Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ze świeżo złożonym PC, a dokładnie z płytą główną.

 

mobo: GA-EP31-DS3L rev 1.0

procesor: E5200

ram: 2X2GB 800 Kingmax

grafika: gf9600gt Gainward

dysk: ST3500320AS Seagate

zasilacz: GPS-450AA Chieftec

 

Problem polega na ZEROWYCH możliwościach OC. Jeżeli ustawie fsb chociażby na 201 MHz to płyta przy próbie uruchomienia zrestartuje się i powróci do ustawienia fsb na auto. Co ciekawsze jeżeli ustawie fsb na 200 ale w trybie ręcznym to komputer również się nie uruchomi, ale wówczas sam nie zmienia ustawienia na fsb na auto, gdyż nie wykrywa przetaktowania procesora i pomaga tylko reset biosu zworką.

 

Próbowałem już:

Wgranie najnowszego biosu - F4

Zmiany procesora na E2160

Pracy tylko na jednej kości 2GB

Wyłączenie funkcji odpowiedzialnych za oszczędzanie energii czy szybkiego wykrywania USB

 

Ma ktoś jeszcze jakieś inne pomysły?

 

Czy zostaje tylko próba wymiany płyty w serwisie. Płyta kupiona wczoraj więc mam nadzieje, że do 10 dni nie będą robić problemów z wymianą, ale sklep Proline, który nie ma dobrych opinii jeśli chodzi o serwis. Druga sprawa to wiem że nie ma gwarancji producenta na OC sprzętu, ale niemożliwość pracy płyty na def fsb ale w trybie manualnym jest chyba podstawą do reklamacji sprzętu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już:

Wgranie najnowszego biosu - F4

Najnowszy bios to F10A (beta)

najnowszy oficjalny F9

Bios F4 nie wspiera 45nm procesorów (np. e5200) i dopiero od F6 jest ich obsługa.

Magistralę PCIE jak masz ustawioną?

Napięcie procesora ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem ja mam rewizje płyty 1.0 a nie 2.0 a ich biosy nie są kompatybilne. Ale widzę że na globalu (ja sprawdzałem na Polskiej stronie) jest jeszcze wersja F5a beta. Jutro ją sprawdzę i dam znać ale to trochę dziwne żeby na dwóch poprzednich wersjach nie działało manualne fsb :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tą samą płytę z E5200 i normalnie działa. :)

Ustawienia takie:

C1E - DISABLE

TM2 - DISABLE

USB CONTROLLER - DISABLE

HOST CLOCK CONTROL - ENABLE

PEFORMANCE ENHANCE - STANDARD

i jeszcze timingi pamięci z AUTO na MANUAL zmieniłem

 

BIOS - F3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem płytę na nową (rev 1.0 bios F3) i dalej było to samo :mur:

Sprawdzałem na innej karcie graficznej, różnych konfiguracjach wpięcia ramów i dalej nic.

Odpiąłem dysk twardy i nagrywarkę i działa :damage_wall:

Okazało się, że jeżeli podłączyłem jedno z tych urządzeń to wszystko jest ok. Jeżeli podpiąłem jedno urządzenie do portu SATAII0 a drugie SATAII1 niezależnie w jakiej kolejności, lub jedno do SATAII2 a drugie do SATAII3 to występują problemy o których wcześniej już pisałem. Natomiast jeżeli podepnę dysk do SATAII0, a nagrywarkę do SATAII2 ( takich ustawień teraz używam i nie wiem jak będzie na innych, a mam już dość kombinowanie) to wszystko działa jak należy.

Nagrywarka to SAMSUNG SH-S223F SATA, a Dysk to SEAGATE ST3500320AS 500GB,32MB,SATA II

Trochę dziwny przypadek, ale może komuś moje spostrzeżenia się przydadzą :)

Edytowane przez cerry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć, że mam podobne przygody z portami SATAII i IDE co @cerry. Zmieniłem nagrywarkę na słynnego Pioneera na SATAII i teraz mam 1x nagrywarka SATA, 2x dyski SATA i 1x dysk IDE. Różnymi kombinacjami i zamienianiem portów doszedłem w końcu do tego, że wszystkie urządzenia widzą się nawzajem (wcześniej było widać tylko IDE). Mam ustawione w takiej kolejności:

IDE Channel 0 Master: dysk IDE

IDE Channel 2 Master: dysk SATA

Ide Channel 2 Slave : nagrywarka SATA

Ide Channel 3 Master: dysk SATA (spisane z pierwszego ekranu przy starcie komputera).

