Skocz do zawartości
Gość mich83

Konfiguracja Campala

Rekomendowane odpowiedzi

Część. Zdecydowałem sie na zakup nootboka Campala FL90 cos w granicach 3000 zł ( ewentualnie trochę więcej - jeśli będzie to rzeczywiście bardziej opłacalne ). Do wszystkich którzy orientują sie w temacie mam kilka pytań.

 

1. Czy jest znacząca różnica w wydajności między procesorem c2d 1,8 Ghz 2 mb a wersją 2,0 Ghz 4mb. Jaka jest mniej więcej różnica procentowa w wydajności, bo nie znalazłem nigdzie porównania. Głównie chodzi o te 4mb cachu czy to coś daje? Może ma ktoś linka do porównań.

 

2. Czy ktoś z was zostawiał włączonego tego nootboka na noc? Czy przy ciszy jaka jest w nocy, słychać go pozostawionego na ściąganie plików?

 

3. Jaki najlepiej wsiąść dysk do niego? 7200 czy 5200 Rpm? Czy 7200 będzie głośniejszy i będzie wydzielać więcej ciepła, a co za tym idzie cały komputer będzie głośniejszy? Jaka różnica szybkości będzie na korzyść tego 7200? Może ma ktoś jakiś link do porównań.

 

4. Zna ktoś jakiś dobry tani sklep w Warszawie z Campalami ?

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak to jest Campal czy Compal ... B-)

 

twoje pytania są w stylu: kupić Audi A8 z szybami otwieranymi elektrycznie czy na korbkę

 

jeżeli masz kasę to nie zastanawiaj się i bierz 4cache i dysk 7200

 

jeżeli nie masz na te dwie rzeczy to przynajmniej z dyskiem 7200 bo to zawsze najwęższe gardło każdego komputera - kopa odczujesz - a różnicy w hałasie nie (porownanie nie jest potrzebne - w stacjonarnych dyski 5400 były jakieś 6lat temu - chyba o czymś to świadczy)

 

 

Co do procka - można przeboleć - gdybyś np robił z DVD, avi to pewnie skończy jakies 5min wcześniej :damage_wall:

 

 

z drugiej strony: dysk zawsze możesz sobie zmienić bez problemu - z prockiem już trudniej no i koszty wymiany/zamiany będą większe

 

 

 

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Compal-FL90.4123.0.html

 

 

 

 

Hałas

 

Kiedy komputer działa, ale nie jest eksploatowany, wentylator włącza się co pół minuty. Wystarczy jednak poruszenie kursora, by wystartował w wymiarze ponadnormatywnym.

 

Przy obciążeniu procesora wentylator dmie raczej ciągle, przy czym co jakiś czas zdarzają się porywy do wyższych obrotów. Kiedy męczenie podzespołów doprowadzimy do skrajności, po jakichś pięciu minutach wprowadzimy wentylację na najwyższe obroty (emitowany dźwięk o natężeniu 41,2 dB).

 

Compal FL90 sam z siebie nie jest więc głośny. Pewnym problemem może być jedynie dość dynamiczne zachowanie wentylatora. Łatwo jednak do tego przywyknąć.

 

Zdecydowanie głośny jest natomiast napęd optyczny TSSTcorp (Toshiba Samsung Storage Technology). Robi on taki młyn (hałas towarzyszący odtwarzaniu płytki to 46 dB), że właściwie uniemożliwia komfortowe oglądanie filmów na DVD.

 

Hałas

 

luz 33,5 / 34,7 / 36,1 dB

HDD 34,5 dB

 

DVD 46 dB

 

obciążenie 37,5 / 41,2 dB

 

 

30 dB

cichy 40 dB

słyszalny 50 dB

irytujący

Legenda: min: , med: , max:

 

Ciepło

 

Nagrzewanie się poddanego stresowi komputera jest dość znaczące. Trudno jednak się dziwić, kiedy w jego wnętrznościach tkwi karta o mocy do niedawna niespotykanej w laptopach z ekranem 15,4". Góra platformy roboczej potrafi się zatem rozgrzać do 42°C z lewej, pod samym ekranem (za którym znajduje się wylot rozgrzanego powietrza). Inne cieplejsze miejsca na pulpicie to oparcie lewego nadgarstka (37 °C) oraz tabliczka touchpada (38°C). Spód rozgrzewa się nieco bardziej, gdyż maksymalna temperatura obudowy może tam osiągnąć wartość 43°C.

 

Wierzch

maks. w miejscu oparcia dłoni: 37,9°C

maks. w ogóle: 42,1°C

średnia: 34,9°C

gorący punkt:

 

Spód

maks. w ogóle: 43,0°C

średnia: 38,8°C

gorący punkt:

 

temperatura otoczenia: 24,5°C

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Burns. Dzięki za odpowiedz ale chodzi mi o subiektywną odpowiedz na temat hałasu a nie wklejenie recenzji z jakiejś strony ( która to recenzje swoją drogą widziałem). Chodzi mi czy będzie go słychać wieczorem , z tego co napisałeś to raczej tak jeśli wiatrak włączał by się co 30 sekund, ale podobno w nowszych wersjach już tego ciągłego włączania i wyłączanie się nie ma. Aha liczba decybeli za wiele mi nie mówi.

