Skocz do zawartości
PartyBOY

Jaki Router Kupić ?

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.01.2022 o 18:40, toms83 napisał:

To jest dla mnie jasne, że 2 routery w sieci to podwójne natowanie. Tylko czy urządzenie które ma w sobie modem+router jest gorsze od zestawu modem ( jedno urządzenie ) i router ( drugie urządzenie ). Czy coś zyskujemy w przypadku takiej opcji?

To zależy od modelu. Przeważnie jest tak, że modem-router posiada osobny chip do modemu i osobny chip do routera. W lepszych routerach jest jeszcze jeden chip, ktory wszystkim zarzadza. Jesli nie masz tego głownego co wszystkim zarzadza wtedy automatycznie wydajnosc spada. To tak po chłopsku wytlumaczyłem 😄 Nie bić. Co do modelu routera po rozmowie z @orlontkopostaw na DSL-AC750

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi i porady.

Pierwszym krokiem, jak wspominałem, był zakup routera/ap TP Link Archer AX1500. Zamontowany na parterze, gdzie mam poprowadzony przewód lan. Przełączony w tryb AP i rozgłasza wi-fi jako jedyne urządzenie w domu. Wi-fi w netgear wyłączone. Póki co, testuję od 2 dni i muszę powiedzieć, że jeśli chodzi o dostępność zdalną komputera w piwnicy, to jest niebo a ziemia. Ten temat chyba będzie rozwiązany.

Teraz zostaje jeszcze przyjrzeć się samemu routerowi netgear i ewentualnie wymienimy go na wspomnianego Asusa DSL-AC750.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym wymienić swój ruter na nowy podobnego typu ale mocniejszy/lepszy, obecny to DWR 116.

1. Jaki jest dostawca? Plus
2. Jaki internet masz? LTE
3. Budżet? do 400 zł
4. Jakiej powierzchnie przybliżona ma budynek/dom. Piętrowy dom 150m
6. Ile urządzeń będzie obsługiwać router? 4
7. Jak bardzo obeznany jesteś w sieci. - zdecydowanie nieobeznany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dir-853 powinien załatwic sprawe jest mocniejszy sprzetowo od tego którego masz. Tylko nie wiem czy chodzi CI o mocniejszy w sensie sprzętu, czy mocniejiejszy w sensie wyższe predkosci lte.

Dodatkowo aby miec zasieg WIFI w całym domu potrzebujemy planu domu parteru i piętra wiedz jednak ze wtedy w 400zł sie niezmiescisz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie sieć światłowód nowa umowa 500 Mb, no i stary router TP-Link TL-WR841N spowalnia internet. Dlatego przyszedł czas na coś nowego. Znajomy poleca Asus RT-AC68U ale nie mam jak wykorzystać portów USB (brak miejsca przy urządzeniu na drukarkę itd.) Stad chcę coś tańszego ale i wydajnego. Po przejrzeniu forum wytypowałem 3 myślę dość sensowne opcje.

TP-Link Archer C6U - myślę że to będzie dobry wybór

D-Link DIR-853

Totolink A6000R  - tego producenta w ogóle nie znam.

Cała sieć składa się z :

- piętro - modem od operatora (do którego podpięty jest światłowód i dalej już jest skrętka), następnie główny Router (wspomniany wyżej TP-Link, switch przy tv i komputerze stacjonarnym) tutaj wi-fi 1

- parter - tv podpięty kablem do routera z piętra, ale by uzyskać Wi-Fi w piwnicy jest tu też jakiś Tp-link z wyłączonym dhcp ale aktywnym Wi-Fi 2 by poprawić zasięg. (myślę żeby tutaj dać tego starego TP-Link TL-WR841N, TV nie potrzebuje pełnego przesyłu, tak samo w piwnicy).

Jeżeli jakieś poprawki do sieci to jestem otwarty na rady.

Edit:

Xiaomi Mi Router AX1800 też wydaje się ciekawą opcją, co myślicie?

