Skocz do zawartości
Fredek

Msi P35 Neo2-fr/fir

Rekomendowane odpowiedzi

Czyzby padl kontroler? Ostatnio po wlaczeniu kompa lub dluzszym nierestartowaniu (kilka dni) i ponownym uruchomieniu, dostaje taki komunikat:

 

"Marvell 88SE61xx adapter - Bios xxx Initializing"

 

Poczym stoj i czekam pare min. reset z obudowy i mam to samo, dopiero po 3x pokazuje niby blad o/c w bios. Potem jest dobrze, rezultat tego jest taki, ze windows nie widzi nagrywarki.

Jutro podlacze pod inne gniazdo nagrywarke i sprawdze czy to ona nie zepsula sie, ale moze ktos mial podobny problem?

Tak ja miałem, nie sprawdzałem tego ale u mnie wystarczyło z master przestawić dvd w tryb slave. Może chodzi o to że na taśmie jest podłączona na drugiej wtyce. Nie wiem - ale pomogło i nie wnikałem, to już dawno było. Jak przeszukasz temat to na pewno znajdziesz ;) Nie wydaje mi się aby się napęd popsuł. Raczej chodzi o jakiś konflikt - nie wiem to support MSI może niech wyduma ;) Pozdrawiam.

Edytowane przez eKOKOsss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak odblokowac funkcie OC w biosie,wszystkie mam zablokowne(szary kolor).D.O.T ustawione na disabled i dalej nic,ktos wie jak to odblokowac bo po przejsciu z AB9 pojecia nie mam bladego

Musisz nacisnąc CTRL + ALT + DELETE a następnie szybko w tym samym momencie nacisnąc guzik power na obudowie.

Później robisz tak tylko 10 razy po czym nagle zaczyna działać "+" i "-" który umożliwia zmianę wartości napięć itd.

A tak poważnie to po prostu użyj "+" i "-", to że są szare nie znaczy że nie można ich zmieniać - to po prostu oznacza, że są domyślne.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

Jak widać ciężko jest spalić procesor :)

Kurcze piękny VID

Piękny VID? Niski VID oznacza zazwyczaj sporo większe grzanie. Na przykład kolega przy 1.52V ma takie temperatury jakie ma (na pewno to nie jest przekłamane, bo czujnik na płycie pokazuje 91*C, więc to nie jest zbieg okoliczności, że CT i czujnik na mobo pokazują takie głupoty), a proc z VID 1.325V miałby sporo mniejsze. @Adamm84 - obniż sobie V do 1.45v albo niżej tak żeby temp na czujniku na płycie w full stress nie przekraczała 75-80*. Pewnie przyczyną takich wysokich temperatur jest źle rozprowadzona pasta, ale na takim V se długo nie pojeździsz nawet przy dobrym chłodzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz nacisnąc CTRL + ALT + DELETE a następnie szybko w tym samym momencie nacisnąc guzik power na obudowie.

Później robisz tak tylko 10 razy po czym nagle zaczyna działać "+" i "-" który umożliwia zmianę wartości napięć itd.

A tak poważnie to po prostu użyj "+" i "-", to że są szare nie znaczy że nie można ich zmieniać - to po prostu oznacza, że są domyślne.

 

Pozdrawiam.

dzięki !!!!!!!!!!! pomogło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z klawiaturą!! podręcałem swojego E2160, doszedłem do 3.2Ghz przy 1.4 v Bios 1.4. Wszystko myślałem że ok, chce sie zalogować na gg i tu zonk klikam na klawiature i automatycznie przestaje działać myszka, zestaw logitecha ex110, odłączyłem napiecie podpiąłem jeszcze raz zestaw zresetowałem mysz i klawiature, właczam i nawet mysz nie drgneła:/

 

POMOCY!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwis systemu?

 

Sprawdzales proca orthosem?

 

Orthos na tym napieciu chodził z godzinke, wcześniej jak wywalał bład to na ekranie na dole w koloże zielonym komunikat coś o scrool loku (oprogramowanie logitech), system włącza sie normalnie ale nie moge właczyc nawet biosu, klawa nie działa myszka też a system wszystko normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny VID? Niski VID oznacza zazwyczaj sporo większe grzanie.

Skad wziales takie rewelacje? Na poziom grzania sie procesora to to napewno nie wplywa, jesli VID ma jakis zwiazek z odczytem temperatury to podaj zrodlo tych informacji.

Na przykład kolega przy 1.52V ma takie temperatury jakie ma (na pewno to nie jest przekłamane, bo czujnik na płycie pokazuje 91*C, więc to nie jest zbieg okoliczności, że CT i czujnik na mobo pokazują takie głupoty), a proc z VID 1.325V miałby sporo mniejsze.

