Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Eheh i jak sie prezentuje pcie prz 510 ? 153 :unsure: :blink: ?

Blisko. Botuje na 150 (na 149 juz nie) i to jest max jaki mozna dac w biosie <_<

Edytowane przez hapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Wlasnie dokupilem nastepne 2gb ram do tej plytki i dopiero po tym sprawdzilem na stronie ze nie obsluguje 4 bankow dwustronnych modulow 1gb.Mam zamiar sprzedac caly ten ram i kupic 2x2gb ddr2 800mhz, czy ta plytka obsluguje bezproblemowo 2gigowe moduly?? Bo z manualu wynika ze raczej nie.Ktos moze mnie oswiecic??

Edytowane przez adi_k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka podopowiedz czyli moge spokojnie teraz 2x2gb 800mhz kupic?? Bo nie chce sie znowu zdziwic.Trzeba bedzie stare kostki opylic i kupic nowe.POzdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatni już update. Mówiłem, iż sprzedaję E2180. Uczyniłem to, by nabyć E5200. Nowy procesor otrzymałem 3 dni temu. Na nieszczęście, egzemplarz z Kostaryki, z lutego tego roku. Prosiłem co prawda o wybór procesora wyprodukowanego w Malezji, ale cóż, nikt nie mówił, że można sobie wybierać egzemplarz. Od razu więc wiedziałem, że rekordów overclockingu na nim nie osiągnę. Mimo wszystko, zabrałem się do testów, dziś zakończyłem wszystkie planowane :). Sypnę więc garścią wyników.

 

Procek na co dzień pracuje (od dziś) z 3,6GHz@1,4V (równo 1,45V w biosie,ale jak wiadomo P31-DS3L ma spory v-drop i czujnik wskazuje 1,4V). Ukończył bowiem test długodystansowy (SmallFFT). Screen z Orthosa:

 

Dołączona grafika

 

Oraz drugi screen z Orthosa (Blend, po 13 godzinach):

 

Dołączona grafika

 

Wynik z 3DM06 przy 3,6GHz (HD3850 @ 810/1017MHz):

 

Dołączona grafika

__________________________________________________________________________

 

Po uzyskaniu stabilnego 3,6GHz postanowiłem potestować procesor na wyższych taktach. I tak, wynik z 3DMarka przy najwyższym uzyskanym taktowaniu (karta jak zawsze 810/1017MHz):

 

Dołączona grafika

 

A więc stało się to, co sobie wymarzyłem - 12k w 3DMarku 06 pokonane. Proc podkręcony do 4GHz, do testów wystarczająco stabilny. Napięcie - 1,58V w biosie, 1,55 wskazywane przez czujnik, co widać na screenie. Tak, wiem że wysokie jak na 45nm. Ale to wyłącznie dla testów. Ktoś napisał, że dla testów można sobie na tyle pozwolić. Nawiasem mówiąc, rekord świata w podkręcaniu E5200 zrobiono na procku made in Costa Rica właśnie, ale na ponad 1,7V :o. Także bez komentarza...

 

Podsumowując, mimo iż moja sztuka nie należy do najlepszych, to dla testów jest w stanie zrobić 4GHz (co prawda nie na 1,2V jak pierwsze rewizje, ale jednak). Na co dzień 3,6GHz. Mi nic więcej nie trzeba :).

Edytowane przez wojton1314

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BlackBool to zależy do czego używasz komputer. W wielu grach nie będzie widocznej różnicy, natomiast jeśli wykorzystują one w pełni procesor (niektóre tytuły, np. CoH) wtedy może być przyrost o kilka fps.

 

Zobrazuję ci to tak:

 

-E2180 na 3,6GHz liczył w SuperPI 1M w ~17,5-18s, natomiast E5200 na 3,6GHz liczy mi 1M w 14,5-15s.

