Skocz do zawartości
Fredek

Msi P35 Neo2-fr/fir

Rekomendowane odpowiedzi

Wybaczcie ale nie jestem wstanie powiedziec jaki jest VID. Raz 1.1 raz 1.2526V.

 

Ostatnie oc przy 3Ghz z EIST ON (tak zrobilem 1 taki tets bo docelowo chcialbym pracowac z eist, tak byloby najlepiej przynajmniej) skonczylo sie tym ze po powrocie do biosa Vcore zmienil sie sam! z 1.2526 na 1.4V - co to &^%& ma byc.

 

Teraz ustawilem core 1.27, vtt 1.25, 400x8 i zobaczymy (eist off) ale nie podoba mi sie to, te same ustawienia z vcore 1.25 w biosie skonczyly sie rebootem po 2sekundach obciazenia max proca. CPUz pokazuje 1.248-1.250V (zaniza, czy cpuz pokazuje dobre napiecie?).

Edytowane przez alcen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cpu-z mniej wiecej pokazuje relane napięcia (patrz FAQ) jedynie mobo zaniża je w stosunku tego ustawionego w biose; zeby miec na CPU w moim przypadku te 1,3V w biosie ustawiam 1,3375 czy jakos tak tam jest. Jak proca sprawdzałem jaki max ma to też miałem chwilami cyrk z napięciami, czasem same mi sie ustawiały dla NB SB czy VTT po wejsciu do biosu mialem inne niz zostawilem.

Wracając do tego napięcia jeszcze to co CPU-Z możesz brać spokojnie za wyznacznik real V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam szczescie niech to szlag! Jakie max vcore i napiecie moge dawac? Wg producenta 1.36V C i temp 70st. C - dobrze czytam?

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLG9U

 

Teraz mam 1.29V, ciagle eist off, vtt 1.25 i 400x8 i [gluteus maximus], zaraz po zarobieniu na smierc w 100% 4 rdzeni reboot. Niech mnie kule bija. A z tym VTT to jak to jest, zawsze oczko nizej niz Vcore a do 1.36V?

 

I tak srednio to widze, temp beda mnie zaraz strasznie ograniczac ... nie oreintuje sie ale 1.3V dla q9400 to i tak sporo, co myslicie?

 

Coretemp pokazuje vid na poziomie 1.1V.

Edytowane przez alcen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby EIST działał musisz w windowsie ustawić odpowiedni profil zarządzania energią. Dajesz na laptoka i powinno banglać. Albo minimalne zarządzanie energią (tak przynajmniej się na XP robi).

 

Co do napięcia -> normalka na neo2. U mnie takie jajca są na e5200. Bez EIST min. mogę dać 1.1375V. I to starcza nawet do 3.33GHz. Ale włączę EIST i już minimum w stresie to 1.25V. Jedynie w idle obniży mi do 1.1375. A nie daj Bóg będzie podwyższone i zacznę żonglować EIST'em to tak jak wyżej nagle mogę z np. 1.2V wskoczyć na dużo wyższe bo mobas się gubi.

 

Dlatego gdy zmieniasz tą opcję zawsze wcześniej wracaj na defa. I w ogóle odpuść sobie ten EIST. Wiele zysku nie będzie a tylko kupa kłopotów ;)

 

Co do kręcenia wyjmowałeś wszystkie zworki? Nadto cudów się nie spodziewaj to p35 a na nich OC quadów 45nm może być gorsze. Na dobitkę to mobo nie ma regulacji GTL który jest bardzo ważny przy kręceniu 45nm quadów.

