Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

Pomógł pierwszy sposób czyli:

 

Sprawdź takie ustawienia, wpierw PREFORMANCE ENHANCE na [Disabled]

CPU Clock ratio na 9, FSB na 333Mhz, memory multipler na 2.40 (da to 3.0Ghz na CPU i 800Mhz na pamięciach)

 

Dzięki bardzo za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już od jakiegoś czasu posiadam płytę EP31-DS3L rev. 2.1 więc może napiszę parę słów :)

Podstawową zaletą płyty jest oczywiście jej cena, mi zależało także na cyfrowym wyjściu S/PDIF z integry (w zasadzie miałem kupić Asusa Xonar, żeby mieć optyka, ale po zaciągnięciu rady na forum wymieniłem płytę ;) ) Zakup płyty wcale nie okazał się łatwy. Ciężko ją było w ogóle dostać, a jak już była to w cenie, która mi nie odpowiadała (giełda koło GUSu, cena w jednym sklepie 245zł w drugim 265zł :lol: ) W końcu udało się dorwać płytę w jednym ze sklepów terra.com za 215zł. Płytę w zasadzie polecił mi kwasior500, bo szukałem czegoś pod E5200(plany się zmieniły), a że ma fajne okulary na zdjęciu to się posłuchałem :lol2:

Na początku płyta pracowała z leciwym P4 3,06GHz. Obecnie siedzi w niej PDC E6300@3,9GHz (10,5x372MHz) w zasadzie podniesione mam tylko napięcie proca i pamięci RAM. Nie ma żadnych problemów z różnymi dzielnikami pamięci, a obecnie komp pracuje z dzielnikiem 2,5 co daję 930MHz. Warto też ręcznie ustawić opóźnienia, bo jak wiadomo przy ustawieniu AUTO płyta bierze wartości z kosmosu ;)

Ani razu nie spotkałem się z resetami ustawień BIOSu. Nie mam też problemów z napędami. W kompie siedzi główny dysk SATA, a do tego na jednej taśmie podłączony jest stary dysk ATA oraz nagrywarka. Żadnych spektakularnych spadków wydajności nie zanotowałem.

Z rzeczy, które mi się nie podobają to głównie grzejący się NB. W zasadzie nawet bym tego nie zauważył, bo chyba nie wpływa to na stabilność, ale jak składałem kompa to nie miałem gdzie wcisnąć czujnika temperatury od obudowy, więc wetknąłem go w radiator chipsetu, tuż przy jego podstawie. Podczas grania z obudowy zaczął dobiegać pisk, rzuciłem okiem na wyświetlacz, a tam radośnie migał alarm i temperatura 60C. Szybko sprawdziłem paluchem na ile mogę wierzyć czujnikowi z tandetnej obudowy i było na prawdę ciepło. Żeby wykluczyć błąd pomiarowy wbudowanego czujnika, pożyczyłem sobie z pracy przemysłowy czujnik. Pomiary praktycznie się pokrywały. Przy testowaniu stabilności Orthosem problem tak wysokiej temperatury nie występował. Procesor był po prostu cieplejszy niż podczas grania i wentylator CPU pracował z maksymalną prędkością elegancko owiewając radiator, a ma czym dmuchnąć bo to AeroCool DCC-C1200. CPU Smart FAN Control ustawione na Disabled rozwiązało problem, chociaż zastanawiam się nad oddzielnym wentylatorem na ten nieszczęsny radiator.

Kolejna rzecz, która nie pomaga w OC to spory vdrop i vdroop wygląda to mniej więcej tak: (Vb=napięcie ustawione w BIOS, Vi=napięcie odczytane z CPU-Z w spoczynku, Vs= napięcie odczytane z CPU-Z w stresie)

Vb=1,31875V......Vi=1,28V......Vs=1,264V

Vb=1,35625V......Vi=1,328V....Vs=1,296V

Vb=1,3625V........Vi=1,328V....Vs=1,312V

Vb=1,4V..............Vi=1,36V......Vs=1,344V

Wyposażyłem się więc w ołówki 5B i 6B i przystąpiłem do PencilModa. Pomiar na odpowiednim rezystorze wykazywał około 2200 omów. Sporo, bo czytałem, że powinno być w okolicach 1700 omów. Walczyłem z tym chyba ze 3 godziny, próbowałem mazać na przemian 5B i 6B, próbowałem samym 5B, próbowałem samym 6B, temperowałem co chwila, tak że połowy ołówków już nie ma, ale niestety nie udało mi się zejść poniżej 1200 omów, więc wyniki dalekie są od rewelacyjnych :sad: i tak dla przykładu po modzie:

Vb=1,4V..............Vi=1,376V.....Vs=1,36V

Vb=1,44375V......Vi=1,408V.....Vs=1,392V

Czekam teraz na ołówek 4B i spróbuje raz jeszcze zejść poniżej 900 omów :)

Kolejny minus to brak blokady częstotliwości PCI-E na 100MHz powyżej FSB 333MHz. W zasadzie w przypadku E5200 z wyższym mnożnikiem to nie problem, ale przy E6300 może już trochę boleć ;)

 

Suma sumarum za te pieniądze to dobry zakup, problemy poprzednich modeli i rewizji (resety ustawień BIOS) wydają się być rozwiązane, cyfrowe wyjście S/PDIF idealnie sprawdza się z moim wzmacniaczem, OC budżetowych procesorów także zadowalające. Jeśli ktoś nie lubi pakować bajońskiej sumy w komputer to jak najbardziej polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... grzebiąc w BIOSie (EP31-DS3L rev.2.1 wersja biosu FC) natknąłem się na opcje Load-Line Calibration Trochę się zdziwiłem, bo wcześniej czytałem, że płyta nie posiada opcji redukowania Vdroopa. Ustawiłem na Enabled i wygląda, że to rzeczywiście działa :)

Wcześniej napięcie w stresie spadało z 1,408V do 1,392V teraz jest stabilnie :) Przetestuje jeszcze inne napięcia i dam znać co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziolek ja mam pierwsza rewizje tej płyty i żadnych problemów.

Co do o/c to nadaje się niestety tylko do delikatnego, 4 fazy robią swoje.

Ja ją kupowałem już bardzo dawno temu, za 200+ zł bym jej teraz nie brał, raczej zapolował na asus p5k pro, albo coś innego z 8-fazami na p35.

P5KC są na allegro za 200zł, ale to nie nowe, jeśli Ci zależało na świeżaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ath u mnie sytuacja była taka, że na poprzedniej płycie (jeszcze tej od P4 3,06GHz) padła mi zintegrowana karta dźwiękowa. Potrzebowałem czegoś na szybko, czegoś z S/PDIF i czegoś taniego. Teraz pewnie byłbym w stanie wydać na płytę trochę więcej z tym, że nie bardzo lubię kupować używane rzeczy. Suma sumarum ślubu z tą płytą nie wziąłem, majątku nie kosztowała (trochę więcej wydaje tygodniowo na paliwo :lol2: ), a w komplecie z moim prockiem spisuje się całkiem nieźle. A to, że do niedawna używałem jeszcze bardzo słabiutkiego P4 najlepiej świadczy o tym, że zbyt wysokich wymagań nie mam :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bratu wyrwalem nowke sztuke EP31-DS3l za grosze...

 

Jak mobo w ogole znosi kosci 1x2GB? U mnie przy 2x1GB plyta woli jednak solo przy OC zdecydowanie bardziej niz dual, i nosze sie z zamiarem kupna 1 kosci 2GB dla brata.

Ewentualnie kiedys dokupie druga i puszcze w 2 kompach 1gb+2gb bo i tak latamy na XP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej boje sie ze mobo moze sie gryzc z koscia 1x2GB jak u mnie z 2x1GB przy wyzszym OC - tylko 1 kosc tylko ze dwa razy wieksza.

 

Bo jednak w dualu 2x1GB max 333FSB stable.

1x1GB nie ma problemow z wysokim FSB 370+

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To albo to przypadlosc EP31 wzgledem P31, kostek lub biosa, wkoncu musze zmienic ;)

 

Update: Moje mobo i proc + kosc brata 1x2gb , 400x 8 robi z palcem w pupie na def V core:P U mnie nawet 1x1GB nie bardzo ma ochote. Ta sama rewizja mobo i bios, te same ustawienia, rowniez nie przekraczam 800FSB na mem.

 

Musze sprawdzic ile teraz max moj proc pojdzie, ale obydwa mobo powyzej FSB 400 nie lataja, ponizej tylko co 33mhz bootuje inaczej reset ustawien.

Z kolei E4300 brata to padaka... 400x7 max na defaultowym napieciu lub 366x8. W dodatku grzeje sie potwornie wiec na boxie napiec nie bede podbijal ~36-42*C idle.