Zbieg okolicznosci to nie jest, bo te temperatury, a raczej ich interpretacja pochodza z tych samych czujnikow wewnatrz rdzeni, plyta glowna jedynie modyfikuje ten odczyt, z marnym skutkiem w przypadku MSI. Teoretycznie temperatura 'CPU' ma pokazywac wartosc temperatury IHS, jednak w praktyce wychodza bzdury.

@Adamm84 - obniż sobie V do 1.45v albo niżej tak żeby temp na czujniku na płycie w full stress nie przekraczała 75-80*. Pewnie przyczyną takich wysokich temperatur jest źle rozprowadzona pasta, ale na takim V se długo nie pojeździsz nawet przy dobrym chłodzeniu.

Nawet bez IHS, na wodzie i szlifowanym rdzeniu bedzie mial nieadekwatnie wysokie odczyty temperatur, taki urok procesorow E21X0. Ile 'pojezdzi' na takim v to czyste gdybanie.

 

 

Witam, mam problem z klawiaturą!! podręcałem swojego E2160, doszedłem do 3.2Ghz przy 1.4 v Bios 1.4. Wszystko myślałem że ok, chce sie zalogować na gg i tu zonk klikam na klawiature i automatycznie przestaje działać myszka, zestaw logitecha ex110, odłączyłem napiecie podpiąłem jeszcze raz zestaw zresetowałem mysz i klawiature, właczam i nawet mysz nie drgneła:/

 

POMOCY!!

U mnie czasem przy OC klawa przestaje reagowac i pomaga tylko clear cmos, mam zwykle badziewie na ps2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

Skad wziales takie rewelacje? Na poziom grzania sie procesora to to napewno nie wplywa, jesli VID ma jakis zwiazek z odczytem temperatury to podaj zrodlo tych informacji.

Sector miał kilkaset tych proców i każdy proc o VID mniejszym niż 1.325V bardziej się grzał przy takim samym V jak proc z VID 1.325V

Zbieg okolicznosci to nie jest, bo te temperatury, a raczej ich interpretacja pochodza z tych samych czujnikow wewnatrz rdzeni, plyta glowna jedynie modyfikuje ten odczyt, z marnym skutkiem w przypadku MSI. Teoretycznie temperatura 'CPU' ma pokazywac wartosc temperatury IHS, jednak w praktyce wychodza bzdury.

Bzdura. CoreTemp pokazuje temperatury rdzenii procesora, które na każdej płycie są takie same. Na podstawie tych czujników procek włącza sobie Throtthling. Natomiast czujnik temperatury CPU pokazuje temperatury IHS i jest to czujnik na płycie

Jak wytłumaczysz to, że gdy CoreTemp pokazywał mi w stress 63, a mobo 68, a przy wiekszych MHz i V Coretemp 75, mobo 82? Skoro płyta sczytuje informacje z proca i dodaje określoną ilość stopni wg. Ciebie? (Proc E4300) I jakim cudem płyta pokazuje temperaturę CPU Pentiuma 4 521 skoro ten nie ma czujnika wewnątrz proca przy rdzeniu? Edytowane przez Damikor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja taką małą dygresję może wrzucę na temat ilości pasków ładowania się Windowsa XP.

Na P3 800 +256 ramu + system do SPI mam 1 pasek - słownie: jeden ;) Więc nie radził bym się tym sugerować bo to wcale nie oznacza że P3 jest szybszy od naszych C2D... po prostu to jest kwestia systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dorzuce tu pozytywne słowo. Zastanawiałem się między msi i foxem, ale kupiłem P35 NEO2-FR i jestem zadowolony :) bezproblemowa płyta. Kupiłem również E2160, 2x1024MB Kingston 667MHz Infineon, WD3200AAKS, X1950PRO i Modecom'a MC-400 - wszystko działa świetnie.

 

Płyta ma od nowości bios v1.4. Jedyne co mnie dziwi to Vmem. W biosie mam ustawione 1,95V,a Everest i SpeedFan odczytują 2,3V :blink: -co to ma znaczyć, zawyża Vmem, czy jakiś błąd?

Jak na razie doszedłem do konfiguracji 9x355 i boje się dalej ze względu na temperatury:

BIOS:

NB: 1,375V

VTT: 1,225V

SB: 1,6V

Vcore: 1,4125V (real: 1,384-1,4V)

Vmem: 1,95V (? real ?: 2,3V)

Dołączona grafika

(na screenie uchwycona szczytowa temperatura podczas działania orthosa). Posiadam chłodzenie boxowe+AS5.

 

Czy taka temperatura i Vcore jest bezpieczne do codziennej pracy? Czy skróci to zywotność CPU?

