Skocz do zawartości
PartyBOY

Jaki Router Kupić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak z ciekawości ten Ac Lite ma dużo lepszy zasięg niż router np wspomiany C80, albo nawet AX20 czy AX50? Bo dzis sobie zrobiłem test i niestety nie sięga zasięg z samego routera z mojego biura do garażu.

 

W razie czego chyba wyprowadzę takie cudo na zewnątrz: Ubiquiti Networks Access Point UAP-AC-M. ok 380 zł, ale już chyba będzie załatwione na maxa.

 

Zrobiłem właśnie dodtakowy test i zdjąłem z biurka na chwilę moje kolumny Focal Chorus 706V - czyli małe podstawkowe i jest już dużo lepszy zasięg. No magia jakaś. NIe wiem dlaczego parę centymetrów drewna tak tłumi zasięg. Nawet w drugą stronę bo miałem router położony na głosniku w biurze i w salonie sałby zasięg był 5 GHz, a teraz po zdjęciu kolumn jest niemalże max.

 

Edytowane przez kivlov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2020 o 22:57, kivlov napisał:

Zrobiłem właśnie dodtakowy test i zdjąłem z biurka na chwilę moje kolumny Focal Chorus 706V - czyli małe podstawkowe i jest już dużo lepszy zasięg. No magia jakaś. NIe wiem dlaczego parę centymetrów drewna tak tłumi zasięg. Nawet w drugą stronę bo miałem router położony na głosniku w biurze i w salonie sałby zasięg był 5 GHz, a teraz po zdjęciu kolumn jest niemalże max.

Tu nie chodzi o drewno tylko o magnesy w kolumnach ? Niestety fizyki nie oszukasz ?

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ketonek napisał:

Jaki router(działający jako AP)/AP kupić, podłączone kilka-kilkanaście urządzeń IOT, starczy 2.4GHz kupić? TL-WR940N, TL-WR841N czy coś innego?

Brakuje podstawowych informacji z https://forum.purepc.pl/topic/383907-mini-regulamin-działu-sprzęt-sieciowy-wifi/  rysunek bardzo ułatwił by sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jaki jest dostawca? Orange
2. Jaki internet masz radiówka/vdsl, adsl/ kablówka/ światłowód? Lte
3. Jaka kwotę możesz przeznaczyć na zakup router-a lub innych urządzeń omawianych w zagadnieniu? Im mniej tym lepiej
4. Jakiej powierzchnie przybliżona ma budynek/dom w którym ma być internet oraz czy ma być internet na kilku kondygnacjach
(najlepiej dać rysunek, żeby zobrazować gdzie ma być router i gdzie ma dotrzeć sygnał)? 20mkw
5. Ile jest ścian od routera do miejsca gdzie ma dotrzeć sygnał wifi i z jakiego materiału są zrobione? I strop wełna + regips
6. Ile urządzeń będzie obsługiwać router? 20
7. Jak bardzo obeznany jesteś w sieci (inne urządzenia można polecić jak ktoś się zna i siedzi w sieci,
a inne są do podstawowych użytkowników?)

Średnio.

Główny router Huawei 535, dodatkowy router tylko i wylacznie do obsługi około 20 urządzeń automatyki domowej. Wystarczy 2.4ghz

Edytowane przez ketonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jaki jest dostawca? Giganet
2. Jaki internet masz radiówka/vdsl, adsl/ kablówka/ światłowód? światłowód
3. Jaka kwotę możesz przeznaczyć na zakup router-a lub innych urządzeń omawianych w zagadnieniu? ~1500zł
4. Jakiej powierzchnie przybliżona ma budynek/dom w którym ma być internet oraz czy ma być internet na kilku kondygnacjach
(najlepiej dać rysunek, żeby zobrazować gdzie ma być router i gdzie ma dotrzeć sygnał)?
 

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-antonowkach-ver-2-m2c01fc3e02405

image.thumb.png.33dc30dbeab8ccd0b3bb1fc12bf0f267.png
5. Ile jest ścian od routera do miejsca gdzie ma dotrzeć sygnał wifi i z jakiego materiału są zrobione?  Router jest na strychu 
6. Ile urządzeń będzie obsługiwać router? Pod smart dom, ~100 i więcej. Dodatkowo mam 6 punktów internetowych w ścianach
7. Jak bardzo obeznany jesteś w sieci (inne urządzenia można polecić jak ktoś się zna i siedzi w sieci,
a inne są do podstawowych użytkowników?) - Programista, ale nie sieciowiec

Myślałem o jakimś Meshu, podoba mi się AIMesh od Asusa.

Edytowane przez ArturSkowronski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem za Zabuze ? nie ma sensu ? kilka krotnie by tu przykład tego co robiłem w tamtym roku u siebie w domu rodzinnym 3X AC-lite ogarniają( po jednym AC lite na kondygnacje w domu i jeden aclite w biurze)  większa chatę od Twojej i praktycznie cała działkę 800m2 ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzice posiadają w domu router z wifi od lokalnego dostawcy (30mbps). Chcemy przedłużyć sygnał do sąsiedniego budynku gospodarczego/warsztatu. Obecnie jest to rozwiązane za pomocą drugiego routera podłączonego ethernetem, ale ma on już z 10 lat i chyba dożywa swych dni. Czym go zastąpić? Jakiś access point itp. Ma być raczej tanio (max 200pln ale im mniej tym lepiej), niepotrzebne są żadne super prędkości, bajery itp.