Edit 2:

TP-Link Archer AX23 chyba na tego się zdecyduję (myślę że to następca C6U?). Nikt nic nie doradzi?

Edytowane przez Adikss
uzupełnienie posta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie uzywam tp-link AX6000, ale zwracam ten router poniewaz nie osiaga zadowolajacych predkosci.

W trybie AX=500mbps, AC=400mbps (fiber 1Gbps) iphone 11pro/12pro max, chromecast 4/one plus 6T

QoS i inne uslugi rourera zostaly wylaczone zanim podiolem decyzje ze go zwracam spedzilem dwa dni szukania i probowania rozwiazania problemu

2.4G AC=50Mbps AX=130Mbps, no nie moge powiedziec ze jestem zadowolony bo 4g w bardziej oddalonych pokojach mam po 200mbps na telefonach...

Jaki router wifi ktory da rade osiagnc predkosc 1gbps?

 

Jesli ktos rozwaza kupno szybkiego routera z tego co wyczytalem na zagranicznych servisach trzeba celowac w Asus'a GT-AX6000 lub drozsze zabawki.Best-Wi-Fi-6-Router-5GHz-AX-Per-Chart.png.thumb.webp.da3e1306dff9c64c9b579e64655253f1.webp

 

W dniu 7.03.2022 o 06:37, kaudos napisał:

Cześć

Za niedługo będę miał montowany światłowód 1000Mbps.

Poleciłby ktoś jakiś router?

zdecydowanie nie ten ktory podlinkowales, nie dosc ze nie ma portow 1000Mbps tylko 100 to obsluguje jedynie 2.4G, predkosci na 2.4G i z eternetem na poziomie 100mbps beda w granicach 50mbps  w dol.

musisz szukac routera w technologi AX (wifi6) dopiero te sa wstanie osiagnac 1000mbps po wifi, sa dosc kosztowne i w dodatku faktyczne predkosci wifi zawsze mijaja sie z deklarowanymi przez producenta. Jesli nie masz budrzetu bedziesz musial pogodzic sie z faktem ze nie uda ci sie osiagnac 1000mbps po wifi, i zadowolic sie predkoscia 200/400mbps

Edytowane przez pakorgva

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

iphone 11pro max mi ciągnie kolo 880 mbita (iperf) więc celuj mniej wiecej tutaj po testach. Jednak wystarczy jedna sciana to podziel to sobie przez 2.  Jakbyś pokazał ustawienia AXa to moze udałoby się cos poradzić.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Szukam routera do rozprowadzenia sieci. Aktualnie mam TP Linka W8950, ale chciałbym coś z mocniejszym zasięgiem WiFi. Sieć wygląda tak, że po kablu TP Link dostaje Internet od Funboxa2 będącego piętro wyżej (docelowo jak czas pozwoli i nic się nie zmieni chętnie rozprowadziłbym mesh). W tym momencie Internet do 20mbps także szału nie ma. 

Do routera po kablu będzie podłączony komputer, NAS i Xbox SX (później może TV i amplituner, choć do Netflixa i YT WiFi też pewnie starczy). Przy braku gniazd ethernet dodam ewentualnie switcha.

Po Wifi 3x telefon, około 7 urządzeń typu smarthome.

Myślałem o Huawei AX3 QuadCore (na Amazonie za 209zł), wydaje się w miarę przyszłościowy, ma wifi 6, mesha. Iść w niego czy są lepsze rozwiązania do 300zł?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2022 o 09:09, Pgrono napisał:

Cześć,

Szukam routera do rozprowadzenia sieci. Aktualnie mam TP Linka W8950, ale chciałbym coś z mocniejszym zasięgiem WiFi. Sieć wygląda tak, że po kablu TP Link dostaje Internet od Funboxa2 będącego piętro wyżej (docelowo jak czas pozwoli i nic się nie zmieni chętnie rozprowadziłbym mesh). W tym momencie Internet do 20mbps także szału nie ma. 

