Skocz do zawartości
Otas

O/c Amd 3700+sd: Brak V? Słaba Zasiłka? .. Pls O Porade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Sprzęt:

Athlon 64 3700+ SD

Asrock 939DUAL-SATA2 Vmod VID4

Zasilacz Silver Power 400W (:/)

7900GS

Memki poluzowane całkowicie

Cooler Arctic Freezer 64 PRO

 

Sytuacja po zrobieniu Vmoda i wrzuceniu biosu OCWBeta8

- CPU na 11*294 (3234); 1,54V jest jeszcze ok (dosyć stabilne);

- 11*295 (3245); 1,54V SPi już wywala błędy

- 11*296; 1,54V - bios się ładuje... XP poooowoli także ale na wyświetleniu tapety już się zatrzymuje

- 11*297 i więcej - bios się ładuje lecz już winda nie.

 

Po podniesieniu voltów na 1,57oraz 1,59 efekt ten sam :/

Problemem raczej temperatura nie jest bo przy 11*294 w stresie dochodziło do 45-46

 

Puenta:

Bez Vmoda CPU latało 11*285 ... zrobiłem Vmoda i planowałem założyć WC ... ale otrzymane wyniki mnie niemile zaskoczyły :/

Waszym zdaniem co jest przyczyną takiej sytuacji?? temp czy volty chyba nie .... a może zasilacz po prostu nie wydala?? lub procek już osiągnął max?

 

Prosiłbym o jakąś poradę :)

 

 

 

Suplement:

 

odłączyłem dyski optyczne, odłączyłem drugi HDD, odłączyłem dodatkowe zasilanie grafy, zmniejszyłem volty na memki... i do 11*298 wszystko się dobrze ładuje .... ehh... czyli chyba rzeczywiście to wina zasilacza :?:(

Edytowane przez Otas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale np. nie jest też wykluczone, że procesor w tym momencie osiągnął kres swych możliwości.

Jaki masz mnożnik HT? Jakie masz pamięci i w jaki sposób poluzowane?

Hmm ten kres CPU też jest prawdopodobny.

 

Jeśli chodzi o HT to ok 900MHz przy tym taktowaniu ma. Pamięci to zwyczajne TwinMos 2*512 DDR/400. Przy CL2,5-3-3-7-1T dochodzą do 470MHz - przy testowaniu były puszczone CL3-3-3-9 2T /384MHz (div133) ... inne timingi tez sprawdzałem.

 

Teraz mam dylemat czy kupować nową zasiłke... bo jeśli CPU i tak kres możliwości osiągnął to będzie to bezsensowny zakup.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze co pomyślałem to że ten cud oc, jakby to powiedział klarkson przedstawiciel klasy pracującej nie podaje już stabilnego napięcia

 

pomierz ile rzeczywiście dostaje procek, pomierz zasilacz, ew podbij jeszcze vcpu

mnożnik ustaw na powiedzmy 9 i testuj w górę fsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym go chlodzisz? Przy tych taktach i napieciu robi sie z niego niezla grzalka; temperatura moze ograniczac oc.

Btw. ok 3.2 GHz na powietrzu zrobi bardzo niewiele a64, moze musisz pogodzic sie z tym, ze twoj po prostu do nich nie nalezy?

 

 

EDIT: Moim zdaniem proc ma za cieplo :oops:

Edytowane przez Hammerhead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem napięcia na wtyczce Molex i ATX24-pin.

 

Na stabilnych taktowaniach zasilacz dawał napięcie w zakresie 12,12-12,06V

Przy ustawieniu 11*300 czyli takim przy którym już winda nie wstaje cały czas utrzymywał się zakres 12,00-12,04V ... czyli wszystko w normie.

 

 

Czym go chlodzisz? Przy tych taktach i napieciu robi sie z niego niezla grzalka; temperatura moze ograniczac oc.

Btw. ok 3.2 GHz na powietrzu zrobi bardzo niewiele a64, moze musisz pogodzic sie z tym, ze twoj po prostu do nich nie nalezy?