 

Z innych ciekawych rzeczy - dlaczego w kompie brata NB grzeje sie POTWORNIE. Mobo po zlozeniu siedzialo w biosie bo sprawdzalem czy wszystko ok, potem jak dotknalem NB to az poparzylem pol reki. W biosie bylo 35*C idle...

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pamięci na mojej P31. Na podkręcanie procka nie mają wpływu, e2140 przez prawie 2 lata latał na fsb 413MHz i 2x1GB.

Kręcić nosem płytka zaczyna dopiero, przy próbie wyciśnięcia wysokich taktów pamięci. W dualu max to ~940-960MHz (na piątkach), a z pojedynczą kostką nie ma problemu zrobić 1030-1050MHz. Ostatecznie teraz mam (chyba ^_^ ) 870MHz (4-4-4-12). Memki to OCZ Platinum.

 

 

Z innych ciekawych rzeczy - dlaczego w kompie brata NB grzeje sie POTWORNIE. Mobo po zlozeniu siedzialo w biosie bo sprawdzalem czy wszystko ok, potem jak dotknalem NB to az poparzylem pol reki. W biosie bylo 35*C idle...

U mnie też gorący chipset to standard. Pod obciążeniem radiator na nim prawie do 60*C się nagrzewa

Edytowane przez janusdel25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze ja sie poparzylem od samego siedzenia w biosie o_O przy default taktach i otwartej budzie. Az zalozylem na zylkach 12cm nawiew od boku bo strach pomyslec.

 

Zas na mojej mobo (2 prawie identyczne kompy) z temperaturami nie ma problemow.

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawno nabyłem mobo z tematu i mam pytanie.

W biosie w zakładce z czujnikami temp. jest "System temperature" i wg niej mam 90*C, czy to nie za dużo? Czy to standard dla tej płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno noobowskie pytanie:

Czy płyta obsłuży 2x1GB + 1x2GB RAMu?

Jeśli tak to czy trzeba je jakoś specjalnie włożyć czy wystarczy że to 2x1GB wsadzę w sloty tego samego koloru a 1x2GB w slot w innym kolorze?

Pamięć będzie tego samego producenta - GoodRAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 2x1GB będą jednostronne t możesz tak wsadzić i powinno być ok, w przeciwnym razie (przy dwustronnych modułach) możesz skorzystać tylko z dwóch z posiadanych kości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowy procesor E6500 skończyły mi się problemy z nietrzymaniem ustawień biosu po starcie systemu. Płyta GA-Ep31-ds3L. Temat przeczytałem od pierwszego do ostatniego postu i wpadłem na ten pomysł. Jestem zadowolony z płyty bo procek chodzi stabilnie na 3500 Mhz kości pamięci 2X1GB GoodRam 800 na 900. Koniec problemów :lol

 

Po trzydziestu dniach - nadal jest super.

Wymieniłem zasilacz na Rasurbo DLP45.1 450W Silent and Power Quiet PSU ATX 12V v2.2 - 17 dB

Kompletna cisza.

 

Chyba mam szczęście, mimo niepochlebnych opini o tym zasilaczu jestem zadowolony, napięcia w normie i stabilnie 3.3 = 3.31 ; 5.0 = 5.05 ; 12 = 11.9-12.37 miernik.

Podkreciłem procesor do 3663 czyli X333 stabilnie na oryginalnym colerku temperatury 29-33 Idle 58-60 stres. 30 dni i brak problemów z nietrzymaniem ustawień biosu. Oby tak dalej.

Edytowane przez Eljotjan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Posiadam ogromny problem, dlatego w końcu zdecydowałem napisać się na Waszym forum.

Na początek podam config:

PDC E2200

Gigabyte p31-ds3l (Gigabyte p41-es3g)

Amacrox 350 wat mocy realnej (Fortron 400 60HLN)

Crucial Ballistix 800mhz (Goodram Pro 900mhz)

Samsung 500gb

GF 7600GS Galaxy

Pewnego dnia popsuł mi się zasilacz (po dokładnych oględzinach okazało się, że jest prąd na radiatorze i na obudowie od zasilacza (pewność 100%, mierzone takim miernikiem, probówką). Więc zakupiłem "nowy" zasilacz, polecany Fortron 400 (60HLN bodajże). Podłączyłem, niestety bez zmian. Dokładniej wygląda to tak: jak podłączam wtyczkę 24pin, do normalnie zasilacz się uruchamia, daje napięcia, wentylatory chodzą, ale komputer się nie uruchamia, gdyż nie działa bez tej dodatkowej wtyczki 4 pin. Gdy podłączam 24pin + w/w wtyczkę 4 pin, to jest tylko takie "pyk" i cisza, nic się nie dzieje. Zdesperowany podłączałem również wtyczkę 4 pin, kiedy komputer był uruchomiony, to wtedy robi się zwarcie i się wyłącza. Zakupiłem więc nową płytę główną - Gigabyte p41-es3g i jest DOKŁADNIE TAK SAMO.