Pożądany zasięg wifi ok 5m przez 3 ściany lub 10m przez 2 ściany. W przypadku połączenia wifi między głównym routerem a nowym - dystans ok 10m, 2 grube ściany zewnętrzne budynków, dostępny jednak istniejący kabel ethernet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem - net jest w zasadzie dociągnięty (kablem LAN), więc potrzebuję urządzenia z antenką które po prostu rozprowadzi sygnał. Budynek murowany parterowy, ok 6x9m, wewnętrznie max 2 ściany karton-gips. Urządzenie będzie się znajdować w samym rogu tego budynku (wewnątrz). Miło byłoby trochę z naddatkiem, żeby sygnał był również poza budynkiem.

Użytkowanie praktycznie domowe - 1-2 laptopy, 1 smart TV, kilka smartfonów w szczycie.

Jeśli chodzi o moje zaawansowanie - kiedyś coś tam ogarniałem ale mi się już nie chce, chcę kupić, podłączyć, skonfigurować na szybko i zapomnieć na lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jaki jest dostawca? UPC
2. Jaki internet masz radiówka/vdsl, adsl/ kablówka/ światłowód? światłowód
3. Jaka kwotę możesz przeznaczyć na zakup router-a lub innych urządzeń oumawianych w zagadnieniu? <400 zł
4. Jakiej powierzchnie przybliżona ma budynek/dom w którym ma być internet oraz czy ma być internet na kilku kondygnacjach
(najlepiej dać rysunek, żeby zobrazować gdzie ma być router i gdzie ma dotrzeć sygnał)? Jednopiętrowe mieszkanie ok 64 m2
5. Ile jest ścian od routera do miejsca gdzie ma dotrzeć sygnał wifi i z jakiego materiału są zrobione? Góra 3, cegła sylikat
6. Ile urządzeń będzie obsługiwać router? PC, Laptop, dwa telefony, TV, może z czasem jakieś podstawy smart home ale to nie szybciej niż za rok.
7. Jak bardzo obeznany jesteś w sieci (inne urządzenia można polecić jak ktoś się zna i siedzi w sieci,
a inne są do podstawowych użytkowników?) 6/10, pisze backendy w pracy ale nie jestem sieciowcem ani sprzętowcem, moim zadaniem nie jest optymalizacja kodu pod kątem sieci więc nie jestem w tym jakimś ekspertem, raczej wiem po prostu co to pasma, częstotliwości etc. Router tu wykorzystywany będzie więc raczej domowym routerem do grania online, pracy i netflixów/youtube'ów. 
 

Edytowane przez palec911

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@palec911 mini regulamin sieci nie jest po to aby utrudniać Wam zycie (dobrać sprzęt do potrzeb użytkownika) ale zeby ułatwiać bo jak pisałem w nim inny sprzęt poleca sie początkującym inny zaawansowanym użytkownikom sieci. Proszę o dopisanie tych informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tp link AX50 masz  od 409zł, chyba ze ogarniasz temat i czujesz sie na siłach wtedy mikrotik HAP AC2 lub mikrotik HAP AC3.

EDIT: Nalezy jeszcze uwzględnić położenie routera. Powinno się umieścić router jak najbliżej centralnego punktu mieszkania aby sygnał najlepiej sie rozchodził :),  może być sytuacja ze jeśli będzie w jednym końcu domu to w drugim będzie b.słaby sygnał lub w ogóle  dlatego najlepiej dawać rysunek mieszkania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obecny układ mieszkania nie mam wpływu i router musi stać na końcu mieszkania, dlatego 3 ściany, aczkolwiek tylko jedna do sypialni gdzie działa router. Za rok odbieram swoje gdzie będzie więcej do powiedzenia i tam będę mógł lepiej ustawić router, dlatego uznałem że na ten moment bez sensu ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są kuchnia i łazienka ( ta najdalej od routera). Tam aby po prostu działało, obecny routeromodem od upc w miarę tam działa, w kuchni nawet nieźle. ? 
Gdy robiłem jeszcze sam rozeznanie w oczy wpadł mi 
 NetGear R6400, jakieś zestawienie z TP Linkiem? @orlontko ? 

Edytowane przez palec911

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R6400 starszy router od AX50, zawsze lepiej brac nowszy sprzet z segmentu konsumenckiego, ponieważ starsyz zawsze moze byc wrzucony do EoL. ? Netgear ma słabszego procka i i niższe predkosci wifi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem w lokalu użytkowym z często zrywaną siecią wifi. Korzystam z UPC biznes 600/60 i podłączone mam kilka urządzeń, w tym 5 kamerek wifi,  głośniki sonos, router AP (do podłączenia terminala kart płatniczych) oraz kilka telefonów. Największy problem to dość częste "zamieranie" sieci i wtedy przestaje grać muzyka i nie działa terminal. Sieć też często przerywa i wtedy nie da się słuchać muzyki. Po resecie modemu zazwyczaj wszystko wraca do normy i wszystkie urządzenia działają prawidłowo. Rozsyłanie sygnału po sieci elektrycznej raczej odpada, jest to często stara sieć i jest wiele bezpieczników.