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli gameover, dzieki za wszytkie rady ... pachy mokre z nerwow, ide sie wykapac

 

edit:

 

Prosiłbym o obiektyną ocene takich ustawień. Zapewnie to nie zaden swietny wynik, alejestem amatorem OC i Wasze rady chcialbym zeby glownie posluzyly mi do oceny czy jest sens pakowac dalsza kase w jakies chlodzenie (obecnie pracuje to na boxie)

 

Dołączona grafika

 

Vcore - 1.300 (bios 1.C0)

VTT - 1.275

NB - 1.300

Reszta - default

 

Temp jak stressie to 70st. C co prawda, ale chcialem sprawdzic czy cokolwiek z tego proca da sie wycisnac (btw, czy taka temp dla tego procesora to tropiki?).

 

A tak swoja droga, to jaki jest stock Vcore dla tego procesora. Na zagranicznych forum jak ludzie sie chala swoimi wynikami to nie podaja wartosci, jedynie 'wynik@stock vcore'. No ale ile ten stock wynosi, nie znalazlem na ten temat informacji, a po różnosciach jakie ja zobaczylem w biosie na mojje plycie to juz zglupialem (Vcore 1.2526 jest zaznaczony jako RED).

 

PS. Pozatym mam pewna teorie, ze chyba kołki z chlodzenia juz sie niezle powykrzywiały albo stracily na sile docisku. W testach Q9400S ponoc chwalony jest za faktycznie mniejsze temperatury pracy. Ewentualnie moze nie umiem nakladac pasty, albo moj AC5 za dlugo lezal na półce ... co myslicie? Na stockowych ustawieniach mam w iddlu 35-40st. C. Na w/w ustawieniach 48st. C w iddlu (dane z CoreTemp)

 

Pozdrawiami dobrej nocy :)

 

@ foh_23, mowisz o zworkach od STRAPA? Mam je teraz wlozone na FSB 200 (jesli wszystkie wyjme to komp nie startuje -> dodam ze na ustawieniach zworek na FSB 333 komp rusza)

 

PS. Plyta faktycznie potrafi wariowac przy EIST ON, sama zmienia napiecia ... to normalne czy szukac inneog biosu?

Edytowane przez alcen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od BIOSu 1.9 jak wyjmiesz wszystkie zworki te od STRAPa to mobas ustawia go na 400. Przed operacją FSB na defa dawaj. Tylko napięcia odpowiednie by dał radę te 3.2GHz.

 

Aczkolwiek jeżeli na auto (strap 200) działa wporzo to tak zostaw. 3.2GHz i 4 rdzenie to już ładny wynik. IMO jak nie jesteś onanistą sprzętowym to do każdej gry na dzień dzisiejszy starczy ci to bez problemu. Oczywiście jak chcesz możesz cisnąć wyżej.

 

Co do stock'owego napięcia dla cepa i max temp.

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLB6B

 

Prawdopodobnie max dla Twojego procka płyta odczytuje właśnie jako 1.25V. W zasadzie byłoby to całkiem normalne napięcie dla 45nm. Ale zapewne defaultową częstotliwość utrzyma przy niższym napięciu (witamy w świecie neo2 gdzie defaultowe napięcie cepa to zagadka :P ).

 

Tak czy inaczej max dla tego procka to wg specyfikacji intela 1.36V więc się nie bój na razie jest ok ;)

 

Co do temp max to ponad 70 stopni ale to jest tcase. Więc na rdzeniach może być te 5 stopni więcej. Oczywiście nie ciśnij na maxa bo szkoda procesora. Im niższe temp. tym lepiej. Weź także pod uwagę że same czujniki też ściemniać mogą ;)

 

IMO na razie jest ok. Dopieść nastawy, może wystarczy niższe napięcie Vcore, może niższe VTT do tych 3.2GHz. Sprawdź czy jest stabilny. Albo powalcz wyżej, może te 420 FSB zrobi, może nawet jakimś cudem więcej ;)

 

Edit: aha i pamiętaj że to co w BIOS ustawisz dla vcore będzie w realu niższe. Po pierwsze neo2 ma [ciach!]ianą sekcję zasilania i jest niezły vdroop, po drugie na starcie jakieś 0,04 zaniża w stosunku do tego co w BIOSie ;)

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thx za rady

 

3.2Ghz to dla mnie wystarczajacy wynik, tylko te tempy, przesmaruje go jeszcze raz. VTT biorac pod uwage definicje co to jest, powinienem rowniez zmiejszac razem z Vcore? Myslalem ze moge wlasnie ewentualnie rekompensowac mniejszy Vcore (wiekszym VTT, VTT=<Vcore).

