Skocz do zawartości
RoyalC333

Szybki I Cichy Dysk Twardy 80-160gb Sata2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ponieważ niedługo będę zmieniał swój sprzęt chciałbym już dziś zakupić do niego nowy dysk twardy.

 

W tej chwili mam jakiegoś Seagate'a SATA 80GB, który od czasu zakupu stał się koszmarnie głośny i wolny. Nie pomagają formaty czy defragmentacje - mam już go dosyć.

 

Potrzebuję dysk SATA II, najlepiej 80GB, ponieważ nawet tak "małej" pojemności nie wykorzystuję w 100%.

Może też być to dysk o większej pojemności - max do 160GB, ponieważ różnica cenowa jest niewielka.

 

Miałem kiedyś dysk Maxtor'a, teraz mam, jak już pisałem wyżej, Seagate. Na obu się zawiodłem, dlatego nie chciałbym się znów pchać w dyski tych producentów.

 

Zastanawiam się nad jakimś modelem Hitachi lub Samsung.

Niestety nawet po przeczytniu kilkudziesięciu tematów nie wiem co będzie optymalnym wyboirem.

 

Proszę o pomoc.

 

 

Pozdrawiam.

RoyalC333

Edytowane przez RoyalC333

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup Raptora i bedziesz miał szybki dysk

Cena do Efektywnosci bardzo niska.....

Po 2 hałas który raptor wydziela nie jest zadowlajacy i duza ilosc ciepła....

 

Cichy i szybki : Samsung HD080HJ... cichy szybki i zimny... do tego niska cena i 36 miechów gwary.

 

Kiedys miałem WD80 pozniej 3 samsungi 80G ..

Tam jest link do testów.

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...&hl=samsung

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Raptora to zgadzam się w pełni z Kwazor'em.

 

Natomiast zaproponowany przez niego Samsung HD080HJ wydaje się być atrakcyjną propozycją, jednakże cena tego dysku oscyluje wokół 150zł. Jest to dużo tym bardziej, że w tej cenie mogę mieć już te 160GB, które może jednak w przyszłości wykorzystam. Problem w tym, czy za kwotę 150zł kupię równie dobry, co Samsung HD080HJ, dysk 160GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez najmniejszych problemów. Jedynie czym ten dysk będzie się różnił to dodatkową głowicą po drugiej stronie talerza, więc hałas i temperatura powinny pozostać praktycznie na tym samym poziomie.

1-talerzowa 160GB z obojętnie jakiej firmy i na pewno odczujesz różnicę w porównaniu ze starą wysłużoną Barką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już jak brać 160GB to może coś takiego?

 

http://arest.pl/index.php?inc=produkt&...252&katid=4

 

http://arest.pl/index.php?inc=produkt&...360&katid=4

 

http://arest.pl/index.php?inc=produkt&...760&katid=4

 

 

Widzę, że większość polecanych dysków twardych zaczynało na rynku juz dobrych kilka lat temu... :/

Czy naprawdę nic o zupełnie nowej konstrukcji nie pojawiło się ostatnio?

 

Aaa, oczywiście dysk może być droższy niż te 150zł, tylko żeby to miało sens.

Edytowane przez RoyalC333

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już jak brać 160GB to może coś takiego?

 

http://arest.pl/index.php?inc=produkt&...252&katid=4

 

http://arest.pl/index.php?inc=produkt&...360&katid=4

 

http://arest.pl/index.php?inc=produkt&...760&katid=4

Widzę, że większość polecanych dysków twardych zaczynało na rynku juz dobrych kilka lat temu... :/

Czy naprawdę nic o zupełnie nowej konstrukcji nie pojawiło się ostatnio?

 

Aaa, oczywiście dysk może być droższy niż te 150zł, tylko żeby to miało sens.

Wybrałeś całkiem wydaje konstrukcje, każdy z tych dysków jest oparty na 160GB talerzu (nie jestem do końca pewny jedynie wd). Więc wydajnść w dużym przybliżeniu będzie podobna... ze wskazaniem bardziej na WD i Hitachi. Hitachi będzie miał z tej trójki najkrótszy czas dostępu do danych, to plus, szczególnie jeżeli często nie defragmentujemy hdd lub mamy dużo typowej drobnicy jak np. zdjęcia. A WD pewnie najbardziej dopracowane firmware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy dyski 160GB porównując do tych samych serii 320GB są wolniejsze/mniej wydajne czy to będzie to samo?