Zależy mi na stabilności, szybkość jest dla mnie drugo/trzeciorzędna. 

Poniżej kilka szczegółów:

1. Jaki jest dostawca? UPC
2. Jaki internet ? Światłowód 600/60
3. Jaka kwotę możesz przeznaczyć na zakup router-a lub innych urządzeń omawianych w zagadnieniu? racjonalną, 200-500pln, zakładałem, że potrzebuję lepszy router podpięty pod connect box, który lepiej rozprowadzi sygnał. 
4. Jakiej powierzchnie przybliżona ma budynek: parter około 170m2, z czego około 120m to przestrzeń otwarta. 
5. Ile jest ścian od routera do miejsca gdzie ma dotrzeć sygnał wifi i z jakiego materiału są zrobione? ściany tak jak na rysunku, część to kartongips, a część to gruba cegła
6. Ile urządzeń będzie obsługiwać router? kilkanaście
7. Jak bardzo obeznany jesteś w sieci: mocno przeciętnie. 

Podsumowując - najbardziej zależy mi na stabilności zwłaszcza pod kątem terminala i głośników (które obecnie podłączone są również pod router przy terminalu). 

rzut_wifi.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@finczyk Jesteś pewny, że to wina modemu?  Mnie to wygląda na bardziej winę UPC.  Jak masz jakiś pod reką badziew router to sprawdz. Tryb bridge na modemie od UPC i sprawdz przez 1 dzień czy Ci zerwie. Jak nie to wina tego czegoś od UPC (to tylko nadaje się jako bridge i nic więcej) jeśli zerwie mimo wymiany na router to znaczy ze wina UPC (łącze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który router lepszy (zasięg, stabilność, prędkość w innych pomieszczeniach, wydajność) Archer C80 czy  Archer AX1500?  Kupiłem na próbę C6, zasięg jest ogólnie ok, ale może coś odrobinę lepszego przyszłościowego?  Czym on się różni od ax10?

https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-ax1500/

edit. Ok, dowiedziałem się że AX10 a AX1500 to jest samo tylko inna dystrybucja. A z tego co wiem, X10 ma kiepskie radio. 

 

Przepraszam że tak post pod postem, ale może ktoś szybciej mi rozjaśni. 

Parę stron wcześni opisywałem problem z zasięgiem. Kupiłem na szybkiego, na próbę Tp-linka C6, bo poprzedni D-link padł a potrzebny był net do pracy zdalnej. W sumie problemu z zasięgiem nie było nawet z końca mieszkania (przynajmniej sygnał był stabilny, poprzedni D-lin to porażka). Przestawiłem router w centrum mieszkania, połączyłem go kablami do modelu i zasięg jest jeszcze lepszy. 

Zwróciłem C6, bo chciałem coś bardziej wydajnego i przyszłościowego. Wczoraj w sklepie miałem do wyboru AX 1500 lub C80. Wziąłem na próbę AX 1500, bo skusiło mnie więcej rdzeni, więcej ramów, wifi6 które byłoby wykorzystane w niedalekiej przyszłości, bo na razie nie ma żadnych sprzętów które mogłyby obsługiwać tę technologię, ale działa to przecież wstecz. Obawiałem się też, że jeden rdzeń cpu i ubogi ram jak na dzisiejsze czasu w C80 może nie poradzić sobie w przyszłości i mógłby się dusić. Choć  C80 ma więcej tych wiązek MIMO 3x3 (AX 1500 ma 2x2). 

Według waszej subiektywnej opinii, który lepiej brać, C80, czy AX1500? W komentarzach krajowych i zagranicznych jeżeli ktoś zadaje takie pytanie, proponują bardziej C80, w prywatnych wiadomościach też skłaniają się ku C80. Jestem teraz skołowany. Router stoi w mieszkaniu koleżanki, nie chce ona wydawać 2 razy tyle na takie zabawki. 

Z tego co zauważyłem, zasięg AX 1500 jest podobny jak w C6, ale ten pierwszy bardziej się grzeje. 

Chyba że coś jeszcze innego z polskiej dystrybucji, żeby nie było problemu z późniejszą gwarancją. 

Edytowane przez morfeusz1805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy. Jak więcej masz urządzeń opartych na wifi 6 to bierz ax10 (ax1500 to to samo urządzenie niczym się nie różnią tylko nazwą w US - ax10) Jeśli jednak więcej urządzeń opartych na wifi 5  (stare ac z kanałem do 80 Mhz) to bierz C80. Jednak ja i tak brałbym ax10 lepszy procek, wiecej rdzeni (tylko niestey starsze chipi Broodcoma dlatego 2:2 2)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...