Dodam, że zasilacz oraz procesor były sprawdzane w innym komputerze, na innej konfiguracji i było wszystko ok!

Już nie mam pomysłu, co może być źle. Może Wy macie jakieś pomysły logiczne.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wszystko podłączyłeś poprawnie, oraz sprawdziłeś czy po wyjęciu na dłuższy czas baterii z płyty głównej nie pomaga, po czym dzieje się dokładnie to samo na innej płycie, to powodem nie wstawania mobo jest karta graficzna, bo pamięci chyba też sprawdzałeś?

Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci i karta są sprawne, były sprawdzane w innej konfiguracji.

Poza tym uruchamiając tylko płytę, pamięci, procesor (bez zbędnych dodatków jak dysk twardy, karta graficzna, cdromy) dzieje się tak samo.

Płyty zachowują się jakby było zwarcie na linii tego dodatkowe zasilania 4 pin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjmij płytę, sprawdz miejsca styku z obudową

przy przykręcaniu jej z powrotem patrz jak wyzej, staraj sie srubki z izolacją brać

i zapodaj wszystko od nowa

 

tez mi kiedys buda robiła spięcia, to losowo komp sie nie właczał, a to wentylator jakis stawał, albo był zgon kompa, do momenu poprawienia okablowania/przymocowania tak sie działo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam płytę Gigabyte Ga Ep31 DS3L ostatnio zresetowały mi się ustawiania procka E2160 i postanowiłem zresetowac bios,ponieważ po podkreceniu nie chciały sie zapisywac z powrotem(tak juz miała do tej pory mi to nie przeszkadzało),nagle po włączeniu zasilania komputer przeszedł do ekran gdzie pokazana jest nazwa procka i dalej nie idzie ... Nie ładuje systemu,oraz nie da sie wejśc do biosu :( próbowałem wszystkiego,inne elementy kompa są sprawne,przetestowałem ,baterie wyjmowałem,zeby zresetowac i nic... Próbowałem włączyc z wcisnietym przyciskiem del i nadal nie przechodzi do biosu,zawiesza sie z komunikatem "Prepare to enter setup..." Pierwsze co przychodzi mi na myśl to walnięta płyta,a konkretnie bios,dotychczasowy to F5f.Jak zresetowac bios do standardowego,czyli F1 ??

A moze jakieś inne sugestie,proszę o pomoc!!! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Ja podobnie jak kolega wyżej. Komp z podpisu. Płyta co jakiś czas resetowała ustawienia podczas cold startu. Dziś się znowu zresetowała i zawisła zaraz przed sprawdzeniem pamięci. Bodajże powinno być napisane "Memory testing: wartość_pamieci", a pokazuje się tylko "Memory" i ładnie wisi.

 

Troubleshooting:

- Reset ustawień BIOS (wyjecie bateryjki + męczenie zworki).

- Sprawdzenie pojedyńczych kości pamięci

- Sprawdzenie nowego kompletu pamięci

 

Jeszcze procka od biedy mogłbym sprawdzić, ale mi się nie chce, bo to wątpliwe.

 

Any ideas?

 

Update:

 

No i ciekawe... wyciągnąłem bebechy, żeby oddać na gwarancje, ale se myśle - podłącze ten ostatni raz. Podpinam do zasilania i nagle wyskakuje "CMOS checksum error" z jakimś screenem, którego wcześniej nie widziałem. Pyta czy wrócić do "Default settings, czy do "Last known configuration". Jako, że nie miałem podpiętej klawiatury to wróciło do "Last known configuration" i płyta wstała..

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi może pomóc,dlaczego płyta nie trzyma ustawień O/C?

 

Wczoraj wieczorem ustawiłem E2140 na 266 FSB,wszystko śmigało po kilu resetach,nie było problemów.

 

Teraz włączam komputer i już ustawienia domyślne.

 

Bios F10a,rewizja płyty 1.1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...