Skocz do zawartości
Radzyn

Czy Warto Uczyć Się Języka C#?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam zamiar podszkolić się w programowaniu. Na uczelni miałem Visual Basic oraz C++ ale jak wiadomo na uczelni zbytnio dużo nic nie wyniosłem no i C++ znam jako tako a raczej bardzo mizernie. Ale zainteresowałem się językiem C#. Mam możliwość z Uczelni uzyskać Visual Studio 2003 PRO lub 2005 SE a z tego co mi wiadome C# jest "szlagierem" dla M$ i ich produktu VS. A moje pytanie brzmi: Czy warto uczyć się od razu tego języka? Gdzieś czytałem, że ten język co raz bardziej się rozwija i niedługo pobije C++ jeśli chodzi o rynek pracy dla programistów (O ile już nie pobił :>) Wypożyczyłem z biblioteki uczelnianej książkę "C# kurs podstawowy" Herberta Schildta. Czy jednak warto poświęcić czas C++?? A może Javie??

Edytowane przez Radzyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiałbym na C# lub Jave (i tak postawiłem ;)) w zależności od Twoich upodobań. Patrząc na rynek pracy i zapotrzebowanie na programistów, dobra znajomość jednego z tych języków (oraz technologii z nim związanych) na pewno spowoduje, że będziesz mógł przebierać w ofertach pracy. Co do C++ to z moich obserwacji jest na niego co raz mniejsze zapotrzebowanie, jednak podstawowa znajomość tego języka też może być przydatna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiałbym na C# lub Jave (i tak postawiłem ;)) w zależności od Twoich upodobań. Patrząc na rynek pracy i zapotrzebowanie na programistów, dobra znajomość jednego z tych języków (oraz technologii z nim związanych) na pewno spowoduje, że będziesz mógł przebierać w ofertach pracy. Co do C++ to z moich obserwacji jest na niego co raz mniejsze zapotrzebowanie, jednak podstawowa znajomość tego języka też może być przydatna.

Między C# a C++ są duże różnice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między C# a C++ są duże różnice?

Semantycznie języki są do siebie podobne, zresztą każdy w miarę popularny współczesny język programowania obiektowego ma składnie wzorowaną na C. Jednak jeśli chodzi o filozofie, sposób i przyjemność programowania między C++ a C# jest spora różnica, tak jak pomiędzy maluchem a mercedesem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto sharp to nowoczesny język. Ale zalezy do czego do pisania pod windows lepiej dać sobie spokój z C++ bo w dobie windows vista (imo na razie to jest shit) wszystko będzie klepane w dotnecie. No chyba że linux albo coś niskopoziomowego jakieś sterowniki , wąskie gardła itd to wtedy C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie troszeczkę odbiegające od tematu. Jak mam Visual Studio 2005 a w Lutym będzie Visual Studio 2008 to czy Microsoft jak przy systemach starszych będzie wspierał VS 2005 czy będzie trzeba za jakąś dopłatą zaktualizować VS 2005 na 2008?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie troszeczkę odbiegające od tematu. Jak mam Visual Studio 2005 a w Lutym będzie Visual Studio 2008 to czy Microsoft jak przy systemach starszych będzie wspierał VS 2005 czy będzie trzeba za jakąś dopłatą zaktualizować VS 2005 na 2008?

Sytuacja pewnie będzie taka sama jak z systemami operacyjnymi tej firmy. Po wyjściu nowej wersji starsza wersja jeszcze jest przez jakiś czas supportowana, sądzę że w przypadku Visual Studio 2005 będzie to przynajmniej 2 lata, ale szczegóły zna tylko MS.

