Skocz do zawartości
jimmy1

Asus P5e Intel X38,

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zamontowałem sobie tą płytkę ^^

 

Po odpaleniu kompa wyświetlał mi "Chassis intruded! Fatal Error... System Halted.". Ze zworką (symulującą zamknięcie budy) było wszystko ok... okazało się, że bios 0107 (fabryczny) nie chciał na początek działać z klaw na USB... odpaliłem na klaw na ps/2, ale komunikat o błędzie nie sugeruje co jest jego powodem :P (0501 działa OK, bo zrobiłem deafultowe ustawienia i nie pluł się o klaw na USB).

 

Mam jeszcze jeden problem - nie działa mi dźwięk. W menadżerze urządzeń wyświetla mi z żółtym znakiem zapytania "Audio Device on High Definition Audio Bus". Szukałem po necie, ale problemu nie udało mi się rozwiązać :mur:

 

EDIT: OK, już działa, ale nadal jest ten znak zapytania...

Edytowane przez rambo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jak wgrac wczesniejsza wersje biosu?? zrobilem upgrade na 405 ale jak wczytuje profil biosu to mi sie zawiesza. Probowalem wgrac starszy bios ale wywala mi ze bios jest stary i niechce go wgrac co zrobic z tym fantem?

Edytowane przez chemixx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś posiada na tej płycie głównej zestaw pamięci Geil Ultra ddr2 800 cl4 w konfiguracji 4x1gb lub wie czy cooler XP-120 wchodzi na nią (nie znalazlem informacji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja też interesuję się tą płytką, ale mam jeszcze jednego konkurenta a jest nim Gigabyte X38 DS5.

Gigabyte ma co najmniej dwie rzeczy których nie ma ASUS :( - chodzi mi o 8 portów SATA i 8 USB na tylnym panelu.

 

Czy ktoś może powiedzieć coś o różnicach między tymi płytkami i którą lepiej <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> do konfiguracji poniżej (prawdopodobnie dojdą 2 HDD w RAIDzie i może druga para 2x1GB OCZ Platinium).

 

Chodzi mi o to która jest stabilniejsza i mniej problematyczna w użytkowaniu - nie wykluczam podkręcania (ale nie podkręcam ekstremalnie).

 

Ceny są podobne, ale i tak będę czekał do połowy stycznia (może jeszcze trochę spadną).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja też interesuję się tą płytką, ale mam jeszcze jednego konkurenta a jest nim Gigabyte X38 DS5.

Gigabyte ma co najmniej dwie rzeczy których nie ma ASUS :( - chodzi mi o 8 portów SATA i 8 USB na tylnym panelu.

 

Czy ktoś może powiedzieć coś o różnicach między tymi płytkami i którą lepiej <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> do konfiguracji poniżej (prawdopodobnie dojdą 2 HDD w RAIDzie i może druga para 2x1GB OCZ Platinium).

 

Chodzi mi o to która jest stabilniejsza i mniej problematyczna w użytkowaniu - nie wykluczam podkręcania (ale nie podkręcam ekstremalnie).

 

Ceny są podobne, ale i tak będę czekał do połowy stycznia (może jeszcze trochę spadną).

jeszcze nie spotkalem gigabyte ktory by mi odpowiadal,jak nie bios to jakis inny badziew niedopracowany nawet ds3 mnie denerwowala a z asusem jest narazie ok-jesli chcesz sie denerwowac i miec 8 portow to bierz gigashita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe mogę to potwierdzić na własnej skórze, zresztą już o tym K-mil78 rozmawialiśmy. Jutro będę mógł coś więcej powiedzieć o P5E, ma nadzieję że zakończy złą passe.

Jaki bios jest najmniej problematyczny, który polecacie do 4x1GB?

Warto odklejać chłodzenie i smarować własną pastą?

Vdroop pencil mod można zrobić przy włożonej płycie do obudowy, czy to się robi po drugiej stronie, a może jest bios który go usuwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że przywitam się z ASUSem, ale do połowy stycznia mam jeszcze trochę czasu i może pojawi się coś na 780.

Worms14 ty to nie masz szczęścia do płyt i pewnie ten ASUSik też będzie szwankował :( - ale źle Ci nie życzę i mam nadzieję że Ty będziesz z niego zadowolony.

