Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z wycisnieciem ostatnich potow z mojego E2160. Wiekszosc wlascicieli P31-DS3L opisywala problemy z resetem BIOS-u powyzej FSB333. W moim przypadku taka sytuacja ma miejsce przy wartosciach juz powyzej 300FSB. Nawet, jak podkrecilem do 3.2GHz przy napieciach 1.45v - po nocy pracy Orthosa nie mialem zadnych bledow. Jednak dla plyty najwyrazniej nie ma to zadnego znaczenia. Pozyzej 300FSB resetuje ustawienia i koniec!

Nie pytam sie o powod - bopo 48 stronach lektury zadnych konkretnych wnioskow nie osiagnieto.

Chcialbym natomiast spytac sie, co jeszcze musze ustawic/zmienic, by dotrzec chociaz do tych 333...

Oczywiscie zmienialem zarowno napiecie CPU, jak i mnozniki pamieci (obecnie 4-4-4-12). powylaczalem wszelkie monitoringi napiec i temperatur. Generalnie zastosowalem sie do wszystkich porad przedstawionych w tym watku. A i tak nie moge przekrocyzc magicznej bariery 9x300.

 

Z gory dzieki za porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Czy można jakoś odzyskać Bios po nieudanym flashu (coś tak jak Bios Recovery z dyskietki lub pendrivea jak w Asusie)

Sprawdz www Gigbyte , moze ta plyta ma virtual biosa , czyli w momencie , gdy padnie biosik , a masz na hdd biosa , to odpali sie jakis "menager" , ktory zflasciach!e ponownie. Z tym , ze nie wiem czy to jest na P31 i czy dziala po odlaczeniu pradu , u mnie to 2x widzialem na 965.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

http://www.tomshardware.co.uk/forum/245842...rash-error-help

 

jak wszystkie szroteksy od gg, ten model rowniez to ma - i jak w w/w linku zwykle niewiele to daje

Meszasty :P

 

I also had same problem in using @BIOS to flash my Gigabyte GA-P35-DS3L in Widows, but luckily I saved current BIOS to the HD before flashing and get error. Rebooted & it recovered right away. Now try using other computer to download from Gygabyte the BIOS firmware for your MB (somehow to extract it in form a ___.bin file)

Take your HD into USB HD enclosure and plug in that computer & copy that _.bin file to the root directory of your HD. Put back your HD to your computer and boot. Hopefully it works.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wroce jeszcze do sprawy resetu ustawien przez te plyte. Na wielu forach znalazlem informacje, ze GB ma problem z dyskami USB podczas bootowania. Wylaczenie opcji "Legacy USB storage detect" i odlaczenie zewnetrznych napedow rozwiazuje problem. W moim przypadku podzialalo. Nie doswiadczam juz resetu BIOSU po tzw "cold boot".

 

Czesto tez pojawia siesugestia kupna i wymiany baterii. Oryginalnie zamontowane baterie maja jakis problem - moze sa po prostu stare. Nie wymienialem jej jeszcze, bo narazie (odpukac) w/w problem zniknal po edycji ustawien wykrywania USB.

 

Dla leniuchow podaje info, ze bateria ma oznaczenie 2532 a nie, jak czesto sugeruja sklepy z elementami pc 2520...

 

Pozdrawiam,

Burdoror.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jakie miałeś ustawienia fsb? bo u mnie przy tłiku z pci-e wszystko od kilku tygodni bangla z fsb=350

 

zaraz ustawie fsb na 375, albo 400, pci-e na auto, wyłączę bootowanie z usb i zobaczymy czy zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam do Was 2 pytania:

1. Co należy (i czy ma to jakies znaczenie) ustawić w biosie przy opcji "On-Chip SATA Mode" w sytuacji kiedy mam jeden dysk sata II i jedną nagrywarkę normalną na IDE. ?

2. Czy Vcore procesora mam ustawić takie samo jak VID które pokazuje mi Core Temp?, czy zostawić opcje napięć na "auto". (proc kręcony, ale bez zmiany napięcia - cały czas w biosie napięcia ustawione na "auto").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorwałem wczoraj E8200 i jak narazie udało mi się uzyskać tylko 438FSB, wyzej płyta ma jakies problemy...(co prawda udało mi się wejść do windowsa na FSB 466 ale res od razu). Ma ktoś jakieś pomysły co pozmieniać? Proc wstaje bez problemu na FSB 500 na bliźniaczym Gigabyte P35.

 

EDIT: Jak narazie płyta nie zresetowała ustawień BIOSu, a kompa włączałem/wyłączałem juz kilka razy.