Zresztą po skończeniu się supportu nikt nie zabrania dalej korzystania ze środowiska. Ile z nas tak naprawdę skorzystało kiedykolwiek z supportu MS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto sharp to nowoczesny język. Ale zalezy do czego do pisania pod windows lepiej dać sobie spokój z C++ bo w dobie windows vista (imo na razie to jest shit) wszystko będzie klepane w dotnecie. No chyba że linux albo coś niskopoziomowego jakieś sterowniki , wąskie gardła itd to wtedy C

Może nie wsyscy wiedzą ale w .NET można pisać w C++\CLI. Mi jakoś bardziej odpowiada on niż C#, choc ma troche trudniejsza składnię, ale większe możliwości. Zresztą osoby zamieszane w cały .NET twierdzą iż C++/CLI jest najbardziej powerfulnym językiem .NETowym, a C# to tak a zabaweczka nie wymagająca od programisty zbyt wyszukanej wiedzy - dlatego jest taki popularny, przez wzgląd na łatwość pisania kodu (praktycznie sam się piszę z pomocą intelisensa).

 

Jeśli chodzi o sam kompilator, to jest o tyle fajny, że potrafi kompilować w jednym pliku 3 języki! Np coś takiego:

printf("jezyk C\n");std::cout<<"język c++"<<std:endl;System::Console::WriteLine("Język C++\CLI .NET");

Tak że bez większych problemów można odpalić stary program i dorabiać w nim kawałki wykorzystujące .NET :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi jakoś bardziej odpowiada on niż C#, choc ma troche trudniejsza składnię, ale większe możliwości.

Czym sie objawiaja te wieksze mozliwosci ?

Zresztą osoby zamieszane w cały .NET twierdzą iż C++/CLI jest najbardziej powerfulnym językiem .NETowym, a C# to tak a zabaweczka nie wymagająca od programisty zbyt wyszukanej wiedzy - dlatego jest taki popularny, przez wzgląd na łatwość pisania kodu (praktycznie sam się piszę z pomocą intelisensa).

Ja tam wole C#. To ze jest latwiejszy to przeciez nie wada, a wrecz zaleta jak przed oczami machaja Ci deadline'ami... przynajmniej nie trzeba sie skupiac na problemach jezykowych, a na samej logice.

 

no tak, tylko jak ktoś mówi, kończę z C++, .NET jest lepszy to nie wie co mówi :)

C++ to jezyk, .NET to technologia, wiec takie porownanie nie ma sensu, aczkolwiek wiekszosc poczatkujacych tak piszacych zapewne ma na mysli C# mimo, ze tego nie precyzuje. Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C# może idealny nie jest ale IMO jest obecnie najlepszy językiem do pisania w Windows. Oczywiście zależy co robimy. Często musiałem używać unsafe i wskaźników pisząc rzeczy mocno operujące na tablicach. Bo poprostu różnica w szybkości była kolosalna, ale są to wyjątki i wtedy lepiej sprawdza się C++

 

Teraz jak patrze na C++ to śmiać się chce że klepało się to tyle czasu zanim się poznało ale wiem że ta nauka nie poszła na marne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takze od jakiegos czasu ucze sie C# (na wlasna reke :P). Jezyk bardzo przypadl mi do gustu.

 

Poczatkujacym polecam te tutoriale:

http://tibik.nazwa.pl/index.php?option=com...7&Itemid=25

(na samym dole jest poczatek).

 

Tutorial + darmowe oprogramowanie od Microsoftu - Visual C# 2005 Express Edition daje nam mozliwosc latwej (pojecie wzgledne :P) i przyjemnej nauki.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez martian1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czym sie objawiaja te wieksze mozliwosci ?

 

2. Ja tam wole C#. To ze jest latwiejszy to przeciez nie wada, a wrecz zaleta jak przed oczami machaja Ci deadline'ami... przynajmniej nie trzeba sie skupiac na problemach jezykowych, a na samej logice.

 

3. C++ to jezyk, .NET to technologia, wiec takie porownanie nie ma sensu, aczkolwiek wiekszosc poczatkujacych tak piszacych zapewne ma na mysli C# mimo, ze tego nie precyzuje.

1. Chociażby tym, że możesz wykorzystywać stare biblioteki napisane w C++ czy nawet w C w programie .NETowym. Do tego masz wskaźniki, referencje, uchwyty, referencje śledzące i parę innych wynalazków. Siłą rzeczy masz większy power niż w C#.