 

-E2180 @3,6GHz osiągnął 11574 punkty w 3DMarku06. Natomiast E5200@3,6GHz osiągnął 11765 punktów, przy dokładnie tych samych ustawieniach karty graficznej.

 

-Archiwum 6GB tworzy się WinRARem ok. 30s szybciej w wypadku E5200 niż E2180, co daje ok. 5 s różnicy na każdy GB.

 

Może nie dla przeciętnego użytkownika, ale dla wielu graczy/fanów overclockingu jest to znacząca różnica.

 

Pietia(lania) jak na razie uruchomiłem windę na domyślnym napięciu przy 3GHz. Dokładnych testów nie robiłem. Wiem tylko że najlepsze egzemplarze robiły 4GHz na napięciu rzędu 1,2V.

Edytowane przez wojton1314

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Trochę czasu upłynęło, ale wyłoniło sie jedno pytanie.

 

Jak ustawić w BIOS'ie konfigurację napędó, jeżeli mam już wszystko tylko na SATA ?

 

ENHANCED, czy NON-COMBINED, czy normalnie AUTO ?

 

Chodzi mi o jak najwiekszą wydajność napędów.

 

I co ew. jeszcze przydałoby sie stawić ?

 

Z góry dzięki, w instrukcji do płyty jest to raczej tak spłycone, że nic z tego nie wynika.

 

pozdrawiam,

 

Fiskomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Miodnyj

Mam dziwną akcję ze swoją P31-DS3L - są problemy z ustawieniem taktów pci-ex na 100MHz przy wysokim fsb tzn. powyżej 350MHz.

Jeśli ustawię wtedy pci-ex na 100 to komp nie wstaje i przywraca default takty-muszę mieć pci-ex na Auto i wtedy rusza.

Zresztą chipset P31 według specyfikacji ma max obsługę 1333MHz,a w praktyce do ok. 1600MHz-jak więc widzę że ktoś na tym mobo wyciąga niby 510MHz,to ogarnia mnie pusty śmiech (gościowi się bajki pomyliły).

Czy ktoś ma może jakiś koncept na tą częstotliwość pci-ex?

BIOS mam F9 i jak na razie git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tysiąc razy pisałem, że powyżej 333 (350) nie zostawia się pci-e na auto

wartość pci-e = fsb/3.33

 

*Inaczej sprawa się ma z e8x00 - tam jakimś cudem nie trzeba się bawić.

**Inaczej jest też w moim przypadku, gdzie 375 mogę zostawić sobie pci-e na auto (płyta się chyba nauczyła) :P

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwną akcję ze swoją P31-DS3L - są problemy z ustawieniem taktów pci-ex na 100MHz przy wysokim fsb tzn. powyżej 350MHz.

Jeśli ustawię wtedy pci-ex na 100 to komp nie wstaje i przywraca default takty-muszę mieć pci-ex na Auto i wtedy rusza.

Zresztą chipset P31 według specyfikacji ma max obsługę 1333MHz,a w praktyce do ok. 1600MHz-jak więc widzę że ktoś na tym mobo wyciąga niby 510MHz,to ogarnia mnie pusty śmiech (gościowi się bajki pomyliły).

Czy ktoś ma może jakiś koncept na tą częstotliwość pci-ex?

BIOS mam F9 i jak na razie git.

Po 1 po co Ci FSB rzedu 350 ? Nie wiem po co się bawisz w obniżanie mnożników.

Po 2 sto razy było wałkowane (i to na poprzedniej str, pod koniec), że powyżej FSB ~330 na każde 3-4MHz podbite na FSB, PCIE freq zwiększasz o 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym PCI to chyba loteria ale sprawdze jeszcze u siebie, moze dojade wyzej i dual przestanie sie sypac (Dream on...)

 

Highest boot na Auto mam cos kolo 403mhz, stable 396mhz ale kostki solo tylko i wylacznie.