Do routera po kablu będzie podłączony komputer, NAS i Xbox SX (później może TV i amplituner, choć do Netflixa i YT WiFi też pewnie starczy). Przy braku gniazd ethernet dodam ewentualnie switcha.

Po Wifi 3x telefon, około 7 urządzeń typu smarthome.

Myślałem o Huawei AX3 QuadCore (na Amazonie za 209zł), wydaje się w miarę przyszłościowy, ma wifi 6, mesha. Iść w niego czy są lepsze rozwiązania do 300zł?

 

Jeśli docelowo ma być MESH to bierz - TP-Link Archer AX23. Dobra cena i ma fukcje OneMesh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Zabuza napisał:

Jeśli docelowo ma być MESH to bierz - TP-Link Archer AX23. Dobra cena i ma fukcje OneMesh.

A rezygnując z MESHa dostanę coś odczuwalnie lepszego co uzasadniłoby rezygnację z niego?

Co powoduje, że ten TP Link jest lepszym wyborem od Huaweia?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pgrono napisał:

A rezygnując z MESHa dostanę coś odczuwalnie lepszego co uzasadniłoby rezygnację z niego?

Co powoduje, że ten TP Link jest lepszym wyborem od Huaweia?

 

Wszystko ma to samo - tylko taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.07.2022 o 11:11, Zabuza napisał:

Wszystko ma to samo - tylko taniej.

Czyli brać to co tańsze? Na amazonie Huawei jest po 199zł, najtaniej TP Linka znalazłem za 260zł.

Tak jak mówię, jeżeli TP Link ma mieć lepsze parametry/zasięg to spokojnie mogę dopłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jaki jest dostawca? Orange 
2. Jaki internet masz radiówka/vdsl, adsl/ kablówka/ światłowód? Swiatłowód. Na wejscie 300. W przyszlosci 600 maksymalnie.
3. Jaka kwotę możesz przeznaczyć na zakup router-a lub innych urządzeń omawianych w zagadnieniu? 500.
4. Jakiej powierzchnie przybliżona ma budynek/dom w którym ma być internet oraz czy ma być internet na kilku kondygnacjach? 170m^2, II pietra.

I pietro - router,

II pietro - WiFi,

Parter - WiFi / Kabel.
5. Ile jest ścian od routera do miejsca gdzie ma dotrzeć sygnał wifi i z jakiego materiału są zrobione? 1-2 ściany przeciętnie, cegła.
6. Ile urządzeń będzie obsługiwać router?

Po kablu 1-4.

Bezprzewodowo do 5.

Siec goscinna do 10.

Prawdopodobnie dojdzie maly NAS + CCTV (po kablu wszystko jak da rade). Moze tez TV po swiatlowodzie.
7. Jak bardzo obeznany jesteś w sieci? Podstawowe.

Spojrzalem na 

, przelecialem strony producentow (poza tplinkiem - zle wspomnienia) i wyszlo mi wstepnie:
MikroTik hAP ac3
RT-AC65P

Jako, ze sieci nie sa moim konikiem to chcialbym dopytac jak wyglada obecnie konfiguracja mikro? Tzn. np.: tu masz takie:

- opcje X do konfiguracji Z, a robia one W (czytaj instrukcja dla "debili")

czy tez bardziej

- opcje X do konfiguracji Z i kumbaya baw sie i doczytuj wszystko w locie?

