Skocz do zawartości
finish

Udany Mod. Tualatin Na 693a Via 133 Apollo Chodzi!

Rekomendowane odpowiedzi

Włożyłem na początku celerona coppermine z kabelkiem od taśmy z ata/100 i mówię jak pójdzie ten coppermine to tualatin powinien też. Więc go włożyłem (nie śmiać się) i odpalił. Dobra, to teraz tualatin celeron 1000 bach nie odbala więc go przytwierdzam z całej siły bach odpalają się wentylatory i monitor się zapala mówię, to czary przecież na via 693A nie odpala, a tu bach i piszę tego posta właśnie z tualatina. Pokazywał mi w biosie 167x6 co to jest? takie fsb by miał?, ale potem w biosie przestawiłem, ale i tak wyświetla w biosie 167x6 (na bx ppga na fcpga>fcpga2 z cieniutkim kabelkiem od taśmy ata 100 coppermine nie idzie, a bez kabelka idzie). On ma zablokowany mnożnik? pomyślałem sobie może się odblokował, ale nie. Chodzi jak mój pentium III 733 w superpi będzie gdzieś miał tak samo. Tak jak mówię jeżeli ktoś robi moda, aby odpalić tualatina na socket 370 to tylko kabelki od myszki i od taśmy udma 66/100 inaczej nieprzytwierdzony dobrze, nie odpali np: mi na kabelkach od fdd za nic w świecie nie odpala. Uważam, że próby nie udanego moda bx na via socket 370 są właśnie przez grube kabelki od fdd, a nie że jak nie ma b-stepping chipset to nie odpali na VIA. Po prostu musi i to na większości VIA chipsetach na socket 370. Oczywiście, że z kabelkami od fdd ruszy, ale nie na każdym sockecie. Ok trochę wolny ten celeron tualatin w superpi, bo VIA i nawet te 256KB nic nie daje, ale i tak na oko lepiej hula niż mój pentium III 733, który robi te 2:57 na 1M. Nie wiem podnieść fsb na 133? Shaqal odpowiedz proszę cię co o tym sądzisz.

 

 

Wyniki w super pi mnie satysfakcjonuje, ważne że system hula. Dałem vmoda na 133x10 poszło przez zmianę fsb zworkami. Na razie bez restartów itp.

post-152444-1194385652_thumb.jpg

post-152444-1194385721_thumb.jpg

post-152444-1194391470_thumb.jpg

post-152444-1196891353_thumb.jpg

post-152444-1197323875_thumb.jpg

Edytowane przez finish

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do łączenie pinów na procesorze używasz kabelków z taśmy ATA100 dla HDD. Kabelkami od myszki izolujesz piny. Będziesz musiał go dobrze przytwierdzić inaczej nie da rady, albo po prostu mod ppga-fcpga2 nie działa. U mnie na bx coppermine nie chce iść z kabelkami od ata100, a bez hula.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, no nic tylko pogratulować

Gratulacje to za dużo. Dzięki Qroń za opis bx-moda. Zrobiłem tak jak w schemacie na twoim faq. Połączyłem AK26 z AK4 kabelkiem od taśmy ATA100, bo z kabelkami od fdd nie rusza i tylko tym się różni mój mod. Proc odstaje od socketu i nic się nie włącza, a z taśmy ata100 chodzi. Jak mi się uda zainstalować system na tym tualatinie, to może zrobię fotkę. Na razie wszystko chodzi stabilnie na 10x133.

Edytowane przez finish

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pięknie - wreszcie ktoś zrobił bx-moda na VIA :)

ja tam zawsze łączyłem piny kablem z taśmy FDD i chodziło - a do izolowania pinów moim zdaniem najlepiej nadaje się izolacja ze skrętki sieciowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, dzięki chłopaki. Chodzi już ten drugi tydzień na 133x10 i wszystko w porządku (4M na superpi przechodzi). W grach i benchmarkach nie ma restartów itp. Czyli VIA chyba dobrym chipsetem jest? Sentyment mam do tego chipsetu odkąd mam do czynienia z pc, więc motywującego moda zrobiłem, bo nie mogłem patrzeć, jak ludzie na forach jadą na VIA.

Edytowane przez finish

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, dzięki chłopaki. Chodzi już ten drugi tydzień na 133x10 i wszystko w porządku (4M na superpi przechodzi). W grach i benchmarkach nie ma restartów itp. Czyli VIA chyba dobrym chipsetem jest? Sentyment mam do tego chipsetu odkąd mam do czynienia z pc, więc motywującego moda zrobiłem, bo nie mogłem patrzeć, jak ludzie na forach jadą na VIA.