Tylko że w poście w tabelce pojawia się tylko napęd IDE, a pozostałe 3 wiersze są puste. W innej niż powyższa konfiguracji nie są widoczne dyski SATA albo nie jest widoczna nagrywarka SATA. W BIOS-ie (F5) mam ustawione na tryb Enhanced. Zostawić tak jak jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cerry, u mnie też pomogło przestawienie urządzeń SATA (HDD SATA2:0, DVD SATAII:2), tz. tyle pomogło co już nie musze resetować biosu zworką za każdym razem jak próbuję coś przetaktować, no i mogę ustawić standardowe ustawienia ręcznie (co nie było możliwe wcześniej).

Ale dalej jest problem - za pierwszym razem po ustawieniu wchodzi do Windowsa, ale po wyłączeniu kompa i włączeniu, zawsze wraca do standardowych ustawień :(

Nie ważne czy OC o 1 czy 500Mhz...

Bios 5a.

 

Wychodzi na to, że płyta z przedrostkiem EP jest jakaś dzika... :P Mam drugiego kompa z tą płytą tylko bez E, i działa wszystko jak należy.

 

...bodpoq Ty masz też płytę z przedrostkiem EP? Na żadnym biosie nie było ustawień timingów pamięci...?

UPDATE:

A... Faktycznie, zapomniałem o tej magicznej kombinacji... :oops:

Edytowane przez Aran

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Wczoraj spotkała mnie rzecz dziwna i zaskakująca z naszą płytką. Dostałem w spadku dwa dyski Samsunga na SATA II. W kompie miałem już 1 dysk PATA i jeden SATA II (system).

Wszedłem w bios i tam gdzie ustawia się tryby dla dysków z wcześniejszego "auto" zmieniłem na "enchanced". Po zapisaniu i restarcie, przy starcie Windy XP Pro SP3 zaczęło mi wykrywać nowe urządzenia, co ciekawe wszystkie dyski i kontrolery USB. Niestety pod koniec zwiesiło mi myszora (bezprzewodowy A4Tech) i zrestartowałem system. Dla spokoju znowu zmieniłem opcję w biosie na "auto", bo pomyślałem, że może to było powodem zwiechy. Ale do meritum.

 

Mam kiepskiego pendrive'a Kingstona Datatravel 1GB taki czarny z wysuwaną końcówką. Wcześniej na innej płycie i na aktualnym Gigabyte nie szło uzyskać większego transferu przy odczycie jak 5-6 MB/s. Po tej akcji z wykrywaniem kontrolerów (wcześniej przecież było wszystko też poinstalowane), pen dostał "kopa" niesamowitego.

Przed - 2-3 zapis/5-6 odczyt

Po - 5-7 zapis/17-18 odczyt.

 

No czary poprostu. (oczywiście wybrana opcja buforowania, a nie szybkiego odłączania).

 

Przy okazji zapytam, wszystkie dyski rozpoznawane sa w biosie jako kanały IDE. Tak ma być ?

 

Przy okazji, czy ma znaczenie podpinanie dysków SATA do któregokolwiek gniazda na płycie ? Np. wg oznaczeń na mobo:

 

SATA 0 - dysk

SATA 1 - puste

SATA 2 - dysk

SATA 3 - dysk

 

Właśnie chodzi mi o opinie, czy właśnie opcje dotyczące dysków w Waszym przypadku to ustawienie "auto" "combined", cz "enchanced" sprawdza się najlepiej ?

Edytowane przez fiskomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy 380FSB mam ustawic na sztywno PCI 114,7 - tak wychodzi z SetFSB - wiadomo chodzi o trzymanie ustawien po wylaczeniu ... Jak do tej pory stabilnie mam przy 333mhz i ramy koniecznie ponizej 6k mb/s czyli 667 cl5 lub cos w tym stylu - wtedy trzyma ustawienia ...