Ogolnie rzecz biorac jak spojrzalem zarowno od strony na mikro to w porownaniu do asusa czy innych "latwiejszych" wydaje sie on byc dobra analogia do linuxa vs windowsa. Pytanie tylko do ktorej wersji [brzydkie określenie na linuksa]a? Bardziej wspolczesne czy stare konsolowe BSD?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie uruchomisz TV na własnym routerze. Przy tej powierzchni i 2 pietracb zostałbym przy funboxie 6 (całkiem nieźle daje rade) I podłączył do niego tv a na piętrze użyłbym dodatkowego przyzwoitego AP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to dobry temat żeby się podpiąć, ale jesteśmy z żoną (nie)szczęśliwymi posiadaczami orendżowego bida Airboxa (tego 2.0, bo chyba są też lepsze) i po raz kolejny mamy problem z puchnącą baterią. Nie dziwi mnie to w sumie, bo traktujemy go jako router (modem? na https://www.nexera.pl/pl/articles/modem-a-router-czym-sie-roznia-przekonaj-sie-122095697 wyczytałem, że przy multi użytkownikach urządzenie to router, ale mogę się mylić) do użytku domowego, więc do ładowarki podłączony jest 24/7, a to pewnie kiepsko wpływa na żywotność akumulatora. Ostatnim razem kupiliśmy po prostu ten sam produkt, tylko nowy, natomiast przejrzałem parę ofert na Allegro i widzę, że to tego modelu sprzedają normalnie zapasowe baterie. Ceny też prezentują się lepiej niż zakup nowego routera (wiadomo). Jedyny myk jest taki, że po znaczkach wygląda mi to na typowy towar od naszych chińskich przyjaciół, a nie chciałbym ryzykować urwaniem ręki przy ewentualnym wybuchu urządzenia. 😐 Bawi się ktoś z Was w takie wymiany? Wszystko będzie działać normalnie, czy po miesiącu znowu będzie ten sam problem? Jeśli co chwila będzie trzeba wymieniać baterię, to nie wiem, czy nie lepiej dołożyć trochę grosza i kupić normalny stacjonarny router.

Hmm. Dobra, jak teraz przeglądam dział z routerami na Media Expert, to jednak 40zł za baterię zaboli o wiele mniej niż kupno innego modelu. Tak z ciekawości, jaka jest średnia cena dobrego routera? Ten TP-LINK Archer za 420zł jeszcze bym przebolał, ale faktycznie ktoś kupuje takie za 1200zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, laikowski napisał(a):

Nie wiem, czy to dobry temat żeby się podpiąć, ale jesteśmy z żoną (nie)szczęśliwymi posiadaczami orendżowego bida Airboxa (tego 2.0, bo chyba są też lepsze) i po raz kolejny mamy problem z puchnącą baterią. Nie dziwi mnie to w sumie, bo traktujemy go jako router (modem? na https://www.nexera.pl/pl/articles/modem-a-router-czym-sie-roznia-przekonaj-sie-122095697 wyczytałem, że przy multi użytkownikach urządzenie to router, ale mogę się mylić) do użytku domowego, więc do ładowarki podłączony jest 24/7, a to pewnie kiepsko wpływa na żywotność akumulatora. Ostatnim razem kupiliśmy po prostu ten sam produkt, tylko nowy, natomiast przejrzałem parę ofert na Allegro i widzę, że to tego modelu sprzedają normalnie zapasowe baterie. Ceny też prezentują się lepiej niż zakup nowego routera (wiadomo). Jedyny myk jest taki, że po znaczkach wygląda mi to na typowy towar od naszych chińskich przyjaciół, a nie chciałbym ryzykować urwaniem ręki przy ewentualnym wybuchu urządzenia. 😐 Bawi się ktoś z Was w takie wymiany? Wszystko będzie działać normalnie, czy po miesiącu znowu będzie ten sam problem? Jeśli co chwila będzie trzeba wymieniać baterię, to nie wiem, czy nie lepiej dołożyć trochę grosza i kupić normalny stacjonarny router.

Hmm. Dobra, jak teraz przeglądam dział z routerami na Media Expert, to jednak 40zł za baterię zaboli o wiele mniej niż kupno innego modelu. Tak z ciekawości, jaka jest średnia cena dobrego routera? Ten TP-LINK Archer za 420zł jeszcze bym przebolał, ale faktycznie ktoś kupuje takie za 1200zł?

Twoje pytanie tak naprawdę powinno paść do dostawcy internetu, ale wiadomo, że odpiszą jak zwykle ogólnikami...