Bo jak Ty będziesz z niej zadowolony to ja tym bardziej :D

 

Czekam na rozwój sytuacji na rynku płyt głównych pod C2D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam tą płytę (bios 0402) z c2d 2.13/4mb w ciemno ustawionym na 400x8 bez podnoszenia napięcia, dalej 4x1gb pamieci ddr2 geil ultra 800 (te takie pomaranczowe) bez problemu pracuja, na parametrach 800 4-4-4-12 2.1v (ustawilem takie jak zalecał producent) ale jeszcze ich nie podkręcałem. Z resztą sprzetu również nie ma problemu na tej płycie, posiadam kartę dźwiękowa creative x-fi xtreme music oraz tuner tvsat SkyStar 2 2.6c. Całość na windows vista.

 

Na płytę wchodzi cooler XP-120 może to kogoś też zainteresuje

Edytowane przez EP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ładnie śmigały 4x1 G.sklill HZ 1000 4-4-4-12 2.2V. Więcej się nie bawiłem...

Btw pojawił sie nowy bios 0502 tzn. był dawno ale teraz zmienił status z bety...

Edytowane przez m@rcinpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama płyta sprawuje się prawie bez zastrzeżeń, nie umię na niej odpalić 4x1GB OCZ Reaper 1066. Jedna para działa bez zastrzeżeń(2GB), oczywiście jak się ma pamięci o mniejszych wymaganiach napięciowych, na potrzeby zmiany napięcia w biosie, Reapery wymagaja 2.3Vdimm, a płyta pewnie daje 1.8V tak samo jak P5K, więc jak nie wyjdzie jakiś bios który zczyta poprawienie SPD to nie ma szans na odpalenie kompa, ponieważ nie postuje.

Te moje memki są jakieś dziwne, jak ustawiam ręcznie strap, to w ogóle nie chcą działać , a na Auto lecą bezproblemu, dokładam nastepne 2GB nie postują, odejmuję nie postują, muszę na nowo robić podmianke na jakieś słabe DDR667.

Może ktos mi powie jak mam uruchomic 4GB ramu mojego na tej płycie?

Rozglądam się już za ramem 2x2GB. Jutro pewnie coś przytargam do domu, jak oczywiście znajdę na giełdzie, coś polecacie?

 

Po za tą obsługa pamięci, nie ma problemów, oczywiście pod naklejką przebija Maximus Formula, dziwi mnie dlaczego nikt jeszcze nie spróbował wgrać biosu od niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście pod naklejką przebija Maximus Formula, dziwi mnie dlaczego nikt jeszcze nie spróbował wgrać biosu od niej.

możesz być pierwszym który tego dokona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Devilek nie dal rady a probowal kilka dni.

Dokladnie, nie da sie, pomimo prob przerobienia biosu itp. Niby takie same mobo a jednak bios zupelnie inny.

 

 

@ Worms --- mobo jest prosta jak konstrukcja druta, tam wsio dziala, nawet 4 x 1GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim działa tylko nie mi, albo mam jakiegoś okrutnego pecha, albo już się stary robie i głupi na takie zabawy.

W każdym razie teraz jeszcze spróbuję odpalic mobo z 4x1GB, jeżeli mi się nie uda to szukam innych memek do obsadzenia tylko dwóch banków.

 

To już nie pierwsza płyta gdzie OCZ nie chcą mi ruszyć bo mają mało papu.

 

 

Nie wiem, co sie stało, ale chyba płyta polubiła już te 4x1GB, dziś dołożyłem drugą parę i ku mojemu zdziwieniu odpaliła bez żadnego ale. Teraz aż boję się coś zmieniać podkręcać żeby czegoś nie popsuć.

 

W windzie Spi-32M jest stabilne, ale już Memtest 1.65 w dosie wywala się na drugim okrążeniu, czyli jednak pamięci nie sa do końca stabilne.

Zauważyłem też pewną niezgodność między instrukcjami eng/pl, chodzi o CMOS, która pozycja jest default-owa, enabled , czy disabled?

Szkoda że nikt nie zrobił zadnego poradnika co do ustawień biosu, co kiedy warto zmieniać.

Edytowane przez Worms14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem też pewną niezgodność między instrukcjami eng/pl, chodzi o CMOS, która pozycja jest default-owa, enabled , czy disabled?

Clear cmos czy co ? Jesli clear to logiczne, ze ma byc na disabled, bo inaczej bedzie Ci sie ciagle uruchamial na default.

 

A z OCZ Reaper nie tylko Ty masz problemy - mialem i tez byly problemowe, wlasnie ich nie wstawanie na plytach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Clear cmos czy co ? Jesli clear to logiczne, ze ma byc na disabled, bo inaczej bedzie Ci sie ciagle uruchamial na default.

