Skocz do zawartości
DiJo

Czy Warto Sie Uczyć Qt4?

Rekomendowane odpowiedzi

... a właściwie, to czy warto kontynuować nauke qt4 ;) Przez wakacje poznałem kawałek tej biblioteki i zastanawiam się czy warto kontynuowac naukę tego, czy może zacząć przygode z .net? Co się bardziej opłaca (pod względem przyszłych zarobków i pracy ;) )? Z tego co widze, to osób, które interesują się .net jest dość sporo u mnie na studiach, a qt raczej nikt. Jakie jest zapotrzebowanie na osoby znające qt? ;) Może bardziej qtopia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programowanie UI w czystym WinAPI nie jest przyjemnoscia. Porownanie tego z .NET'em jest nie na miejscu, bo to zupelnie 2 rozne swiaty.

Nie znam QT, ale z tego co widze po designerze i kawalkach kodu to sa podobienstwa do Windows Forms z .NET'a czy np. Borlandowego VCL'a, wiec jak cos z tego umiesz to sobie poradzisz z przesiadka.

Jesli chodzi o przyszla prace to z .NET'em nie powinienes miec problemu z jej znalezieniem przy odpowiednich umiejetnosciach (chociaz w krajach bardziej rozwinietych od nas jest jeszcze wiecej ofert pracy w tej technologii). Sam w tym robie i w zasadzie to powinienem powiedziec, ze praca znalazla mnie, a nie ja ją, a nie skonczylem jeszcze studiow.

Nie wiem jak to wyglada w przypadku QT, ale na pewno jest to bardziej niszowa sprawa, wiec moze byc ciezej cos znalezc, szczegolnie ze chyba wiekszosc oprogramowania na tym opartego to Open Source.

Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO jak ja szukałem pracy, to ani razu nie widziałem qt w wymaganiach.. za to .net pojawiał się nagminnie.

 

PS. w czystym winapi programują tylko niereformowalni hardkorowcy.. już lepiej skorzystać z MFC, które udostępnia sam MS aby życie było prostsze. .NET idzie o kilka kroków dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto... miałem przyjemność pisać 3 projekty z użyciem Qt.

Jeśli zamierzasz opierać się na C++ to jest to chyba najlepsza biblioteka którą możesz wykorzystać i do tego zajebiście przenośna.

Z tym że Qt jest po prostu technologią drogą :(

 

4fun sobie można pisać, ale ponad 2,5k euro co roku na developera za licencję to sporo, do tego co rok należy support odnawiać :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy warto kontynuować nauke qt4

Warto, bo Qt jako całość jest chyba jedyną bezproblemową bibloteką, która umożliwia przenoszenie programów między systemami, przy czym nie muszą to być windowsy. Zatem bez problemu program napiszesz pod Windowsem, a skompilujesz pod Linuksem i bedzie to działać.

Jak juz wspomniano, "Qt=KDE", a więc Linux. Znając tą bibliotekę, piszesz soft na Linuksa, który staje się coraz bardziej popularny.

 

Co się bardziej opłaca (pod względem przyszłych zarobków i pracy ;) )?

Ucz się przede wszystkim programować. Jak będziesz dobry, to kasa sama spłynie.

Znam takiego gościa, który tworzy w Qt "arcydzieła sztuki programistycznej".

Na jego sofcie pracują systemy monitoringu linii montażowych jednej z największych polskich (tzn znajdujących się na terenie Polski) fabryk branży automotive.

Gość pisał oprogramowanie pod Gentoo, testował i debugował je pod tymże systemem.

Po doprowadzeniu do niezawodności, przekompilował na Windowsie i zainstalował na WXP.

Działa bezproblemowo ponad rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...