 

EDIT: Moim zdaniem proc ma za cieplo

Chłodzenie przez ACFreezer 64PRO ... przy 3,2GHz w stresie są temperatury ... 45-47 st więc dość niskie :) a do OC mam otwartą budę i stosuje dodatkowe nawiewy (cisza nie jest ważna:D) ... mój na AC robi 3,2GHz ... a brakuje mi tylko 22MHz aby 3,3GHz wykręcić:/:)

 

 

__________________________________________________

EDIT:

 

Chyba mam rozwiązanie :) ... jak obczaiłem na tabliczce znamionowej zasilacza max natężenie na linii 12V wynosi 18A .. czyli max obciążenie to 216Wat :/ ......

Kalkulatory pokazują że przy ustawieniu 1,56V i taktowaniu 3300MHz procek powinien szczytowo pobierać tak ok 180Wat (zwłaszcza przy "rozruchu")!!! Do tego grafa, i dyski więc na 99% to jest właśnie moim "kłopotem" :)

 

A jaka jest wasza opinia bo ja jestem n00b jeśli chodzi o o/c :)

 

PS. Jeśli tylko wasza opinia będzie podobna to kupuje zasiłke Corsair CMPSU-450VXEU i próbuje przekroczyć w końcu to moje "magiczne" 3,3gHz :D:D

Edytowane przez Otas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kalkulatory mocy nie patrz, jak ja mialbym im wierzyc to bym musial miec zasilacz min. 550-600W a tymczasem Enermax 460W 32A na linii 12V radzi sobie bez pierdniecia z podkreconym sprzetem, 3 dyskami i dwoma napedami optycznymi, nie liczac innych bajerow ktore siedza w slotach pci. Pokazuja cuda, ktore z rzeczywistoscia nie maja nic wspolnego (pewnie ich obecnosc w sieci jest promowana przez producentow zasilaczy). Jesli chodzi jednak o 7900gs to zaleca sie min. zasilacz 400W z linia 12V 20A i tu raczej maja racje, bo na zasilaczu ponizej 18A mialem jaja ze swoim 7900gs.

Edytowane przez Misiekskrzypek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh nie taki znowu noob, bardzo ładny wyniczek, natomiast obawiam się, że zaraz po zasilaczu zaczną ograniczać Cię temperatury, przy 50-60 stopniach procesor staje się już niestabilny.

Tnx..co do temp. to już o tym myślałem i upatrzyłem sobie zestaw:

- blok cpu Realitynet Frost 3DUO

- chłodnica Cooltec Extream 120 Duo

- pompka Coolriver rev.2 12V

- plus reszta akcesoriów

 

wydaje mi się ze będzie on wystarczający aby utrzymać temp. CPU w ryzach przy dalszym o/c a za jakiś czas będę go mógł zamontować na nowej platformie.

 

 

Na kalkulatory mocy nie patrz, jak ja mialbym im wierzyc to bym musial miec zasilacz min. 550-600W a tymczasem Enermax 460W 32A na linii 12V radzi sobie bez pierdniecia z podkreconym sprzetem, 3 dyskami i dwoma napedami optycznymi, nie liczac innych bajerow ktore siedza w slotach pci. Pokazuja cuda, ktore z rzeczywistoscia nie maja nic wspolnego (pewnie ich obecnosc w sieci jest promowana przez producentow zasilaczy). Jesli chodzi jednak o 7900gs to zaleca sie min. zasilacz 400W z linia 12V 20A i tu raczej maja racje, bo na zasilaczu ponizej 18A mialem jaja ze swoim 7900gs.

Racja ... kalkulatory zawyżają a tak naprawde jak widać po niektórych testach wypasiony zestaw nawet z 8800 SLI może być spokojnie uciągnięty na markowym zasilaczu 450W.

Mój zasilacz na linii +12V ma tylko 18A (216W) ... to ze o/c jest blokowane właśnie przez ten parametr potwierdzało by to że gdy odłączyłem zbędne dyski optyczne i HDD oraz zasilanie 12V od GPU .. to komp poszedł mi na 11*298 gdy wcześniej wysypywał się już na 11*296.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się okazało po wymianie zasilacza na Corsair CMPSU-450VXEU nastąpiła tylko minimalna poprawa, lecz 11*298 przy 1,59V to jest max :/

 

Prawdopodobnie to jednak koniec możliwości CPU ... lecz mam pytanie... jak sądzicie, czy zrobienie Vmoda na rezystorach dające 1,7V (lub nawet 1,8V w połączeniu z Vmod VID4) ma jakiś sens?? :/