Szczerze? Via wypada blado w porownaniu do 815 albo nawet bx'a - spojrz chociazby na testy w everescie z transferami odczytu i zapisu do pamieci. Btw tez mam taulatina 1000 @ 1333 na via693a i mi dziala od ponad roku na normalnym modzie z tasmy ata33 + poszezanie dziurek w sockecie wg schematu z przypietego topica. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałem przyspieszyć nieco bratu sprzęt i zakupiłem Tualatina 1400 z 512 cache (za całe 35zł). Czytałem nieco wcześniej o ew. problemach z niektórymi chipsetami. Jego płyta to: ECS P6VA-P na VIA 694x Apollo 133A, oczywiście FCPGA.

 

Dziś zrobiłem moda na procku, ale napotkałem kilka problemów i procek wreszcie nie ruszył:

- przede wszystkim nie miałem taśmy ATA pod ręką i zastąpiłem ją drucikami z dwużyłowego kabla telefonicznego (taki jak podłączało się kiedyś pod modem neostrady) - druciki były dość małej średnicy i wchodziły między piny po lekkim wciśnięciu.

- izolację na piny również wykonałem z tych drucików - izolacja wchodziła bardzo ciężko, więc podejrzewam, że nic o mniejszej średnicy już nie da się nałożyć. Mimo tak małej średnicy izolacji, piny izolowane nie chciały wchodzić w gniazdo. Oczywiście nieco poszerzyłem te 3 otwory w gnieździe, ale dalej jest duży opór.

- poszerzałem dość kombinowaną techniką - roztapianie rozgrzanym drucikiem, poszerzanie małym śrubokrętem, wkręcanie małej śrubki...jednak trochę się boję by nie przesadzić

 

Moje pytania to:

1) czy poprawne wykonanie moda powinno ruszyć procka?

2) czy inne kabelki, których użyłem mogą być przyczyną niepowodzenia?

3) jak najbezpieczniej poszerzyć otwory w sockecie na izolowane piny?

4) czy można zdemontować górną, przesuwaną część socketa, by na spokojnie powiększyć otworki?

 

Byłbym wdzięczny za szybką odpowiedź, bo będę się starał dzisiejszej nocy obudzić tego tualatina :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałem przyspieszyć nieco bratu sprzęt i zakupiłem Tualatina 1400 z 512 cache (za całe 35zł). Czytałem nieco wcześniej o ew. problemach z niektórymi chipsetami. Jego płyta to: ECS P6VA-P na VIA 694x Apollo 133A, oczywiście FCPGA.

 

Dziś zrobiłem moda na procku, ale napotkałem kilka problemów i procek wreszcie nie ruszył:

- przede wszystkim nie miałem taśmy ATA pod ręką i zastąpiłem ją drucikami z dwużyłowego kabla telefonicznego (taki jak podłączało się kiedyś pod modem neostrady) - druciki były dość małej średnicy i wchodziły między piny po lekkim wciśnięciu.

- izolację na piny również wykonałem z tych drucików - izolacja wchodziła bardzo ciężko, więc podejrzewam, że nic o mniejszej średnicy już nie da się nałożyć. Mimo tak małej średnicy izolacji, piny izolowane nie chciały wchodzić w gniazdo. Oczywiście nieco poszerzyłem te 3 otwory w gnieździe, ale dalej jest duży opór.

- poszerzałem dość kombinowaną techniką - roztapianie rozgrzanym drucikiem, poszerzanie małym śrubokrętem, wkręcanie małej śrubki...jednak trochę się boję by nie przesadzić

 

Moje pytania to:

1) czy poprawne wykonanie moda powinno ruszyć procka?

2) czy inne kabelki, których użyłem mogą być przyczyną niepowodzenia?

3) jak najbezpieczniej poszerzyć otwory w sockecie na izolowane piny?

4) czy można zdemontować górną, przesuwaną część socketa, by na spokojnie powiększyć otworki?

 

Byłbym wdzięczny za szybką odpowiedź, bo będę się starał dzisiejszej nocy obudzić tego tualatina :lol:

4) tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4) tak

Znalazłem w temacie obok zdjęcie rozebranego socketa, więc zaraz biorę się do demontażu :)

Dzięki ath za szybką odpowiedź!

 

Nadal czekam na wskazówki dot. pytani 1,2,3 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź przewodzenie między zaizolowanym pinem AK-4 a AK-26

Dołączona grafika

 

Polecam delikatne rozwiercanie igłą lekarską o średnicy 0,8 - 0,9mm. Bez podgrzewania, po prostu powoli kręcić igłą do uzyskania odpowiedniej szerokości otworu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. imho. tak ale płyta jest już leciwa, więc sprawdź dokładnie, czy nie posiada jakichś defektów, np. spuchnięte kondensatory w sekcji zasilania? Jaki masz w ogóle zasilacz? Czy podaje stabilne napięcia?

2. Sprawdź miernikiem jakość połączeń. Sprawdź też, czy izolacja się nie zawija i piny są rzeczywiście izolowane?

3. Wytapiałem otwory rozgrzaną grubą igłą i było OK.

4. Jak najbardziej można. Góra trzyma się na zatrzaskach, trzeba delikatnie podważyć na zewnątrz i odchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za szybkie porady !

