Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się chyba dogadałem z mobasem, piszę chyba, bo jak się okaże, że zapeszyłem to wymienię go przy najbliższej wypłacie. Pomajstrowałem trochę z ustawieniami szyny pci-e. Wg setfsb wraz ze wzrostem fsb w biosie, rośnie szyna pci-e (jak jest ustawiona na auto).

fsb=363MHz - 2,9ghz, raz mi się zdarzyło że z pci-e na auto płyta się podniosła na default (setfsb pokazuje ok 110mhzów na pci-e)

Ustawiałem pci-e na sztywno: 100MHzów - płyta nie wstała, start na default; 101MHzów - płyta nie wstała, start na default; 107MHzów - czyli tyle ile pokazuje setfsb przy fsb=350mhzów.

Przy ustawieniach 8*363 i pci-e=107mhzów wszystko wstaje do dziś, czyli już ok 1,5tyg

bios F5

 

W planach wymiana chłodzenia na karakorum więc powalczę z szyną w okolicach 400MHzów :)

 

 

ps. c1e i eist włączone, bo jakoś specjalnie nie widzę różnic w OC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eist nie działa z podkręconym procesorem.

Afaik eist dziala tylko z v ustawionym w biosie na def. , tak wynika z moich testow, jak zmienilem napiecie w biosie to juz rm clockiem w windzie nie moglem kontrolowac napiecia, za to jak przestawilem tylko fsb w biosie a v zostalo na def. to juz sie dalo. ;]

 

Tak czy inaczej ani eist ani c1e nie maja wplywu na o/c proca. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie!

 

wczoraj zostałem posiadaczem płytki z tematu i takie pytania:

 

czy istnieje możliwość ustawiania szyny PCI na sztywno czy tylko musi być auto przez płyte bo kurde nie moge za nic znaleźć tej opcji w biosie (może za krótko szukałem :D ) ???

 

szyne PC-e ustawiłem na 100MHz

 

wszystkie bajery na przykład oszczędzające energie wyłączyłem bo po jakiego mi to. 50gr na rok :D

 

powiedzcie co jeszcze trzeba ustawić żeby było ok?

 

BIOS updatewałem do F9b. Już wczoraj miełem takie coś że jak ustawiłem w biosie szyne inną jak 200 to i tak cały czas było 200 dla proca i pamięci choć mnożnik pamięci śmigał :D Ale ta płyta może nie lubi za dużo eksperymentów bo sie bawiłem troche z pamiątkami.

O i powiem Wam że trochę grzeje się mostek północny choć nie ma to raczej wpływu na stabilnośći w programach popkazuje w miarę ok tempy.

Narazie mam boxowe chlodzenie i jest taki upał że sie nie bawie na fulla no i czasu troche nie mam ale jak kupie bude ANTEC three hundred i zrobie nawiew na mostek to będzie ok i proca się coś więcej podkręci :)

 

Odpowiedzcie mi proszę na pytania które zadalem o ustawienia w biosie.

 

z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

czy istnieje możliwość ustawiania szyny PCI na sztywno czy tylko musi być auto przez płyte bo kurde nie moge za nic znaleźć tej opcji w biosie (może za krótko szukałem :D ) ???

W sumie nie wiadomo jak to się ustawia, te płytki raz zmieniają wartośc PCI/PCIE a raz nie... zależy od FSB.

 

wszystkie bajery na przykład oszczędzające energie wyłączyłem bo po jakiego mi to. 50gr na rok :D

Wychodzi raczej więcej, do tego mniejsze temp w idle.

 

powiedzcie co jeszcze trzeba ustawić żeby było ok?

Timingi

 

O i powiem Wam że trochę grzeje się mostek północny choć nie ma to raczej wpływu na stabilnośći w programach popkazuje w miarę ok tempy.

Narazie mam boxowe chlodzenie i jest taki upał że sie nie bawie na fulla no i czasu troche nie mam ale jak kupie bude ANTEC three hundred i zrobie nawiew na mostek to będzie ok i proca się coś więcej podkręci :)

Odczyty z programów można sobie wsadzić... no wiadomo gdzie, czujnik i tak nie jest w pobliżu układu więc te wartości są z kosmosu a chipset grzeje się na boxie i w budzie bez dmuchawy jak cholera, IMO ma tu wpływ na stabilność i wytrzymałość płyty i to spory. Dlatego mam pentagrama + AS5 + akase 40x40 5V.