To zależy co wchodzi Ci do mieszkania, jeżeli twój modem jest formą dostępu do internetu, (wchodzi Ci światłowód i wychodzi UTP, czyli twój modem od orenżu rozkodowuje sygnał optyczny na cyfrowy) to bez niego nie będziesz mieć dostępu do sieci, bo modem jest swego rodzaju bramką dostępu do internetu z orenżu, możesz dokupić router, ale i tak będzie on wpięty za modemem.

Skoro posiadasz Airboxa 2.0, który ma w sobie kartę SIM i nie jesteś przyłączony kablowo do sieci Orange, tylko bezprzewodowo, zakładam, że jedyne co można w tym przypadku zrobić to wymienić tego Airboxa na nowszy model lub babrać się z wymianami baterii, z tego co wyczytałem to baterie dasz radę wyjąć samemu bez problemu, jest to nawet w instrukcji na stronie Orange przy konfiguracji i pierwszym uruchomieniu urządzenia Airbox 2.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rację. Zgłoszenie do Orange poszło w pierwszej kolejności, dostałem zwrotkę, że bateria nie jest objęta gwarancją. Pani na czacie chyba też orientowała się temacie routerów nie lepiej niż ja, aż człowiekowi głupio zawracać głowę tym konsultantom, bo tam pewnie sami studenci z najniższą krajową za pasem.

Z samym włożeniem nowej baterii nie byłoby problemu, martwi mnie raczej kwestia bezpieczeństwa tych allegrowskich zamienników, bo tylko takie są do kupienia. Gdzieś z tyłu głowy mam ten stary artykuł o wybuchających Samsungach i chyba przez to ta paranoja.

Dostałem jeszcze info, że Airboxy absolutnie nie nadają się do użytku domowego, choć oczywiście przy podpisywaniu umowy w salonie była inna śpiewka. Huawei podobno ma jakieś stacjonarne modele pod karty SIM, więc może jak się do tego biznesu dołoży, to faktycznie będzie spokój na dłużej. Światłowody pewnie brałbym w ciemno, ale takich luksusów na razie w moim rejonie nie mamy. Zostają bida pakiety od pomarańczowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orange airbox 2.0 to mobilny router gsm 4g. Miałem podobnego tplinka i bateria spuchła po roku używania przez teściową do dostępu do internetu. Kupiłem oryginalną baterię tplink z hologramem za 80 zł. Jednak potem i tak zakupiłem modem stacjonarny 4g huawei b315 i jest do tej pory zadowolona. Jednak teraz bym kupił b535 z agregacją pasm (nazywane czasami lte+ albo advanced lte) bo routery 5g są wciąż drogie. 

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=11&t=62919&hilit=B535

Edytowane przez irqmishell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki router kupić do kwoty około 300zł ? Obecnie mam już dość leciwy TD-W8980 i pora go wymienić na coś szybszego i z większym zasięgiem. Moje wstępne wybory to

1) Tp-Link Archer AX53

2) Tenda TX9 PRO

 

Który będzie lepszy do normalnej pracy - raz ustawisz i zapominasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam router Asus rt-ax55 i zastanawiam się jaki dokupić drugi by posiadał lepszy zasięg Wi-Fi i oczywiście  był przy tym wydajniejszy. Kwota nie gra tutaj pierwszych skrzypiec jednak myślę aby nie przesadzać bezsensownie z zakupem jakiegoś drogiego bo w zastosowaniach domowych nie ma sensu kupować topowych za 2k+. Dom około 150m² nowy router zastąpiłby obecny jako główny a ten który obecnie siedzi ewentualnie pójdzie jako węzeł w aimesh jeśli nie obejmie całego domu. Zastanawiam się nad modelami typu 

TUF Gaming AX3000 V2 (TUF-AX3000 V2)

Lub  RT-AX58U 

chociaż z tego co słyszałem to są prawie niemal identyczne routery. Po myśli chodzi mi też czy nie lepiej dołożyć trochę i kupić RT-AX86s ewentualnie wersję ax86u. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...