 

2. No ja nie mówię, że to wada C#'a...

 

3. Gdybyś nie zauważył... to nie ja porównałem pierwszy C++ z .NETem - to byłą parafraza poprzednika :). Przymiotnik początkujący raczej do mnie nie pasuje w tej dziedzinie, więc uznam, że to nie było do mnie :)

 

Jeszcze krótki przykład. Część osób pewnie słyszała i używała Irrlicht3D - enginu graficznego. Jest też wersja .netowa.. ale co z tego skoro niekompletna, i sprawia wiele problemów. Nie wiem akurat jak z szybkością. Ale póki co C++owa wersja sprawuje się o wiele lepiej i ma więcej ficzerów. Z tego choćby powodu pisząc w .NETowej wersji (C# w gruncie rzeczy) zgadzamy się na niedoskonałość. Tak, że są programy, gdzie C# ma przewagę, ale i C++ tez się przydaje. Do tego, .NET i jego garbage collector ma swoje wady, z których początkujący nie zdają sobie sprawy - całkiem łatwo napisać mały programik, który pożera 500MB ramu :)

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Chociażby tym, że możesz wykorzystywać stare biblioteki napisane w C++ czy nawet w C w programie .NETowym. Do tego masz wskaźniki, referencje, uchwyty, referencje śledzące i parę innych wynalazków. Siłą rzeczy masz większy power niż w C#.

W C# tez mozna wykorzystac biblioteki pisane w C/C++. Nie wiem tylko jak z eksportowanymi klasami w C++, ale funkcje smigaja bez problemu. Nawet jeden projekt na uczelni tak pisalismy ze znajomymi.. biblioteki dawaly jakies lowlevel'owe operacje na grafice, zeby bylo szybko, a GUI bylo pisane w C# (rowniez, zeby bylo szybko... ale zrobione ;]).

 

Referencje sa, wskazniki i inne niskopoziomowe rzeczy tez masz w C# w blokach unsafe.

 

O ile referencje czasem zdarzy mi sie uzyc to wskaznikow itp nie uzywalem juz od lat i dobrze mi z tym.. w wiekszosci projektow ich zastosowanie nie ma sensu. Z wydajnoscia nie miewalem raczej problemow, a tam gdzie byly dalo sie wszystko rozwiazac bez uciekania sie do takich praktyk.

 

3. Gdybyś nie zauważył... to nie ja porównałem pierwszy C++ z .NETem - to byłą parafraza poprzednika :). Przymiotnik początkujący raczej do mnie nie pasuje w tej dziedzinie, więc uznam, że to nie było do mnie :)

Oczywiscie, ze to nie bylo do Ciebie, tak ogolnie pisalem :) Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie chciałem zapytać jak to jest z przenoszeniem programów w .NET między komputerami? Kiedyś kiedyś, w sieci czytałem że jest to super przenośne etc.. warunek jest taki, że musi to być przenoszone z windowsów na windowsy. A jakiś tydzień temu dowiedziałem się że mój windows nie jest kompatybilny z .NET (xp z sp2) :| To co komuś po takim czymś? Wygląda że działa tylko na viście albo po doinstalowaniu dodatkowego oprogramowania na xp ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałes uruchomic kiedys program w javie bez zainstalowanej javy?

 

Tak samo jest z .Net. Instalujesz odpowiednia wersję .Net Framework i uruchamiasz bez problemu program, a XP SP2 to akurat obsługuje wszystkie wersje jakie do tej pory wyszły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdy Vista w koncu sie przyjmie jedyna sensowna platforma programowania na Win bedzie wlasnie c# i NET (3.0? 3.5? 4? pogubilem sie juz..). znajac API i C++ bedzie sie dalo zrobic wszystko, a do tego wygodnie, przyjemnie, z najlepszym IDE ze wszystkich (VS 2008 nadchodzi) i na kompach wystarczajaco mocnych by udzwignac Viste (wiec i nasze programiki zapewne tez)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyjmie się jak skończy sie suport XP :D

 

Wie ktoś może czy MS planuje wydać wersję VS2008 Express darmową? :)

Tak będzie taka wersja i będzie darmowa. Jak zwykle będzie mocno okrojona, ale zawsze jest to VS. Już niedługo pierwsza wersja VS2008... Jeszcze parę dni. A co ważniejsze .NET 3.5 będzie równocześnie wydany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...