 

Czy ma znaczenie dla OC, czy wl/wyl wirtualizacje w BIOSie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieść gminna niesie że VTT winno być niższe niż vcore. Generalnie to o to lata że im wyższe FSB tym wyższe zakłócenia na magistrali, a więc łatwiej o to by procesor źle odczytał sygnał. Większe napięcie pomaga w tej sytuacji ale oczywiście do pełni szczęścia potrzeba by jeszcze regulacji GTL którego napięcie jest wyprowadzane z VTT z tego co pamiętam. Aczkolwiek i bez GTL można VTT dużo zdziałać.

 

Więc jak zmniejszasz vcore to powinieneś uważać na VTT by nie było wyższe niż vcore. Ale nie koniecznie zaraz musisz zmniejszać bo VTT jest od magistrali ;) Czyli dasz niższy mnożnik więc procek będzie potrzebował mniej papu niby ale VTT i tak będzie potrzebował bo FSB wciąż wysokie. Tak wynika z teorii. W praktyce sam musisz sprawdzić jak się sprzęt będzie u ciebie zachowywał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak z innej beczki- podłączał ktoś lub odłączał dysk SATA podczas pracy kompa? Boję się sprawdzać bo nie uśmiecha mi się płyty na gware wysyłać a tym bardziej poświęcić danych z HDD więc pytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zwykły dysk- samsung z podpisu podlaczam go tylko jak cos z niego potrzebuje ewentualnie systemowy WD mam zawalony i cos zrzucam i wtedy go podpinam oczywiscie przy wyłaczonym kompie. Dysk normalnie podłaczony pod gniazdo na płycie i kablem prosto z zasilacza. Cały czas nie może chodzić bo cóz... głośno jest :D a na drugie sqd nie mam miejsca.

To jak próbował ktoś? w sieci spotkałem się z różnymi opiniami ale jakoś nie mam do nich zaufania.

Edytowane przez Verter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkał się ktoś może z padnięciem portu PS/2?

Dosłownie mi padł podczas użytkowania w Windowsie - klawiatura przestała świecić. Przy starcie komputera zapala się (normalnie), po czym kolejno parę razy, ale niepewnie (jakby zasilanie nie stykało). Próbowałem inne klawiatury - ten sam efekt. Obecnie korzystam z klawiatury na USB i działa bez problemu.

Osobiście podejrzewałbym o ten problem nowo wgranego Windowsa 7, aczkolwiek wyklucza to fakt, iż nie mogę nawet wejść do biosu.

Inne klawiatury PS/2 też nie działają.

 

Ktoś wie o co chodzi? Albo jak sprawdzić co nie tak jest z portem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z podlaczeniem panelu audio przedniego.Wkoncu chcialem sie za to zabrac bo wczesniej tez mialem problemy ,ale teraz akurat mi go brakuje i nie daje sobie z tym rady.

 

Na kablu z obudowy mam takie wtyki

r-out,r-out

l-out,l-out

ground

mic-in, mic power

 

Nie mam pojecia co z tym zrobic bo z tego co znalazlem na google to wiekszosc ma l-in,l out a u mnie po 2x out jest

 

Schemat z ksiazki i kabelki w linku ponizej.Z gory dzieki za pomoc

TUTAJ!

 

Edit;

Wylaczylem wykrywanie panelu przedniego i działa.Tylko dlaczego wszyscy pisali ,zeby tą funkcje włączyć..hmm

 

gnd pod 2gi pin,1dno r-out pod 5ty pin i pod 9ty l-out i działa jesli ktos by mial jeszcze problem jak ja :).

