Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wszystkie ga-p31-ds3l się tak grzeją, ma to różne obiawy, u mnie np. na z e2160 gdy podkręcałem go na FSB 375 (3.0Ghz), v.core 1.35, pamięci na 750Mhz CL4 dzielnik 2.00, mnożnik 8, pci-e na Auto lub manualnie 110Mhz, jeśli komp był włączony przez jakiś czas i mostek był nagrzany to bez problemu bios startował na takich ustawieniach (Othros 2H priorytet 9 bez błędu), jednak jeśli odłączyłęm kompa od zasilania i po pewnym czasie go ponownie włączyłęm to pojawiał się podwujny start i bios powracał do default'owych ustawień. W ogóle płyta ma problemy z dzielnikami czy pamięciami np. Patrioty 2x2GB LLK CL4 bez problemu pracowały na 1000Mhz CL5, przy dzielniku 3.00 (FSB 333) napięciu 2.3V lecz gdy zmniejszyłem dzielnik na do 2.50 ( FSB 375, mnożnik 8, 2.3V) co dawało 938Mhz CL to bios powracał do default'owych ustawień. Mało tego, po pewnym czasie przy ustawieniach na FSB 375 po pierwszym uruchomieniu system komp się zawieszał i widocznie były artefakty. Zapewne wszystko przez zbyt wysąką częstotliwość PCI-E która po ustawieniu na Auto przy FSB powyżej 345 przekraczała 100Mhz, bodajrze przy FSB 375 było coś koło 110Mhz, a FSB 400 to coś koło 120Mhz dla PCI-E. Tak wysokie częstotliwości PCI-E (przekraczające 100Mhz) są konieczne by płyta wystartowała z FSB powyżej 350 lecz skutkiem tego może być uszkodzenie karty graficznej dlatego nie nadaję się ona do o/c procesorów z magistralą 1333Mhz. Wymienone problemy jeszcze jakoś bym zniósł gdyż przeważnie pracowałem na ustawieniu FSB 333 (3.0Ghz) v.core 1.35, mnożnik 9, dzielnik 3.0, pamięci CL5 lecz gdy chciałem sprawdzić czy moje pamięci pujda na 900Mhz CL4 po zapisaniu ustawień bios już nie wstał tylko płyta przystąpiła do do jego odzyskania. Jednak nic to nie dało gdyż bios już nie chciał wystartować (CMOS ani wyjęcie baterii nie pomagało)... a niby ta płyta ma dual bios... musiałęm oddać ja na gwarancje (3 tygodnie czekania...). Po wielu przejściach i męczarniach z o/c z tą płytą uważam ją za słabą, a szczególnie niedobrą do o/c. Z tego też powodu ją sprzedałęm i kupiłem Asusa P5B Premium który jest nieporównywalnie dużo lepszy oraz bezproblemowy i na nim osiągam o/c które wcześniej mi P31 uniemożliwiało, wam radze też tak zrobic.

Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu kupiłem nowość od Intela czyli Pentium Core Duo e6300 aby zastąpić nim używanego od 8 miesięcy e5200 (trochę za wysokie temperatury 70C przy 3,64Ghz na teście Orthos). Wsadziłem go oczywiście do płytki P31 DS3L (bios F9) i bez problemu odpalił. Temperatury w idle równe na obu rdzeniach i zawsze wynoszą 45C. Podkręcanie i stabilnie 3,8Ghz. Przy 3,9Ghz Orthos wywala błędy po kilku minutach. Napiecie dla procka 1,42v ale spory v droop. Temperatury przy 3,8Ghz to ok 68C równe dla obu rdzeni. Generalnie mnie to zadawala bo i tak na codzień będzie jechał na 3,6Ghz (to i tak bardzo wysoko).

Nastepnie przechodzę do testów poszukiwania walla dla tego procka. E5200 kończył się na ok 367Mhz tak więc z racji że e6300 ma maksymalny mnożnik rowny 10,5 fsb musi być wyraźnie wyższe (licze na minimum 400Mhz). Ustawiam najniższy mnożnik rowny 6 a magistralę fsb na 405Mhz i bez problemu idzie i tak podnoszę co 5Mhz zawsze testując SuperPI 1M. Dochodzę do 455Mhz co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem jak na tą płytę i budżetowy procek.

Oto mały dowodzik na to:

 

Dołączona grafika

 

Dodam, że e6300 w odrożnieniu od e5200 posiada wirtualizację.

Aha, na potrzeby testów podbilem trochę napięcia dla FSB o 0,1v i o tyle samo dla MCH. Taktowanie PCIE ustawione oczywiście na AUTO.