 

Co do OC, poluzuj timigni, zjedź z mnożnikiem na mniejszy i wtedy spróbuj dać np. 266 albo 333. Ja jak kupiłem miałem takie cyrki że np. na 210 nie działało, na 333 chulało aż miło :D Ale to chyba było przez starszy bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzi się to jako chłodzenie czipsetu? http://allegro.pl/item372893150_zalman_nbf...etu_od_aab.html już na oko widać że powierzchnia oddawanego ciepla jest sporo większa niż w standardowym a i kolorem pasuje ;)

pentagram np40 odpada bo nie zmieści się ze względu na koszyk od hp100alcu. W ogóle chce go wymienić na karakorum i przy okazji zmieniłbym chłodzenie na czipsecie

 

ps. a może myśleć o http://allegro.pl/item375193403_thermalrig..._gwarancja.html ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marcin Kowal mialem dokladnie to samo. zmiana FSB w biosie szyy nic nie dawalo bo i tak proc mial nadal 200. Z szyna PCUx sie nie bawilem. Rozwiazania nie znalazlem mimo zmiany timingow, mnoznika ramu, zmian napiecia. Plyta jutro jedzie do sklepu , a do mnie jedzie asus p5k. Uzeralem sie z nia przez 5 dni.

 

Dziala komus OC w programie easytune pod winda? U mnie oba przyciski do OC sa szare i nie da sie ich nacisnac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam pytanko odnosnie tego mobo

 

teraz mam asusa P5B IP965 . składam bratu pc , jak myslicie czy warto zamienic sie na tego gigabyta?

i jeszcze jedna rzecz co lepsze e6300 lata na 3.4 czy e4300? - jeszcze nie wiem jakie oc

Edytowane przez ciemak666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

the_quick

raz tak mi się zdarzyło ale dużo zmieniałem w biosie i sie bawiłem ale wówczas zmienilem bios na F9b i potem wyłączyłem z zawilania na chwilke i było już ok :D

Teraz jest już ok ale trzymam procka na 2,4 bo tempy są jakieś spore napewno przez temperatury na zewnątrz i bude codegena ale jak kupie ANTECA to powinno już być dobrze tylko szkoda bo rozchodzą się na pniu i musze czekać jeszcze może ze 2 tygodnie.

Jak narazie płyta nie jest zła i już na 3GHz przy 1.35 polecialo ale to sie za dużo nie bawiłem. Zdam relacje jak będe mial czas i przysiąde do OC bo teraz sesja i wiadomo jak to jest.

Pozdrawiam

Edytowane przez marcin kowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam pytanko odnosnie tego mobo

 

teraz mam asusa P5B IP965 . składam bratu pc , jak myslicie czy warto zamienic sie na tego gigabyta?

i jeszcze jedna rzecz co lepsze e6300 lata na 3.4 czy e4300? - jeszcze nie wiem jakie oc

nie wymieniaj się, płytam w przypadku e6300. Nie wiadomo jak z fsb powyżej 400 w przypadku p31. U mnie resety ustawień na razie zniknęły(odpukać), ale nie wiadomo jak to będzie w Twoim przypadku.

zegar w zegar te procki będą porównywalne, ale dzięki wyższemu mnożnikowi OC e4300 może być wyższe, a na pewno łatwiejsze do uzyskania. Przy e4300 brałbym p31

 

w skrócie:

zostajesz przy e6300 - 965

e4300 - obie się sprawdzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy płyta jest dobra, to chyba jednak bardzo zależy od sztuki na jaką się trafi.

 

Ja swoją mam już około pół roku i zero problemów, no może to że z ramu nic nie mogę wykrzesać ponad 826MHz (a to OCZki są i powinny wyżej iść).

Jak do tej pory żadnych resetów biosów nie miałem niespodziewanych B-)

Płyta ciągnie FSB 413MHz, ale o dziwo nawet o 1MHz więcej już się wykrzacza, nawet raz prawie 1,6V prockowi dałem :unsure: i nic. Ale na tych 413MHz jest full stabilnie, komp ostatnio chodził równiutki tydzień bez wyłączania (granie, muza, internet, ściąganie) i zero problemów.