Edytowane przez blu3fire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Damikor

 

Coretemp odczytuje sygnal DTS, przeksztalca to na wartosc liczbowa i ta wartosc odejmuje od Tjunction Max, ktora okresla sobie jako 85C, to cos co otrzyma wypluwa jako temperature. DTS = 0 wlacza throttling. Intel nie przyznaje sie do konkretnej wartosci TMax i 85C to hipotetyczna wartosc umowna. Ma sie to nijak do rzeczywistosci, swiadcza o tym chociazby odczyty niektorych prockow w idle, o 10C mniejsze niz temp pokojowa.

 

Zdjalem cooler, na swoj procesor bez IHS i ze szlifowanym rdzeniem zalozylem cienka miedziana blache. Nastepnie ustawilem swoj procesor jako 1200mhz przy najnizszym vcore i staralem sie bardzo powoli doprowadzic go do temperatury throttlingu. Throttling wlaczyl sie gdy miernik przytkniety do procka wskazal 75C. Facet na zachodnim forum zrobil ten sam test i miernik mu pokazal 85C.

 

To co jest wewnatrz rdzenia to tez jest jakas dioda, o ile w prockach E6XXX i Q6600 (zwlaszcza E6750 i E6850) jest to wykalibrowane calkiem sensowne to nie znaczy, ze w budzetowych prockach E21X0 jest tak samo. DTS=0 (~~~85C) ma zapewnic throttling w tym samym momencie i to robi, nie ma jednak gwarancji ze X=DTS-75 to jest 10C.

 

Dlaczego ten czujnik w mobo, przy ktorym sie upierasz pokazuje wieksze wartosci niz odczyt z rdzenia? Zeby to mialo jakis sens, musialby pokazywac wartosc o ~10C mniejsza.

Dlaczego ten odczyt zmienia sie w przeciagu sekundy o 30C, zaden czujnik umieszczony w plycie nie nagrzeje sie tak szybko. Dlaczego czujnik umieszczony w mobo mialby pokazywac 90C, jesli w tym czasie podstawa coolera mierzona termometrem oraz oklice PCB maja 50C. No i zasadnicza kwestia, gdzie znajduje sie ten czujnik, jesli nie ma go na powierzchni plyty, ani wewnatrz IHS, ani na styku IHS i rdzenia.

 

Mozna zrobic test, ustawic procka na minimum - 1200mhz i vcore rzedu 1.1V, ustawic WC na maxa czy tez podlaczyc delte do coolera, zostawic na 10min w idle i porownac odczyt 'CPU' z temperatura podstawy coolera/blokiem mierzona termometrem. O ile odczyt z termometra pokazuje -+2C ponad temp. pokojowa to 'CPU' pokaze juz wartosc wieksza o ~10C - nierealne. Do tego dochodzi ten skok temperatury przy wlaczeniu obciazenia, u mnie temp na coolerze przy tak taktowanym pocku zmieni sie o ~2C to odczyt z 'CPU' podskoczy o 15C w sekunde, identycznie jak odczyt z rdzeni.

 

Ciekawostka, po przekroczeniu temperatury throttlingu coretemp wypluwa wartosc -127C, odczyt z 'CPU' tez pokazuje cuda, nie pamietam juz ile ale tez byla to wartosc z kosmosu.

 

Odnosnie tego w jaki sposob temperature pokazuja netbursty sie nie wypowiadam, nigdy takiego nie mialem i sie nie interesowalem.

 

Odnosnie tego VID, szczerze mowiac to w to nie wierze, moze Sector sie wypowie w tej sprawie.

 

 

@blu3fire

 

Jak sie przyjrzysz w biosie to zobaczysz, ze nie ma tam czujnika napiecia vmem, plyta tego poprostu nie podaje, zostaje ci multimetr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szlifowanej czapce i pascie CLP mialem takie temperatury(CoreTemp 0.95.4)pod orthosem:

 

1.2750V 2000mhz 47C

1.2750V 3100mhz 57C

1.3625V 3250mhz 66C

1.4625V 3400mhz 78C

1.5375V 3500mhz 81C (+delta 12cm 12V)

 

Podstawa coolera nigdy nie miala wiecej jak 40C

 

Po zdjeciu IHS zyskalem jakies ~12C

 

EDIT: To bylo na biosie 1.3

Edytowane przez Taipan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

No dobra Taipan - a jak mi wytłumaczysz, że pod DI CT pokazuje 0*C (bo rozumiem, że czujnik może wskazywać DTS maksymalnie taką wartość jaką ma TMax), a czujnik na płycie pokazuje w miarę poprawne wartości (tzn. temperatury poniżej zera) ?

Edytowane przez Damikor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DTS jest skalibrowane by pokazac wartosc = 0 w danej temp (temperaturze throttlingu), zalozmy, ze jest to te 85C. Czym mniejsza temperatura tym wartosc DTS rosnie i tym samym dokladnosc odczytu spada.