Edytowane przez grzesiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 manual: http://img176.imageshack.us/img176/75/46560344dx3.png

Ad. 2 u mnie (vid 1,3) na auto przy oc płyta ustawia 1.1 (idle) 1.3v(stres).

Wynika z tego, że lepiej trzymać na auto jeżeli masz zamiar ustawić na stałe wartość vid.

Co do pkt. 1 - mam manuala i znam angielski, jednak napisałem na forum dlatego, że brak mi znajomości sfer technicznych co powoduje, że za cholerę nie rozumiem jak mam to ustawić. Bardzo bym prosił o pomoc w tej sprawie.

Pkt.2 Przepraszam, ale nie potrafię zrozumieć Twojej odpowiedzi. Napisałeś że " lepiej lepiej trzymać na auto jeżeli masz zamiar ustawić na stałe wartość vid" - jedno przeczy drugiemu, lub poprostu tego nie ograniam.

Nadal prosze o pomoc.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Yonash25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pkt.2 Przepraszam, ale nie potrafię zrozumieć Twojej odpowiedzi. Napisałeś że " lepiej lepiej trzymać na auto jeżeli masz zamiar ustawić na stałe wartość vid" - jedno przeczy drugiemu, lub poprostu tego nie ograniam.

Vid u mnie wynosi 1,3v a płyta po oc ustawia 1,3 w stresie (czyli wartość vid) a w idle schodzi z mnożnikiem i daje napięcie 1,1.

Lepiej chyba zostawić na auto i mieć w idle mniejsze napięcie i zużycie prądu niże "jechać" cały czas na sztywno ustawionym napięciu o wartości równej vid.

 

Odczyt napięcia (orientacyjny i zaniżony* - nic dokładnego ale wystarczy) można zrobić np. cpu-z.

Odpalasz przy auto cpu-z i już wiesz jakie napięcie, odpalasz orthosa i już wiesz ile ustawia w stresie.

*tzn. pewnie bliższy prawdy niż ten ustawiony w płycie ale to dlatego, że płyta z kolei zaniża

 

Co do tych dysków - ustawił bym na auto i zobaczył czy działa i czy odpowiednio szybko. Nie będe udawał, że wiem :P

Z tego com zrozumiał to albo auto albo enhanced.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@q8ic

Dzięki za info. Teraz juz wsio rozumiem.

Zrobiłem test z cpu-z i orthosem jak pisałeś i tak:

VID mam 1.2125. Proc w cpu-z pokazuje napięcie 1.184, natomiast jak puszczę orthosa (stess CPU priority 9) to napięcie "spada" do 1.168. Dziwne troszkę, nie?. Proc (e7200) chodzi na równe 3.0 Ghz i po 2H w orthosie jest wsio ok.

Co do dysku - zbadam temat z "enhanced".

Jeszcze raz dzięki Ci za organoleptyczne info :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy dziwne to nie wiem - nie miałem 45nm - miałem PD i cielaczka.

To, że napięcie spada* (pamiętaj że to "odczyt" z cpu-z) znaczyło by, że:

a) c1e i eist masz wyłaczone - masz?

b) napięcie dla e7200 nie zmienia się dla idle stress po oc

c) starszy bios ? od f9 bodajże wspiera 45nm (chyba tylko beta wyszła na razie)

*IMO to przekłamanie programu, może i spada ale nie ma jak zmierzyć bo brak punktów pomiarowych na tą płytę, raczej jest stałe tzn. płyta ustawia u Ciebie napiecie = vid w idle i stres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c) starszy bios ? od f9 bodajże wspiera 45nm (chyba tylko beta wyszła na razie)

]

 

 

Widze, że obeznany jesteś o tej płycie :) Ja dziś miałem wątpliwą przyjemność przetestowania myśli inżynierskiej panów z Gigabyte dot. zapobiegania padnięciu biosu...Otóż od wczoraj mam E8200 no i na stronie GB zobaczyłem, że jest Beta F9 z supportem dla 45nm CPU. Pomyślałem, że wgram, może cpu bedzie lepiej się kręcić...Jako że prawie 2 lata miałem DFI na AM2 i zawsze flashowałem płyte z pod windowsa (po co utrudniac sobie życie? poza tym nawet modowane biosy działały ładnie wgrywając je z pod windy) to teraz także spróbowałem programiku dostarczanego przez GB do wgrywania biosu z pod windowsa, a mianowicie '@BIOS'. Ściągnąłem F9, zgrałem stary F8 na dysk, flasciach!e i...error :| Oczywiście komp po resecie nie miał ochoty wstać, wyświetlało się tylko coś w stylu 'Award BootBlock blabla' i Searching for BIOS file on HDD...Niestety biosu nie znajdowało. Zrobiłem ClearCMOS i po tym zabiegu to coś zwane 'EasyRecovery' zadziałało i wgrało spowrotem F8 z C: Płyta żyje. Ale mam pytanie - jak wgrać ten modowany bios? Mógłbyś napisac jakąś króciutką instrukcje? Byłbym wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@q8ic

tak- c1e i eist mam wyłączone, co do biosu mam f8. Nie widzę potrzeby wgrywania najnowszego, bo ten też obsługuje 45nm bez problemów.