 

DLATEGO NADAL CZEKAM NA OPINIE POSIADACZY.

 

Co do dysku i procesora to nie porównuj tego do audi z szybami na korbkę czy elektrycznymi. Ja bym to porównał raczej do audi z większym albo mniejszym silnikami. Gdzie ten większy nie zawsze jest lepszy pod każdym względem.

 

Chce żeby laptop był cichy. Hałas przy dysku 7200 może być większy nie tylko dlatego że on ma większe obroty ale też dlatego że bardziej się grzeje przez co główny wiatrak pewnie szybciej musi chodzić.

 

Co do procesora chciał bym jakieś procentowe porównanie obu modeli, jak również porównanie obu dysków.

 

 

Czekam na opinie posiadaczy.

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak widzisz mam innego laptopa, ale masz rację we wszystkich nowych z jakimi sie spotkałem wiatrak włącza się co kilkanaście sekund.

 

w moim można ustawić pracę ciągłą - wtedy wiatrak nie wchodzi na większe obroty.

 

z tego co mi wiadomo to dysk nie jest chłodzony wiatrakiem - wiec jeżeli coś bedzie generowało większy hałas to sama jego konstrukcja i silnik, ale to już zależy od marki

 

generalnie laptopy i ich dyski nie są tak głośne jak stacjonarne więc spokojnie da się spać w nocy - zwłaszcza, że przy ściąganiu procesor pracuje tylko na kilkanaście %

 

a skoro to komputer przenośny zawsze można przenieść go na czas snu do innego pokoju.

 

Śmiem stwierdzić, że wyolbrzymiasz problem

 

ale niech wypowiedzą się posiadacze tego modelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich nowych włącza się co kilkanaście sekund? A nie jest przypadkiem tak , że jak procesor zwolni to wiatrak wcale się nie włącza? Podobno wlanie tak to rozwiązali w Compalach że wiatrak nie włącza się już jak komputer zwolni. Ale nie wiem czy to prawda.

 

Co do tego że można przenieść w inne pomieszczenie to prawda, tylko kurde skąd te pomieszczenie wsiąść ;-)

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no lapek nie raz chodzi 48h - a codzinnie to min 12-15 h

poziom halasu....dla mnie nieslyszalny. przynajmniej na tyle by spokojnie spac. Na poczatku sie nie raz budzilem bo myslalem ze sie wylaczyl :lol2:

Potwierdzam. Mam Compala (sig) i na początku myślałem, ze poprostu się wyłączyl a okazało się,że on tak sobie cicho buszuję ;) U mnie wiatrak włącza się raczej rzadko ale to przy pracy w nocy chyba ani razu się nie włączyła a nawet jakby to zrobił to nie dawał tak głośno o sobie znać żeby mnie obudził :)

 

7200 to już wyższe ceny ja swojego kupiłem za 3700 i mam 5400 no ale za to wolałem miec te 4mb cache.

 

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość hooded man

moj compal tez chodzi naprawde cicho. Jedynie hitachi stuka glowica co na poczatku bylo irytujace, teraz juz sie troche przyzwyczailem, ale dalej nie kumam, jak mozna taki dysk dopuscic do sprzedazy. I to ponoc normalne w tych dyskach. Sszkoda ze seagate nie byl dostepny jak skladalem swojego FL90.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Odświeżam temat, bo zauwazylem ze trochę się zmieniło. A więc jednak zdecyduje się nie na FL tylko na IFL. Swoją droga wie ktoś czemu ceny ich obu są takie same biorąc pod uwagę że IFL ma czytnik linii papilarnych, odświerzony wygląd, cichszy napęd DVD, i ogólnie podobno jest też cichszy trochę. Nie wiem może ma też jakieś wady w stosunku do FL?

 

Przechodząc do samej konfiguracji na stronie http://www.triadapc.pl/notebooki/show_pres...1H80K8k216s86q2 mam jeszcze pytanie:

 

1. Opłaca się kupować hybrydowy dysk twardy samsunga? Będzie on miał przewagę nad segatem 7200 RPM, czy wręcz przeciwnie?

 

2. Jeśli wziąć pod uwagę zwykłe dyski do laptopów to grać lepiej dysk Samsunga czy Segata?

 

3. Co do ramu to przy 1 gb jest różnica 44 zł między kingstonem a pamięciami niemarkowymi. Które brać, jest jakaś różnica?

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, czy ten fl90 http://www.allegro.pl/item277191916_compal...0965pm1_42.html obsłuży procesor core 2 duo t5200 ?

 

 

zauważyłem na allegro że w aukcjach z fl90 jest napisane że te laptopy obsługują jedynie procesor na socket p (t7500, t7600, t7700) ale znowu widze też że niektory firmy sprzedają fl90 z procesorami core duo i słabszymi wersjami core 2 duo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...