Edytowane przez rcicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastepnie przechodzę do testów poszukiwania walla dla tego procka. E5200 kończył się na ok 367Mhz tak więc z racji że e6300 ma maksymalny mnożnik rowny 10,5 fsb musi być wyraźnie wyższe (licze na minimum 400Mhz). Ustawiam najniższy mnożnik rowny 6 a magistralę fsb na 405Mhz i bez problemu idzie i tak podnoszę co 5Mhz zawsze testując SuperPI 1M. Dochodzę do 455Mhz co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem jak na tą płytę i budżetowy procek.

Oto mały dowodzik na to:

Dodam, że e6300 w odrożnieniu od e5200 posiada wirtualizację.

Aha, na potrzeby testów podbilem trochę napięcia dla FSB o 0,1v i o tyle samo dla MCH. Taktowanie PCIE ustawione oczywiście na AUTO.

Fajny ten e6300, wysokie fsb osiąga ale nie pod tą płytą, FSB na 455 napewno po czasie zabije karte graficzną ponieważ PCI-E wtedy osiąga wartość pewnie z 130Mhz+... na 400 FSB też nie jest za bezpiecznie, PCI-E wtedy jest ustawione na 120Mhz. Jeśli nie chcesz uszkodzić karty graficznej to lepiej jakbyś zmniejszył szyne FSB. Już lepszym wyborem jest e5200 pod tą płyte, tyle ,że nie bedzie miał wirtualizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten e6300, wysokie fsb osiąga ale nie pod tą płytą, FSB na 455 napewno po czasie zabije karte graficzną ponieważ PCI-E wtedy osiąga wartość pewnie z 130Mhz+... na 400 FSB też nie jest za bezpiecznie, PCI-E wtedy jest ustawione na 120Mhz. Jeśli nie chcesz uszkodzić karty graficznej to lepiej jakbyś zmniejszył szyne FSB. Już lepszym wyborem jest e5200 pod tą płyte, tyle ,że nie bedzie miał wirtualizacji.

Z tego co ja wiem to ustawianie PCIE na AUTO zawsze trzyma na 100-tce bez względu na oc i wysokość FSB. Nie potrafię tego jednak zmierzyć a w biosie nic nie widać.

Profilaktycznie jednak ustawiłem na 360x10 co daje 3,6Ghz i to mi też wystarczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem to ustawianie PCIE na AUTO zawsze trzyma na 100-tce bez względu na oc i wysokość FSB. Nie potrafię tego jednak zmierzyć a w biosie nic nie widać.

Profilaktycznie jednak ustawiłem na 360x10 co daje 3,6Ghz i to mi też wystarczy :)

Nie jest to prawda, sprawdziłem już to programem SetFSB i zawsze na [auto] zwiększa się PCI-E powyżej 100Mhz po przekroczeniu 333-345FSB. Lepiej jednak samemu ustawiać PCI-E zamiast pozostawiać ją na auto, przeważnie umożliwia uruchomienie płyty z tym samym FSB, a mniejszą wartością PCI-E o te kilka Mhz niz ustawiając na [Auto]. Mimo to i tak płyta nie nadajei się do o/c powyżej ok. ~360FSB właśnie z tego powodu. Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ceweczki jak się u was grzeją ?

u mnie te z sekcji zasilania - R50 przy vc 1,356 , 300x12 osiągają w stresie 78*C :blink:

na 2 z nich dociąłem i założyłem radiatory (przy okazji na wszystkie mosfety też - chociaż one nie grzały się tak bardzo ;) )

pozostałe 2 jednak kiszą się pod HP od frezzera i nie da rady tam nic sensownego wcisnąć ;/

 

Są jeszcze jakieś ostro grzejace sie elementy na tej płycie ? bo na dniach zamierzam ją ostro przetyrać :D

NB jest goracawy - ale jak przeczytałem wcześniej - w niczym to nie zawadza - bynajmniej nie przy FSB ~340 (czyli max u mnie)

 

no ale co jak co - z biosu f5f jestem zadowolony - 2dni komp odłączony od sieci - wszystkie ustawienia zachował ;) żadnych dual bootów itp ;)

a już miałem ochotę zmieniać mobo ...

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten e6300, wysokie fsb osiąga ale nie pod tą płytą, FSB na 455 napewno po czasie zabije karte graficzną ponieważ PCI-E wtedy osiąga wartość pewnie z 130Mhz+... na 400 FSB też nie jest za bezpiecznie, PCI-E wtedy jest ustawione na 120Mhz. Jeśli nie chcesz uszkodzić karty graficznej to lepiej jakbyś zmniejszył szyne FSB. Już lepszym wyborem jest e5200 pod tą płyte, tyle ,że nie bedzie miał wirtualizacji.

No będę wlasnie wymieniał moją P31 DS3L na nowo kupioną Gigabyte GA-EP35 DS4 (200zł na Allegro).

Mam pytanie - czy na tej plycie (mowa o DS4) magistrale PCIE ustawiamy na sztywno i stoi w miejscu czy jak? Wie ktoś?