 

Edit: Bios wstaje wyzej jak sam ustawie PCI ale i tak restart, nawet do biosa nie wejde. 400FSB w dualu kostki boot ;o tylko takze delikatny bsod w paski na pol ekranu, wiec cos to daje ale u mnie i tak cos innego wszystko rypie. Zobacze jak to solo idzie jutro.

 

Apropo, co to jest MCH voltage? Domyslam sie ze to mostek bo nic innego mi nie pasuje pod to.

 

120+ na PCI w ogole bezpieczne? Nic nie mam podpietego poza grafa dyskami i napedem.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, od 3 dni dokladnie cos sie J****, dzis stracilem juz nerwy i pieniadze, w dodatku nie ma mi kto pomoc w sprawdzeniu co sie spie*** !@#!@#@!#!@ bo jestem sam w Lublinie z takim sprzetem wsrod znajomych.

 

Od 3-4 dni mam nastepujacy problem.

Wlaczam kompa, bootuje sie tylko nie ma obrazu i monitor nadal jest uspiony... Winda normalnie sie bootuje bo jestem w stanie zrobic alt+f4 i zamknac winde bez obrazu. Na poczatq wlaczenia kompa jest krotki pisk z glosniczka ze cos jest nie tak ale leci dalej. Myslalem ze to monitor... dzis doszedl do mnie LG W2252TQ i to nie to...

 

Rozlozylem kompa na czesci pierwsze, zadnych przypalen, wybrzuszonych kondzialkow na grafie, mobo, ramie, NIGDZIE zadnych oznak ze cos jest nie tak. Odkurzylem dziada do potegi pedzlem, nic nie dalo.

 

I teraz tak, raz na jakis czas UDA mi sie zbootowac tak ze grafa odpala a monitor sie wlacza. Ale to jest jakas pie**** loteria, gdzie i kiedy i za ktorym razem.

Bawilem sie z ruszaniem VGA w slocie, wyciaganiem ramu, wtyczek, restartom biosa, OC i bez OC, wyciaganiem baterii, nic. Probowalem ram odpalac solo, i z mniejszym lub wiekszym skutkiem pozwala mi przyszpieszyc proces kiedy wszystko pojdzie jak trzeba. Na koncu myslalem ze to wlasnie ram, bo przez 3h bawilem sie z 1 koscia i grafa i nic nie szlo, zmienilem kosc i k*** mac poszlo tylko ze, odprowadzilem laske odpalam kompa i czarny ekran !@#!@#!@#@!#@!.

 

Zabralem grafe do sklepiku komp obok aby odpalili radka, BEZ ZAJAKNIECIA, nawet wzialem od nich S3 Virge 4MB zeby miec i co? S3 virge zawsze startuje np ze mam obraz :mur: :mur: :mur: :mur: :mur: :mur: :mur:

 

Benchmarki zapuszcze pozniej, obecnie mam dosyc zj**** dnia, w dodatku dostalem monitor z 2x bad pixel i 7x sub pixel

 

Dodam tylko ze NIGDY nie bylo w moim kompie problemow z tempami.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde nie wiem co sie dzieje, 2x w nocy udalo mi sie wszystko odpalic do dzialania tak jak powinno, po wylaczeniu dalej brak obrazu... Krew mnie zalewa. To moze byc wszystko w tej chwili, grafa, mobo lub zasilka, ram raczej odpada. ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten starusieńki Virge to jest na PCI i dlatego działa. A z Twojego opisu wynika, że padł Ci port PCIE. Tym bardziej, że Twoja grafa działa w innym komputerze. Chyba, że ja już źle czytam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten starusieńki Virge to jest na PCI i dlatego działa. A z Twojego opisu wynika, że padł Ci port PCIE. Tym bardziej, że Twoja grafa działa w innym komputerze. Chyba, że ja już źle czytam ;)