 

Zastanawiam się nad kupnem 2 x 160GB lub 2 x 320GB do RAID 0. Obecnie mam 320GB Hitachi i mi w zupełności jego pojemność wystarcza ale chcę lekko przyspieszyć komputer więc zmiana dysków na RAID 0.

 

Porównując WD i Hitachi, który lepiej wypada? Co lepiej do RAID 0 brać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że nic lepszego, niz to co podałem, w zasadzie nie znajdę? Chciałbym mieć pewność co do tego. Jak tak, to już w poniedziałek kupuję dysk Hitachi.

Tak.

 

Mam pytanie czy dyski 160GB porównując do tych samych serii 320GB są wolniejsze/mniej wydajne czy to będzie to samo?

Mniej więcej to samo. Dodatkowe 8MB buforu (160'tki mają przeważnie 8MB cache) nie da więcej niż 1-3% różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do cichej sata: wlasnie sprzedalem samsunga sata 120gb - cichszego dysku nie widzialem. Trik polega na tym ze samsungi 160gb ciche juz nie sa (i zywotnosciowo tez kiepsko jak czytam fora) wiec polecam przedzial 80-120.

Sam kupilem dwie 160ki: WD i Segate. Wieksze, szybsze ale glosniejsze od starego dysku :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, ja jestem już zdecydowany na Hitachi 160GB, którego podałem wyżej :). Jak już będę go miał, czyli najprawdopodobniej jutro, to dam znać jak się sprawuje.

a który dokładnie model? W jakim sklepie najtaniej można go kupić - najlepiej Wrocław :) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupię u mnie w mieście w Arest.pl. Mają tem ten dysk Hitachi 160GB Sata 2 7k160 za 159zł o ile się nie mylę, bo widzę, że teraz link do Arest'u nie działa :(.

No to cena całkiem dobra. Chyba niżej nie widziałem. A też właśnie nie mogę wejść na ich stronę. Jeżeli rzeczywiście cena 159zł to warto brać Hitachi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to cena całkiem dobra. Chyba niżej nie widziałem. A też właśnie nie mogę wejść na ich stronę. Jeżeli rzeczywiście cena 159zł to warto brać Hitachi :)

 

Ja mam dwa takie dysko Hitachi 7K160 160HB każdy i powiem, że jestem zadowolony z nich.

Bardzo ciche są i szybkie. Może odczytem liniowym nie powalają jak Seagaty ale czas dostępu mają mniejszy niż Seagaty.

Jak byścice chcieli jakieś testy to piszcie to wam zrobię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem takie 2 w Areście. niestety cena była 165 a nie 159zł no ale cóż.

 

RAID 0 po długich rozmyślaniach postawiony ze strip size 32. W testach wypadał niemal identycznie z 64 a mniej miejsca się zmarnuje (na dysku jest także system operacyjny). Mam testy świeżych dysków jak i ze strip size 4,8,16,32,64 jakby ktoś chciał :)

 

Obecnie mam tak jak na fotce :)

post-147340-1194908836_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Od wczoraj mam już dysk Hitachi 160GB Sata 2 7k160 :).

 

Jest dużo szybszy od, posiadanej przeze mnie wcześniej, Barracudy 80GB SATA 7200.7. Jest też cichszy. Grzeje się w podobnym stopniu.

 

Dziwi mnie tylko fakt, że dysk tyka. Słychać chrobotnięcie głowicy dokładnie co sekundę w momencie kiedy w ogóle nic się na komputerze nie robi. Działo się też tak samo z poprzednim dyskiem :(.

 

Mimo wszystko jestem bardzo zadowolony z zakupu. :)

 

Dziękuję za pomoc w wyborze.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez RoyalC333

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałem zakupić 4x80MB SATA2 Hitachi i skonfigurować je w RAID 0. Czy ktoś testował może taką konfigurację? Chodzi mi o RAID 0 z 4 dyskami, niekoniecznie takimi jakie planuje kupić. Czy wydajność rzeczywiście będzie proporcjonalna do ilośći dysków?

 

Nie budowałem raidu to tej pory. Czy można taką konfigurację dowolnie dzielić na partycje? Czy wtedy kolejność zajmowanego miejsca przez partycje też zaczyna się od sektorów wewnętrzych? Tzn. partycja C będzie najszybsza (i będą to początkowe sektory ze wszystkich 4 dysków), D wolniejsza, E jeszcze wolniejsza itd.

 

Z góry dzięki za info,

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...