Edytowane przez Snooze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku wiele osób pisze, że magistralę PCI ustawia się zawsze na AUTO to wtedy ponoć zawsze jest równe 100 bez względu na taktowanie magistrali FSB. Jak ci się chce inaczej ustawiać to ustawiaj i podziel się tu na forum jak poszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niee, chodzi mi o ręczne ustawienie szybkości pci-e.

U mnie znacznie wpłynęło to na stabilność i zniknął problem z gubieniem ustawień.

np. dla 363*8 ustawiam pci-e na 107 - jak jest na auto to setfsb też tyle pokazuje, ale ustawienia się gubiły, po ręcznym ustawieniu minęły 2tyg i nic się nie dzieje.

teraz mam tak - 375*8, pci-e na sztywno - 110 (tyle na auto pokazuje setfsb) - komp wstaje bez problemu, ustawienia się nie gubią

 

chodzi mi o sposob opisany przez Przemka :) Pojawia sie pytanie do jakiej czestotliwosci podwyzszanie PCI jest bezpieczne ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co za róznica. Jak zostawisz na auto i tak w rzeczywistości będzie 107 115 czy ile tam [;

No wlasnie tak myslalem ale nie bylem pewien w 100%. Swoja droga jak mi pokazuje 114,7 to chyba ulamka sie nie da ?:P ;) Nie wchodzilem jeszcze do biosu - len :D Pewnie bedzie trza zaookraglic np do 114 lub 115 albo FSB podkrecic tak zby byla rowna liczba ....

Edytowane przez Snooze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie jeszcze interesowałem oc swojej grafy to ktos mi podpowiedział myk na ekstra parę Mhz.

Jak już jest limit to powiedział, że mozna troszkę urwać podnosząc szynę pciex tylko nie pamietam czy do 110 czy 115.

Oczywiście nie mam pojecia jaki ma to wpływ na żywotność grafy.

Swojego potwora trzymam na 100 bo fsb 300 ;E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi mi o opinie, czy właśnie opcje dotyczące dysków w Waszym przypadku to ustawienie "auto" "combined", cz "enchanced" sprawdza się najlepiej ?

 

W instrukcji do mojej EP31-DS3L jest napisane tak:

 

Ustawienie AUTO oznacza że wszystkie napędy pracują jako PATA w trybie IDE.

Jak mamy dyski i nagrywarki SATA to płyty emuluje dla nich tryb PATA IDE. W wypadku instalacji WIN XP nie musimy podawać dyskietki z dodatkowymi sterownikami przed instalacją. Instalator WIN widzi wszystkie dyski od razu. Różnica miedzy takim trybem a pełnym SATA AHCI jest ponoć marginalna.

 

Ustawianie COMBINED tak samo jak wyżej.

 

Ustawienie ENHANCED oznacz że napędy pracują jako SATA w natywnym trybie AHCI w wypadku WIN XP wymaga to zainstalowania odpowiednich sterowników. Można to zrobić przed instalacją systemu albo po. Opis instalacji takich sterowników można znaleźć w internecie.

 

W instrukcji jest taka uwaga że w trybie AUTO a więc w tedy gdy wszystkie napędy pracują jako PATA IDE możemy podłączyć maksymalnie 4 urządzenia, 2 PATA i 2 SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem gdy ktos ma FSB powiedzmy 400 to PCI choc ma na auto to i tak jest wieksze niz 114 (nie wiem dokladnie ile i nie chce mi sie szukac ;p) Czyli chyba o grafe nie ma co sie martwic ? No chyba ze ktos wie jak to wplywa na jej prace i czy "ewentualny" uszczerbek na zdrowiu jest bardzo widoczny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem gdy ktos ma FSB powiedzmy 400 to PCI choc ma na auto to i tak jest wieksze niz 114 (nie wiem dokladnie ile i nie chce mi sie szukac ;p) Czyli chyba o grafe nie ma co sie martwic ? No chyba ze ktos wie jak to wplywa na jej prace i czy "ewentualny" uszczerbek na zdrowiu jest bardzo widoczny ;)

