspólnego. Czy włączysz czy nie - nie bedzie to miało żadnego efektu.

Ad. 3 Nie musisz tego sprawdzać. Każdy router ma te opcje. Jesli nie ma i tak mozna go ustawic w trybie AP ze względu, że sa to urządzenia 3 w 1.

Ad4. DHCP wyłaczasz na wszystkich routerach , które robią jako AP. Dwa serwery DHCP w jednej sieci = brak internetu (po za kilkoma przypadkami szczególnymi)

Ad5. Tak, dajesz takie samo SSID, takie samo szyfrowanie (tkip lub aes) i takie samo wzór szyfrowanie WPA2 no i hasło .

Ad. 6 Kanały mają być rózne w 2,4. Wybór masz 1,6,11.

Ad. 7. Lepszy router dajesz jako router, gorszy jako AP. Co do mostkowanie patrz punkt 3.

Ad. 8 Do LAN.

Jeśli chcesz napiszemy Ci całą procedurę co i jak masz ustawić po kolei. Łącznie z kabelkami gdzie masz wsadzić. Zresztą coś tam kisimy jakiś poradnik.

Edytowane przez Zabuza
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...