Edytowane przez adrian1024

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o czymś takim jak podłączenie dwóch kart różnych producentów i nie mam tu na myśli podłączenie ich na płycie MSI Big Bang - Fuzion tylko na płycie z CrossFire. Chodzi o podłączenie karty ATI i Nvidia z tym, że Nvidia służyłaby tylko do obsługi PhysX

Moje pytanie polega na tym czy jest to możliwe na tej płycie ( MSI Neo2 FR/FIR ) i czy ktoś już się tym bawił ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy tobie pshit jest konieczne? Nie wiele gier takich funkcji wykorzystuje... szkoda kasy i prądu na to. Lepiej kupić jedną mocniejsza karte (radeon hd5870 lub gtx 270) i masz git.

 

Miałem dwie połączone karty graficzne hd3850 256mb i hd3850 512mb, okazało jedna karta z mniejszą pamięcią mocno spowalniała do 512mb...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem,

 

zastanawiam się nad kupnem chłodzenia dla Q9400S. Na tą chwilę używam boxa i dla @3Ghz (FSB 375) mam temp. dochodzące do max. 69st. C dla testu heat w prime. Docelowo chce dojść do 3,2 może 3,4Ghz przy zachowaniu temperatur ok 60st. C w stresie. Oczywiście można szarpnąć się na chłodzenie za 170zł (czytaj mugen 2), jednak zastanawiam się czy jest sens, procesor jest oznaczony symbolem S, ponoć nie dużo ale grzeje się miej niż inne quady, dlatego chce znać Wasze zdanie co byście zrobili na moim miejscu, czy w 'schładzaczach' :) nie ma kompromisów i muszę władować ciężką kasę na mugena? (BTW. czy w ogóle ten kolos wchodzi na tą płytę?)

 

Na razie moją uwagę przykuł:

- TAGAN HP-928 • Sklep Komputerowy ProLine.pl Wrocław

- Pentagram Freezone HP-120AlCu Karakorum P 7015 (czy na topicowej płycie występują problemy z nachodzeniem chłodzenia na radiatory na płycie?)

 

Proszę o rady i sugestie, pozdrawiam.

Edytowane przez alcen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz brać karakoruma ponieważ jest tańszy, wydajny przy min obr i dodatkowo masz potencjometr regulatora wentylatora 5v-+12v. Właśnie u mnie siedzi pentagram + pasta zalman zg-1 z Q9550 i żadnych problemów (nie ma mowy przegrzewaniu procesora powyżej do 40stopni).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wielki problem. Robiłem porządki w budzie. Wyjąłem tylko grafę. Po skręceniu ciągle się resetował. Z diod wynikało, że padła pamięć. Wyjąłem jedną i poszło. Zamknąłem obudowę i włączam a tu nic. Wentylatory tylko drgnęły i cisza. Wyjąłem grafę i pamięć więc jest tylko z prockiem i nie idzie włączyć. Wygląda to tak, że po dłuższej przerwie (ok.2min) jak włączam to tylko drgną wentylatory, a jak spróbuję od razu to nic. Czy to płyta siadła? Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wielki problem. Robiłem porządki w budzie. Wyjąłem tylko grafę. Po skręceniu ciągle się resetował. Z diod wynikało, że padła pamięć. Wyjąłem jedną i poszło. Zamknąłem obudowę i włączam a tu nic. Wentylatory tylko drgnęły i cisza. Wyjąłem grafę i pamięć więc jest tylko z prockiem i nie idzie włączyć. Wygląda to tak, że po dłuższej przerwie (ok.2min) jak włączam to tylko drgną wentylatory, a jak spróbuję od razu to nic. Czy to płyta siadła? Jak myślicie?