Edytowane przez rcicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech mi ktos powie czy ramy beda dzialac w takiej konfiguracji

 

1x2gb + 2x1gb dwustronne

 

nie rozumiem do konca tych zaleznosci, wiec chce sie upewnic.

 

jak wiadomo 4x1gb odpada, ze wzgledu na ograniczenie chipsetu, teraz zaluje ze nie dolozylem do ep35 :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam problemy z dual botami jako takimi, tylko jak jest OC to się resetuja ustawienia co jakiś czas i czasem płyta botuje się dwa razy przy OC.

 

Mam wykręcony sprzęt jak w podpisie 1.8@2.8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fsb na 400 tak średnio się sprawuje. To już 120 na pci-e więc nie zawsze wszystko musi chcieć zadziałać.

Możesz spróbować podbić napiecie na mch, a najlepiej wymień procka na np e5200, dołożysz niewiele, może nic, a będziesz miał spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam spory problem z tą płytką główną, wsadziłem do niej karte graficzną Gigabyte MultiCooler 4850, takie coś: http://proline.pl/sklep.php?prodid=GIGA+HD4850+1GB+MC

 

i niestety, ale płytka zablokowała mi BIOS, pierwszy raz się z czymś takim spotkałem, wszystko działa, jak wchodzę do biosu to wszystko działa, ale wszystkie opcje są niektywne (albo ich 99%), dodam, że mam hasło do biosa, ale wpisuję poprawne, pierwszy raz się z czymś takim spotykam, co polecacie zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to prawda, sprawdziłem już to programem SetFSB i zawsze na [auto] zwiększa się PCI-E powyżej 100Mhz po przekroczeniu 333-345FSB. Lepiej jednak samemu ustawiać PCI-E zamiast pozostawiać ją na auto, przeważnie umożliwia uruchomienie płyty z tym samym FSB, a mniejszą wartością PCI-E o te kilka Mhz niz ustawiając na [Auto]. Mimo to i tak płyta nie nadajei się do o/c powyżej ok. ~360FSB właśnie z tego powodu.

Wlasnie jest problem. Przy moim ustawieniu w BIOS nie ma szans na ustawienie manualnego PCIE. BIOS sie resetuje.

Oczywiscie, na AUTO system smiga, jednak nie jest to do konca najlepsze rozwiazanie. Podrzucam zdjecia, moze ktos mi cos doradzi. Aha, probowalem z roznymi ustawieniami FSB, luzowaniem pamieci, podnoszeniem napiec na mostkach i szynie PCIE. Efekt zawsze ten sam - reset...

Nie bardzo tez wiem, czy jest sens w grzebaniu reszty timingow.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

HEH, ta 6 w CAS to pomylka - pozostalosc po testach. Na codzien ustawione jest na "5"

Edytowane przez Burdoror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie jest problem. Przy moim ustawieniu w BIOS nie ma szans na ustawienie manualnego PCIE. BIOS sie resetuje.

Oczywiscie, na AUTO system smiga, jednak nie jest to do konca najlepsze rozwiazanie. Podrzucam zdjecia, moze ktos mi cos doradzi. Aha, probowalem z roznymi ustawieniami FSB, luzowaniem pamieci, podnoszeniem napiec na mostkach i szynie PCIE. Efekt zawsze ten sam - reset...

Przecież wyraźnie napisałem, że ustawiając PCI-E manulanie na 100Mhz możesz na tej płycie maksymalnie odpalić FSB 330-340Mhz, by zwiększyć tą częstotliwość musisz podniesć również PCI-E i w twoim przypadku FSB 445Mhz / 3.33Mhz (PCI-E) = 133Mhz frequency dla PCI-Express, twoje PCI-E osiaga własnie taką częstotliwość gdy masz ustawiene na [Auto], będziesz mógł zmienić tą wartość manualnie np. do 130Mhz i wtedy też powinna odpalić, ale nadal jest to zabujcza wręcz częstotliwość dla karty graficznej, dlatego jeśli nie chcesz ryzykować jej uszkodzeniem to lepiej nie przekraczaj maksymalnie 110Mhz dla PCI-E .

 

(ustaw manualnie 110Mhz dla PCI-E i zacznij podnosić FSB od 360Mhz w góre, aż płyta nie wstanie, wtedy znajdziesz maksymalne możliwe FSB dla = 110Mhz PCI-E)

Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie pamięci Ram polecacie do tej płyty głównej 2x2 GB? Bo dzwoniłem do Proline i mi mówią, że nic z tym nie zrobię, że tutaj tylko 2x1 GB, a jak większe to niestety ale nie obsłuży mi tego płyta, że muszą być jednostronne a nie ma takich.

 

Konfiguracja jak w podpisie. Bios na płycie głównej najnowszy, pełny (nie beta).

Edytowane przez Pantas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...