Procek: Dual Core E2140 @ 3,3Ghz :-D

 

Ja z tego mobasa jestem bardzo zadowolony :wink2:

 

Może jakiś pomysł co do pamięci, żeby z 900MHz zrobiły przynajmniej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś pomysł co do pamięci, żeby z 900MHz zrobiły przynajmniej??

Więcej papu -_- , poluzować resztę timingów (ustawić jak nie ustawione), są dwie opcje (1 i 2) w memkach - można to przestawić i zobaczyć czy coś da :c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więcej papu -_- , poluzować resztę timingów (ustawić jak nie ustawione), są dwie opcje (1 i 2) w memkach - można to przestawić i zobaczyć czy coś da :c

 

Voltów to nawet do 2,4 dawałem :rolleyes: Ale z nawiewem.

 

Może jakieś sugestie jak ustawić timingi?? Robią 826MHz na 4-4-5-15 i reszta na 8 bodajże.

następny dzielnik to już ponad 900MHz i fajnie by było jakby chodziły przynajmniej na tyle :rolleyes:

 

Cokolwiek na tych ponad 900MHz i komp nie wstaje, a później na def się włącza :angry: Zapewne coś źle ustawiam.....

Edytowane przez janusdel25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W siągu mam swoje - może wysokie to duże trzeba ustawić ? 42 albo więcej ?

Te mniejsze na 8-ki albo 12-tki ?

2,4v to ja nie dawałem - góra 2,2 a i tak na cl4 nie chciało 1k chodzić to se dałem spokój :plum:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem zastosować się do Twoich rad :rolleyes:

 

Wszystkie kombinacje sprawdzałem na 2,2 i 2,3V

 

4 4 5 5 15 5 5 5 38 5 5 826/991MHz - nawet się nie zbootował

 

5 5 5 5 15 8 8 8 42 8 8 991MHz - połowiczny sukces, ale zwis na "zapraszamy" w XP'ku

 

5 5 5 5 15 12 12 12 42 12 12 991MHz - jak wyżej

 

5 5 5 5 15 8 8 8 42 8 8 1033MHz - zwis na poście i samoistny reset

 

5 5 5 5 15 12 12 12 42 12 12 1033MHz - jak wyżej

 

później już na 1033MHz się wcale nie bootował.

 

Jeszcze jakieś rady może?? Co mogę zmienić?? Przypuszczenia jakieś??

 

PS: Bios F5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako że jestem zielony w te klocki, to dam screena do opisania. Generalnie jadę orthosem blend/priority 1. Sprawdzając speedFanem temperatury wyszło mi

Dołączona grafika

 

Czy te temperatury są ok? jeśli nie, to jakie powinny być?

 

Kompa mam dopiero od dzisiaj więc walę po niekręconym zestawie.

 

P.S. PSU wystarczy do tego zestawu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. obciążaj procka programem orthos, bo nawet na skrinie widać, że oba rdzenie nie są obciążone

2. prio 1 można o kant kuli rozbić

3. 11min to za mało, żeby sprawdzić temp potrzeba przynajmniej 25-30

4. temp sprawdza się programem CoreTemp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 4 5 5 15 5 5 5 38 5 5 826/991MHz - nawet się nie zbootował

Chyba padaczne kostki :c

Jeszcze jakieś rady może?? Co mogę zmienić?? przypuszczenia jakieś??

To dać na 2 - a widelec pomoże ?

Refresh to ACT delay więcej - 50, 60 - ale to raczej za szybkie nie będzie :C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załatwiłem gigusia na cacy :mur: Zachciało mi się bios zmienić na nowszy, a żeby czasu nie tracić to z pod windy przez @BIOS od gigabyte i..... zarzucił błędami i się zakończyła zabawa :evil:

Płyta na nic nie reaguje, tylko wiatraki się kręcą ;-) walnęło biosa zapewne. Myślę, że w serwisie powinni to zrobić w kilka minut.....

 

Po południu do sklepu i oby programator mieli (i dobre chęci). Bo nie uśmiecha się siedzieć na 450MHz/128MB/10GB + XP

 

 

EDIT:

Tak mi przyszło do głowy powiedzenie: Po co kombinować, jak jest dobrze??

 

 

 

To dać na 2 - a widelec pomoże ?

 

To zmieniałem i żadnej różnicy nie było.

Edytowane przez janusdel25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...