 

Górną część socketa już zdjąłem i elegancko małym śrubokrętem powiększyłem otwory. Sprawdziłem także czy zaizolowany pin wejdzie w blaszki dolnej części socketu - powinno być ok.

 

Co do płyty, to chodzi ona cały czas, do dziś z PIII 933@1333 bodajże, i jak do tej pory nie było z nią problemów :wink:

Płyta ma także możliwość regulacji zworkami, więc jeszcze przed zrobieniem moda wrzuciłem sam procesor, a napięcie na płycie ustawiłem na 1.45V, jednak tulipan nie ruszył.

 

Zaraz ponownie zrobię moda i wszystko złożę i zdam relację co i jak :)

 

Jeszcze pytanie o kabelek - czy to może być jego wina? Mam co prawda w kompie taśmę ATA do dwóch napędów, ale z jednego nie korzystam. Może i mógłbym zrobić taki myk, że podpiąc jeden środkową złączką jako slave, a górną część poświęcić na moda ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie o kabelek - czy to może być jego wina? Mam co prawda w kompie taśmę ATA do dwóch napędów, ale z jednego nie korzystam. Może i mógłbym zrobić taki myk, że podpiąc jeden środkową złączką jako slave, a górną część poświęcić na moda ? :D

No właśnie dlatego masz sprawdzić miernikiem, czy ów kabelek dobrze przewodzi? Jeżeli masz co do tego wątpliwości a nie posiadasz miernika, to możesz spróbować na tym z taśmy. A dwa napędy mogą spokojnie pracować na jednej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wszystkie polaczenia beda ok, a dalej nie bedzie dzialac sproboj tak :

 

 

Dołączona grafika

 

(czerwone zaizolowac, zolte i zielone polaczyc)

 

Moje compaqi + tualatin(jeden na BX drugi i815e) z tym najbardziej popularnym bx-modem takze odmawialy wspolpracy(czarny ekran), a z tym jw dzialaja. Co jeszcze to na asusie cuv4xe(694X) jak zrobilem polaczenie ak36-am34 zamiast miec 1.5V mialem 1.9V bez tego polaczenia plyta sama dobrze ustawila napiecie (tualatin dzialal i z bxmodem i z tym wyzej).

EDIT : Co do polaczen to najlepiej uzyc zylki z tasmy ata 100.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa :lol2:

 

Użyłem zestaw kabelków dwużyłowych (tak jak pisałem wyżej). Zrobiłem nowego moda - wersja Qroń z krótszym połączeniem, przeleciałem miernikiem i wszytkie połączenia były ok.

Myślę, że nie działał z początku, gdyż otwory na sockecie były za małe, a wtedy bałem się je zbytnio rozwiercać. Demontaż socketu był chyba kluczem, gdyż wtedy elegancko spasowałem sobie izolowane piny.

 

Co do napięć, to procek wstaje na zezworkowanym 1,45 jak i auto, pokazując w obu przypadkach tą samą wartość:1543 (242x6,5) :)

 

Zaraz zlożę wszystko do kupy, wejdę w bios i zobaczymy co da się wyciągnąć z tego i jaka będzie stabilność.

 

Jeszcze raz wielkie podziękowania za porady w tak ekspresowym czasie !

 

Pozdrawiam !

 

Jako, że płyta więcej nie wyciagnie jak 150mhz, to z tego co szybko zauważyłem 1543 będzie górną wartością tulipanka w tym zestawie.

Edytowane przez sfra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pisałem na FAQ ale to chyba nie jest zbyt dobre miejsce na takie pytania, więc może podepnę się tutaj, bo chodzi o ten sam chipset :D

 

Otóż ostatnimi czasy zakupiłem dwu procesorową płytę ASUS CUV4X-D, w której są 2xPIII 1.0Ghz. Swojego czasu wykonywałem moda na BXy, żeby można na nich puścić Coppermine'y. Płytka posiada FC-PGA, więc stąd moje pytanie , czy po przeróbce dwóch P3-T pójdą? Czy są jakieś specjalne wymagania co do procesorów? Chipset VIA-Apollo 133.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz u mnie na ABIT VH6-II chipset VT82C694X (694X) wymaga tylko zaizolowania trzech nóżek AN3, AK4, AJ3 i nic więcej nie trzeba łączyć, choć może nie zadziałać na innej płycie i trzeba robić pełnego bx-moda. No ja łącze drucikami z taśm fdd jeśli już mam robić coś z pełnym bx-modem typu na via693A, także tu nie powinno być problemów chyba że robisz na chipsecie BX, ZX, jakiejś dziwnej przejściówce pga370, czyli jakiegoś wyśrubowanego moda. Dwuprocesorowa płyta na 694XDP, jeśli dobrze pisze, to powinno pójść.

Edytowane przez finish

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...