 

jak tylko drgną, to zasilacz chyba. sprawdź wszystkie podłączone kable. Prawdopodobnie zasilacz odcina zasilania, bo gdzieś coś nie gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem grafę, odłączyłem wszystkie dyski i wszystkie wentylatory (poza jednym na przodzie budy w celu sprawdzenia czy też tylko drgnie). Na płycie został tylko procek, kabel od zasiłki do płyty i dodatkowe zasilanie płyty. Nic. Tylko drgnie wentyl i cisza. Faktycznie wygląda tak jakby zasilacz odcinał zasilanie. Czy jest jakaś możliwość żeby odpalić zasiłkę i ją sprawdzić bez podłączania do płyty? (w tej chwili nie mam gdzie podłączyć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odepnij wszystko i w tej kostce 24pin złacz spinaczem biurowym czy jakims drucikiem kabel zielony z dowolnym czarnym. To powinno uruchomić zasilacz. dla pewności obciąż go jakimś dyskiem czy czymś takim jeśli nie odpali bez niczego podłączonego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co? To jednak chyba zasiłka. Podłączyłem 1 wentyl i nagrywarę i... Zwarłem ziel. i czarny i... ten sam efekt. Wentyl tylko drgnął i nic. Zasilacz nie uruchomił się (nie sądziłem, że taka zasiłka może tak głupio paść). Dzięki wielkie (choć trochę szkoda bo byłby pretekst do wymiany platformy:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie, to on nie padł :P po prostu gdzieś jest buba. Przeczyść go, przedmuchaj itd. Sprawdź czy kable są ok. Bo skoro zaskakuje i się odłącza, to znaczy, że mechanizm zaskakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu masz rację. Robiąc porządki w budzie poukładałem kable pomiędzy ścianką obudowy a podstawką pod MB. I co zrobiłem? Zostawiłem przejściówkę z molexa na 3pin do wentyla. Gniazdo 3pin stykało się z obudową i robiło zwarcie. Od 19 lat mam styczność z pc (od 386dx40:) i nigdy nie zrobiłem takiej gafy. Odłączyłem przejściówkę i wsio hula!!! Jeszcze raz wielkie THX za zainteresowanie i pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buaaaa...Moja FIRka odeszła, nagle i bez hałasu, dymu itp. :-|

Ze dwa tygodnie temu komp nie chciał się wyłączyć -nie miał nigdy takich zawiech, zwłaszcza, e czyściutki, odizolowany od sieci system i bardzo zadbany, czyściutki komputer. Porządnie chłodzony i w miarę zasilany.

Na drugi dzień już nie wstał(wyłączyłem sprzętowo hehe).

Objawy? Pyknie, błyśnie diodami i cisza. Resety BIOSu, wyjmowania baterii, odpinanie co się da...Po wyjęciu CPU -to samo(a powinna się drzeć "nie ma proca, nie ma proca!!!"). Po wypięciu wtyki zasilania czteropinowej koło sekcji zasilania.....wentyle chodzą, diody świecą, płyta nie startuje. Chyba sekcja poszła do Krainy Gęstego Elektrolitu :mur: . Tak dawno nic nie grzebałem, prócz czyszczenia kompa i WC, że może lepiej, że padła -już nawet nie pamiętam co do czego w BIOS-ie :rolleyes: . Tyle kompów miałem różnych(i mam jeszcze kilka na chodzie)i to dopiero druga płyta padnięta. Poprzednią sam zabiłem(lata temu, początki OC...).

Jest gwara -nie wysyłałem, bo przeprowadzka itp. Zobaczymy. Sekcja miała dość ciężko -proc na sporym(pamiętam tylko, że spore... :D ) napięciu, pamięci OC...blebleble. Ale świnia jedna padła po okresie miesięcznym "tylko filmy, przerzucanie plików itp.". Zero gry, że o benchach nie wspomnę. Wniosek -nie bite i się w głowie przewróciło <_<

Edytowane przez miron72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...