 

chciałbym zobaczyć to moje magiczne 3,3 GHz :/:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie czytałeś uważnie co napisałem, dobry jestem napiszę raz jeszcze: sprawdź jakie napięcie podaje dla procka płyta, idle i load,, poszukaj w faq gdzie zmierzyć

może się okazać że płytka przy takim zapotrzebowaniu na v robi juz niezłe spadki

 

to co podajesz jako temperaturę to chyba nie jest odczyt z coretempa ? w <50c u ciebie na freezerze to uwierzę,, jak trzymasz kompa za oknem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie czytałeś uważnie co napisałem, dobry jestem napiszę raz jeszcze: sprawdź jakie napięcie podaje dla procka płyta, idle i load,, poszukaj w faq gdzie zmierzyć

może się okazać że płytka przy takim zapotrzebowaniu na v robi juz niezłe spadki

to co podajesz jako temperaturę to chyba nie jest odczyt z coretempa ? w <50c u ciebie na freezerze to uwierzę,, jak trzymasz kompa za oknem

 

Hmm... ostatnio w odpowiedzi na twoje pytanie napisałem o pomiarze napięcia :D:) .. ale też jestem dobry człek i napisze jeszcze raz ;) ... i w idle i stresie było zawsze pow. 12V. .... ale pomiar robiłem na wtyczce molex i atx24-pin nie w pkt. pomiarowych na płycie. Może rzeczywiście zanim volty sobie do procka dopłyna to się ich za dużo po drodze traci? ;/:)

 

Natomiast co do temperatury! :) chyba mam po prostu szczęście lub jestem geniuszem nakładania pasty :D .... w idle przy 2200@3200 i 1,55V mam temp... 29-31st..... w stresie... miałem 46-48st :) Komp nie jest za oknem a stoi w pokoju gdzie mam w okolicach 21st :) Przy grzaniu SP2004 temp są takie same z tym że on mi czasem przy tej częstotliwości wywala już error.

 

 

post-148286-1196701414_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj tych punktów pomiarowych,, przy takim zapotrzebowaniu na prąd spadki będą i na dfi,, na asrocku mogą cie hamować

zrób jeszcze test szyny,, mnożnik w dół, procek w górę

http://www.alcpu.com/CoreTemp/

 

Ok znalazłem pkt pomiarowe

pkt. 1 - http://tom.drunken-student.co.uk/Asrock/Vc...d%20(Large).JPG

pkt. 2 - http://www.rhcf.com/sis-bin/ultimatebb.cgi...30;t=000029;p=0

i posprawdzałem napięcia miernikiem oto jak to wygląda:

 

Ustawienie w BIOS ~1,58-1,59V

IDLE: pkt 1 - 1,54V

pkt 2 - 1,58V

STRES: pkt 1 - 1,58V (!?!)

pkt 2 - 1,61V (!?!)

 

Robiłem 10 pomiarów w każdym pkt i na idle i stres. Przyznam że wyniki w stresie mnie zdziwiły ... byłem pewien że wartości się obniżą a tu nawet trochę wzrosły :/?

 

Co do HTT to przy mnożniku 8 doszedłem do 365MHz

 

Jeśli chodzi o temperatury .. to ostatnio 46-48st było przy 1,55V, dziś sprawdziłem ja przy tych samych 3,2GHz lecz max napięciu jakie mogę dać 1,58-1,59V (skacze w tych granicach) i temp w stresie wyszły 49-51 st :) CORE TEMP pokazuje mi takie same temp. jak speedfan.

 

post-148286-1196794874_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie patrze w twój sig - testujesz na 4x512 ? i z t2 może cie przyhamować,,, "poluzuj" całkowicie ale na jednym komplecie

4x512 to ustawienie robocze :) do testów zostawiam tylko 2x512 TwinMos bo ma lepsze timingi niż Patrioty (choć i tak są słabiutkie do oc :/). Przy HTT 298 - na którym XP już nie wstaje - i Div166 pamięci idą 234MHz .. a chodzą one do 235 2,5-3-3-7-T1 bez błędów w memtescie (testowane na mniejszym mnożniku). Nawet przy poluzowaniu ich na div133 lub div100 i ustawieniu np. na 3-3-3-10-T2 w XP dalej nie wstaje.

 

Pamięci odpadają, spadki napięcia odpadają, zasilacz odpada... hmm chyba zostaje kres procka :/ ... nie wiem czy jest sens próbować robić Vmoda na rezystorach :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...