dokładnie tak jak piszesz, przy fsb=400 pcie lata koło ~130, ja ma ciągle ustawione ręcznie na 107 i wszystko żyje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam na stanie jedna GA P31 do sprzedania ale jest z nia problem, otóż ma ona jeden wadliwy pin w miejscu na socket tzn teraz jest on tak nastawiony ze mobas dziala oczywiscie poza tym jednym niefartownym pinem mobo jest 100% sprawne chcialbym ją sprzedac, ale gdy jakas niewprawiona osoba bedzie montowac w niej cepka to pin moze sie wygiac i komp nie zabootuje :mur: i tu pytanie jak sprzedać tą mobo :? :mur:

Edytowane przez pavel54

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zamiar wziaść tą mobo (GB-EP31-DS3L) do e5200

ogólnie wszystko mi w niej pasuje - ramu nie będe rozbudowywał ponad te 4GB - nie potrzeba mi wiecej portów - proc nie będzie wymieniany

i pytanie :

1. nie będzie problemów z 2x 2GB Adata EE ?

 

2. jak tam wygląda OC proca na większych dzielnikach dla pamieci (bo jeżeli OK to wezmę o 40zł tańsze 2x2 GoodRamów ;] i będą sobie pracowały na 800 CL5 ;] OC ramów i tak nie wiele daje ..)

 

3. cos wyczytałem że gubią czasami ustawienia BIOSU - to prawda ? jak tak to kiedy ? jak tego uniknac ?

 

4. wlezie na to Pentagram Karakorum ?

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam na stanie jedna GA P31 do sprzedania ale jest z nia problem, otóż ma ona jeden wadliwy pin w miejscu na socket tzn teraz jest on tak nastawiony ze mobas dziala oczywiscie poza tym jednym niefartownym pinem mobo jest 100% sprawne chcialbym ją sprzedac, ale gdy jakas niewprawiona osoba bedzie montowac w niej cepka to pin moze sie wygiac i komp nie zabootuje :mur: i tu pytanie jak sprzedać tą mobo :? :mur:

Napisz poprostu o tym hehe :rolleyes:

A ile kolego chcesz za ta p31??

Napisz na priva :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. nie będzie problemów z 2x 2GB Adata EE ?

 

2. jak tam wygląda OC proca na większych dzielnikach dla pamieci (bo jeżeli OK to wezmę o 40zł tańsze 2x2 GoodRamów ;] i będą sobie pracowały na 800 CL5 ;] OC ramów i tak nie wiele daje ..)

 

3. cos wyczytałem że gubią czasami ustawienia BIOSU - to prawda ? jak tak to kiedy ? jak tego uniknac ?

 

4. wlezie na to Pentagram Karakorum ?

ad1 - nie wiem :>

ad2 - u mnie fsb 333 - pamięci na 800 4-4-4-12 (więcej z tych 667 się boję wyciskać). Ciężko mi powiedzieć gdzie jest 'koniec' FSB bo nie testowałem przez dłuższy czas.

ad3 - to niestety prawda - szczegółnie jak podłączasz nowe urządzenie - czasem wystarczy nawet dysk podpiąć i fsb i pamięci wracają na default. Nie znalazłem jeszcze rozwiązania.

ad4 - nie wiem :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad3 - to niestety prawda - szczegółnie jak podłączasz nowe urządzenie - czasem wystarczy nawet dysk podpiąć i fsb i pamięci wracają na default. Nie znalazłem jeszcze rozwiązania.

Jakbys sledzil uwaznie watek, to bys znalazl rozwiazanie. Nalezy wylaczyc "legacy usb storage detect".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. cos wyczytałem że gubią czasami ustawienia BIOSU - to prawda ? jak tak to kiedy ? jak tego uniknac ?

Mi czasem odpali na def, gdy wyżyłuję FSB ;] co przy E5200 nie powinno mieć żadnego znaczenia. Na F10a płyta rzadziej odpala na def niż na F5 (przynajmniej u mnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...