 

A z OCZ Reaper nie tylko Ty masz problemy - mialem i tez byly problemowe, wlasnie ich nie wstawanie na plytach.

U mnie OCZ REAPER 1066 2x1GB działały bezproblemowo na P35-DQ6 i na mximus SE również. Pamięci wstawały bez problemów na def. Wysokie takty można było uzyskać ale tylko na CL5.

Teoretycznie można im przegromaować SPD. Próbowałem to robić programem OCZ ale mi się nie udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie problem rozwiązałem w ten sposób że Reapery 1066 wracają do Bieleckiego, a na Asusie siedzą już ReaperyX 2x2GB-800-4-4-3-10. Żadnych konfliktów płyta startuje bez zająkniecia i o to chodziło. W końcu jestem mega zadowolony, teraz będzie trzeba sprawdzić możliwości płyty. Może coś się poprawi w kwestii OC.

Jeszcze jedno pytanie w biosie widzę że płyta podaje na proca max 1.70V, a mi się wydawało że powinno być do 2.40V, czy pomyliłem się i tylko tyle Formula może, czy jakis bios dopiero to zmienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie problem rozwiązałem w ten sposób że Reapery 1066 wracają do Bieleckiego, a na Asusie siedzą już ReaperyX 2x2GB-800-4-4-3-10. Żadnych konfliktów płyta startuje bez zająkniecia i o to chodziło. W końcu jestem mega zadowolony, teraz będzie trzeba sprawdzić możliwości płyty. Może coś się poprawi w kwestii OC.

Jeszcze jedno pytanie w biosie widzę że płyta podaje na proca max 1.70V, a mi się wydawało że powinno być do 2.40V, czy pomyliłem się i tylko tyle Formula może, czy jakis bios dopiero to zmienia?

Na starym biosie bylo do 2.4V, na nowych jest do 1.7V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę kupiłem u znajomych na giełdzie, przeważnie u nich kupuję, gwarancja i możliwość dogadania, wiszenia z płatnościami itp.

Najtaniej widziałem na Ulubiony.pl.

Szkoda że zrezygnowali z tego 2.4Vcpu, 1.7v to trochę za mało, ale może jak się zlikwiduje Vdroopa to coś więcej wyjdzie z cepa jak na P5K.

Do pracy musze lecieć inaczej już bym katował mobo.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem P5K Dlx, więc do niej mogę tylko sie odnieść jeżeli chodzi o P35, aktualnie testuje ramy, długa droga jeszcze zanim się czegoś dowiem o tej płycie, szkoda że Devilek jej nie przetestował gruntownie.

 

Jeżeli chodzi o memki to już jest jakiś plus porównując do innych recenzji OC na cl4-4-3-10, 10 MHz więcej, oczywiście, może to być kwestia samych memek, ale jest mimo wszystko powód do lekkiej radości.

 

Opis zmieniony wiec mówi to samo za siebie, GTX pasi.

Pozdro

 

Minęło trochę czasu, zdążyłem się płytą nacieszyć i pobawić.

Co mnie denerwuje, to ogromny Vdoop, napięcia skaczą na procesorze jak oszalałe, bardzo często rozbija się to o stabilność. Radą na to jest pencilmod, który skutecznie niweluje ten problem prawie w 100%, wystarczy się troszkę pobawić. Dla przykładu napięcie w biosie 1.53759, idlle 1.51, stress 1.51, napięcie w biosie 1.4750, idlle 1.460, stress 1.460( wcześniej w stresie potrafiło zjechać do 1.380 ).

 

Następna sprawa na P5K Dlx, udało mi się osiągnąć FSB 465 i policzyć na nim SPi-1M, tutaj raczej szukałem czegoś więcej w nadziei, że to jednak nie jest mój kiepski procek, ale jak się okazuje FSB Wall występuje na podobnym poziomie, a dokładnie 460(podniosłem chyba wszystkie napięcia jakie są na mobo), dalej postuje nawet do 465, jednak winda już się nie ładuje. Moje pytanie dotyczy jeszcze jednej sprawy, czy do osiągnięci wysokich FSB wystarczy podnosić napięcia na NB(zamknąłem licznik ) i ewentualnie na FSB( nie zauważyłem żadnej różnicy)

 

A poniżej wyniki :

Fsb 400 3.6GHz

 

Dołączona grafika

 

Fsb 450 3.6GHz

Dołączona grafika

 

Dla FSB 450 wystarczy zwiększyć napięcie na NB do 1.45, a może inaczej nie sprawdzałem na innych napięciach, prawdopodobnie to jest za wysokie, bo 440 robi na ustawieniu auto.