Ten starusieńki Virge pobiera też znacznie mniej prądu. Na początek tak jak wspomniałem proponuję podłączyć inny (sprawdzony) zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie udalo mi sie odpalic kompa na radku i jak widac odpisuje, rzecz w tym ze nie wiem co jest przyczyna ze raz odpali a raz nie. Wczoraj w nocy probowalem odpalic z 50 razy i nie udalo sie, rano wstalem, i od razu start ok. Moze w weekend dopadle chiefa 360DF od kuzyna albo zadzwonie do majkiego84 rzeczy pozyczyl cos ;p

 

Zeby troche rozjasnic, grafa czasem dziala, czasem nie. Jak podlaczylem w serwisie grafie to poszla od razu ale rownie dobrze zdarzy sie ze odpali wszystko na moim kompie bez problemu za 1szym razem.

 

Wiem na pewno ze:

Ram, Dyski, Napedy sa ok.

 

Co moze byc zle:

Mobo, uwalony slot PCI-E bo jazdy zaczely sie po tym jak przestawilem HDD z sata1 na sata2 tydzien temu i musialem wyciagnac grafe.

Mobo, south bridge umarl, po tym jak przywiozlem kompa do Lublina nie zwrocilem uwagi ale radiator spadl, przez 3 tygodnie SB nie mialo chlodzenia poza pasta.

Mobo, moze jakies problemy z biosem lub wszystko inne

Grafa - GPU pada, bo odczyty temperatury sa, raz ich nie ma. Tego problemu nie bylo wczesniej.

Grafa - Zasilanie padlo, strasznie sie grzalo mimo bardzo dobrze wentylowanej budy i AC2 na grafie i ramach.

Zasilka pada.

 

Obecnie stawiam na zasilke, potem mobo bo o/c z kazdym tygodniem bylo coraz gorsze. Na koncu grafa.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalilem kompa na S3 virge + radek w slocie czego wczesniej nie probowalem.

Radka nawet mobo nie widzi, wiec pewnie uszkodzony slot PCI-E albo cos na mobo. ;/

 

S3 Virge podlaczony do crtka

radeon pod LCD LG ktory do mnie przyszedl.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aurora001

 

Parę miechów temu miałem to samo z Asusem A8N-E... dokładnie to samo. Na stronie Asusa w faq pisali, że clear cmos pomaga i rzeczywiście tak było. Tylko, że z czasem to przy każdej próbie uruchomienia nie wykrywało karty w PCI-E a staruteńka z PCI działa jak należy.

Pewnego dnia już nic nie pomogło, ani 3 resety biosu ani druga karta na PCI-E - to był jego koniec B-)

Pozostaje tylko serwis... mi wymienili na nówkę

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zamówiłem cooler ale jeszcze nie zapłaciłem za niego więc mam czas do jutra aby się upewnić. Czy cooler Pentagram Karakorum wejdzie to mobo gigabye ep31 ? Starałem się mierzyc +/- ale nie wiem czy zrobiłem to dokładnie i czy warto uzywac pasty termoprzewodzacej z zestawu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam posiadam Ga-ep-ds3l rev 1.0 jest do niej nowy bios F5F wie może ktoś co on zmienia ?

http://www.gigabyte.pl/products/mb/bios/ga-ep31-ds3l_10.html

u mnie jest zasadnicza różnica, wcześniej nie trzymała ustawień OC po wyłączeniu kompa mimo kombinacji z USB storage detect, sata mode enchanced itp., teraz nie ma dual boota i trzyma ustawienia, komp stabilny, absolutnie polecam bios F5F !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zamówiłem cooler ale jeszcze nie zapłaciłem za niego więc mam czas do jutra aby się upewnić. Czy cooler Pentagram Karakorum wejdzie to mobo gigabye ep31 ? Starałem się mierzyc +/- ale nie wiem czy zrobiłem to dokładnie i czy warto uzywac pasty termoprzewodzacej z zestawu ?

 

 

wejdzie i warto uzyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...