Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Moja poprzednia płyta główna padła i chciałbym nabyć Gigabyte Ga-EP31-DS3l -> http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyt...31-ds3l-181754/. Przed tym mam jednak kilka pytań

1) Czy z tą płytą będzie działać reszta moich podzespołów tzn Pentium 4 630, Radeon x1950 pro, Dysk Samsung SP 1614C, Nagrywarka BENQ 1620, Zasilacz ze złączem 20 pin i czy nie będzie konieczna aktualizacja BIOSu?

2) Do płyty muszę dokupić też RAM czy taka -> http://www.morele.net/pamiec-patriot-2048m...2g8002h-182375/ kość będzie działać ? Dodam że w przyszłości planuje dokupienie kolejnych 2 GB.

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Edytowane przez karlson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po półtora roku używania tej płyty z procesorem E2160 podkręconym do 2,88GHz bez zmiany napęcia (zestaw pracuje 24/7 bez problemów) - szyna ustawiona na 320, włączone opcje oszczędzania - zmniejszające mnożnik i napięcie w idle.

 

Nadszedł czas na "podkręcenie" go bardziej - zwłaszcza ,że grafika którą mam (GTX 260) jest w znacznym stopniu ograniczana przez ów procesor.

Przydało by się to by przejść po raz kolejny GTA IV na przyzwoitych detalach i w większej liczbie FPS'ów (właściwie te O/C potrzebne tylko do tej gry - reszta działa na najwyższych detalach z AA bez problemu)

Jak bezpiecznie podkręcić procesor gdzieś do 3,0 - 3,2 by mógł pracować 24/7 ?

 

Próbowałem ustawień na 3.0GHz jednakże po wczytaniu się systemu, zaciął się i nastąpił restart. Po podniesieniu napięcia na CPU (co jedną pozycję w górę od 1,32500V) - to samo, po ponownym podniesieniu - restart po sekundzie od włączenia orthosa... Jakie jest więc bezpieczne napięcie?

Oczywiście przy podkręcaniu do tej wartości te opcje "oszczędzania" wyłączyłem.

 

Pamięci mam OCZ Spec Ops 800MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko co do tego czy ktoś ma podobny problem.

 

Zablokował się komukolwiek na tej płycie mnożnik procesora na 6x i nie chce się zmienić(w biosie i w windzie cały czas 6x, zmieniasz w biose na 9x, wychodzisz zapisując, wchodzisz po resecie a tam dalej 6x) cokolwiek mu zrobicie ? (aktualizacja oraz de-aktualizacja biosu, zmiana ustawień biosu na defaultowe, reset ustawień biosu, cokolwiek mnożnik twardo siedzi na 6x)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zmienić baterie.

To nic nie daje bo bios trzyma ustawienia normalnie, ale doszedłem do małego przełomu (problem nadal nie rozwiazany) i opisze go tu w temacie na forum który został zaczęty jakiś czas temu przeze mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos ma problem z trzymaniem ustawien biosu nie wywali baterie najlepiej. Lece bez baterii od 6 miesiecy bo przynajmniej nie mam problemow z niezapisanym biosem przy boocie.

 

Ale wkoncu jade jeszcze na starym biosie, znajde czas to wgram wreszcie nowy i pokrece wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozecie mi powiedziec czy mieliscie może E5200 na GIGABYTE G31M-S2 (rev1) bios F4c razem z 1x 2gb kingston ddr2 800mhz??

Mam taką płyte i za cholere nie moge na niej zmienić dzielnika pamięci. Póki jest na auto to jeszcze działa, ale zmiana na dzielnik 2 czyli 1:1 z fsb to komp już nie wstaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co powinienem jeszcze ustawić w BIOSie, żeby mi tak nie wariował mnożnik ? Ustawiłem EIST na disable, ale dalej CPU-Z raz pokazuje mi Multiplier x6 a raz x10,5.

EDIT: Zrobione :) Jakoś mi się wcześniej w oczy nie rzuciło ... w Advenced BIOS Feat. należy wyłączyć CPU Enhanced Halt (C1E)

Edytowane przez Ziolek1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustalić z jaką faktyczną częstotliwością pracuje PCI-E przy ustawieniu AUTO ? ClockGen nie daje rady.

Zastanawiam się czy zwiększanie częstotliwości FSB jest bezpieczne dla mojej karty graficznej.

Właśnie odebrałem AeroCool DCC-C1200 do chłodzenia procka i chciałbym puścić go wyżej niż aktualne 353MHz x 10,5 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Na płycie z tematu miałem do tej pory 3x1GB (dwie kości goodram i jedna Adata - wszystkie 800MHz CL5) Ramu i E5200

 

W bisoie podkręciłem CPU zmieniając FSB na 240 co dało 3GHz (bez zmiany napięcia) a SYSTEM MEMORY MULTIPLIER ustawiłem na 3.33 dzięki czemu pamieci pracowały na 800MHz

 

 

Wymieniłem pamięci na 2x2GB (800Mhz CL6) Kingston który w Evereście przedstawia się jako Qimonda.

 

No i teraz na tych samych ustawieniach komp nie wstaje.

 

Dopiero jak dam SYSTEM MEMORY MULTIPLIER na 3.50 co obniży takty Ramu na 720MHz to dopiero wszystko działa OK.

 

Dlaczego tak się dzieje? Czy te Kingstony są gorszę na tyle by zrezygnować z 2x2GB i wrócić do 3x1GB??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie na standardowych timingach jest problem z pracą przy 2x2. Parametr tRFC ustaw na wartość 52 i powinno być ok (domyślnie jest chyba 42). Jak nie pomoże to pisz.

Edytowane przez psz3mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie na standardowych timingach jest problem z pracą przy 2x2. Parametr tRFC ustaw na wartość 52 i powinno być ok (domyślnie jest chyba 42). Jak nie pomoże to pisz.

 

Chodzi o parametr zaznaczony na screenie??

 

Dołączona grafika

 

 

 

Bo jeśli tak to jest auto - czyli niby 52, ale nawet jak ręcznie wpisze 52 to dalej to samo - komp nie wstaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero jak dam SYSTEM MEMORY MULTIPLIER na 3.50 co obniży takty Ramu na 720MHz to dopiero wszystko działa OK.

Sprawdź takie ustawienia, wpierw PREFORMANCE ENHANCE na [Disabled]

CPU Clock ratio na 9, FSB na 333Mhz, memory multipler na 2.40 (da to 3.0Ghz na CPU i 800Mhz na pamięciach), jeśli to nie pomoże to CPU CLock Ratio na 11.5, FSB na 266Mhz, memory multipler na 3.00 ( CPU 3059Mhz, 798Mhz mem.). Pierwsza opcja jest wydajniejsza.

Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...