 

 

Ogólnie płyta sprawuje się wyśmienicie, super stabilnie, nie ma żadnych problemów w chwili złego ustawienia w biosie, nie trzeba robić jak w przypadku innych płyt CMOS.

Chłodzenie które jest na płycie jest wyśmienite, porównując do DQ6 , który grzał się jak diabli.

Czekam na lepsze biosy, które może poprawią Vdroopa.

 

Muszę poćwiczyć jeszcze z pamięciami, bo jak zdążyłem wyczytać na innych forach potrafią robić:

cl4-4-3-10-844DDR, cl5-5-5-18-2.2Vdimm-1122DDR

Ja wycisnąłem cl 4-4-3-10-2.2Vdimm – 866DDR, cl5-5-5-18-2.10Vdimm 1071DDR, nie pomaga podniesienie napięcia, wyżej nie chcą ruszyć, są niestabilne w Memtescie.

Pozdrawiam

Edytowane przez Worms14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem P5K Dlx, więc do niej mogę tylko sie odnieść jeżeli chodzi o P35, aktualnie testuje ramy, długa droga jeszcze zanim się czegoś dowiem o tej płycie, szkoda że Devilek jej nie przetestował gruntownie.

 

Jeżeli chodzi o memki to już jest jakiś plus porównując do innych recenzji OC na cl4-4-3-10, 10 MHz więcej, oczywiście, może to być kwestia samych memek, ale jest mimo wszystko powód do lekkiej radości.

Mówisz o p35-dq6? ona ci się grzała? :blink: :blink: :blink: Użytkowałem ją trochę. chodziła na codzień 490x8. radiatory były lekko ciepłe. :D

Co do ramek to przypuszczam, że pdobne problemy jak na maximus czyli problemy z Cl4 i niektórymi dzielnikami. Mówię oczywiście o stabilnej pracy a nie o spi.

 

Ostatnio chciałem znajomemu kupić P5E i wystąpił jeden dyskwalifikujący ją problem.

przy próbie podłączenie przednich gniazd USB obudowy do portów na płycie bios sypał błędami uniemożliwiając poprawny start komputera. nic się nie dało zrobić. Wgrany był najnowszy bios.

Ostatecznie kupił maximusa.

ktoś zaobserwował takie zjawisko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następna sprawa na P5K Dlx, udało mi się osiągnąć FSB 465 i policzyć na nim SPi-1M, tutaj raczej szukałem czegoś więcej w nadziei, że to jednak nie jest mój kiepski procek, ale jak się okazuje FSB Wall występuje na podobnym poziomie, a dokładnie 460(podniosłem chyba wszystkie napięcia jakie są na mobo), dalej postuje nawet do 465, jednak winda już się nie ładuje. Moje pytanie dotyczy jeszcze jednej sprawy, czy do osiągnięci wysokich FSB wystarczy podnosić napięcia na NB(zamknąłem licznik ) i ewentualnie na FSB( nie zauważyłem żadnej różnicy)

To mi wygląda na walla na procku, no chyba ze trafiła Ci sie słaba płyta w co wątpię. U mnie fsb 500 osiągam na minimalnych napięciach NB i SB dostępnych w biosie czyli 1.050V i 1.25V

Dodam że fsb 500 ustawiłem z bomby i nie wiem jak wygląda sprawa powyżej bo nigdy nie ustawiałem...

 

Ostatnio chciałem znajomemu kupić P5E i wystąpił jeden dyskwalifikujący ją problem.

przy próbie podłączenie przednich gniazd USB obudowy do portów na płycie bios sypał błędami uniemożliwiając poprawny start komputera. nic się nie dało zrobić. Wgrany był najnowszy bios.

Ostatecznie kupił maximusa.

ktoś zaobserwował takie zjawisko?

Może wgrał betę, bo odkąd wgrywam oficjalne biosy z pominięciem bet nigdy nie zauważyłem takich zgrzytów.

Może ma coś zwalonego z kablami od usb?

Edytowane przez m@rcinpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wgrał betę, bo odkąd wgrywam oficjalne biosy z pominięciem bet nigdy nie zauważyłem takich zgrzytów.

Może ma coś zwalonego z kablami od usb?

Biosy były różne testowane. Maximus na tych samych kablach ruszył bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...