Tak czy siak, proc na napięciu auto śmiga na 3.0ghz (316x9.5), jednak 333x9,5 już pod orthosem stabilnie nie było, więc kolejnym etapem który mnie czeka będzie próba uzyskania 3,5ghz. Mam nadzieję że max 1.3V wystarczy mu do tego.

@grzesiu

Ja Ci niestety w tej materii pomóc nie porafię - jedyne co mogę napisać, to to że kilkakrotnie używałem gigabytowego @BIOS`a i nigdy nie miałem z tym problemów.

Edytowane przez Yonash25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak włączysz oszczędzanie energii (c1e eist) to pewnie w idle na auto będzie spadać niżej.

Warto ustawić sobie taki jeden profil i będąc w biosie zapisać (f11) przyda sie do torrentów [;

Śniadanko i robota - jeszcze tydzień, może dwa - gdzie jest to globalne ocieplenie psia jego mać !?

 

Mógłbyś napisac jakąś króciutką instrukcje? Byłbym dzięczny :)

Niestety - nie pomogę :/ Używałem @bios i sprawdzałem do f8. Jak masz cohones ;) i ochotę na eksperymenty może ściągnij bios z innego źródła i sam program też. Może plik był uszkodzony.

Yonash25 pisze, że działa z 45nm na f8 - zrobisz jak uważasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam do Was 2 pytania:

1. Co należy (i czy ma to jakies znaczenie) ustawić w biosie przy opcji "On-Chip SATA Mode" w sytuacji kiedy mam jeden dysk sata II i jedną nagrywarkę normalną na IDE. ?

2. Czy Vcore procesora mam ustawić takie samo jak VID które pokazuje mi Core Temp?, czy zostawić opcje napięć na "auto". (proc kręcony, ale bez zmiany napięcia - cały czas w biosie napięcia ustawione na "auto").

 

On-Chip Serial ATA

- określa tryb pracy wbudowanego w płytę kontrolera Serial ATA. Dostępne są następujące parametry:

Auto

- parametr domyślny, BIOS automatycznie ustawia tryb pracy kontrolera.

Disabled

- wyłącza kontroler Serial ATA

Combined Mode

- tzw. tryb "kombinowany", w którym kontrolery ATA i SATA działają jak jedno urządzenie. W tym trybie można korzystać z maksymalnie czterech dysków lub innych urządzeń (po dwa urządzenia na kanał, tak jak to jest w ATA). Dyski SATA "udają" dyski podłączone do kontrolera ATA.

Enhanced Mode

- w tym trybie kontrolery ATA i SATA pracują niezależnie; umożliwia on podłączenie największej liczby urządzeń (dysków).

Serial ATA Port0/Port1 Mode

- określa tryb pracy dysku podłączonego do kontrolera SATA. Dostępne parametry zależą od ustawionego trybu pracy samego kontrolera SATA. Przykładowo w trybie kombinowanym dysk SATA możemy ustawić jako master lub slave dla każdego z dwóch dostępnych kanałów.

Edytowane przez Przemo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemo

Dzięki serdeczne za obszerne info. Potestuję opcję enhanced i combined, zobaczymy czy w moim przypadku będzie się to przekładać na lepszą\gorszą\taką samą szybkość pracy dysku i nagrywarki. W przypadku "odczuwalnej" różnicy - napiszę oczywiście na forum.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Yonash25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam zmiane biosu na F9. Lepiej się kręci proce 45nm, płyta wstaje bez problemu na FSB 500 :D Na F8 moja miała problemy z tym. Jak kupie jakies lepsze chłodzenie to może uda się zrobić 4GHz na codzien. (Narazie tylko 438x8 na 1.1v).

Edytowane przez grzesiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam dwa pytanka. Pierwsze: troche mi głupio bo posaidam wersje BIOSu F1, czy możliwa jest aktualizacja na F9 (bez instalacji F2...F8)??

I Drugie pytanko: czy ktoś ma tą płytke z Core2 Duo E8400/ E8500, jeżeli tak to jak sie ona sprawuje.

Z góry dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...