 

Mamy sytuacje ze DTS = 100, coretemp przeprowadza rachunek 85-100. Teraz trzeba sie zapytac autora programu czy jest on w stanie pokazywac temperatury ujemne. Jesli tak to wynik jest -15, jesli autor nalozyl ograniczenie to wynik jest 0. Inne programy dzialaja tak samo, biora wartosc 85 lub 100 za max i odejmuja.

 

Plyta glowna traktuje DTS po swojemu i liczy sobie dalej, dlatego pokazuje wartosci ujemne, jak to nazwales blizsze prawdy. Jednak te temperatury sa i tak obarczone duzym bledem, i czym chlodniej tym ten blad wiekszy. Algorytmu jakiego uzywa plyta by wyliczyc temperature to ja nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem!

 

Zrobilem OC procka @2.9ghz. Sprawdzalem stabilnosc orthosem, 3dmarkami i wszystko bylo ok. Dzisiaj nagle... komp zaczal sie sam "uruchamiac ponownie". Po jakis 4 min orthosa komputer uruchamia sie ponownie (bez zadnego erroru w programie). Temp procka w stresie 65* max.

 

Co jest grane :( ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na padake trafilem... omg.

 

 

Ps. co moze byc nie tak skoro testy na CPU w orthosie przechodza ok (narazie godzina testu), a na RAM wysypuje sie po kilku sekundach (nawet na nominalnych wartosciach ramu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest juz szczyt... 1.40v na procku - po godzinie orthosa freez systemu. Teraz dalem 1.3v na NB i 1.6 na SB. Zobaczymy co bedzie. Juz mnie to zalamuje.

 

EDIT - komp uruchomil sie ponownie.

 

Napiecie 1.475v (bios 1.77beta). Zobaczymy do ilu dojade, zeby bylo stabilnie.

(ja juz nie wiem, moze ja cos zle robie...)

 

PS. dlaczego pokazuje mie w speedfanie VRAM 2,40v jak mam ustawione 2.10v w biosie?

 

EDIT 2 - na 1.475v tez komp uruchomil sie ponownie. Super "zdowolony" jestem. W ogole wczesniej tak nie bylo, zeby sie komp uruchamial (resy). Wywalalo errory poprostou w orthosie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich:) mam mały problem moze bedziecie wiedziec o co chodzi, skladalem kompa na plycie NEO2-FR i po odpaleniu go ekran jest czarny i nic sie nie dziej, komp pracuje normalnie, potem zauwazylem ze nie podlaczylem jednej wtyczki :mur: po jej zalaczeniu, komp sie odpalil, zresetowal sie 3 razy a nastepnie wylaczyl sie. Po wlaczeniu po ok 6 sekundach sam sie wylaczal:( wiecie w czym moze lezec problem? zworki mam nastawione na 333 wiec moze zmniejszyc?

poszczegolne podzespoly to:

C2D E4600

X1950PRO 512ddr3

dysk 400gb

2x 1GB 800MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam mały problem z esata, wykrywa dysk ze "śledzia" wyprowadzonego z mobo, natomiast z właściwych wyprowadzeń sata nie wykrywa matrix Storage na chwile zwisa po czym nic nie widzi, miał ktoś taki problem, obudowa to welland 740

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludziska mam na stanie 3 dyski Seagate każdy 250 GB i chce to spiąć w macierz. Problem polega na tym że dwa z nich już kiedyś były spięte w macierz na starym kompie i to ustrojstwo się utrzymało (tzn raidu nie ma ale pozostała na jednym partycja 50 GB i 200 GB a na drugim pozostało pełne 250 GB) czytałem że na tej płytce najlepiej podpiąć dyski pod porty SATA 5 i 6 czy powinienem użyć tych dwóch portów do zrobienia macierzy ?

 

Napisze jak ma wyglądać efekt finalny i poproszę o radę jak do niego doprowadzić:

 

Chcę mieć 2 systemy XP i Viste zainstalowane na 2 partycjach każda po 50 GB i 400 GB na resztę (to wszystko na RAID)

 

Problemem jest że nie mam stacji dyskietek - czy mogę sterowniki do raida nagrać na pendriva i to sie jakoś zainstaluje.

Czy muszę czyścić dyski przed postawieniem RAIDa ?

 

Chciałbym wystosować prośbę do osób o odpowiedniej wiedzy, by skleciły porządny poradnik tworzenia macierzy na tej płytce i dodały to do FAQ. Myślę że jest to dość istotna informacja.

 

Z innych pytań mam bios 1.1 czy powinienem go zmieniać - wszystko działa tak jak w mojej sygnaturce. Proszę o jak najszybsza odpowiedź gdyż mam pożyczony jeszcze jeden dysk na który ewentualnie przerzucę dane i muszę go szybko oddać :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...